https://jurnalist.com.tr/ Etkin Seçkin Haber Sitesi tr 18.07.2024 03:48:31 Jurnalist Jurnalist Haber Detay - Jurnalist Haber Sitesi

Seçimden Sonrası Tufan!..

TBMM’de AKP, MHP ve CHP oylarıyla İsveç’in NATO üyeliğinin oylandığı gün; “Uyarıyoruz; İsveç’ten sonra sıra hem Kıbrıs’ta hem de Montrö’de tavize gelecek, böylece Türkiye’nin kuşatılması tamamlanacaktır!..” diye yazdık.

Satırlarımızın mürekkebi kurumadan; ABD Savunma Bakanlığı Müsteşarı Celeste Wallander, Ukrayna’daki duruma işaret ederek, “Türkiye de dahil olmak üzere Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerle -Montrö Sözleşmesi’nin bir nevi koruyucusu olarak- Türkiye’nin Montrö Sözleşmesi’nin bu hükmüne başvurmaya karar verdiği çatışma durumundan uzaklaşabileceğimiz koşullar üzerinde çalışmaya istekli olduklarını” açıkladı.

Bu cüretkârlığa Rusya, Dışişleri Bakanı Sergev Lavrov katında karşılık verirken Ankara’da sadece Dışişleri Sözcüsü Tanju Bilgiç, “Sözleşmenin hükümlerini değiştirmeye yönelik her türlü girişim, uluslararası hukuka aykırı ve kabul edilemezdir.” dedi.

Konu, bir gün sonraki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısından sonra yayımlanan 9 maddelik bildirinin ancak 8’inci maddesinde yer buldu. O da şöyle:

ABD-NATO-AB ülkeleri, artık alenen Ukrayna üzerinden Rusya’yla üçüncü dünya savaşı hazırlıkları yaparken MGK bildirisinde, “Rusya-Ukrayna savaşında acil bir ateşkes ve kalıcı barışın tesisine” işaret edildikten sonra “gerek gıda güvenliği bağlamındaki girişimler gerekse Karadeniz mayına karşı tedbir görev grubu gibi uygulamalarla” Montrö rejiminin titizlikle muhafaza edileceği bildirildi.

Yani Ankara’da kimse ABD’ye açıktan, “Sen kim oluyorsun, ne hakla bunu istiyorsun?” demedi/diyemedi!..

Romanya’daki Karadeniz Toplantısı

Pentogon Müsteşarı Celeste Wallender’ın söyledikleri bir yana; herhalde TBMM’de İsveç’in NATO üyeliğinin oylandığı gün, ABD Avrupa Komutanlığı (USEUCOM) öncülüğünde Romanya’nın Başkenti Bükreş’te “Karadeniz” konulu bir toplantı yapıldığından, bu toplantıya ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffrey Flake’in katıldığından da haberleri olmadı. Haberleri olsa en azından Flake Dışişleri Bakanlığı’na çağırıp, “Bu ne iş?” diye sorarlardı, değil mi?!

Karadeniz’e açılmanın ABD’nin 150 yıllık hayali olduğunu kaydedip Romanya’daki toplantı hakkında kısaca bilgi verelim.

ABD’nin Avrupa ve Asya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı James O’Brien, 8 misyon şefi ve üst düzey askeri yetkililerin katıldığı toplantıda, Ukrayna, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, Moldova, Rusya Büyükelçisi ile Bulgaristan Misyon Şefi Yardımcısı hazır bulundu. Ev sahibi Romanya’nın Dışişleri ve Savunma Bakanları birer sunum yaptı. USEUCOM Komutanı Orgeneral Christopher Cavoli,“Karadeniz’in ortak bölgesel güvenliğini ilerletmeye odaklandıklarını” söyledi.

İngilizler ve NATO da Devrede

MGK açıklamasında, Karadeniz’deki mayınlar vurgulanmıştı ya; şunları da hatırlatalım:

İktidarın, Eurofighter uçağı alımında ambargo koyan Almanya’yı ikna etmesi için bel bağladığı İngiltere’nin geçtiğimiz Aralık’ta deniz operasyonlarını güçlendirmek amacıyla iki mayın avlama gemisini Ukrayna Donanmasına devredeceği duyurulunca Ankara, Montrö gereği bu gemilerin Boğazlardan geçişine izin vermediğini açıkladı.

