https://jurnalist.com.tr/ Etkin Seçkin Haber Sitesi tr 6.5.2021 16:21:45 Jurnalist Jurnalist Haber Deyay - Jurnalist Haber Sitesi

Kaşıkçı Olayı 53 Yıl Önceki Bin Barka Cinayetini Hatırlatıyor

Mehdi Bin Barka, 1965’de öldürülen Fas’lı muhalif bir aydın. Matematikçi,siyaset ve devlet adamı. Dönemin Fas kralı 2. Hasan. Barka gençliğinde, Hasan henüz kral olmadan önce, O’nunla beraber eğitim görmüş, arkadaşlık etmiş bir matemetikçi ve Fas’ın da ilk matematikçisi.  Muhalif sisyeset adamı.

         Hasan , 2. Hasan ünvanı ile tahta geçince, aşırı  yahudi ve İsrail yanlısı politikalar uygulamaya başlayınca Bin Barka muhalefet saflarına geçiyor ve özgürlük savaşçısı , aktivist olarak kraliyete karşı mücadeleye başlıyor, kısa zamanda muhalefetin lideri pozisyonuna geçiyor.  Öyleki, dönemin basını kendisini Fas krallığında bugüne kadar herhangi bir krala  karşı en şiddetli muhalifliği göstermiş tek insan olarak tanıtıyor. Fas’ta gördüğü baskılar nedeniyle Fransa’ya kaçıyor ve Kral Hasan’a karşı muhalif faliyetlerine orada devam ediyor.

         Kral Hasan, bu muhalifle başedemeyince O’nu ortadan kaldırmaya karar veriyor. Zamanın  İçişleri bakanı Muhammed Ufkir’e Bin Barka’nın susturulmasını emrediyor.  Muhammed Ufkir  de, ihaleyi ( cinayeti ), yüklü bir ücret karşılığ, İsrail isthbarat örgütü MOSSAD’a  sipariş ediyor.

         O dönemde MOSSAD, Fas’ta ve Kuzey Afrika’da çok geniş örgütsel ağı olan bir kurum.  2. Dünya savaşından sonraki İsrail’e yahudi göçlerini organize ederken , kralın da desteği ile bölgeye kök salmış bir casusluk örgütü. Ayrıca Dünyanın değişik ülkelerinde insan kaçırma, sukastlar düzenleme konularında  uzman bir örgüt. Latin Amerika ülkelerinde farklı kimliklerle yaşayan kaçak nazileri öldürme veya İsrail’e kaçırma konusunda başarılı operasyonlarla,  Arap ve islam ülkelerindeki önemli askeri liderlere, nükleer uzmanlara karşı uyguladığı canice suikastlerle ün kazanmış bir örgüt.

         Bin Barka cinayeti ihalesini alan Mossad, Fransız istihbarat ve güvenlik birimlerindeki bağlantılarını kullanarak bir taşeron ekip kuruyor. Bu taşeron ekip Bin Barka’yı Mossad’ın yönlendirmesi ile Ufkir’in infaz timine  teslim ediyor. Tetikçiler Bin Barka’yı öldürüyor, yıl 1965. Ancak ceset bulunamıyor. Cesedin akibeti konusunda değişik söylentiler var. En yaygını da CIA ve MOSSAD’ın bu tür işlerinde kullandıkları asit havuzlarında cesedin yok edildiği.

         Olayın ortaya çıkması üzerine Fransa hükümeti geniş bir araştırma başlatıyor. Zamanın Cumhurbaşkanı De Goulle’ün ilk tepkisi “ Uluslararası hukuku böylesine peravasızca hiçe sayan bir eylemi ancak İsrail yapabilir “ sözü oluyor. Fransa güvenlik birimleri yaptıkları araştırma ile olayın bağlantılarını çözdüler, cinayete karışan Fransız istihbarat ve güvenlik elemanları görevden alındılar ve cezalandırıldılar. Bazıları da Fas’a kaçarak cezadan kurtuldular.

