https://jurnalist.com.tr/ Etkin Seçkin Haber Sitesi tr 14.07.2024 04:17:33 Jurnalist Jurnalist Haber Detay - Jurnalist Haber Sitesi

Bu Kadarını Lord Curzon Bile Hayal Etmemiştir!..


Yarın Türkiye Cumhuriyeti Devleti’mizin tapu senedi olan Lozan Antlaşması’nın 100’üncü yıldönümü.

Mayıs’tan bu yana Barzani’sinden PKK’sına içeride, dışarıda Sevr özlemi çekenler kampanyalar düzenleyip resmen Lozan’ın iptal edilmesi için harekete geçti.

Düşünebiliyor musunuz; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kimi avukatlar, Antlaşma’nın iptalinin yanı sıra, “Kürtlerin, BM Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi ile Ekonomik Kültürel ve Sosyal Haklar Sözleşmesi uyarınca ‘kendi kaderini tayin hakkı’nın hayata geçirilmesi” için önce Erdoğan’a dilekçeyle müracaat etti, cevap gelmeyince de Danıştay’a dava açma cüretinde dahi bulundu.

Ancak AKP’li bir ismin teröristbaşıyla ilgili açıklamalarını yorumladığı için Gazeteci-Yazar Merdan Yanardağ’ı veya Erdoğan’ın afişine bıyık çizen bir çocuğu tutuklayanların, ülkenin tapu senedinin böylesine hedef alınması karşısında gıkı dahi çıkmadı!..

Son seçimle birlikte “Türkiye yüzyılı” başlattılar, ama ülkenin birinci yüzyılının temeli olan Lozan’ı adeta yok saymaları da cabası.

Evet, çok sayıda sivil toplum örgütü kendi imkânlarıyla bu tarihi gün için seferber; ama Devlet ortada yok. Belki yarın yasak savma babında kuru mesajlarla kutlarlar.

Vazgeçtik kutlama programları düzenlemelerinden; iktidara yakın isimler, “Bugün şahit olduğumuz siyasi ve sosyal kutuplaşmanın temelinin Lozan üzerinden atıldığını”, “Lozan’ın, ülkemizin sınırlarını daraltmakla kalmayıp, fikir ufkumuza, gönül coğrafyamıza da hudut çizen” bir “teslimiyet”, “mağlubiyet” anlaşması olduğunu, “esarete rıza belgesine dönüştüğünü” ve “ülkemize prangalar vurduğunu” öne sürüp, “Lozan’ın konuşulması üzerindeki baskının kaldırılmasını” istiyor.

Musul üzerinden Misak-ı Milli’nin gerçekleştirilememiş olmasını sorgulayıp Ege’deki adaların terk edildiğini öne sürüyorlar… Ama öte yandan, bizatihi devr-i iktidarlarında Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırmak zorunda kaldıklarını, “Halep’i, Şam’ı alacağız” denirken Suriyelilerin Gaziantep’i, Kilis’i, Hatay’ı; Yunanistan’ın da 20 adamızı işgâl etmesini görmezden geliyorlar.

Bu parantezden sonra devam edelim.

Defalarca olmadığı söylendiği halde, daha dün iktidarın ortağı bir partinin yöneticisi ve kalemi, yine Lozan’ın “hezimet” olduğunu belirttikten sonra “antlaşmanın halktan gizli tutulduğunu” iddia edebiliyor.

Bir ülke düşünün ki, varlığını borçlu olduğu bir Antlaşma, bizatihi yöneticileri eliyle küçümseniyor, tartışmaya açılıyor; tabir-i caizse bu devletin varlık sebebi inkâr ediliyor.

Dimyat’a Pirince Giderken

Bakmayın yıldönümü için geçmiş yıllarda yayımlanan mesajlarda Lozan’ın, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş belgesi” olduğunun vurgulanıp Antlaşma ile elde edilen kazanımlarımızın hatırlatılmasına; alenen şunlar söylenmedi mi?

“Lozan’da işte o 3 milyon metrekareden maalesef bir yerler yine tırmıklandı, 780 bin kilometrekareye kaldık. Burnumuzun dibindeki yerler bizden alındı… ‘Bu sözleşmeden, bu anlaşmadan çok başarıyla çıktık.’ diyenler oldu. Nasıl oluyor? Elindekini veriyorsun, hâlâ ‘Başarılı çıktık.’ diyorsun… Lozan tartışılmaz bir metin değildir, kutsal bir metin asla değildir. Elbette tartışacağız, elbette daha iyisine ulaşmanın çabası içinde olacağız… Soğuk Savaş sonrası oluşan dengeler birer birer yıkılıyor. Buna rağmen bizi hâlâ Lozan’a hapsetmeye çalışıyorlar. Kimse kusura bakmasın, bizim milletimize sözümüz var. Biz, Türkiye’yi… her alanda dünyanın en büyük 10 ülkesinden biri haline getirmek için tüm şartları zorlayacağız.”