İşte bunun üzerine önce eski NATO Avrupa Yüksek Komutanı Oramiral James Stavridis, Türkiye’yi Montrö’yü kötüye kullanmakla suçladı. Ardından Pentagon Müsteşarı Celeste Wallander’ın Montrö açıklaması gündeme geldi.

İngiltere’nin Montrö’yü delme girişimi iddiaların hemen ardından da Türkiye, Romanya ve Bulgaristan arasında, MGK bildirisinde sözü edilen “Karadeniz mayın karşı tedbirleri görev grubu mutabakatı” imzalandı. Anlaşmaya ilişkin Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, “Bu inisiyatif sadece üç kıyıdaş müttefik ülke gemilerine açık olacaktır.” derken Romanya Savunma Bakanı Angel Tîlvar, “anlaşmaya NATO’nun kıyı ortaklarının da NATO’nun Daimi Deniz Görev Grubu ve kıyı bölgesinde olmayan müttefikler ile birlikte katkıda bulunabileceğini” söyledi. Bu arada Romanya Savunma Bakan Yardımcısı’ndan ilginç bir açıklama geldi; kendisi, “Bulgaristan, Türkiye, ABD, Romanya ve İngiltere önümüzdeki hafta toplanacağız. Karadeniz’deki mayınların temizlenmesi için İngiliz ve Amerikan savaş gemilerinin de bize yardımı, birlikte temizlenmesi için bir anlaşma imzalayacağız.” iddiasında bulundu.

Tüm bu hengame arasında şöyle bir gariplik daha yaşandı:

Ukrayna Donanması Komutanı Oleksiy Neizhpapa, o gemilerin Türk boğazlarından geçişi için izin istemediklerini, çünkü bunun Montrö’ye göre yasak olduğunu bildiklerini, sözü edilen gemilerin İngiltere’den Romanya’ya giden mayın avlama gemileri olabileceğini belirtirken, kendilerinin NATO gemilerinin katılımıyla Ukrayna limanlarında güvenliği sağlamak üzere müzakereler yürüttüğünü açıkladı. Neizhpapa şu dikkat çekici bilgileri de verdi:

“Eylül ayı başında Romanya’daydım. Elbette Rusya hariç tüm Karadeniz filo komutanlarının yanı sıra ABD 6. Filo uzmanları ve komutanlarının katıldığı bir toplantı vardı ve NATO Deniz Kuvvetleri Komutanı da oradaydı. Karadeniz’de mayın güvenliğinin sağlanması için atılacak adımları görüştük.”

Ve tüm gelişmelerden sonra İngiltere’nin eski Başbakanı, şimdiki Dışişleri Bakanı David Cameron İstanbul’a geldi. Sadece mevkidaşı Hakan Fidan’la buluşmadı, Erdoğan tarafından da Vahdettin Köşkü’nde kabul edildi.

Bilin bakalım; Fidan-Cameron görüşmesinde Gazze, İsveç’in NATO’ya katılımı, ticaret, ekonomi ve savunma sanayi başta olmak üzere iki ülke ilişkilerinin güçlendirilmesi dışında hangi konu ele alındı? Tabii ki, “Karadeniz’in güvenliğinin önemi”!..

Ukrayna’nın Mimarı (!) da Geldi

Cameron’dan iki gün sonra, iktidar bu defa ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland’ı ağırladı. Nuland’ın, Türkiye-ABD Stratejik Mekanizma toplantısı kapsamında Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapınar’ın davetlisi olarak geleceği, ziyaretin gündeminde ayrıca F-16 süreci, ABD-YPG ilişkileri ile ABD’nin Suriye’den çekilmesinin bulunduğu açıklandı. Ama Nuland hem Bakan Hakan Fidan hem Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç’la da görüştü.

Öncelikle Nuland’ı nereden ve nasıl tanıyoruz? 2014’te ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşleri Müsteşarı’yken Soros gibi Ukrayna’yı karıştırıp muhalifleri örgütlemesinden. Yani bugünkü Ukrayna’nın baş mimarlarından birisi. Nitekim Ukrayna savaşının başlamasından 39 gün sonra Ankara’ya geldiğinde de Rusya’ya karşı bize epey görev vermişti!..

Listesinde sadece Ukrayna değil Dağlık Karabağ, Suriye, Türkiye-İsrail ilişkilerinin güçlendirilmesi, Doğu Akdeniz de yer almış, Ankara’dan Yunanistan ve Rum kesimine gittiğinde ise Ukrayna’nın işgâlini, Türkiye’nin Kıbrıs’ı “işgâline” benzetmişti.