         GELELİM CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİNE …

         Yaklaşık 1 aydır Türkiye ve tüm dünya kamuoyunun ilgi odağı olan Kaşıkçı cinayeti tarz olarak Mossad eylemi veya Mossad patentli  bir eylem görünümünde. Buna henüz cinayet demek için de erken .  Normal adli kriminal olaylarda kullanılan kural gibi bir söz vardır; “ceset yoksa cinayet yoktur”  denir. Adli vakalarda bu mutlak veya büyük çoğunlukla doğrudur. Ancak istihbarat örgütlerinin operasyonlarında bu söz  mutlak doğru olmuyor. Örneğin Bin Barka’nın cesedi  bulunamadı. Usame Bin Ladin’in cesedini kimse görmedi.  Cemal Kaşıkçı’nın cesedi “ henüz yok“.

         Resmi açıklamalarda Mossad bağlantısı henüz ima veya ifade edilmedi . Ancak bazı basın ve yayın organlarının iz sürmesi  sonucu birçok belirtiler var kokular gelmeye başladı.

-         Bir kere şu anda bu işin emrini veren Muhammed Bin Selman , tıpkı Fas kralı 2. Hasan gibi İsrail yanlısı ve her alanda, özellikle istihbarat alanında,  İsrail’le yoğun işbirliği içinde.

-         İsrail’de birçok özel güvenlik şirketleri var. Bunların hepsi Mossad kontrolunda. Mossad’ın elemanlarını çalıştırıyorlar, Mossad’a bilgi aktarıyorlar. Suudi Arabistan’da bir muhalefet hareketi örgütlemeye çalışan Cemal Kaşıkçı’nın eylem planlarını Suudi yönetimine bu özel güvenlik şirketlerinin verdiği gazetelere ve TV’lere yansıdı.

-         Yeni Şafak gazetesinde haber başlığı : İsrail Kaşıkçı sessizliğini bozdu.  Bir güvenlik yetkilisi “ Telaviv rejimi, Türkiye’den gelen haberlere değil Suudi Arabistan’dan gelen haberlere güveniyor…”  diyor. Ve ilaveten Türkiye’den yayınlanan haberlerin kanıtlara dayanmadığını ileri sürüyor.  Adam senaryoyu kendisi yazmış gibi konuşuyor.

-         www.msn.com gazetesinde bir haber yorum, İsrail’deki Maariv gazetesinin güvenlik analisti Yossi Melman’ın sosyal medya hesabı mesajını aktarıyor. Melman olaya MOSSAD’ın karışmış olabileceğini ima ederek   Umarım ki dolaylı olarak bile Mossad’ın Kaşıkçı’nın öldürülmesi olayında parmağı yoktur. “ Bu mesaj yayınlandıktan hemen sonra kaldırılıyor.

-         Milli Gazete’de bir haber yorum : Adalet ve Kalkınma Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Çalışmaları resmi sözcüsü Zidan El – Kenai, bu olayın ( Kaşıkçı ) tamamen Suudi Arabistan –İsrail ortaklığı ile yapıldığını belirtmiştir. Türkiye’den Genelkurmay İstibarat Dairesi eski başkanı İsmail Hakkı Pekin,  Kaşıkçı’nın öldürülmesinin planlayıcısının Mossad olduğunu iddia etmiştir.

-         Suudi Muhammed Bin Selman yönetime geçtikten sonra , kendisine karşı olan yurt dışındaki kraliyet ailesi mensuplarını Paris’ten ve Newyork’tan kaçırarak Arabistan’a götürdüğü biliniyor. Bunlar da tipik MOSSAD patentli operasyonlar.

