https://jurnalist.com.tr/ Etkin Seçkin Haber Sitesi tr 14.07.2024 03:40:14 Jurnalist Jurnalist Haber Detay - Jurnalist Haber Sitesi

TÜRKİYE’DE FAŞİZMİN AYAK SESLERİ


Türkiye’nin geleceği sürprizlere gebedir. İleride ülkemizi nelerin beklediğini kestirmek kolay değildir çünkü Türkiye dünyanın siyasi fay hattı üzerindedir.

Bugünkü verilerden hareket eden biri için Türkiye’yi uzak olmayan bir gelecekte faşist bir rejimin beklediğini görmesi gerekir.
Kuşkusuz bunu adı “faşizm” olmayacaktır. Çünkü faşizm, yarattığı feci yıkımlardan ötürü artık günümüz faşistleri tarafından bile açıkça savunulamıyor. Ancak öyle bir yönetimin heveslileri vardır ve bunlar Türkiye’de gitgide mesafe alıyorlar.

TÜRK-İSLAM SENTEZİ

Faşizm, dünyada ırkçılığı ile tanınır. Fakat Türkiye’de faşizm tek başına ırkçılıkla temsil edilemez. Türkiye’deki faşizm hem ırkçı, hem dinci olacak gibi görünüyor. Temelleri Kenan Evren’in attığı Türk-İslam sentezini kullanılacak gibi görünüyor. Hedef, seçkin bir kesimin ulusal varlıklara tamamen el koyması, buna muhalefet eden halk kesimlerini baskılayarak iktidarı sürekli kılmaktır.

Ayak sesleri duyulan bu felaketin bir sürü emaresi var. Siyasilerin ve gazetecilerin örgütlü bir şebeke tarafından fiziki saldırıya uğramaları son belirtilerdir. Fakat daha önceki yıllara dayanan hazırlıklar da var. “Sivil savunma” adı altında kurulan bir şirket, suikast ve kont gerilla eğitimi veriyor. Mafya unsurları, bazı kişiler için açık tehditlerde bulunuyor. Kılıçdaroğlu’na Çubuk’ta yapılan linç girişimi gibi pervasız saldırıların benzerleri kapıda bekliyor.

Türkiye’nin üzerine giydirilecek faşizm gömleğinin iki ayağından biri siyasi iktidar tarafından, yasaklamalarla, hapisliklerle, fasılasız olarak her gün yapılan düşmanlaştırma ve ötekileştirme ile inşa edilirken bunun yanında gene iktidarın kanatları altında sivil zorba bir gücün günü geldiğinde harekete geçeceği anlaşılıyor.

Şimdiden kitlelerin önemli bir kısmı korkutulmuş ve sindirilmiştir. Muhalif gazeteciler ve sosyal medya kullanıcıları, klavyenin başında cümle kurarken birkaç kez yutkunmaktadır.

KULLANDIĞI GEREKÇELER

Türkiye faşizminin bütün toplumu nefessiz bırakırken kullanacağı gerekçe adım adım topluma şırınga ediliyor. Bu gerekçelerden biri vatan bütünlüğünün tehlikede olduğu, dış mihrakların Türkiye’yi zayıf düşürmek ve parçalamak için elbirliği ile çalıştığıdır. İçerdeki “hainlerin” de söylemleriyle bu düşmana hizmet ettiğidir. Onlara göre bütün toplum ikiye ayrılmıştır. Bir yanda milletin bekası için uğraşan vatanseverler, diğer yanda ise terörist veya teröre destek veren hainler… Faşizm heveslilerine göre millî birliği sağlamak için “demokrasi” denen silahın etkisiz hale getirilmesi ve bütün ülkede sıkı bir yönetim uygulanması gerekir.  Muhalefet bloğu, mutlaka parçalanmalı, muhalif partiler tamamen etkisiz hale getirilmeli ve bir kısmı kapatılmalı, bir kısmı ise ağır suçlamalar karşısında nefes alamaz hale getirilmelidir.