22 Kasım 2016
“Bize Sevr’i dayattılar, Lozan’a razı olduk; olay budur. Yoksa biz buna lâyık mıyız? Düşünebiliyor musunuz, 17-18’inci asrın dünyada bir numarası olan bir devletiz, oradan bu bakiyeye kaldık.”

24 Aralık 2016
“Ülkemizin bugün güney sınırlarında yaşadığı güvenlik sorunlarının en önemli sebebi, Misak-ı Milli’den verilen tavizlerdir. O tavizler verilmeseydi şu anda nerede olduğumuzu anlayın, hatırlayın. Dün bizi Misak-ı Milli’nin gerisine düşürenler, bugün Lozan’ı da bir kenara bırakıp Sevr’e doğru giden bir hesap içindeler.”

10 Kasım 2017
Madalyalık Tablo!..

Egemenliği, bağımsızlığı ve onuru için ölümü göze almış milletimiz için öyle içler acısı, tarifi imkânsız bir hal ki;

– Sevr’in 21. Yüzyıl versiyonu olan BOP’un eş başkanlığını üstlendiler. Irak, Libya ve Suriye’nin bölünmesine katkı verdiler.

– Halen kol kola yürüdükleri ABD’nin himayesinde olanların, 100’üncü yıldönümünde Lozan’ın iptalini ve “kendi kaderini tayin hakkını” istemesi karşısında parmaklarını dahi oynatmadılar.

– Suriyeliler, Afganlılar, Afrikalılarla demografik yapımız değiştirilirken ülkenin yetişmiş beyinleri Avrupa’nın, ABD’nin yolunu tuttu. Yani emperyalizme iki kere kazandırdılar.

– Devletimizin kurucusu, milletimizin büyük Önderi Atatürk cami kürsülerinde lanetlendi.

– “Türkiye’yi 2023’te dünyanın en büyük 10 ülkesinden biri haline getireceğiz” iddiasıyla; Lozan’la bu devleti kuranların büyük imkânsızlıklar içinde yoktan ver ettiği ne varsa satıp savıldı.


– Nihayet sırtımız duvara dayandı. El elde, baş başta kalınca, ekonomi İngiliz vatandaşı birisine emanet edildi. Tümüyle ABD-İngiltere güdümünde olan Körfez ülkelerine muhtaç hale gelindi.

-Ve dahi askerimizin başına çuval geçiren ABD’den sonra, bir işgâl girişimi olan 15 Temmuz’un finansörü tarafından madalya ile ödüllendirildiler.

“Minnettarız”

Lozan’a dönelim.

Lozan fatihi merhum İsmet İnönü’nün o günlere ilişkin unutamadığı anısını; TRT’de yıllarca unutulmaz programlar yapan Gazeteci-Yazar Nazmi Kal’ın 15 Ekim 1973’te sorduğu bir soru sayesinde öğrenmiştik.

İnönü’nün anlattığı şunlardı:

“Lozan’da İngiliz delegesi Lord Curzon ve Amerikan delegesi oturuyorduk. Konuşmamızı hiçbir zaman aklımdan çıkarmadım. Lord Curzon, ‘Lozan muahedesinden memnun ayrılmıyoruz, hiçbir dediğimizi yaptıramadık. Harap bir memleket alıyorsunuz. Bunu imar etmeyecek misiniz? Neyle, nasıl yapacaksınız? Para bir bunda var (Amerikan delegesini işaret etti), bir bende var. Geleceksiniz para isteyeceksiniz, diz çökeceksiniz, reddettiklerinizin hepsini cebimden çıkarıp size göstereceğim.’ dedi. Bunu hiçbir zaman unutmam. Ben de kendisine şu cevabı verdim; ‘Bizim burada istediklerimiz müstakil, medeni bir devlet olarak onun bütün şartlarını sağlamaktır. Bunu temin edelim, sulh olsun; gelirsem size, istediğinizi yaparsınız.”