Uzmanların Kaşıkçı olayında şaşırdıkları, anlamaya çalıştıkları bir husus da operasyonun sanki göstere göstere, birçok ayak izleri bırakılarak yapılmış olması.  Sanki gizlememeye özen gösterilerek yapılmış olması. Daha gizli yöntemlerle, konsoslosluk dışında sesizce yapmak, bir kaza senaryosu gibi yollarla yapmak varken neden böyle kör göze parmak sokar gibi yapıldı? Bu sorulara mevcut verilere dayalı muhtelif - muhtemel cevaplar veriliyor

-         SUUDİ infaz ekibinin acemiliği mi ?

-         SUUDİ’lerin Türk güvenlik güçlerinin elindeki teknik takip ve istihbarat kabiliyet ve  kapasitesini küçümsemesi, hafife alması mı ?

-         Bu infaz emrini veren sisyasi iradenin, bilinçli olarak açık vererek yurt dışındaki muhaliflerine gözdağı vermek için, güç gösterisi yapması mı ?. “Ben her yerde herşeyi yaparım, bana kimse bir şey yapamaz. Osmanlı’nın payitahtında bile gazabımdan kurtulamazsınız. “ mesajını vermek mi amaç ?

-         Bir diğer muhtemel cevap, MOSSAD’ın oyun içinde oyun oynaması mı ? Olay bir yönüyle Türkiye’nin egemenlik haklarına pervasızca bir saldırıdır. Mossad, Suudileri, bu denli kaba ve pervasız bir eyleme yönlendirerek,  Turkiye ile Suudi Arabistan’ı birbirinden uzaklaştırmak, Suudilerin, İsrail karşıtı cepheden etkilenmesini önleme amacı olabilir mi ?

-         Daha geniş çerçevede düşünülürse, Kaşıkçı önce ABD’deki Suudi elçiliğine başvuruyor. Turkiye’ye yönlendiriliyor. İngiltere’deki elçiliğe gidiyor, gene Türkiye’ye yönlendiriliyor. FBI’ın, CIA’nın, MI5’in, MI6’nın bunlardan haberi olmaması mümkün değil. Daha karmaşık, bugünkü verilerle öngörülemeyen farklı senaryolar da mümkün.

Sonuç olarak zaman birçok şeyi aydınlatacak. Daha işin başındayız. Türk emniyet ve istihbarat birimlerinin araştırmaları, laboratuar incelemeleri bitmedi, kamauoyu bilgilendirilmedi. Yani bu pilav daha çok su kaldırır.

AHMET AKKÜÇÜK / 30.10.2018

Yazar Sayfası: Yazarın Köşesi: / Tarih: 31.10.2018 00:00:00 / Okunma = 4124

Yazarın Diğer Yazıları

Psikojenik Amnezi (Yakınsak Aklın Unuttukları)
[ Ali Kurt ]

Bir Akıllının Taşınamaz Sırları
[ Ali Kurt ]

Evlilik mi, Bir Daha Düşün?
[ Ali Kurt ]

Kemik Kıran
[ Ali Kurt ]

Solak Nene, Eski Defter
[ Ali Kurt ]

Askıda Kalan Hayatlar
[ Ali Kurt ]

Delimsek
[ Ali Kurt ]