Bu ziyaretlerinden birkaç gün sonra Fas’ta katıldığı DEAŞ Karşıtı Uluslararası Koalisyon toplantısında da Suriye’de YPG/PKK’nın kontrolü altındaki bölgelerde yabancı firmaların yatırımlarını yaptırımlardan muaf tutacaklarını söylemişti.

Nuland’ın Pazar-Pazartesi günkü ziyaretine gelirsek; neler görüşüldüğüne ilişkin resmi bir açıklama yapılmazken diplomatik kaynaklar, Türkiye-ABD ilişkileri, bölgesel ve uluslararası konuların yanı sıra, Kongre aşamasındaki F-16 sürecinin sıkıntısız hallolması, Suriye’deki YPG/PKK varlığı ile ABD’nin Suriye’den çekilmesinin ele alındığını duyurdu.

Türkiye’nin 2024’te Yapması Gerekenler Ne?

Peki Nuland neler anlattı? CNN Türk’e yaptığı açıklamada; İsveç’in NATO üyeliğinden duyduğu memnuniyeti ifade ettikten sonra Dışişleri Bakanı Blinken’ın, kendisinden Türkiye ile ilişkilerde geri kalan kısmı canlandırmasını istediğini, bu amaçla “2024 yılında yapılması gerekenleri” konuştuklarını söyledi. Neymiş o yapılması gerekenler?

Sadece birisini açıkça söyledi; Rusya’dan alınan S-400 meselesi halledilmeliymiş. Bu olursa Türkiye’ye yaptırımlar kalkacak ve F-35’leri konuşacaklarmış!..

Yine Nuland’ın açıklamalarından anlaşılan; Suriye’deki YPG/PKK konusunda DEAŞ’la mücadeleyi gerekçe göstermiş. Yani YPG/PKK’yla ortaklığa devam edeceklerini söylemiş… Suriye’den de çekilmeyeceklermiş…

Ya ABD, İngiltere, NATO ve kimi bölge ülkelerinin gırtlağına kadar içinde girip planlar yaptığı Karadeniz ve Montrö?.. Hiç gündeme gelmemiş olabilir mi?..

Fidan’ın Montrö Açıklamasının Zamanlaması

Bunu sormamızın sebebi şu: Nuland’ı en önce Dışişleri Bakanı Hakan Fidan kabul etti; çünkü 28-31 Ocak tarihleri arasında Arnavutluk’un yanı sıra Bulgaristan ve Romanya’ya gidecekti.

İşte Montrö’yle ilgili bu kadar gelişmeden sonra Fidan ilk kez gezisinin Bulgaristan ve Romanya ayaklarında ilk kez bu konuda açıklama yapıp, “Montrö Sözleşmesinin uygulayıcısı olarak Karadeniz’de sükunetin muhafazası ve bunu tehlikeye sokacak girişimlerin engellenmesi temel önceliklerimiz arasındadır… Bizler Montrö Sözleşmesi’ni harfiyen uygulamayı sürdüreceğiz. Bu konunun tartışılmasını bırakın akıldan geçilmesi bile söz konusu olamaz.” ve “Montrö’nün tartışılmasını dahi tahayyül edemeyiz.” dedi.

Yazının başında dikkat çektiğimiz, sadece bir hafta önce ABD Avrupa Komutanlığı (USEUCOM) öncülüğünde düzenlenen “Karadeniz” konulu toplantının ev sahibi olan Romanya’nın Dışişleri Bakanı Luminita Odobescu ise Fidan’la görüşmesine ilişkin, “NATO ve Karadeniz bölgesi içindeki işbirliğimizi güçlendirmenin önemini çizdim.” şeklinde bir paylaşım yaptı. NATO ve Karadeniz nasıl bir araya geldi veya gelecekse?!

Yine de Hakan Fidan’ın sözleri için “keşke” diyelim… Ama bizler ne “olmazların” olduğunu, oldurulduğunu gördük…

Ayrıca geçmiş yıllarda Erdoğan’ın; NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’e, “Karadeniz’de görünmeyişiniz Karadeniz’i adeta Rusya’nın bir gölü haline dönüştürüyor… Bütün alanlarda atılması gereken adımları NATO üyeleri olarak hep birlikte atmak zorundayız.” dediğini, Kanal İstanbul’un Montrö’nün delinmesine yol açacağını söyleyenlere, “Montrö Anlaşması Türkiye’ye ne kazandırmıştır, ne kaybettirmiştir? Acaba bunu hiç düşündünüz mü?” cevabını verdiğini de unutmadık!..