Faşizmin yasalara bağlılık gibi bir derdi yoktur. Her türlü yalan ve komplo, iktidarı elde tutmak için mubahtır. İktidarda kalmak için yasaları ve seçim usullerini sürekli değiştirmek, seçimleri ertelemek ve seçim sonuçlarını meşru saymamak bunlar arasındadır.

BATININ TUTUMU

Türkiye’de diktatörlükler, eskiden emperyalist güçler tarafından ordu devreye sokularak planlanır ve desteklenirdi. Fakat bu seferki diktatörlüğün Batılı ülkeler tarafından ordu kullanılarak kotarılacağını söylemek doğru olmaz. Türkiye’de bir otokrat rejim heveslilerinin istedikleri rejimi bir an önce kurmalarını önleyen güçlerden biri Avrupa Birliği ülkeleridir. Türkiye’de faşist bir rejim uygulamak isteyenlerin Avrupa Birliğine girme projesinden vazgeçmeleri gerekir ki içlerinde bunu arzulayanların sayısı az değildir. Amerika Birleşik Devletleri yöneticilerinin de bu konuda Avrupa ile birlikte hareket edeceği anlaşılıyor. Dolayısıyla Türkiye’de kurulacak faşizmin destekleri konusunda eski ezberleri değiştirmek zorunludur. Bu kez Batı, Türkiye’deki faşizmin destekleyicisi olmayacak, aksine faşizmin gerekçelerinden biri Batı’nın Türkiye yönetimine karşı olumsuz tavrı olacaktır.

MİLLETİ HAZIRLAMA ÇABASI

Türkiye’nin başına adım adım faşizmi örmeye çalışanların eskiden olduğu gibi bunu bir ordu darbesiyle yapmalarına ihtiyaç yoktur. Yeni konseptte halkın aktif desteğine de başvurulacaktır. Bunun için bir yandan yıllardır yapıldığı gibi sosyal yardımlar adı altında kesenin ağzı açık tutulacak, diğer yandan dinci söylemiyle muhafazakârların, milliyetçilik söylemiyle de aydınların bir kısmı iktidarın müttefiki olarak elde tutulacaktır.

AKP’nin ve MHP’nin Cumhur İttifakı, muhalefete karşı baskıcı tutumuna rağmen Türkiye’de bir faşist yönetime geçilmesi için yeterli değildir. Buna hiç beklenmeyen biçimde üçüncü ve taze bir kuvvet eklenmiştir. Bu Partinin aldığı oylar önemsiz olmakla birlikte gerek kendi yayın organlarında ve gerek merkezî televizyonlara çıkarılarak yaptığı propagandanın etkisine güvenilmektedir. O hareketin tek karar vericisi olan önderi, bir yandan ülkeye biçtiği elbiseyi tanımlarken, iktidar çevrelerini faşist bir yönetim için ikna etmeye çalışıyor. Son günlerde partisinden istifalarla altı daha da boşalan bu “lider”, faşizm heveslileriyle birleşmeye ve partisini buna göre yeniden biçimlendirmeye kararlı görünüyor.

Türkiye’de faşizmin ayak seslerini duymayan ve küçümseyenler varsa büyük bir aymazlık gösteriyorlar. Henüz adımlarının sesini duyduğumuz bu ayak, milletin başına çıkmaya ve demir ökçesiyle milletin beynini ezmeyi başarabilir mi? Bunu halkın faşizme karşı özgürlük ve demokrasi bilincinin derecesi belirleyecektir. 

Yazar Sayfası: Yazarın Köşesi: / Tarih: 28.01.2021 17:36:35 / Okunma = 21535

Yazarın Diğer Yazıları

Psikojenik Amnezi (Yakınsak Aklın Unuttukları)
[ Ali Kurt ]

Bir Akıllının Taşınamaz Sırları
[ Ali Kurt ]

Evlilik mi, Bir Daha Düşün?
[ Ali Kurt ]

Kemik Kıran
[ Ali Kurt ]

Solak Nene, Eski Defter
[ Ali Kurt ]

Askıda Kalan Hayatlar
[ Ali Kurt ]

Delimsek
[ Ali Kurt ]

Arınma Seremonileri
[ Ali Kurt ]