Güzel Günler Görecek miyiz? Güzel Günler Görecek miyiz? (42)
Ramazanı siyasete alet etmeye kalktılar, ramazanda içki satış rekoru kırdılar! Ramazanı siyasete alet etmeye kalktılar, ramazanda içki satış rekoru kırdılar! (185)
Al sana soykırım (3) Al sana soykırım (3) (254)
Al sana soykırım (2) Al sana soykırım (2) (285)
Al sana soykırım Al sana soykırım (330)
Sözde Ermeni Soykırımının Var Olmayan Toplu Mezarları Sözde Ermeni Soykırımının Var Olmayan Toplu Mezarları (407)
Bari Bir “Müzik Notası” Verseydiniz!.. Bari Bir “Müzik Notası” Verseydiniz!.. (370)
Ar damarı Ar damarı (416)
DEMOKRASİYE DARBE! DEMOKRASİYE DARBE! (600)
Darbeler bitti paranoyası  kaldı yadigar! Darbeler bitti paranoyası kaldı yadigar! (719)
Çöküş Döngüsü: Yolsuzluk, Yoksulluk, Yoksunluk Çöküş Döngüsü: Yolsuzluk, Yoksulluk, Yoksunluk (760)
Üç Kuvvet Komutanına Peşin Ceza… Bu Ne Acele?.. Bu Ne Vefasızlık?.. Üç Kuvvet Komutanına Peşin Ceza… Bu Ne Acele?.. Bu Ne Vefasızlık?.. (789)
Uzaktan çalışmanın görünmez esasları Uzaktan çalışmanın görünmez esasları (937)
Şeytan Taburu Şeytan Taburu (912)
SİYASETİN AKLI BAŞINDAN GİTMİŞ! SİYASETİN AKLI BAŞINDAN GİTMİŞ! (930)
PUDRA ŞEKERİ… PUDRA ŞEKERİ… (1139)
Üretime Katkısı Olmayan Meslekler Üretime Katkısı Olmayan Meslekler (1704)
Tekkedeki Apoletli Amiralin Hikâyesi!.. Tekkedeki Apoletli Amiralin Hikâyesi!.. (1435)
ATEİST, DEİST, SOSYALİST… ATEİST, DEİST, SOSYALİST… (1401)
Montrö Montrö (1354)
Gezi Parkı... Gezi Parkı... (1491)
NEREDEN İNCELDİYSE… NEREDEN İNCELDİYSE… (1638)
Sürü Sürü (1847)
Biden’a Bir “Ucu Yanık Mektup” Daha!.. Biden’a Bir “Ucu Yanık Mektup” Daha!.. (1782)
MEHMET’İN TARİHSEL YANILGISI MEHMET’İN TARİHSEL YANILGISI (1930)
Fosforlu Cevriye Fosforlu Cevriye (1960)
KADIN ERKEKTEN ÜSTÜNDÜR! KADIN ERKEKTEN ÜSTÜNDÜR! (2252)
Türkiye Satılığa Çıkıyor Türkiye Satılığa Çıkıyor (2662)
İdlib’de 34 Şehit… Putin… Ve “Barbarlık”… İdlib’de 34 Şehit… Putin… Ve “Barbarlık”… (3307)
Kıbrıs Sorununa Hindistan-Pakistan Çözümü Kıbrıs Sorununa Hindistan-Pakistan Çözümü (3346)
Atatürk’ün Emanetleri Arasında CHP’nin Yeri Atatürk’ün Emanetleri Arasında CHP’nin Yeri (4013)
İskilipli Atıf’a rahmet okuyanlar İskilipli Atıf’ın bildirisini de okusun! İskilipli Atıf’a rahmet okuyanlar İskilipli Atıf’ın bildirisini de okusun! (4921)
18 Yıllık İktidar İcraatı 18 Yıllık İktidar İcraatı (5559)
Muammer  Aksoy ve Tüm Devrim Şehitleri Anısına Muammer Aksoy ve Tüm Devrim Şehitleri Anısına (6773)
Ayçiçeği Ayçiçeği (6177)
Ülkenin İçi Boşaltılıyor… Ülkenin İçi Boşaltılıyor… (7284)
