https://jurnalist.com.tr/ Etkin Seçkin Haber Sitesi tr 18.07.2024 04:49:35 Jurnalist Jurnalist Haber Detay - Jurnalist Haber Sitesi

Yanlış gündemli CHP kongreleri üzerine

Nasrettin Hoca’ya “Hocam tuvalette sakız çiğnemek caiz midir ?” diye sormuşlar. Hoca şöyle yanıtlamış : “Caiz olmasına caizdir de dışardan duyanlar bir şey yediğinizi zanneder.”CHP kongreleri de o hesaptan cereyen ediyor. 
Bu köşede bundan önce yayınlanan yazımızın başlığı “CHP’de alelacele (yalapşap) kogreler çözüm getiremez” idi. O yazımızda, gündemdeki kongrelerin yapılış amacının daha önce yasal süresinde ertelenen ve yapılmayan kogrelerin tamamlanması olduğunu ifade etmiştik. 14/28 mayıs genel seçimlerinden 10 ay sonra yerel yönetim seçimleri yapılacak.  
Buna karşılık CHP’nin önünde iki ölümcül gündem maddesi var. Birincisi CHP’de geçmişin muahsebesini yapma zorunluluğunun inkar edilemeyecek kadar açığa çıkması. Bu çok boyutlu bir irdeleme, sorgulama, eleştiri, özleştiri, durum analizi (Dünya – Türkiye), ve geleceğin kurgulanması bir senteze ulaşılmasını gerektiriyor. Tüzük ve program değişimi bundan sonra gündeme alınması gerekir. İkinci ölümcül gündem maddesi Kongreler maratonundan hemen sonra yerel seçimler maratonuna koşulacak. Bu maratona hazırlık tartışılmalıdır. 

Bu iki ölümcül gündem maddeleri, iki seçim arasına sıkıştırılmış kongreler maratonunda sağlıklı bir şekilde müzakere edilemez. 
Neler YAPILABİLİRDİ de YAPILMADI şimdi NE YAPMALI ?
CHP kongreleri yanlış gündemleri konuşmaktadir. Geçtiğimiz 14/28 Mayıs seçimlerde yasanan örgütsel ve yönetimsel sefaletin irdelenmesi ve bu sefaletin bu kısa zamanda (yerel seçime kadar) telafi edilmesi yollarını gündeme alması gerekirken,  acelesi olmayan ve iki seçim arasına sıkıştırılamayacak kadar ciddi ve önemli olan  tüzük ve program konusu gündeme sıkıştırılmıştır. Yanliş yapılmaktadir. 
2022 eylul ayinda gazeleler yazmış, seçimlere kaç kişilik bir saha görevlisi hazırladıkları partilere sorulmuş. AKP 3 milyon kişi bildirmiş,  CHP 241 bin kisi görevlendirdiğini bildirmiş. Oran 1'e 12. 14/28 Mayıs maçlarının (seçimlerinin) sonucu 9 ay önce belliymiş. Böyle bir durumda, bu haberi okuyan bir yöneticinin derhal kırmızı alarm düğmesine basip seferberlik ilan etmeyi önermesi gerekmezmiydi? Bu haber yoneticilerimiz tarafında ya hiç okummamış veya okuyan işin ciddiyetini anlayamamış. Bu partinin eski-yeni yüzlerce miletvekili var, yüzlerce parti meclisi üyesi var, yüzlerce kurultay delegesi var, binlerce il-ilçe YK üyeleri ve başkanları var. Hiç birisinin aklına böyle bir durumda alarmı çalma ve seferberlik önerisi gelmemiş. Neler yapılabilirdi? 
1- Bu partinin rakip partilerin hal ve hareketlerini izleyen bir birimi neden yok (istihbarat) ? Amatör küme futbol takımlarının yöneticileri bile rakip takımlar hakkında bilgi toplayıp arşivliyorlar. Böyle bir birim kurulması gerekirdi, hala gerekiyor. 
2- AKP aldığı oyun yarısı kadar seçmenini parti üyesi yapmış. Aldığı her 100 oyun 58’i parti üyesi zaten. CHP’de bu oran yüzde 10. Aldığı her 100 oyun ancak 10’u CHP üyesi. Seçmenlerimize niçin gerçekler açıklanmadı, seferberliğe çağrılmadı? Seçmenlere üye olma ve seçimlerde görev alma çağrısı niçin yapılmadı? Parti maalesef  niteliksiz, siğ bir siyaset esnafı azınlığının elinde taraftarlarına, seçmenlerine ve halka yabancılaşmış bir örgüt görüntüsü veriyor. Partiyi bu hale getirenler kuruluşundan beri yönetimlere hakim olan hizip yapılanmalarıdır. Hizipler kalabalıktan korkarlar. AKP seçmenlerinin yuzde 58‘ini üyelik şemsiyesi altına almiş. CHP’de bu oran yüzde 10 bile değil. Hizipler partiyi; mahallelerdeki, ilçelerdeki değnekçileri vasıtası ile yönetirler, kalabalıklarla uğraşmak zor gelir onlara. Partiyi uzun yıllar Baykal Hizbi yönetti, arkasından gelen Kılıçdaroğlu yönetimi 10 Aralık Hizbi’nin klavuzluğunda yönetti partiyi. Klavuz karga olunca sonuç böyle oluyor. (Gelecek yazımızda bu konuyu daha derinlenmesine irdeleyeceğiz)  
3- İttifak partileri niçin seferberliğe çağrılmadı? Hatta ittifak partilerine CHP listelerinde yer verirken onların verecekleri saha görevlileri 
sayısı kriter olabilirdi.