Bir İktidar Bu Kadar mı Basiretsiz Olur! Bir İktidar Bu Kadar mı Basiretsiz Olur! (326)
TOP PEŞİNDE KOŞANLARA İNAT TOP PEŞİNDE KOŞANLARA İNAT (568)
O Akçeyi Her Babayiğit Taşıyamaz! O Akçeyi Her Babayiğit Taşıyamaz! (16847)
Orgeneral A.Ç. Menzil Tarikatından mı?! Orgeneral A.Ç. Menzil Tarikatından mı?! (16087)
İnsan Hakları Konseyi Seçimi İnsan Hakları Konseyi Seçimi (20342)
Daha Ne Verelim Emperyalist Abilere?! Daha Ne Verelim Emperyalist Abilere?! (16021)
SAYILARLA SİYASET ARENAMIZ-2 SAYILARLA SİYASET ARENAMIZ-2 (16938)
Avrupa Birliği Değişime Gebe Avrupa Birliği Değişime Gebe (17151)
Rumlara Güven Duymak Rumlara Güven Duymak (17436)
Asıl Müdahale Bundan Sonra Asıl Müdahale Bundan Sonra (19902)
Otur Oturduğun Yerde! Otur Oturduğun Yerde! (20436)
Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor (23861)
Kelaynaklar Kelaynaklar (27198)
Kıbrıs’ın Sahibi Biziz Kıbrıs’ın Sahibi Biziz (24717)
Farz Edelim ki Erdoğan gerçekten aday olmayacak, ne değişir? Farz Edelim ki Erdoğan gerçekten aday olmayacak, ne değişir? (24792)
Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç? Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç? (28472)
Cahilliğin Özendirilmesinin Sonucu... AKP Kazdığı kuyuya Düştü! Cahilliğin Özendirilmesinin Sonucu... AKP Kazdığı kuyuya Düştü! (26211)
ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor (26426)
31 Mart Uçurumdaki Son Daldı!.. 31 Mart Uçurumdaki Son Daldı!.. (28856)
SAYILARLA SİYASET ARENAMIZ-1; partiler, yöneticiler, delegeler, üyeler, seçimler, Seçmenler ve sandık görevlileri ... ve müteahhitler SAYILARLA SİYASET ARENAMIZ-1; partiler, yöneticiler, delegeler, üyeler, seçimler, Seçmenler ve sandık görevlileri ... ve müteahhitler (30811)
KANUNSUZ CEZA: LİNÇ KANUNSUZ CEZA: LİNÇ (27809)
Ekonomik Öngörülerin Çöktüğü Bir Dönem! Ekonomik Öngörülerin Çöktüğü Bir Dönem! (29100)
Türkçe Niye Yok ? Türkçe Niye Yok ? (28161)
Doğu Akdeniz’de Temelden Değişiklikler Doğu Akdeniz’de Temelden Değişiklikler (28894)
HANEDAN DÜĞÜNÜ… HANEDAN DÜĞÜNÜ… (28192)
Doğru mu, Yalan mı? Doğru mu, Yalan mı? (27987)
Evrim, Karşı Evrim, Devrim, Karşı Devrim… Evrim, Karşı Evrim, Devrim, Karşı Devrim… (28990)
Yanlış Strateji, Yanlış Başlangıç Yanlış Strateji, Yanlış Başlangıç (31951)
Müzakerelerin İçeriği Değişir mi? Müzakerelerin İçeriği Değişir mi? (30598)
Teğmenlerin İhracında En Çok Buna Şaşırdım Teğmenlerin İhracında En Çok Buna Şaşırdım (31762)
CUMHURBAŞKANI… CUMHURBAŞKANI… (31953)
Batı, Kıbrıs Müzakerelerini Neden Başlatmak İstiyor? Batı, Kıbrıs Müzakerelerini Neden Başlatmak İstiyor? (32736)
Devlete Küsmek! Devlete Küsmek! (29150)
