https://jurnalist.com.tr/ Etkin Seçkin Haber Sitesi tr 18.07.2024 05:44:25 Jurnalist Jurnalist Haber Detay - Jurnalist Haber Sitesi

“Bu Adam İçin Değmezdi”!..

Eski Refah Partili, eski Fazilet Partili, eski AKP’li, nihayetinde de eski CHP’li olan 70 yaşındaki Abdüllatif Şener 32 yıllık aktif siyasi hayatında milletvekilliğinin yanı sıra Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı gibi görevlerde bulundu.

Önce CHP’liler, sonra millet bu ismin iki gün önce CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili yaptığı, “Yıktık perdeyi eyledik viran” babındaki açıklamaların şokunu yaşıyor. Şener’in “ahlaki ve vicdani” durumu sorgulanıyor; yaptığının “ihanet” olduğu, “siyaseten tükendiği” vurgulanıp “Ders çıkaralım” çağrıları yapılıyor.

Oysa Şener vak’ası Türk siyasetinde ne ilk örnektir ne de -siyasi partilerde “lider demokrasisi” hüküm sürdükçe- son örnek olacaktır.

Eski CHP Milletvekili Melda Onur’un, “Şener’in CHP’liliği üzerine kitap yazılır.” şeklindeki paylaşımından hareketle, Şener’in CHP’liliğini değil ama geçmişini anlatan bir kitaptan söz edeceğiz.

İmar ve Adabank’ta Neler Oldu?

Sadece 6 ay önce yayımlanan, “1950’li Yıllardan Başlayan Kimi Kısa Anılar” adlı kitabın yazarı Prof. Kemal Çevik, AKP iktidarında Şener Başbakan Yardımcısı iken Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Üyeliği yapmış bir isim. Aynı zamanda Şener’in hemşehrisi.

Haliyle de Şener döneminde yaşanan İmar Bank ile Adabank’ın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devri ve satışı olaylarının tanığı.

İmar Bankası olayında “görevi kötüye kullanma ve Uzanlar’la telefon görüşmesi yapmak” suçlamasıyla Bakan Şener’in verdiği onayla 2.5 yıl yargılanmasının ardından dava beraatle sonuçlanınca ilk kez konuşan Çevik’in suçladığı kişi Şener oldu. Kitabında, 2006’da yaptığı bu açıklamalara yer veren Çevik’in söyledikleri özetle şunlardı:

“İmar Bankası’na el konulmasının ardından müfettiş benim hakkımda ‘görevi kötüye kullanma’ suçlamasıyla soruşturma açılmasını istedi. BDDK’nın ilişkili bakanı olan Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener de savunmamı dahi almaksızın soruşturma izni verdi. Neden soruşturma izni verdiğiyle ilgili olarak, ‘Aklansın gelsin.’ dedi. 2.5 yıl yargılandım. Suçu dayandırdıkları Uzanlar ile tek bir telefon konuşması bile yapmadığımı ispat ettim. Değil görevi kötüye kullanma, alınmasını sağladığım kararlarla devleti 45 trilyon liralık zarardan kurtardığım ortaya çıktı. Yani ben aklandım. Şimdi artık bana soruşturma izni veren Bakan Şener’in aklanmasının zamanı geldi. Yönetim Kurulu istifa eden banka, okyanusta yüzen bir gemi gibiydi. Derhal fona alınması gerekiyordu. Ancak biz Kurul’da 4 kişi kalmıştık. BDDK müdahale etmeliydi. Durumun vehameti nedeniyle Hükümet yeni bir üye atayana kadar 1 başkan yardımcısının Kurul’da görev yapmasını istedik. Ancak Bakan Şener tarafından bu görüşümüz kabul görmedi. Şener, gönderdiği imzalı yazısında Başkan Yardımcısı’nın geçici de olsa Kurul Üyesi olamayacağını bildirdi. Böylece yeni üye atanana kadar günler geçti. Dönemin BDDK Başkanı Engin Akçakoca ile birlikte bir yazı yazıp hükümetten derhal kurul üyesi atanmasını istedik. Nihayet Mustafa Ekim atandı. O arada olaylar oldu, bankaya giremedik. Yöneticilerle irtibat kesildi, savcılık harekete geçemedi. Buradaki ihmal ya da kasıt birinci derecede Şener’dedir.”