Bu tarihi nottan sonra 100 yıl sonraki ahvalimize şunu ekleyelim:

İngiliz vatandaşı Bakanımız, Birleşik Arap Emirlikleri ile imzalanan toplam 50.7 milyar dolarlık “çok sayıdaki stratejik anlaşma ve mutabakat zaptıyla” ilgili İngilizce bir paylaşım yaptı ve dedi ki;

“Birleşik Arap Emirlikleri’nin Türkiye’ye devam eden güçlü desteği için minnettarız.”

Herhalde bu kadarını Lord Curzon dahi tahmin, hatta hayal bile etmemiştir!..

Ayrıca bugün “Vatan bir bütündür, bölünemez.” kararının alındığı Erzurum Kongresi’nin 104’üncü yıldönümü. Her iki tarihi bayramımız da kutlu olsun.

İsteyen istediğine “minnettar” olsun; ama Türk Milleti Atatürk ve İnönü başta olmak üzere tüm silah arkadaşlarına, şehitlerimize minnettardır.

Yazar Sayfası: Yazarın Köşesi: / Tarih: 23.07.2023 15:36:51 / Okunma = 60005

Yazarın Diğer Yazıları

Psikojenik Amnezi (Yakınsak Aklın Unuttukları)
[ Ali Kurt ]

Bir Akıllının Taşınamaz Sırları
[ Ali Kurt ]

Evlilik mi, Bir Daha Düşün?
[ Ali Kurt ]

Kemik Kıran
[ Ali Kurt ]

Solak Nene, Eski Defter
[ Ali Kurt ]

Askıda Kalan Hayatlar
[ Ali Kurt ]

Delimsek
[ Ali Kurt ]

Arınma Seremonileri
[ Ali Kurt ]