Seçimden Sonrası Tufan!.. Seçimden Sonrası Tufan!.. (30273)
Soğuk Savaş Kızışıyor Soğuk Savaş Kızışıyor (31162)
Askeri Sınavlarda Neler Olmuş Neler!.. Askeri Sınavlarda Neler Olmuş Neler!.. (33551)
Küresel Güç Değişikliği Başladı Küresel Güç Değişikliği Başladı (30268)
Nüfusun artmasından medet ummak! Nüfusun artmasından medet ummak! (33380)
Dost musunuz Düşman mı? Dost musunuz Düşman mı? (32046)
Sahte Politikaların Efendileri! Sahte Politikaların Efendileri! (32948)
AB-Türkiye İlişkilerinde Yeni Aşama AB-Türkiye İlişkilerinde Yeni Aşama (31314)
“Agapite Tayyip”… “Agapite Tayyip”… (34062)
Özeleştiri Zamanı Geldi Özeleştiri Zamanı Geldi (32325)
Nüfusun artmasından medet ummak! Nüfusun artmasından medet ummak! (33827)
Dünyada hoş bir seda bırakıp giden babam Prof. Dr. Hakkı Atun Dünyada hoş bir seda bırakıp giden babam Prof. Dr. Hakkı Atun (39863)
AB’nin Çirkin Tarafgirliği AB’nin Çirkin Tarafgirliği (35839)
İsrail Mallarının Boykotu Zırvası… İsrail Mallarının Boykotu Zırvası… (32564)
Son Tecavüz!.. Son Tecavüz!.. (32483)
Doğu Akdeniz’i Asla Kaybedemeyiz Doğu Akdeniz’i Asla Kaybedemeyiz (37406)
100 YILLIK CUMHURİYET’TE SINIF MÜCADELELERİ 100 YILLIK CUMHURİYET’TE SINIF MÜCADELELERİ (35341)
Filistin Nere, İsrail Nere! Filistin Nere, İsrail Nere! (34223)
Filistinliler ve Kıbrıs Türkleri Filistinliler ve Kıbrıs Türkleri (40080)
“N’oldu İslamcı, Raks Ediyırdın!” “N’oldu İslamcı, Raks Ediyırdın!” (40363)
Terör Örgütleri Niye Kuruldu Terör Örgütleri Niye Kuruldu (35926)
“Lütfen” Terör Örgütleriyle İlişkinizi Keser misiniz?! “Lütfen” Terör Örgütleriyle İlişkinizi Keser misiniz?! (38752)
Beklentiler Boşa Çıktı Beklentiler Boşa Çıktı (34608)
Bu Kış Çok İnsan Ölecek! Bu Kış Çok İnsan Ölecek! (33281)
Yanlış gündemli CHP kongreleri üzerine Yanlış gündemli CHP kongreleri üzerine (35554)
LAİKLİK: SEN SAĞ BEN SELAMET LAİKLİK: SEN SAĞ BEN SELAMET (39158)
Rumlar Niçin Müzakerelere Geri Dönüş İstiyor-1 Rumlar Niçin Müzakerelere Geri Dönüş İstiyor-1 (39688)
Beni %48 listesinden düş Bay Kemal! Beni %48 listesinden düş Bay Kemal! (33988)
Menendez’in Türk Düşmanlığının sebebi ne? Menendez’in Türk Düşmanlığının sebebi ne? (45890)
Kılıçdaroğlu’nun kaybettiği itibar Kılıçdaroğlu’nun kaybettiği itibar (37478)
BM kimi koruyor? BM kimi koruyor? (38837)
Hayaller Türkiye Yüzyılı… Gerçekler Ruanda!.. Hayaller Türkiye Yüzyılı… Gerçekler Ruanda!.. (44009)
ATATÜRK VE ERMENİLER ATATÜRK VE ERMENİLER (44675)
Kıbrıs’ta Taraflı Görev Yapan BM barış Gücü Kıbrıs’ta Taraflı Görev Yapan BM barış Gücü (49508)
Afrika’ya Uyandırma Desteği Afrika’ya Uyandırma Desteği (46637)
Başbakan Erdoğan’ı “Yakmayı” Düşünürken!.. Başbakan Erdoğan’ı “Yakmayı” Düşünürken!.. (54511)