Adabank olayında yaşananları ise 2008’de yayımlanan “Banka Hukuku” isimli kitabında aktaran Prof. Kemal Çevik buna yeni kitabında da şöyle yer verdi:

“İmar Bankası’nın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredildiği günlerde, Adabank’ın da TMSF’ye devri gündeme getirildi. Adabank’ta sermaye yeterlilik rasyosu düzgündü ve çifte kayıt yoktu. Bu nedenle, benimle birlikte bir kurul üyesinin de karşı çıkmasıyla, Adabank canlı banka olarak kaldı. Siyasi iktidar, bu tarafsız davranışımı hâkim ortaklar lehine bir işlem olarak göstererek görevi kötüye kullandığım iddiasıyla soruşturma (İmar Bank davasını kastediyor) açtırdı… Kurulda alınacak kararlar için, bu mahkeme süreci Demokles’in kılıcı gibi üzerimde tutuldu. Haklılığımı bildiğim için istifa etmedim. Nitekim, bu davranışımızın Hazine’ye 150 trilyon TL sağladığı mahkeme kararlarında ve BDDK yazışmalarında yer almıştır. Adabank, TMSF tarafından satışa çıkarılınca, banka birleşmeleri nedeniyle haiz olduğu imtiyazlar satıştan kısa bir süre önce kaldırıldığı için ilgilenen ve işlemlere başlamış olan yerli bankalar alım işinden vazgeçmek zorunda bırakıldılar. Bu durumda, Adabank tek alıcılı olarak Kuveyt şirketine 47 trilyon TL’ye satıldı. Oysa, Adabank’ı satın almak isteyen yerli banka genel müdürü, Adabank’ı 150 trilyona alacaklarını ifade etmiştir.”

Üniversitede Maaşı Neden Kesildi?

Prof. Çevik, bu iki olayı hatırlattıktan sonra, “Bu vesileyle o yıllarda düştüğüm notların üzerinde duracağım.” diyerek, “Abdüllatif Şener’in tarafımızdan yardım talebi” ara başlığı altında şunları anlattı:

“Gazi Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Fakültesi öğretim üyesiydim. Bir gün odamın kapısı çalındı ve maliye asistanlarından Abdüllatif Şener içeri girdi. Derse girecektim. ‘Çok sıkıntıdayım Kemal abi.’ dedi. ‘Hayrola, dersten sonra görüşebilirim.’ dedim. ‘Beklerim.’ dedi. Bekledi, görüştük. ‘Maaşlarımı kestiler, çocuklar aç.’ dedi. Canım sıkılmıştı. Latif Şener fakültedeki aşırı sol grup ve Kürtçülerin desteklerilyle o zamanki aşırı sol grup liderlerinden Profesör Macit İnce’nin himmetiyle asistan olmuş, yabancı dil bilgisi olmayan, bana da pek uğramamış gödeleklerdendi. Maaşlarının neden ödenmediğini sordum. Üniversiteden izin almadan Suudi Arabistan’a gittiği için başlatılan soruşturmadan dolayı tedbir alınmış ve maaşları kesilmişti. Kimlerle ve neden izin almadan yurtdışına gittiğini sordum. Tutarsız şeyler anlattı… Herhalde Suudi Arabistan’a gittiğini saklamak istemiş, fakat sonradan üniversite idaresi durumdan haberdar olmuştu. O zaman sosyoloji öğretim üyelerinden Dr. Eyüp Sanay’ın Tandoğan otelindeki Necmettin Erbakan’ın öğretim üyeleriyle yapılan toplantıya beni davet etmesi aklıma geldi. Seçimler yakındı. Erbakan üniversiteden milletvekili kadrosu oluşturmak istiyordu. Eyüp’e bu toplantıya katılmayacağımı bildirdim. Bu toplantıya katılanların birçoğu, Eyüp Sanay dahil, Erbakan’ın listesinden milletvekili seçildiler. Ancak seçimlerden önce Erbakan toplantıya katılanların Suudi Arabistan’a gitmesini sağlamıştı. Böylelikle kadrosunu Suudi yöneticilere tanıtmak istemişti. Bunlar arasında Şener’in bulunduğunu sonradan öğrendim.”