Bir İktidar Bu Kadar mı Basiretsiz Olur! Bir İktidar Bu Kadar mı Basiretsiz Olur! (326)
TOP PEŞİNDE KOŞANLARA İNAT TOP PEŞİNDE KOŞANLARA İNAT (568)
O Akçeyi Her Babayiğit Taşıyamaz! O Akçeyi Her Babayiğit Taşıyamaz! (16850)
Orgeneral A.Ç. Menzil Tarikatından mı?! Orgeneral A.Ç. Menzil Tarikatından mı?! (16095)
İnsan Hakları Konseyi Seçimi İnsan Hakları Konseyi Seçimi (20343)
Daha Ne Verelim Emperyalist Abilere?! Daha Ne Verelim Emperyalist Abilere?! (16024)
SAYILARLA SİYASET ARENAMIZ-2 SAYILARLA SİYASET ARENAMIZ-2 (16939)
Avrupa Birliği Değişime Gebe Avrupa Birliği Değişime Gebe (17154)
Rumlara Güven Duymak Rumlara Güven Duymak (17443)
Asıl Müdahale Bundan Sonra Asıl Müdahale Bundan Sonra (19905)
Otur Oturduğun Yerde! Otur Oturduğun Yerde! (20437)
Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor (23866)
Kelaynaklar Kelaynaklar (27203)
Kıbrıs’ın Sahibi Biziz Kıbrıs’ın Sahibi Biziz (24724)
Farz Edelim ki Erdoğan gerçekten aday olmayacak, ne değişir? Farz Edelim ki Erdoğan gerçekten aday olmayacak, ne değişir? (24795)
Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç? Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç? (28474)
Cahilliğin Özendirilmesinin Sonucu... AKP Kazdığı kuyuya Düştü! Cahilliğin Özendirilmesinin Sonucu... AKP Kazdığı kuyuya Düştü! (26220)
ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor (26432)
31 Mart Uçurumdaki Son Daldı!.. 31 Mart Uçurumdaki Son Daldı!.. (28858)
SAYILARLA SİYASET ARENAMIZ-1; partiler, yöneticiler, delegeler, üyeler, seçimler, Seçmenler ve sandık görevlileri ... ve müteahhitler SAYILARLA SİYASET ARENAMIZ-1; partiler, yöneticiler, delegeler, üyeler, seçimler, Seçmenler ve sandık görevlileri ... ve müteahhitler (30819)
KANUNSUZ CEZA: LİNÇ KANUNSUZ CEZA: LİNÇ (27820)
Ekonomik Öngörülerin Çöktüğü Bir Dönem! Ekonomik Öngörülerin Çöktüğü Bir Dönem! (29107)
Türkçe Niye Yok ? Türkçe Niye Yok ? (28167)
Doğu Akdeniz’de Temelden Değişiklikler Doğu Akdeniz’de Temelden Değişiklikler (28899)
HANEDAN DÜĞÜNÜ… HANEDAN DÜĞÜNÜ… (28202)
Doğru mu, Yalan mı? Doğru mu, Yalan mı? (27992)
Evrim, Karşı Evrim, Devrim, Karşı Devrim… Evrim, Karşı Evrim, Devrim, Karşı Devrim… (28998)
Yanlış Strateji, Yanlış Başlangıç Yanlış Strateji, Yanlış Başlangıç (31956)
Müzakerelerin İçeriği Değişir mi? Müzakerelerin İçeriği Değişir mi? (30603)
Teğmenlerin İhracında En Çok Buna Şaşırdım Teğmenlerin İhracında En Çok Buna Şaşırdım (31766)
CUMHURBAŞKANI… CUMHURBAŞKANI… (31958)
Batı, Kıbrıs Müzakerelerini Neden Başlatmak İstiyor? Batı, Kıbrıs Müzakerelerini Neden Başlatmak İstiyor? (32742)
Devlete Küsmek! Devlete Küsmek! (29157)
Seçimden Sonrası Tufan!.. Seçimden Sonrası Tufan!.. (30280)
Soğuk Savaş Kızışıyor Soğuk Savaş Kızışıyor (31167)
Askeri Sınavlarda Neler Olmuş Neler!.. Askeri Sınavlarda Neler Olmuş Neler!.. (33554)
Küresel Güç Değişikliği Başladı Küresel Güç Değişikliği Başladı (30272)
Nüfusun artmasından medet ummak! Nüfusun artmasından medet ummak! (33386)
Dost musunuz Düşman mı? Dost musunuz Düşman mı? (32052)
Sahte Politikaların Efendileri! Sahte Politikaların Efendileri! (32951)
AB-Türkiye İlişkilerinde Yeni Aşama AB-Türkiye İlişkilerinde Yeni Aşama (31321)
“Agapite Tayyip”… “Agapite Tayyip”… (34071)
Özeleştiri Zamanı Geldi Özeleştiri Zamanı Geldi (32326)
Nüfusun artmasından medet ummak! Nüfusun artmasından medet ummak! (33836)
Dünyada hoş bir seda bırakıp giden babam Prof. Dr. Hakkı Atun Dünyada hoş bir seda bırakıp giden babam Prof. Dr. Hakkı Atun (39871)
AB’nin Çirkin Tarafgirliği AB’nin Çirkin Tarafgirliği (35849)
İsrail Mallarının Boykotu Zırvası… İsrail Mallarının Boykotu Zırvası… (32568)
Son Tecavüz!.. Son Tecavüz!.. (32488)
Doğu Akdeniz’i Asla Kaybedemeyiz Doğu Akdeniz’i Asla Kaybedemeyiz (37414)
100 YILLIK CUMHURİYET’TE SINIF MÜCADELELERİ 100 YILLIK CUMHURİYET’TE SINIF MÜCADELELERİ (35346)
Filistin Nere, İsrail Nere! Filistin Nere, İsrail Nere! (34228)
