https://jurnalist.com.tr/ Etkin Seçkin Haber Sitesi tr 23.07.2024 18:18:00 Jurnalist Jurnalist Haber Detay - Jurnalist Haber Sitesi

Başbakan Erdoğan’ı “Yakmayı” Düşünürken!..

Şu 21 yılda ABD-AB’nin hedefleri doğrultusunda “askeri vesayeti” bitirme gerekçesiyle TSK’nın başına neler neler gelmedi ki?!

Bir yandan kumpaslarla komuta kademesinin alt-üst edilişi, öte yanda önce yönetmelik sonra kanunlarda yapılan değişikliklerle adım adım “menzile” yüründü.

Ergenekon ve Balyoz kumpaslarının ardıydı; o zamana kadar Genelkurmay Başkanlarının ev sahipliğinde gerçekleştirilen 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü kutlamalarında Başbakan’ın Genelkurmay Karargâhı’nda tebrik için sırada beklemesi eleştiri konusu yapıldı. Bunun üzerine Ulusal Bayramlarla ilgili yönetmelik değiştirildi ve 2011’deki kutlamalarda tebrikleri ilk kez Karargâh’ta dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül kabul etti. Bir yıl sonra 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın ev sahipliği de Gül’e geçti.

2013’teki Zafer Bayramı resepsiyonunu ise yine ilk kez Gül, Başkomutan sıfatıyla Çankaya Köşkü’nde düzenledi.

O resepsiyonun tarihi karesi, dönemin Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Ertuğrul Gazi Özkürkçü’nün Gül’ü selâmlaması oldu. Üniformalı Özkürkçü’nün kafa selâmı vermek yerine Gül’ün önünde eğilmesi her kesimden tepki gördü.

Geçtiğimiz Mart’ta TSK’nın Brüksel’deki en üst düzey temsilcisi Tümgeneral Göksel Kahya’nın, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği için burada bulunan dönemin Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın basın toplantısında boş çay bardaklarını topladığını gördük. Olay kadar dikkat çeken ayrıntı, bu görüntülerin Anadolu Ajansı tarafından servis edilmesiydi. 3 Ağustos’taki YAŞ toplantısında Tümgeneral Kayha’nın görev süresi uzatıldı.

Üç gündür de MGK toplantısında gerçekleşen bir başka şok görüntüyü, yani Kara Kuvvetleri Komutanı ve Genelkurmay Başkanvekili iken emekliye sevkedilen Orgeneral Musa Avsever’in halini konuşuyoruz.

Erdoğan’ın MİT’teki 13 yıllık hizmetlerinden dolayı “Devlet Üstün Hizmet Madalyası” verdiği Hakan Fidan bile böylesine muhabbet göstermezken, saat ve çini ile ödüllendirdiği Orgeneral Avsever, gözyaşları içinde şunları söyledi:

“1971 yılında başladım askerliğe, bu şura ile son oluyor. Bir subayın gelebileceği en üst seviyeye geldim. Size müteşekkirim. Sarılmak istiyorum.”

Bunun üzerine Avsever’le kucaklaşan Erdoğan gülerek, “Kendisi duygulandı, biz de duygulandık, sağ ol.” dedi.

Sözkonusu görüntülerin ve konuşmaların böylesine ayrıntılı paylaşılmasında mutlaka ki bir murad vardır ve herhalde maksat hasıl olmuştur!..

2005’teki İddialar

Bu hallerinin ardından serbestiyet.com, 2009’da kabul edilen Ergenekon kumpasının ikinci iddianamesinde Musa Avsever’in adının geçtiğini hatırlattı.

Olay neydi? İddianamenin kabulünden sonra hemen hemen tüm medyada, “İnsanın kanını donduracak ifadeler” başlığıyla, davanın sanıklarından Gazeteci Mustafa Balbay’ın günlüğü olduğu öne sürülen bazı metinler yayımlandı.