Sonrası mı?

Çevik, Rektör’den randevu alıp Abdüllatif Şener’in durumunu anlatır. Rektör, “O adam üniversiter olamaz.” diye ısrar edince, yarı şaka yarı ciddi, “Ben yapacağımı bilirim.” tehdidiyle ayrılır. Konu bir şekilde halledildikten sonra Rektör, Çevik’i çay içmeye davet edip, “Beni tehdit ettin, ne yapacaktın?” diye sorar. Çevik, “Hocam, ne yapacaktım söyleyeyim; doçentlik maaşımın yarısını onun ailesine tahsis edecektim.” cevabını verir.

MHP’den Aday Olmak İstedi mi?

Devamını yine Çevik’in İmar Bankası davasında yargılanmasına atıfla kitaptan okuyalım:

“Konu ikimiz açısından tatlıya bağlanmıştı. Fakat hocanın, ‘Bu adam için değmezdi.’ sözleri hâlâ kulağımda çınlamaktadır. Hoca haklı çıkmıştı. 2.5 yıllık yargılama sırasında ailemle birlikte çok sıkıntılı günler geçirdim. Özellikle de milletvekili adaylığım bu dava bahane edilerek engellendi. O yıllarda MHP Genel Başkan Yardımcısı olan Cihan Paçacı’nın bildiği üzere, hakkında dava açılmış olanların adaylıklarının kabul görmeyeceği prensibine ne kadar uyulduğunu, istisnalar yapıldığını ben de biliyorum. O arada Şener’in MHP’den aday olmasına sıcak bakılmadı, zira Sivas’ta ülkücülere ‘itçiler’ diye hitap ettiği tespit edilmişti. Özetle ben bu davadan aklandım, ancak şimdi sıra Şener’de. Bakalım (dönek ve gödelek), beni ‘ilgililerle telefon görüşmesi yaptı’ (beraat kararında görüşme yapmadığım vurgulandı. Görüşmesin suç olmadığına da karar verildiği belirtildi) diye 2.5 yıl yargıda süründüren Şener, Erol Evcil’le Sivas Demir Çelik’le ilgili görüşmesi sonucunda yaptığı tasarrufların sonuçlarından aklanabilecek mi? Yoksa yine bana gelip, ‘Kemal abi açız.’ mı diyecek?”

Prof. Çevik’in, Abdüllatif Şener’le ilgili son iddia ve sözleri ise şöyle:

“Bize, ‘O Sivas’ta kendisine rakip olabilecekleri hep harcamıştır.’ diyenler haklı çıktılar. Nitekim değerli devlet adamlarımızdan Sivaslı hemşehrimiz eski Maliye Bakanı ve bir yıl BDDK Başkanlığı yapan Zekeriya Temizel’e de intikam alırcasına soruşturma izin verdi. Allah ıslah etsin.”

Bu Siyasi Anlayış Islah Olmadıkça

Şu anlatılanlar doğru mudur değil midir, bilemeyiz; ama denk geldi, paylaşalım istedik.

Ülkece temel sorunumuzun şahıslardan evvel bu siyasi anlayış olduğunu ortaya koyan, CHP Grup Başkanı Özgür Özel’in şu itirafıyla bitirelim:

“İçim acıyarak, kanım donarak izledim. Şener meselesinde şunu söylemek lazım; CHP toplumun belli kesimlerine erişmek, Şener’in vicdanlı muhafazakâr olduğu iddiasıyla CHP listelerinden kendine yer buldu. Hangi arkadaşımızı yerinden ettiyse, o arkadaşımıza ve ona oy atan partililere özür borcumuz var.”

Ez cümle; Şener’e kızmak yerine, Türk siyasetini ele geçirmiş olan şu çürümüşlüğü naklen yayınla gözümüze soktuğu için teşekkür edip bu girdaptan nasıl çıkılacağına kafa yoralım. Değilse ve de bu gidişle kalırsa seçmenlerden daha çok özür dilenir; ama, asıl önemlisi, milletçe daha çok ağır bedeller öderiz!..