Filistinliler ve Kıbrıs Türkleri Filistinliler ve Kıbrıs Türkleri (40083)
“N’oldu İslamcı, Raks Ediyırdın!” “N’oldu İslamcı, Raks Ediyırdın!” (40365)
Terör Örgütleri Niye Kuruldu Terör Örgütleri Niye Kuruldu (35932)
“Lütfen” Terör Örgütleriyle İlişkinizi Keser misiniz?! “Lütfen” Terör Örgütleriyle İlişkinizi Keser misiniz?! (38763)
Beklentiler Boşa Çıktı Beklentiler Boşa Çıktı (34613)
Bu Kış Çok İnsan Ölecek! Bu Kış Çok İnsan Ölecek! (33286)
Yanlış gündemli CHP kongreleri üzerine Yanlış gündemli CHP kongreleri üzerine (35558)
LAİKLİK: SEN SAĞ BEN SELAMET LAİKLİK: SEN SAĞ BEN SELAMET (39164)
Rumlar Niçin Müzakerelere Geri Dönüş İstiyor-1 Rumlar Niçin Müzakerelere Geri Dönüş İstiyor-1 (39693)
Beni %48 listesinden düş Bay Kemal! Beni %48 listesinden düş Bay Kemal! (33993)
Menendez’in Türk Düşmanlığının sebebi ne? Menendez’in Türk Düşmanlığının sebebi ne? (45894)
Kılıçdaroğlu’nun kaybettiği itibar Kılıçdaroğlu’nun kaybettiği itibar (37489)
BM kimi koruyor? BM kimi koruyor? (38846)
Hayaller Türkiye Yüzyılı… Gerçekler Ruanda!.. Hayaller Türkiye Yüzyılı… Gerçekler Ruanda!.. (44018)
ATATÜRK VE ERMENİLER ATATÜRK VE ERMENİLER (44684)
Kıbrıs’ta Taraflı Görev Yapan BM barış Gücü Kıbrıs’ta Taraflı Görev Yapan BM barış Gücü (49515)
Afrika’ya Uyandırma Desteği Afrika’ya Uyandırma Desteği (46650)
Başbakan Erdoğan’ı “Yakmayı” Düşünürken!.. Başbakan Erdoğan’ı “Yakmayı” Düşünürken!.. (54519)
CHP, AKP’den Tüm Kötü Zihniyeti Emanet Aldı CHP, AKP’den Tüm Kötü Zihniyeti Emanet Aldı (51042)
Türkiye’nin Kıbrıs ve AB Stratejisi Türkiye’nin Kıbrıs ve AB Stratejisi (47549)
İktidarın çıkmaz yolu İktidarın çıkmaz yolu (47795)
Türkiye’nin Ortadoğu Açılımı Türkiye’nin Ortadoğu Açılımı (44619)
Türkiye - NATO Toplantısının Perde Arkası Türkiye - NATO Toplantısının Perde Arkası (47530)
Bâis-i şekvâ bize hüzn-i umûmîdir Kemâaaaaal! (N.Kemal) Bâis-i şekvâ bize hüzn-i umûmîdir Kemâaaaaal! (N.Kemal) (73640)
Kahrolası İyimserler! Kahrolası İyimserler! (44748)
AB Sorunun Farkında AB Sorunun Farkında (49671)
Darbeci General: “15 Temmuz İçin Sus Emri Verildi”!.. Darbeci General: “15 Temmuz İçin Sus Emri Verildi”!.. (63717)
Türkiye'yi Dışlama Senaryosu mu? Türkiye'yi Dışlama Senaryosu mu? (43719)
En çok sevilen kişilikten, en çok nefret edilen bir kişiliğe doğru son hızla gidiyorsun Kılıçdaroğlu! En çok sevilen kişilikten, en çok nefret edilen bir kişiliğe doğru son hızla gidiyorsun Kılıçdaroğlu! (53980)
Kemal Kılıçdaroğlu CHP başından gitmediği sürece benim için CHP bitmiştir, oy vermem. Neden mi? Kemal Kılıçdaroğlu CHP başından gitmediği sürece benim için CHP bitmiştir, oy vermem. Neden mi? (48980)
AB’deki Yeni Oyun AB’deki Yeni Oyun (42965)
CHP’de yalapşap kongreler çözüm getiremez ! CHP’de yalapşap kongreler çözüm getiremez ! (60753)
“Bu Adam İçin Değmezdi”!.. “Bu Adam İçin Değmezdi”!.. (52882)
Türkiye’ye Bir de Uzaktan Bakın Türkiye’ye Bir de Uzaktan Bakın (48286)
Diyorlar ki ekonomi düzelir mi? Diyorlar ki ekonomi düzelir mi? (48761)
BM’nin İşi Zor BM’nin İşi Zor (45462)
Kılıçdaroğlu’nun İşgalci Kafası… Kılıçdaroğlu’nun İşgalci Kafası… (46926)
AB’nin Gündeminde Kıbrıs Sorunu Yok AB’nin Gündeminde Kıbrıs Sorunu Yok (52017)
Araba devrilmeden yazdıklarım. Araba devrilmeden yazdıklarım. (54725)
Kınadığınla sınanmak! Kınadığınla sınanmak! (49048)
Anket oranları neden birbirine yakın gösteriliyor? Anket oranları neden birbirine yakın gösteriliyor? (55052)
ERDOĞAN NEDEN BU KADAR HIRÇIN? ERDOĞAN NEDEN BU KADAR HIRÇIN? (49640)
Muharrem İnce’ye oy veren vatanı tehlikeye atar! Muharrem İnce’ye oy veren vatanı tehlikeye atar! (61131)
Türklerin Kardeş Kömeği Türklerin Kardeş Kömeği (54258)
AB Kıbrıs’tan Bıktı mı? AB Kıbrıs’tan Bıktı mı? (50361)
Erdoğan gidecek de, peki yerine kim gelecek? Erdoğan gidecek de, peki yerine kim gelecek? (53439)
Muharrem İnce’ye oy vermek… Muharrem İnce’ye oy vermek… (47444)
Kıbrıs Niye Önemli Kıbrıs Niye Önemli (46977)
Rumların “çözüm” modeli! Rumların “çözüm” modeli! (46747)