Ez cümle; Can Atalay olayında TBMM eliyle Anayasa’nın ilga edilmesi ne ki?!.. İçeride ekonomik iflas, dışarıda da teslimiyet politikaları konuşulmasın diye göreceğimiz daha neler var… Çünkü seçimden sonrası tufan!..

Yazar Sayfası: Yazarın Köşesi: / Tarih: 2.02.2024 16:36:47 / Okunma = 32212

Yazarın Diğer Yazıları

Psikojenik Amnezi (Yakınsak Aklın Unuttukları)
[ Ali Kurt ]

Bir Akıllının Taşınamaz Sırları
[ Ali Kurt ]

Evlilik mi, Bir Daha Düşün?
[ Ali Kurt ]

Kemik Kıran
[ Ali Kurt ]

Solak Nene, Eski Defter
[ Ali Kurt ]

Askıda Kalan Hayatlar
[ Ali Kurt ]

Delimsek
[ Ali Kurt ]

Arınma Seremonileri
[ Ali Kurt ]

Bir İktidar Bu Kadar mı Basiretsiz Olur! Bir İktidar Bu Kadar mı Basiretsiz Olur! (456)
TOP PEŞİNDE KOŞANLARA İNAT TOP PEŞİNDE KOŞANLARA İNAT (728)
O Akçeyi Her Babayiğit Taşıyamaz! O Akçeyi Her Babayiğit Taşıyamaz! (18299)
Orgeneral A.Ç. Menzil Tarikatından mı?! Orgeneral A.Ç. Menzil Tarikatından mı?! (17511)
İnsan Hakları Konseyi Seçimi İnsan Hakları Konseyi Seçimi (22321)
Daha Ne Verelim Emperyalist Abilere?! Daha Ne Verelim Emperyalist Abilere?! (17361)
SAYILARLA SİYASET ARENAMIZ-2 SAYILARLA SİYASET ARENAMIZ-2 (18341)
Avrupa Birliği Değişime Gebe Avrupa Birliği Değişime Gebe (18500)
Rumlara Güven Duymak Rumlara Güven Duymak (18833)
Asıl Müdahale Bundan Sonra Asıl Müdahale Bundan Sonra (21515)
Otur Oturduğun Yerde! Otur Oturduğun Yerde! (21842)
Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor (25461)
Kelaynaklar Kelaynaklar (29144)
Kıbrıs’ın Sahibi Biziz Kıbrıs’ın Sahibi Biziz (26338)
Farz Edelim ki Erdoğan gerçekten aday olmayacak, ne değişir? Farz Edelim ki Erdoğan gerçekten aday olmayacak, ne değişir? (26450)
Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç? Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç? (31743)
Cahilliğin Özendirilmesinin Sonucu... AKP Kazdığı kuyuya Düştü! Cahilliğin Özendirilmesinin Sonucu... AKP Kazdığı kuyuya Düştü! (28981)
ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor (29208)
31 Mart Uçurumdaki Son Daldı!.. 31 Mart Uçurumdaki Son Daldı!.. (30629)
SAYILARLA SİYASET ARENAMIZ-1; partiler, yöneticiler, delegeler, üyeler, seçimler, Seçmenler ve sandık görevlileri ... ve müteahhitler SAYILARLA SİYASET ARENAMIZ-1; partiler, yöneticiler, delegeler, üyeler, seçimler, Seçmenler ve sandık görevlileri ... ve müteahhitler (32662)
KANUNSUZ CEZA: LİNÇ KANUNSUZ CEZA: LİNÇ (30691)
Ekonomik Öngörülerin Çöktüğü Bir Dönem! Ekonomik Öngörülerin Çöktüğü Bir Dönem! (30796)
Türkçe Niye Yok ? Türkçe Niye Yok ? (30112)
Doğu Akdeniz’de Temelden Değişiklikler Doğu Akdeniz’de Temelden Değişiklikler (30588)
HANEDAN DÜĞÜNÜ… HANEDAN DÜĞÜNÜ… (31200)
Doğru mu, Yalan mı? Doğru mu, Yalan mı? (29677)
Evrim, Karşı Evrim, Devrim, Karşı Devrim… Evrim, Karşı Evrim, Devrim, Karşı Devrim… (31979)
Yanlış Strateji, Yanlış Başlangıç Yanlış Strateji, Yanlış Başlangıç (34041)