Yazar Sayfası: Yazarın Köşesi: / Tarih: 17.06.2023 15:23:48 / Okunma = 54911

Yazarın Diğer Yazıları

Psikojenik Amnezi (Yakınsak Aklın Unuttukları)
[ Ali Kurt ]

Bir Akıllının Taşınamaz Sırları
[ Ali Kurt ]

Evlilik mi, Bir Daha Düşün?
[ Ali Kurt ]

Kemik Kıran
[ Ali Kurt ]

Solak Nene, Eski Defter
[ Ali Kurt ]

Askıda Kalan Hayatlar
[ Ali Kurt ]

Delimsek
[ Ali Kurt ]

Arınma Seremonileri
[ Ali Kurt ]

Bir İktidar Bu Kadar mı Basiretsiz Olur! Bir İktidar Bu Kadar mı Basiretsiz Olur! (463)
TOP PEŞİNDE KOŞANLARA İNAT TOP PEŞİNDE KOŞANLARA İNAT (733)
O Akçeyi Her Babayiğit Taşıyamaz! O Akçeyi Her Babayiğit Taşıyamaz! (18317)
Orgeneral A.Ç. Menzil Tarikatından mı?! Orgeneral A.Ç. Menzil Tarikatından mı?! (17534)
İnsan Hakları Konseyi Seçimi İnsan Hakları Konseyi Seçimi (22355)
Daha Ne Verelim Emperyalist Abilere?! Daha Ne Verelim Emperyalist Abilere?! (17377)
SAYILARLA SİYASET ARENAMIZ-2 SAYILARLA SİYASET ARENAMIZ-2 (18369)
Avrupa Birliği Değişime Gebe Avrupa Birliği Değişime Gebe (18518)
Rumlara Güven Duymak Rumlara Güven Duymak (18855)
Asıl Müdahale Bundan Sonra Asıl Müdahale Bundan Sonra (21538)
Otur Oturduğun Yerde! Otur Oturduğun Yerde! (21873)
Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor (25482)
Kelaynaklar Kelaynaklar (29170)
Kıbrıs’ın Sahibi Biziz Kıbrıs’ın Sahibi Biziz (26360)
Farz Edelim ki Erdoğan gerçekten aday olmayacak, ne değişir? Farz Edelim ki Erdoğan gerçekten aday olmayacak, ne değişir? (26477)
Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç? Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç? (31770)
Cahilliğin Özendirilmesinin Sonucu... AKP Kazdığı kuyuya Düştü! Cahilliğin Özendirilmesinin Sonucu... AKP Kazdığı kuyuya Düştü! (29006)
ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor (29232)
31 Mart Uçurumdaki Son Daldı!.. 31 Mart Uçurumdaki Son Daldı!.. (30651)
SAYILARLA SİYASET ARENAMIZ-1; partiler, yöneticiler, delegeler, üyeler, seçimler, Seçmenler ve sandık görevlileri ... ve müteahhitler SAYILARLA SİYASET ARENAMIZ-1; partiler, yöneticiler, delegeler, üyeler, seçimler, Seçmenler ve sandık görevlileri ... ve müteahhitler (32685)
KANUNSUZ CEZA: LİNÇ KANUNSUZ CEZA: LİNÇ (30720)
Ekonomik Öngörülerin Çöktüğü Bir Dönem! Ekonomik Öngörülerin Çöktüğü Bir Dönem! (30821)
Türkçe Niye Yok ? Türkçe Niye Yok ? (30145)
Doğu Akdeniz’de Temelden Değişiklikler Doğu Akdeniz’de Temelden Değişiklikler (30615)
HANEDAN DÜĞÜNÜ… HANEDAN DÜĞÜNÜ… (31234)
Doğru mu, Yalan mı? Doğru mu, Yalan mı? (29707)
Evrim, Karşı Evrim, Devrim, Karşı Devrim… Evrim, Karşı Evrim, Devrim, Karşı Devrim… (32011)
Yanlış Strateji, Yanlış Başlangıç Yanlış Strateji, Yanlış Başlangıç (34068)
Müzakerelerin İçeriği Değişir mi? Müzakerelerin İçeriği Değişir mi? (32456)