Bunlari konuşmadan tartışmadan yapilan kongrelerden, kurultaydan ve önumuzdeki yerel seçimlerden ne bekliyoruz ??? Bu durum insana; mevcut yönetimin, geçmiş seçimlerde yaşanan örgütsel ve yönetimsel sefaletin  tartışılmaması için tüzük ve program yemlerini oltaya bağladığini düşündürüyor. 

Yazımızın başında andığımız Nasrettin Hoca sağ olsaydı da kendisine “Hocam CHP kongrelerinde tüzük ve program tartışması yapmak caiz midir ?” diye sorsaydık herhalde “caiz olmasına caizdir ama, dışardan bakanlar biş şey yediğiniz zanneder” derdi. 

DEĞİŞİMCİLER VE DEĞİŞMEMCİLER ÜZERİNE 
CHP içinde; değişim, dönüşüm, yenileşme, güncellenme vbg adı tam konamamış bir tartışma devam ediyor. Hiç kimse TARİH Hoca’nın derslerine çalışmayı düşünmyor. CHP tarihinde bu konuda başarı getirmiş bir deneyim vardır. 1965 – 76 aralığında CHP’nin geçirdiği yenileşme sürecinin arkasında; dönemin en seçkin cumhuriyet aydınlarıının, akademinin, sivil toplumun, partinin üyelerinin ve  seçmenlerinin katkı ve katılımları ile yürüyen 10 yıllık bir beyin fırtınası süreci vardır. Arkasında yoğun bir entellektüel emek ve siyasal pratik deneyimi vardır. Dolayısıyla halkımız bu emeği yüzde 40’ı aşan desteği ile ödüllendirmiştir. Bu tarihsel deneyimin dersleri çalışılmadan havanda su dövülmektedir. Baykal’ın Yeni SOL’nun da, Kılıçdarğlu’nun YCHP’sinin de arkasında böyle bir emek ve beyin fırtınası yoktur. EMEKSİZ YEMEK YOK. 

Bu tarihsel süreçte CHP’nin belirlediği ve halıkımız tarafından da büyük bir heyecanla benimsenen deolojik – siyasi çizgi ATAÜRKÇÜ SOSYAL DEMOKRASİDİR. Bu düşünce sistemi CHP'nin 1965-1976 yıllarında 10 yıllık ulusal düzeyde bir beyin fırtınası ile kurucu ilkelerin güncellenmesi (update) ile üretilmiş ideolojik – politik bir çizgidir. Mazlum milletlerin antiemperyalist mücadelelerini de kucaklayan gerçekten evrensel DEVRİMCİ ANTİEMPARYALİST bir sosyal demokrasi modelidir. Ne Avrupamerkezci sosyal demokrasinin bir taklidi veya tercümesidir ne de tarihi tekrar etme hareketidir. Kemalist devrimin teorik ve pratik mirası ile Evrensel Sosyal Demokrasinin insanlığın geneli tarafından kabul görmüş ilkelerinin bir sentezidir.
Parti üyelerine bu tarihsel sürec adeta unutturulmaya çalışılmaktadır. Ne değişimciler ne de değişmemciler bu tarihsel deneyimi hiç anmamaktadırlar. Oysa bu tarihsel süreç doğru anlaşılırsa CHP'nin şaşkın ördek misali yol arayışlarına ihtiyaç kalmayacaktır. 
AHMET AKKÜÇÜK / 21.09.2023