İddialara göre; dönemin Kara Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Hulusi Akar’ın 2005’teki bir sempozyumun ardından verdiği yemeğe Fikret Bila ile birlikte katılan Balbay’dan şöylesi notlar ele geçirilmişti:

“Yemekte hemen yanımda Musa adında Tuğgeneral oturdu. KKK İkmal Bölümündeymiş. Onun yanında 3 Tuğg. bir Binbaşı vardı. Biz Fikret Bila ile oturduk, Musa ve ötekiler barut gibi. Ama nasıl… Yemeği gösteriyor, ‘Biz bu devletin yemeğini yiyoruz ama, ne yapıyoruz?’ diyor. Kıbrıs’a da kızıyor. ‘Biz de fazla bir şey yapmamışız.’ diyor. Hükümetin T.C.’yi AB’ye peşkeş çektiğini söylüyor. ‘Tayyip’i alıp arabanın arkasına,’ diyor…. ‘Kızılay’da’, diyor, ‘vallahi işe yarayacağını bilsem, kendimi Kızılay’da yakarım.’ diyor. ‘Biz PKK kadar cesur değil miyiz?’ diyor. Halkın da kaynadığını ama bir lider bulamadığını söylüyor. Bizi övüyor ve ‘Siz’, diyor, ‘belinizde tabanca olmadan bunu yapıyorsunuz; bizim tabancamız var, ne?’ diyor… Şaraptan yudumluyor, sohbetin sonunda, ‘Siz bizden dolusunuz, gerginsiniz.’ dedim. ‘Evet’ dediler, ‘Çok doluyuz. Çok gerginiz, kabımıza sığamıyoruz… Sonunda bütün bunlar sohbet.’ dediler.”

15 Temmuz’dan Önceki YAŞ Dosyasında Yazanlar

Bizim bu iddiayı hatırlatmamızın sebebi ise şu:

Son YAŞ kararıyla Genelkurmay Personel Başkanlığı’ndan Milli Savunma Bakanlığı Personel Başkanlığı’na atanan Tümgeneral Orhan Gürdal, 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra Genelkurmay General-Amiral Şubesi’nin Müdürü’ydü.

O vakitler Albay olan Gürdal, 25 Kasım 2016’da Ankara Cumhuriyet Savcısı Kemal Aksakal’a elden bir dosya teslim etti. Bunlar da Genelkurmay Çatı Davası’nın 391 numaralı ek klasörüne de girdi.

Sözkonusu dosyada, 15 Temmuz yaşanmasa yapılacak olan o yılki YAŞ çalışmalarına ilişkin 10 parça bilgi/belge ve doküman vardı.

Malûm, “FETÖ’yle mücadele” sıkı tutuluyor; YAŞ’ta durumları görüşülecek subaylarla ilgili olarak MİT ve Emniyet’in yanı sıra “hassas kaynaklar” denilen kimi kişi ve kurumlardan bilgi toplanıyordu.

İşte Gürdal’ın, Savcı’ya teslim ettiği belgeler arasında bu çalışmaları gösteren tablolar da vardı ve Korgeneral rütbesinde olan Musa Avsever’le ilgili yazılanlar şöyleydi:

MİT 2015’te, “PDY mensubu olduğuna dair iddiaların bulunduğu yönünde bilgi mevcuttur.” demiş, 2016’da bu iddiayı tekrarlamıştı; Emniyet İstihbarat’tan ise herhangi bir bilgi gelmemişti.

“Diğer kaynaklardan” Kaynak 2 ve 4 görüş bildirmezken Kaynak 1, “olumlu” demiş, Kaynak 3, “geçmişte Cumhurbaşkanı aleyhine konuşma” kaydını düşmüştü.

Kara Kuvvetleri Komutanı’nın değerlendirmesi de şuydu: “İncelemeye devam ediyorum. Hizmetlerinin bu aşamada yeterli olduğu.”

Anlaşılan o ki, 15 Temmuz olmasa, Avsever emekli edilecekmiş.

En ilginç kısma gelelim.

Aynı tablonun “Özel not/yapılan işlemler” başlığı altında şu bilgilere yer verilmişti:

“Başbakan Erdoğan’ı yakmayı düşündüğü haberi… Ülkücü iddiası ile 1984’te takibe alındığı (PERGİS)”

Buradan da anlaşılan; TSK veya TSK’dan birileri, Ergenekon kumpası iddianamesine epeyce itibar etmiş… Üstelik de Avsever’e ait olduğu iddia edilen ifadeler çarptırılarak!..

Altını çizmek istediğimiz şu:

Hem iktidar ve TSK hem de savcılar, 15 Temmuz’dan sonra büyük ölçüde bu çizelgelerde yazılanları dikkate alarak “FETÖ’yle mücadele” edip davalar açtı.

Ancak Avsever hakkında yazılanlar ciddiye alınmamış olmalı ki; 15 Temmuz’dan sonra Orgeneralliğe terfi ettirilip 1. Ordu Komutanlığı’na, 2021’de de Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı.