CHP, AKP’den Tüm Kötü Zihniyeti Emanet Aldı CHP, AKP’den Tüm Kötü Zihniyeti Emanet Aldı (51033)
Türkiye’nin Kıbrıs ve AB Stratejisi Türkiye’nin Kıbrıs ve AB Stratejisi (47541)
İktidarın çıkmaz yolu İktidarın çıkmaz yolu (47788)
Türkiye’nin Ortadoğu Açılımı Türkiye’nin Ortadoğu Açılımı (44611)
Türkiye - NATO Toplantısının Perde Arkası Türkiye - NATO Toplantısının Perde Arkası (47528)
Bu Kadarını Lord Curzon Bile Hayal Etmemiştir!.. Bu Kadarını Lord Curzon Bile Hayal Etmemiştir!.. (59990)
Bâis-i şekvâ bize hüzn-i umûmîdir Kemâaaaaal! (N.Kemal) Bâis-i şekvâ bize hüzn-i umûmîdir Kemâaaaaal! (N.Kemal) (73630)
Kahrolası İyimserler! Kahrolası İyimserler! (44740)
AB Sorunun Farkında AB Sorunun Farkında (49662)
Darbeci General: “15 Temmuz İçin Sus Emri Verildi”!.. Darbeci General: “15 Temmuz İçin Sus Emri Verildi”!.. (63711)
Türkiye'yi Dışlama Senaryosu mu? Türkiye'yi Dışlama Senaryosu mu? (43709)
En çok sevilen kişilikten, en çok nefret edilen bir kişiliğe doğru son hızla gidiyorsun Kılıçdaroğlu! En çok sevilen kişilikten, en çok nefret edilen bir kişiliğe doğru son hızla gidiyorsun Kılıçdaroğlu! (53974)
Kemal Kılıçdaroğlu CHP başından gitmediği sürece benim için CHP bitmiştir, oy vermem. Neden mi? Kemal Kılıçdaroğlu CHP başından gitmediği sürece benim için CHP bitmiştir, oy vermem. Neden mi? (48973)
AB’deki Yeni Oyun AB’deki Yeni Oyun (42961)
CHP’de yalapşap kongreler çözüm getiremez ! CHP’de yalapşap kongreler çözüm getiremez ! (60744)
“Bu Adam İçin Değmezdi”!.. “Bu Adam İçin Değmezdi”!.. (52876)
Türkiye’ye Bir de Uzaktan Bakın Türkiye’ye Bir de Uzaktan Bakın (48280)
Diyorlar ki ekonomi düzelir mi? Diyorlar ki ekonomi düzelir mi? (48753)
BM’nin İşi Zor BM’nin İşi Zor (45454)
Kılıçdaroğlu’nun İşgalci Kafası… Kılıçdaroğlu’nun İşgalci Kafası… (46920)
AB’nin Gündeminde Kıbrıs Sorunu Yok AB’nin Gündeminde Kıbrıs Sorunu Yok (52014)
Araba devrilmeden yazdıklarım. Araba devrilmeden yazdıklarım. (54719)
Kınadığınla sınanmak! Kınadığınla sınanmak! (49044)
Anket oranları neden birbirine yakın gösteriliyor? Anket oranları neden birbirine yakın gösteriliyor? (55047)
ERDOĞAN NEDEN BU KADAR HIRÇIN? ERDOĞAN NEDEN BU KADAR HIRÇIN? (49626)
Muharrem İnce’ye oy veren vatanı tehlikeye atar! Muharrem İnce’ye oy veren vatanı tehlikeye atar! (61124)
Türklerin Kardeş Kömeği Türklerin Kardeş Kömeği (54251)
AB Kıbrıs’tan Bıktı mı? AB Kıbrıs’tan Bıktı mı? (50355)
Erdoğan gidecek de, peki yerine kim gelecek? Erdoğan gidecek de, peki yerine kim gelecek? (53432)
Muharrem İnce’ye oy vermek… Muharrem İnce’ye oy vermek… (47439)
Kıbrıs Niye Önemli Kıbrıs Niye Önemli (46968)