Müzakerelerin İçeriği Değişir mi? Müzakerelerin İçeriği Değişir mi? (32433)
Teğmenlerin İhracında En Çok Buna Şaşırdım Teğmenlerin İhracında En Çok Buna Şaşırdım (33592)
CUMHURBAŞKANI… CUMHURBAŞKANI… (34238)
Batı, Kıbrıs Müzakerelerini Neden Başlatmak İstiyor? Batı, Kıbrıs Müzakerelerini Neden Başlatmak İstiyor? (34854)
Devlete Küsmek! Devlete Küsmek! (30986)
Soğuk Savaş Kızışıyor Soğuk Savaş Kızışıyor (32940)
Askeri Sınavlarda Neler Olmuş Neler!.. Askeri Sınavlarda Neler Olmuş Neler!.. (35380)
Küresel Güç Değişikliği Başladı Küresel Güç Değişikliği Başladı (31927)
Nüfusun artmasından medet ummak! Nüfusun artmasından medet ummak! (35297)
Dost musunuz Düşman mı? Dost musunuz Düşman mı? (33800)
Sahte Politikaların Efendileri! Sahte Politikaların Efendileri! (34793)
AB-Türkiye İlişkilerinde Yeni Aşama AB-Türkiye İlişkilerinde Yeni Aşama (33062)
“Agapite Tayyip”… “Agapite Tayyip”… (36106)
Özeleştiri Zamanı Geldi Özeleştiri Zamanı Geldi (34115)
Nüfusun artmasından medet ummak! Nüfusun artmasından medet ummak! (35765)
Dünyada hoş bir seda bırakıp giden babam Prof. Dr. Hakkı Atun Dünyada hoş bir seda bırakıp giden babam Prof. Dr. Hakkı Atun (42416)
AB’nin Çirkin Tarafgirliği AB’nin Çirkin Tarafgirliği (37700)
İsrail Mallarının Boykotu Zırvası… İsrail Mallarının Boykotu Zırvası… (34373)
Son Tecavüz!.. Son Tecavüz!.. (34435)
Doğu Akdeniz’i Asla Kaybedemeyiz Doğu Akdeniz’i Asla Kaybedemeyiz (39288)
100 YILLIK CUMHURİYET’TE SINIF MÜCADELELERİ 100 YILLIK CUMHURİYET’TE SINIF MÜCADELELERİ (37130)
Filistin Nere, İsrail Nere! Filistin Nere, İsrail Nere! (36115)
Filistinliler ve Kıbrıs Türkleri Filistinliler ve Kıbrıs Türkleri (42508)
“N’oldu İslamcı, Raks Ediyırdın!” “N’oldu İslamcı, Raks Ediyırdın!” (42258)
Terör Örgütleri Niye Kuruldu Terör Örgütleri Niye Kuruldu (37754)
“Lütfen” Terör Örgütleriyle İlişkinizi Keser misiniz?! “Lütfen” Terör Örgütleriyle İlişkinizi Keser misiniz?! (40675)
Beklentiler Boşa Çıktı Beklentiler Boşa Çıktı (36441)
Bu Kış Çok İnsan Ölecek! Bu Kış Çok İnsan Ölecek! (34951)
Yanlış gündemli CHP kongreleri üzerine Yanlış gündemli CHP kongreleri üzerine (37396)
LAİKLİK: SEN SAĞ BEN SELAMET LAİKLİK: SEN SAĞ BEN SELAMET (41079)
Rumlar Niçin Müzakerelere Geri Dönüş İstiyor-1 Rumlar Niçin Müzakerelere Geri Dönüş İstiyor-1 (41619)
Beni %48 listesinden düş Bay Kemal! Beni %48 listesinden düş Bay Kemal! (35752)
Menendez’in Türk Düşmanlığının sebebi ne? Menendez’in Türk Düşmanlığının sebebi ne? (48292)
Kılıçdaroğlu’nun kaybettiği itibar Kılıçdaroğlu’nun kaybettiği itibar (39375)
BM kimi koruyor? BM kimi koruyor? (40722)
Hayaller Türkiye Yüzyılı… Gerçekler Ruanda!.. Hayaller Türkiye Yüzyılı… Gerçekler Ruanda!.. (45964)
ATATÜRK VE ERMENİLER ATATÜRK VE ERMENİLER (47252)
Kıbrıs’ta Taraflı Görev Yapan BM barış Gücü Kıbrıs’ta Taraflı Görev Yapan BM barış Gücü (51576)