Avsever’in devlet adabını alt üst eden o vedasının sebebi bu mudur veya ileriye yönelik başka beklentiler midir, bilinmez; ama TSK-siyaset ilişkisinde önemli bir eşiğin daha aşılmasına vesile olduğu kesin!..

Yazar Sayfası: Yazarın Köşesi: / Tarih: 13.08.2023 13:31:44 / Okunma = 57620

Yazarın Diğer Yazıları

Psikojenik Amnezi (Yakınsak Aklın Unuttukları)
[ Ali Kurt ]

Bir Akıllının Taşınamaz Sırları
[ Ali Kurt ]

Evlilik mi, Bir Daha Düşün?
[ Ali Kurt ]

Kemik Kıran
[ Ali Kurt ]

Solak Nene, Eski Defter
[ Ali Kurt ]

Askıda Kalan Hayatlar
[ Ali Kurt ]

Delimsek
[ Ali Kurt ]

Arınma Seremonileri
[ Ali Kurt ]

Bir İktidar Bu Kadar mı Basiretsiz Olur! Bir İktidar Bu Kadar mı Basiretsiz Olur! (781)
TOP PEŞİNDE KOŞANLARA İNAT TOP PEŞİNDE KOŞANLARA İNAT (1043)
O Akçeyi Her Babayiğit Taşıyamaz! O Akçeyi Her Babayiğit Taşıyamaz! (19175)
Orgeneral A.Ç. Menzil Tarikatından mı?! Orgeneral A.Ç. Menzil Tarikatından mı?! (18634)
İnsan Hakları Konseyi Seçimi İnsan Hakları Konseyi Seçimi (23399)
Daha Ne Verelim Emperyalist Abilere?! Daha Ne Verelim Emperyalist Abilere?! (18253)
SAYILARLA SİYASET ARENAMIZ-2 SAYILARLA SİYASET ARENAMIZ-2 (19191)
Avrupa Birliği Değişime Gebe Avrupa Birliği Değişime Gebe (19348)
Rumlara Güven Duymak Rumlara Güven Duymak (19675)
Asıl Müdahale Bundan Sonra Asıl Müdahale Bundan Sonra (22450)
Otur Oturduğun Yerde! Otur Oturduğun Yerde! (22744)
Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor (26404)
Kelaynaklar Kelaynaklar (30249)
Kıbrıs’ın Sahibi Biziz Kıbrıs’ın Sahibi Biziz (27328)
Farz Edelim ki Erdoğan gerçekten aday olmayacak, ne değişir? Farz Edelim ki Erdoğan gerçekten aday olmayacak, ne değişir? (27381)
Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç? Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç? (32807)
Cahilliğin Özendirilmesinin Sonucu... AKP Kazdığı kuyuya Düştü! Cahilliğin Özendirilmesinin Sonucu... AKP Kazdığı kuyuya Düştü! (29989)
ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor (30121)
31 Mart Uçurumdaki Son Daldı!.. 31 Mart Uçurumdaki Son Daldı!.. (31614)
SAYILARLA SİYASET ARENAMIZ-1; partiler, yöneticiler, delegeler, üyeler, seçimler, Seçmenler ve sandık görevlileri ... ve müteahhitler SAYILARLA SİYASET ARENAMIZ-1; partiler, yöneticiler, delegeler, üyeler, seçimler, Seçmenler ve sandık görevlileri ... ve müteahhitler (33746)
KANUNSUZ CEZA: LİNÇ KANUNSUZ CEZA: LİNÇ (31690)
Ekonomik Öngörülerin Çöktüğü Bir Dönem! Ekonomik Öngörülerin Çöktüğü Bir Dönem! (31842)
Türkçe Niye Yok ? Türkçe Niye Yok ? (31163)
Doğu Akdeniz’de Temelden Değişiklikler Doğu Akdeniz’de Temelden Değişiklikler (31542)
HANEDAN DÜĞÜNÜ… HANEDAN DÜĞÜNÜ… (32199)
Doğru mu, Yalan mı? Doğru mu, Yalan mı? (30699)
Evrim, Karşı Evrim, Devrim, Karşı Devrim… Evrim, Karşı Evrim, Devrim, Karşı Devrim… (32950)