Teğmenlerin İhracında En Çok Buna Şaşırdım Teğmenlerin İhracında En Çok Buna Şaşırdım (33618)
CUMHURBAŞKANI… CUMHURBAŞKANI… (34262)
Batı, Kıbrıs Müzakerelerini Neden Başlatmak İstiyor? Batı, Kıbrıs Müzakerelerini Neden Başlatmak İstiyor? (34891)
Devlete Küsmek! Devlete Küsmek! (31013)
Seçimden Sonrası Tufan!.. Seçimden Sonrası Tufan!.. (32242)
Soğuk Savaş Kızışıyor Soğuk Savaş Kızışıyor (32969)
Askeri Sınavlarda Neler Olmuş Neler!.. Askeri Sınavlarda Neler Olmuş Neler!.. (35410)
Küresel Güç Değişikliği Başladı Küresel Güç Değişikliği Başladı (31947)
Nüfusun artmasından medet ummak! Nüfusun artmasından medet ummak! (35327)
Dost musunuz Düşman mı? Dost musunuz Düşman mı? (33830)
Sahte Politikaların Efendileri! Sahte Politikaların Efendileri! (34817)
AB-Türkiye İlişkilerinde Yeni Aşama AB-Türkiye İlişkilerinde Yeni Aşama (33090)
“Agapite Tayyip”… “Agapite Tayyip”… (36139)
Özeleştiri Zamanı Geldi Özeleştiri Zamanı Geldi (34143)
Nüfusun artmasından medet ummak! Nüfusun artmasından medet ummak! (35794)
Dünyada hoş bir seda bırakıp giden babam Prof. Dr. Hakkı Atun Dünyada hoş bir seda bırakıp giden babam Prof. Dr. Hakkı Atun (42445)
AB’nin Çirkin Tarafgirliği AB’nin Çirkin Tarafgirliği (37722)
İsrail Mallarının Boykotu Zırvası… İsrail Mallarının Boykotu Zırvası… (34404)
Son Tecavüz!.. Son Tecavüz!.. (34472)
Doğu Akdeniz’i Asla Kaybedemeyiz Doğu Akdeniz’i Asla Kaybedemeyiz (39323)
100 YILLIK CUMHURİYET’TE SINIF MÜCADELELERİ 100 YILLIK CUMHURİYET’TE SINIF MÜCADELELERİ (37162)
Filistin Nere, İsrail Nere! Filistin Nere, İsrail Nere! (36142)
Filistinliler ve Kıbrıs Türkleri Filistinliler ve Kıbrıs Türkleri (42545)
“N’oldu İslamcı, Raks Ediyırdın!” “N’oldu İslamcı, Raks Ediyırdın!” (42288)
Terör Örgütleri Niye Kuruldu Terör Örgütleri Niye Kuruldu (37779)
“Lütfen” Terör Örgütleriyle İlişkinizi Keser misiniz?! “Lütfen” Terör Örgütleriyle İlişkinizi Keser misiniz?! (40713)
Beklentiler Boşa Çıktı Beklentiler Boşa Çıktı (36463)
Bu Kış Çok İnsan Ölecek! Bu Kış Çok İnsan Ölecek! (34982)
Yanlış gündemli CHP kongreleri üzerine Yanlış gündemli CHP kongreleri üzerine (37424)
LAİKLİK: SEN SAĞ BEN SELAMET LAİKLİK: SEN SAĞ BEN SELAMET (41108)
Rumlar Niçin Müzakerelere Geri Dönüş İstiyor-1 Rumlar Niçin Müzakerelere Geri Dönüş İstiyor-1 (41651)
Beni %48 listesinden düş Bay Kemal! Beni %48 listesinden düş Bay Kemal! (35782)
Menendez’in Türk Düşmanlığının sebebi ne? Menendez’in Türk Düşmanlığının sebebi ne? (48322)
Kılıçdaroğlu’nun kaybettiği itibar Kılıçdaroğlu’nun kaybettiği itibar (39401)
BM kimi koruyor? BM kimi koruyor? (40762)
Hayaller Türkiye Yüzyılı… Gerçekler Ruanda!.. Hayaller Türkiye Yüzyılı… Gerçekler Ruanda!.. (46002)
ATATÜRK VE ERMENİLER ATATÜRK VE ERMENİLER (47289)
Kıbrıs’ta Taraflı Görev Yapan BM barış Gücü Kıbrıs’ta Taraflı Görev Yapan BM barış Gücü (51602)