Yazar Sayfası: Yazarın Köşesi: / Tarih: 21.09.2023 09:29:58 / Okunma = 37413

Yazarın Diğer Yazıları

Psikojenik Amnezi (Yakınsak Aklın Unuttukları)
[ Ali Kurt ]

Bir Akıllının Taşınamaz Sırları
[ Ali Kurt ]

Evlilik mi, Bir Daha Düşün?
[ Ali Kurt ]

Kemik Kıran
[ Ali Kurt ]

Solak Nene, Eski Defter
[ Ali Kurt ]

Askıda Kalan Hayatlar
[ Ali Kurt ]

Delimsek
[ Ali Kurt ]

Arınma Seremonileri
[ Ali Kurt ]

Bir İktidar Bu Kadar mı Basiretsiz Olur! Bir İktidar Bu Kadar mı Basiretsiz Olur! (458)
TOP PEŞİNDE KOŞANLARA İNAT TOP PEŞİNDE KOŞANLARA İNAT (730)
O Akçeyi Her Babayiğit Taşıyamaz! O Akçeyi Her Babayiğit Taşıyamaz! (18309)
Orgeneral A.Ç. Menzil Tarikatından mı?! Orgeneral A.Ç. Menzil Tarikatından mı?! (17518)
İnsan Hakları Konseyi Seçimi İnsan Hakları Konseyi Seçimi (22340)
Daha Ne Verelim Emperyalist Abilere?! Daha Ne Verelim Emperyalist Abilere?! (17372)
SAYILARLA SİYASET ARENAMIZ-2 SAYILARLA SİYASET ARENAMIZ-2 (18356)
Avrupa Birliği Değişime Gebe Avrupa Birliği Değişime Gebe (18508)
Rumlara Güven Duymak Rumlara Güven Duymak (18842)
Asıl Müdahale Bundan Sonra Asıl Müdahale Bundan Sonra (21525)
Otur Oturduğun Yerde! Otur Oturduğun Yerde! (21860)
Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor (25471)
Kelaynaklar Kelaynaklar (29159)
Kıbrıs’ın Sahibi Biziz Kıbrıs’ın Sahibi Biziz (26351)
Farz Edelim ki Erdoğan gerçekten aday olmayacak, ne değişir? Farz Edelim ki Erdoğan gerçekten aday olmayacak, ne değişir? (26463)
Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç? Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç? (31756)
Cahilliğin Özendirilmesinin Sonucu... AKP Kazdığı kuyuya Düştü! Cahilliğin Özendirilmesinin Sonucu... AKP Kazdığı kuyuya Düştü! (28995)
ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor (29221)
31 Mart Uçurumdaki Son Daldı!.. 31 Mart Uçurumdaki Son Daldı!.. (30639)
SAYILARLA SİYASET ARENAMIZ-1; partiler, yöneticiler, delegeler, üyeler, seçimler, Seçmenler ve sandık görevlileri ... ve müteahhitler SAYILARLA SİYASET ARENAMIZ-1; partiler, yöneticiler, delegeler, üyeler, seçimler, Seçmenler ve sandık görevlileri ... ve müteahhitler (32678)
KANUNSUZ CEZA: LİNÇ KANUNSUZ CEZA: LİNÇ (30705)
Ekonomik Öngörülerin Çöktüğü Bir Dönem! Ekonomik Öngörülerin Çöktüğü Bir Dönem! (30809)
Türkçe Niye Yok ? Türkçe Niye Yok ? (30127)
Doğu Akdeniz’de Temelden Değişiklikler Doğu Akdeniz’de Temelden Değişiklikler (30602)
HANEDAN DÜĞÜNÜ… HANEDAN DÜĞÜNÜ… (31219)
Doğru mu, Yalan mı? Doğru mu, Yalan mı? (29691)
Evrim, Karşı Evrim, Devrim, Karşı Devrim… Evrim, Karşı Evrim, Devrim, Karşı Devrim… (31998)
Yanlış Strateji, Yanlış Başlangıç Yanlış Strateji, Yanlış Başlangıç (34059)
Müzakerelerin İçeriği Değişir mi? Müzakerelerin İçeriği Değişir mi? (32439)