Yanlış Strateji, Yanlış Başlangıç Yanlış Strateji, Yanlış Başlangıç (35101)
Müzakerelerin İçeriği Değişir mi? Müzakerelerin İçeriği Değişir mi? (33475)
Teğmenlerin İhracında En Çok Buna Şaşırdım Teğmenlerin İhracında En Çok Buna Şaşırdım (34577)
CUMHURBAŞKANI… CUMHURBAŞKANI… (35367)
Batı, Kıbrıs Müzakerelerini Neden Başlatmak İstiyor? Batı, Kıbrıs Müzakerelerini Neden Başlatmak İstiyor? (35969)
Devlete Küsmek! Devlete Küsmek! (32024)
Seçimden Sonrası Tufan!.. Seçimden Sonrası Tufan!.. (33328)
Soğuk Savaş Kızışıyor Soğuk Savaş Kızışıyor (33877)
Askeri Sınavlarda Neler Olmuş Neler!.. Askeri Sınavlarda Neler Olmuş Neler!.. (36434)
Küresel Güç Değişikliği Başladı Küresel Güç Değişikliği Başladı (32913)
Nüfusun artmasından medet ummak! Nüfusun artmasından medet ummak! (36371)
Dost musunuz Düşman mı? Dost musunuz Düşman mı? (34884)
Sahte Politikaların Efendileri! Sahte Politikaların Efendileri! (35855)
AB-Türkiye İlişkilerinde Yeni Aşama AB-Türkiye İlişkilerinde Yeni Aşama (34073)
“Agapite Tayyip”… “Agapite Tayyip”… (37180)
Özeleştiri Zamanı Geldi Özeleştiri Zamanı Geldi (35066)
Nüfusun artmasından medet ummak! Nüfusun artmasından medet ummak! (36859)
Dünyada hoş bir seda bırakıp giden babam Prof. Dr. Hakkı Atun Dünyada hoş bir seda bırakıp giden babam Prof. Dr. Hakkı Atun (43678)
AB’nin Çirkin Tarafgirliği AB’nin Çirkin Tarafgirliği (38736)
İsrail Mallarının Boykotu Zırvası… İsrail Mallarının Boykotu Zırvası… (35439)
Son Tecavüz!.. Son Tecavüz!.. (35483)
Doğu Akdeniz’i Asla Kaybedemeyiz Doğu Akdeniz’i Asla Kaybedemeyiz (40378)
100 YILLIK CUMHURİYET’TE SINIF MÜCADELELERİ 100 YILLIK CUMHURİYET’TE SINIF MÜCADELELERİ (38116)
Filistin Nere, İsrail Nere! Filistin Nere, İsrail Nere! (37137)
Filistinliler ve Kıbrıs Türkleri Filistinliler ve Kıbrıs Türkleri (43729)
“N’oldu İslamcı, Raks Ediyırdın!” “N’oldu İslamcı, Raks Ediyırdın!” (43340)
Terör Örgütleri Niye Kuruldu Terör Örgütleri Niye Kuruldu (38783)
“Lütfen” Terör Örgütleriyle İlişkinizi Keser misiniz?! “Lütfen” Terör Örgütleriyle İlişkinizi Keser misiniz?! (41780)
Beklentiler Boşa Çıktı Beklentiler Boşa Çıktı (37489)
Bu Kış Çok İnsan Ölecek! Bu Kış Çok İnsan Ölecek! (35914)
Yanlış gündemli CHP kongreleri üzerine Yanlış gündemli CHP kongreleri üzerine (38421)
LAİKLİK: SEN SAĞ BEN SELAMET LAİKLİK: SEN SAĞ BEN SELAMET (42154)
Rumlar Niçin Müzakerelere Geri Dönüş İstiyor-1 Rumlar Niçin Müzakerelere Geri Dönüş İstiyor-1 (42680)
Beni %48 listesinden düş Bay Kemal! Beni %48 listesinden düş Bay Kemal! (36731)
Menendez’in Türk Düşmanlığının sebebi ne? Menendez’in Türk Düşmanlığının sebebi ne? (49488)
Kılıçdaroğlu’nun kaybettiği itibar Kılıçdaroğlu’nun kaybettiği itibar (40448)
BM kimi koruyor? BM kimi koruyor? (41744)
Hayaller Türkiye Yüzyılı… Gerçekler Ruanda!.. Hayaller Türkiye Yüzyılı… Gerçekler Ruanda!.. (47048)
ATATÜRK VE ERMENİLER ATATÜRK VE ERMENİLER (48557)