Afrika’ya Uyandırma Desteği Afrika’ya Uyandırma Desteği (48922)
Başbakan Erdoğan’ı “Yakmayı” Düşünürken!.. Başbakan Erdoğan’ı “Yakmayı” Düşünürken!.. (56610)
CHP, AKP’den Tüm Kötü Zihniyeti Emanet Aldı CHP, AKP’den Tüm Kötü Zihniyeti Emanet Aldı (53084)
Türkiye’nin Kıbrıs ve AB Stratejisi Türkiye’nin Kıbrıs ve AB Stratejisi (49413)
İktidarın çıkmaz yolu İktidarın çıkmaz yolu (49755)
Türkiye’nin Ortadoğu Açılımı Türkiye’nin Ortadoğu Açılımı (46503)
Türkiye - NATO Toplantısının Perde Arkası Türkiye - NATO Toplantısının Perde Arkası (49412)
Bu Kadarını Lord Curzon Bile Hayal Etmemiştir!.. Bu Kadarını Lord Curzon Bile Hayal Etmemiştir!.. (62130)
Bâis-i şekvâ bize hüzn-i umûmîdir Kemâaaaaal! (N.Kemal) Bâis-i şekvâ bize hüzn-i umûmîdir Kemâaaaaal! (N.Kemal) (76379)
Kahrolası İyimserler! Kahrolası İyimserler! (46606)
AB Sorunun Farkında AB Sorunun Farkında (52691)
Darbeci General: “15 Temmuz İçin Sus Emri Verildi”!.. Darbeci General: “15 Temmuz İçin Sus Emri Verildi”!.. (66229)
Türkiye'yi Dışlama Senaryosu mu? Türkiye'yi Dışlama Senaryosu mu? (45503)
En çok sevilen kişilikten, en çok nefret edilen bir kişiliğe doğru son hızla gidiyorsun Kılıçdaroğlu! En çok sevilen kişilikten, en çok nefret edilen bir kişiliğe doğru son hızla gidiyorsun Kılıçdaroğlu! (56139)
Kemal Kılıçdaroğlu CHP başından gitmediği sürece benim için CHP bitmiştir, oy vermem. Neden mi? Kemal Kılıçdaroğlu CHP başından gitmediği sürece benim için CHP bitmiştir, oy vermem. Neden mi? (50802)
AB’deki Yeni Oyun AB’deki Yeni Oyun (44858)
CHP’de yalapşap kongreler çözüm getiremez ! CHP’de yalapşap kongreler çözüm getiremez ! (62829)
Türkiye’ye Bir de Uzaktan Bakın Türkiye’ye Bir de Uzaktan Bakın (50198)
Diyorlar ki ekonomi düzelir mi? Diyorlar ki ekonomi düzelir mi? (50666)
BM’nin İşi Zor BM’nin İşi Zor (47683)
Kılıçdaroğlu’nun İşgalci Kafası… Kılıçdaroğlu’nun İşgalci Kafası… (49537)
AB’nin Gündeminde Kıbrıs Sorunu Yok AB’nin Gündeminde Kıbrıs Sorunu Yok (54640)
Araba devrilmeden yazdıklarım. Araba devrilmeden yazdıklarım. (56637)
Kınadığınla sınanmak! Kınadığınla sınanmak! (51101)
Anket oranları neden birbirine yakın gösteriliyor? Anket oranları neden birbirine yakın gösteriliyor? (57012)
ERDOĞAN NEDEN BU KADAR HIRÇIN? ERDOĞAN NEDEN BU KADAR HIRÇIN? (51492)
Muharrem İnce’ye oy veren vatanı tehlikeye atar! Muharrem İnce’ye oy veren vatanı tehlikeye atar! (63368)
Türklerin Kardeş Kömeği Türklerin Kardeş Kömeği (56703)
AB Kıbrıs’tan Bıktı mı? AB Kıbrıs’tan Bıktı mı? (52834)
Erdoğan gidecek de, peki yerine kim gelecek? Erdoğan gidecek de, peki yerine kim gelecek? (55536)
Muharrem İnce’ye oy vermek… Muharrem İnce’ye oy vermek… (49247)
Kıbrıs Niye Önemli Kıbrıs Niye Önemli (48883)
Rumların “çözüm” modeli! Rumların “çözüm” modeli! (48450)