Teğmenlerin İhracında En Çok Buna Şaşırdım Teğmenlerin İhracında En Çok Buna Şaşırdım (33603)
CUMHURBAŞKANI… CUMHURBAŞKANI… (34251)
Batı, Kıbrıs Müzakerelerini Neden Başlatmak İstiyor? Batı, Kıbrıs Müzakerelerini Neden Başlatmak İstiyor? (34867)
Devlete Küsmek! Devlete Küsmek! (30997)
Seçimden Sonrası Tufan!.. Seçimden Sonrası Tufan!.. (32231)
Soğuk Savaş Kızışıyor Soğuk Savaş Kızışıyor (32958)
Askeri Sınavlarda Neler Olmuş Neler!.. Askeri Sınavlarda Neler Olmuş Neler!.. (35398)
Küresel Güç Değişikliği Başladı Küresel Güç Değişikliği Başladı (31937)
Nüfusun artmasından medet ummak! Nüfusun artmasından medet ummak! (35315)
Dost musunuz Düşman mı? Dost musunuz Düşman mı? (33818)
Sahte Politikaların Efendileri! Sahte Politikaların Efendileri! (34808)
AB-Türkiye İlişkilerinde Yeni Aşama AB-Türkiye İlişkilerinde Yeni Aşama (33074)
“Agapite Tayyip”… “Agapite Tayyip”… (36120)
Özeleştiri Zamanı Geldi Özeleştiri Zamanı Geldi (34129)
Nüfusun artmasından medet ummak! Nüfusun artmasından medet ummak! (35781)
Dünyada hoş bir seda bırakıp giden babam Prof. Dr. Hakkı Atun Dünyada hoş bir seda bırakıp giden babam Prof. Dr. Hakkı Atun (42431)
AB’nin Çirkin Tarafgirliği AB’nin Çirkin Tarafgirliği (37715)
İsrail Mallarının Boykotu Zırvası… İsrail Mallarının Boykotu Zırvası… (34390)
Son Tecavüz!.. Son Tecavüz!.. (34454)
Doğu Akdeniz’i Asla Kaybedemeyiz Doğu Akdeniz’i Asla Kaybedemeyiz (39303)
100 YILLIK CUMHURİYET’TE SINIF MÜCADELELERİ 100 YILLIK CUMHURİYET’TE SINIF MÜCADELELERİ (37143)
Filistin Nere, İsrail Nere! Filistin Nere, İsrail Nere! (36128)
Filistinliler ve Kıbrıs Türkleri Filistinliler ve Kıbrıs Türkleri (42525)
“N’oldu İslamcı, Raks Ediyırdın!” “N’oldu İslamcı, Raks Ediyırdın!” (42277)
Terör Örgütleri Niye Kuruldu Terör Örgütleri Niye Kuruldu (37769)
“Lütfen” Terör Örgütleriyle İlişkinizi Keser misiniz?! “Lütfen” Terör Örgütleriyle İlişkinizi Keser misiniz?! (40693)
Beklentiler Boşa Çıktı Beklentiler Boşa Çıktı (36453)
Bu Kış Çok İnsan Ölecek! Bu Kış Çok İnsan Ölecek! (34966)
LAİKLİK: SEN SAĞ BEN SELAMET LAİKLİK: SEN SAĞ BEN SELAMET (41094)
Rumlar Niçin Müzakerelere Geri Dönüş İstiyor-1 Rumlar Niçin Müzakerelere Geri Dönüş İstiyor-1 (41637)
Beni %48 listesinden düş Bay Kemal! Beni %48 listesinden düş Bay Kemal! (35767)
Menendez’in Türk Düşmanlığının sebebi ne? Menendez’in Türk Düşmanlığının sebebi ne? (48312)
Kılıçdaroğlu’nun kaybettiği itibar Kılıçdaroğlu’nun kaybettiği itibar (39385)
BM kimi koruyor? BM kimi koruyor? (40739)
Hayaller Türkiye Yüzyılı… Gerçekler Ruanda!.. Hayaller Türkiye Yüzyılı… Gerçekler Ruanda!.. (45984)
ATATÜRK VE ERMENİLER ATATÜRK VE ERMENİLER (47269)
Kıbrıs’ta Taraflı Görev Yapan BM barış Gücü Kıbrıs’ta Taraflı Görev Yapan BM barış Gücü (51591)
Afrika’ya Uyandırma Desteği Afrika’ya Uyandırma Desteği (48904)