Kıbrıs’ta Taraflı Görev Yapan BM barış Gücü Kıbrıs’ta Taraflı Görev Yapan BM barış Gücü (52702)
Afrika’ya Uyandırma Desteği Afrika’ya Uyandırma Desteği (50113)
CHP, AKP’den Tüm Kötü Zihniyeti Emanet Aldı CHP, AKP’den Tüm Kötü Zihniyeti Emanet Aldı (54145)
Türkiye’nin Kıbrıs ve AB Stratejisi Türkiye’nin Kıbrıs ve AB Stratejisi (50413)
İktidarın çıkmaz yolu İktidarın çıkmaz yolu (50859)
Türkiye’nin Ortadoğu Açılımı Türkiye’nin Ortadoğu Açılımı (47528)
Türkiye - NATO Toplantısının Perde Arkası Türkiye - NATO Toplantısının Perde Arkası (50456)
Bu Kadarını Lord Curzon Bile Hayal Etmemiştir!.. Bu Kadarını Lord Curzon Bile Hayal Etmemiştir!.. (63307)
Bâis-i şekvâ bize hüzn-i umûmîdir Kemâaaaaal! (N.Kemal) Bâis-i şekvâ bize hüzn-i umûmîdir Kemâaaaaal! (N.Kemal) (77664)
Kahrolası İyimserler! Kahrolası İyimserler! (47603)
AB Sorunun Farkında AB Sorunun Farkında (54011)
Darbeci General: “15 Temmuz İçin Sus Emri Verildi”!.. Darbeci General: “15 Temmuz İçin Sus Emri Verildi”!.. (67448)
Türkiye'yi Dışlama Senaryosu mu? Türkiye'yi Dışlama Senaryosu mu? (46521)
En çok sevilen kişilikten, en çok nefret edilen bir kişiliğe doğru son hızla gidiyorsun Kılıçdaroğlu! En çok sevilen kişilikten, en çok nefret edilen bir kişiliğe doğru son hızla gidiyorsun Kılıçdaroğlu! (57229)
Kemal Kılıçdaroğlu CHP başından gitmediği sürece benim için CHP bitmiştir, oy vermem. Neden mi? Kemal Kılıçdaroğlu CHP başından gitmediği sürece benim için CHP bitmiştir, oy vermem. Neden mi? (51804)
AB’deki Yeni Oyun AB’deki Yeni Oyun (45867)
CHP’de yalapşap kongreler çözüm getiremez ! CHP’de yalapşap kongreler çözüm getiremez ! (63930)
“Bu Adam İçin Değmezdi”!.. “Bu Adam İçin Değmezdi”!.. (56028)
Türkiye’ye Bir de Uzaktan Bakın Türkiye’ye Bir de Uzaktan Bakın (51204)
Diyorlar ki ekonomi düzelir mi? Diyorlar ki ekonomi düzelir mi? (51675)
BM’nin İşi Zor BM’nin İşi Zor (48791)
Kılıçdaroğlu’nun İşgalci Kafası… Kılıçdaroğlu’nun İşgalci Kafası… (50488)
AB’nin Gündeminde Kıbrıs Sorunu Yok AB’nin Gündeminde Kıbrıs Sorunu Yok (55875)
Araba devrilmeden yazdıklarım. Araba devrilmeden yazdıklarım. (57690)
Kınadığınla sınanmak! Kınadığınla sınanmak! (52221)
Anket oranları neden birbirine yakın gösteriliyor? Anket oranları neden birbirine yakın gösteriliyor? (58057)
ERDOĞAN NEDEN BU KADAR HIRÇIN? ERDOĞAN NEDEN BU KADAR HIRÇIN? (52483)
Muharrem İnce’ye oy veren vatanı tehlikeye atar! Muharrem İnce’ye oy veren vatanı tehlikeye atar! (64622)
Türklerin Kardeş Kömeği Türklerin Kardeş Kömeği (57902)
AB Kıbrıs’tan Bıktı mı? AB Kıbrıs’tan Bıktı mı? (54043)
Erdoğan gidecek de, peki yerine kim gelecek? Erdoğan gidecek de, peki yerine kim gelecek? (56630)
Muharrem İnce’ye oy vermek… Muharrem İnce’ye oy vermek… (50183)
Kıbrıs Niye Önemli Kıbrıs Niye Önemli (49931)
Rumların “çözüm” modeli! Rumların “çözüm” modeli! (49228)