Afrika’ya Uyandırma Desteği Afrika’ya Uyandırma Desteği (48885)
Başbakan Erdoğan’ı “Yakmayı” Düşünürken!.. Başbakan Erdoğan’ı “Yakmayı” Düşünürken!.. (56590)
CHP, AKP’den Tüm Kötü Zihniyeti Emanet Aldı CHP, AKP’den Tüm Kötü Zihniyeti Emanet Aldı (53053)
Türkiye’nin Kıbrıs ve AB Stratejisi Türkiye’nin Kıbrıs ve AB Stratejisi (49387)
İktidarın çıkmaz yolu İktidarın çıkmaz yolu (49733)
Türkiye’nin Ortadoğu Açılımı Türkiye’nin Ortadoğu Açılımı (46475)
Türkiye - NATO Toplantısının Perde Arkası Türkiye - NATO Toplantısının Perde Arkası (49387)
Bu Kadarını Lord Curzon Bile Hayal Etmemiştir!.. Bu Kadarını Lord Curzon Bile Hayal Etmemiştir!.. (62092)
Bâis-i şekvâ bize hüzn-i umûmîdir Kemâaaaaal! (N.Kemal) Bâis-i şekvâ bize hüzn-i umûmîdir Kemâaaaaal! (N.Kemal) (76346)
Kahrolası İyimserler! Kahrolası İyimserler! (46575)
AB Sorunun Farkında AB Sorunun Farkında (52649)
Darbeci General: “15 Temmuz İçin Sus Emri Verildi”!.. Darbeci General: “15 Temmuz İçin Sus Emri Verildi”!.. (66193)
Türkiye'yi Dışlama Senaryosu mu? Türkiye'yi Dışlama Senaryosu mu? (45472)
En çok sevilen kişilikten, en çok nefret edilen bir kişiliğe doğru son hızla gidiyorsun Kılıçdaroğlu! En çok sevilen kişilikten, en çok nefret edilen bir kişiliğe doğru son hızla gidiyorsun Kılıçdaroğlu! (56108)
Kemal Kılıçdaroğlu CHP başından gitmediği sürece benim için CHP bitmiştir, oy vermem. Neden mi? Kemal Kılıçdaroğlu CHP başından gitmediği sürece benim için CHP bitmiştir, oy vermem. Neden mi? (50772)
AB’deki Yeni Oyun AB’deki Yeni Oyun (44834)
CHP’de yalapşap kongreler çözüm getiremez ! CHP’de yalapşap kongreler çözüm getiremez ! (62802)
“Bu Adam İçin Değmezdi”!.. “Bu Adam İçin Değmezdi”!.. (54882)
Türkiye’ye Bir de Uzaktan Bakın Türkiye’ye Bir de Uzaktan Bakın (50172)
Diyorlar ki ekonomi düzelir mi? Diyorlar ki ekonomi düzelir mi? (50637)
BM’nin İşi Zor BM’nin İşi Zor (47638)
Kılıçdaroğlu’nun İşgalci Kafası… Kılıçdaroğlu’nun İşgalci Kafası… (49508)
AB’nin Gündeminde Kıbrıs Sorunu Yok AB’nin Gündeminde Kıbrıs Sorunu Yok (54598)
Araba devrilmeden yazdıklarım. Araba devrilmeden yazdıklarım. (56611)
Kınadığınla sınanmak! Kınadığınla sınanmak! (51073)
Anket oranları neden birbirine yakın gösteriliyor? Anket oranları neden birbirine yakın gösteriliyor? (56983)
ERDOĞAN NEDEN BU KADAR HIRÇIN? ERDOĞAN NEDEN BU KADAR HIRÇIN? (51458)
Muharrem İnce’ye oy veren vatanı tehlikeye atar! Muharrem İnce’ye oy veren vatanı tehlikeye atar! (63336)
Türklerin Kardeş Kömeği Türklerin Kardeş Kömeği (56675)
AB Kıbrıs’tan Bıktı mı? AB Kıbrıs’tan Bıktı mı? (52798)
Erdoğan gidecek de, peki yerine kim gelecek? Erdoğan gidecek de, peki yerine kim gelecek? (55505)
Muharrem İnce’ye oy vermek… Muharrem İnce’ye oy vermek… (49221)
Kıbrıs Niye Önemli Kıbrıs Niye Önemli (48856)
Rumların “çözüm” modeli! Rumların “çözüm” modeli! (48432)