Başbakan Erdoğan’ı “Yakmayı” Düşünürken!.. Başbakan Erdoğan’ı “Yakmayı” Düşünürken!.. (56603)
CHP, AKP’den Tüm Kötü Zihniyeti Emanet Aldı CHP, AKP’den Tüm Kötü Zihniyeti Emanet Aldı (53070)
Türkiye’nin Kıbrıs ve AB Stratejisi Türkiye’nin Kıbrıs ve AB Stratejisi (49399)
İktidarın çıkmaz yolu İktidarın çıkmaz yolu (49742)
Türkiye’nin Ortadoğu Açılımı Türkiye’nin Ortadoğu Açılımı (46490)
Türkiye - NATO Toplantısının Perde Arkası Türkiye - NATO Toplantısının Perde Arkası (49400)
Bu Kadarını Lord Curzon Bile Hayal Etmemiştir!.. Bu Kadarını Lord Curzon Bile Hayal Etmemiştir!.. (62114)
Bâis-i şekvâ bize hüzn-i umûmîdir Kemâaaaaal! (N.Kemal) Bâis-i şekvâ bize hüzn-i umûmîdir Kemâaaaaal! (N.Kemal) (76362)
Kahrolası İyimserler! Kahrolası İyimserler! (46589)
AB Sorunun Farkında AB Sorunun Farkında (52668)
Darbeci General: “15 Temmuz İçin Sus Emri Verildi”!.. Darbeci General: “15 Temmuz İçin Sus Emri Verildi”!.. (66214)
Türkiye'yi Dışlama Senaryosu mu? Türkiye'yi Dışlama Senaryosu mu? (45491)
En çok sevilen kişilikten, en çok nefret edilen bir kişiliğe doğru son hızla gidiyorsun Kılıçdaroğlu! En çok sevilen kişilikten, en çok nefret edilen bir kişiliğe doğru son hızla gidiyorsun Kılıçdaroğlu! (56123)
Kemal Kılıçdaroğlu CHP başından gitmediği sürece benim için CHP bitmiştir, oy vermem. Neden mi? Kemal Kılıçdaroğlu CHP başından gitmediği sürece benim için CHP bitmiştir, oy vermem. Neden mi? (50786)
AB’deki Yeni Oyun AB’deki Yeni Oyun (44847)
CHP’de yalapşap kongreler çözüm getiremez ! CHP’de yalapşap kongreler çözüm getiremez ! (62819)
“Bu Adam İçin Değmezdi”!.. “Bu Adam İçin Değmezdi”!.. (54898)
Türkiye’ye Bir de Uzaktan Bakın Türkiye’ye Bir de Uzaktan Bakın (50184)
Diyorlar ki ekonomi düzelir mi? Diyorlar ki ekonomi düzelir mi? (50648)
BM’nin İşi Zor BM’nin İşi Zor (47660)
Kılıçdaroğlu’nun İşgalci Kafası… Kılıçdaroğlu’nun İşgalci Kafası… (49522)
AB’nin Gündeminde Kıbrıs Sorunu Yok AB’nin Gündeminde Kıbrıs Sorunu Yok (54621)
Araba devrilmeden yazdıklarım. Araba devrilmeden yazdıklarım. (56625)
Kınadığınla sınanmak! Kınadığınla sınanmak! (51088)
Anket oranları neden birbirine yakın gösteriliyor? Anket oranları neden birbirine yakın gösteriliyor? (56994)
ERDOĞAN NEDEN BU KADAR HIRÇIN? ERDOĞAN NEDEN BU KADAR HIRÇIN? (51475)
Muharrem İnce’ye oy veren vatanı tehlikeye atar! Muharrem İnce’ye oy veren vatanı tehlikeye atar! (63350)
Türklerin Kardeş Kömeği Türklerin Kardeş Kömeği (56689)
AB Kıbrıs’tan Bıktı mı? AB Kıbrıs’tan Bıktı mı? (52813)
Erdoğan gidecek de, peki yerine kim gelecek? Erdoğan gidecek de, peki yerine kim gelecek? (55524)
Muharrem İnce’ye oy vermek… Muharrem İnce’ye oy vermek… (49235)
Kıbrıs Niye Önemli Kıbrıs Niye Önemli (48870)
Rumların “çözüm” modeli! Rumların “çözüm” modeli! (48439)