TÜRKİYE’DE FAŞİZMİN AYAK SESLERİ TÜRKİYE’DE FAŞİZMİN AYAK SESLERİ (7657)
Beşparmak Dağları'ndaki Bayrağımız Beşparmak Dağları'ndaki Bayrağımız (7541)
PUL PUL YILDIZLI SANCAK… PUL PUL YILDIZLI SANCAK… (13028)
2021 ve Sonrasında Açlıktan Ölen Sayısı Virüsten Ölen Sayısını Geçecek 2021 ve Sonrasında Açlıktan Ölen Sayısı Virüsten Ölen Sayısını Geçecek (14656)
AÇLIĞA MAHKÛM EDEN ASGARİ ÜCRET VE EMEKÇİ CENNETİ AÇLIĞA MAHKÛM EDEN ASGARİ ÜCRET VE EMEKÇİ CENNETİ (14760)
Aşı olanı mı, olmayalım mı? Aşı olanı mı, olmayalım mı? (14781)
2020, Salgında Ruh Sağlığım Dr. Kitap’a Emanet 2020, Salgında Ruh Sağlığım Dr. Kitap’a Emanet (19762)
Redneck Redneck (13710)
TRUMP BAŞARSAYDI… TRUMP BAŞARSAYDI… (17812)
Türkiye nin Doğu Akdeniz politikası ve KKTC Türkiye nin Doğu Akdeniz politikası ve KKTC (19258)
Ülkemizin Düze Çıkması İçin 2021 Yılında Yapılması Gerekenler Ülkemizin Düze Çıkması İçin 2021 Yılında Yapılması Gerekenler (19174)
KUMSAL KATLİAMI NASIL OLDU KUMSAL KATLİAMI NASIL OLDU (22489)
ÜLKEMİZDEKİ YENİ CEPHELEŞME  ve  DEVRİMCİLERİN BARIŞ PROGRAMI ÜLKEMİZDEKİ YENİ CEPHELEŞME ve DEVRİMCİLERİN BARIŞ PROGRAMI (20078)
Yobazın tehtidi Yobazın tehtidi (20323)
YAĞMUR DUASI: CEHALET İKTİDARDA YAĞMUR DUASI: CEHALET İKTİDARDA (17100)
Neye Kriz Diyoruz, Neye Demiyoruz? Neye Kriz Diyoruz, Neye Demiyoruz? (20775)
Tank Palet... Tank Palet... (21295)
Türkiye Kornovirüs’ü ve Diğer Bulaşıcı Hastalıkları Yenebilir mi? Türkiye Kornovirüs’ü ve Diğer Bulaşıcı Hastalıkları Yenebilir mi? (19225)
TÜRK’ÜN İTİ ŞEHRE İNİNCE… TÜRK’ÜN İTİ ŞEHRE İNİNCE… (21395)
Gargara Gargara (19726)
İrini Operasyonu Sorumlularına Türkiye Tutuklama Emri Çıkartmalı İrini Operasyonu Sorumlularına Türkiye Tutuklama Emri Çıkartmalı (23146)
ZORAKİ DEMOKRAT! ZORAKİ DEMOKRAT! (15873)
AB AB (16973)
Erdoğan Reformları Yapabilir mi? Erdoğan Reformları Yapabilir mi? (17580)
Camiler Halka Devredilmeli Camiler Halka Devredilmeli (17545)
Meslek hayatımın en büyük onurunu ilk kez açıklıyorum Meslek hayatımın en büyük onurunu ilk kez açıklıyorum (19005)
İnsanlık Destani İnsanlık Destani (19497)
Ülkenin en cahili bile doların kaç TL olacağını biliyor. Ülkenin en cahili bile doların kaç TL olacağını biliyor. (18823)
CUMHURİYETİ DEMOKRASİ İLE TAÇLANDIRMAK CUMHURİYETİ DEMOKRASİ İLE TAÇLANDIRMAK (22959)
Fransa Fransa (18136)
Karen Fogg’un çocukları devrede! Karen Fogg’un çocukları devrede! (27792)
Kimsin sen... Kimsin sen... (17376)
E-Taşeronluk Sistemi ve CHP Zihniyetinin Mücadele Çabaları E-Taşeronluk Sistemi ve CHP Zihniyetinin Mücadele Çabaları (19934)
TÜRKİYE AYDINLANMANIN NERESİNDE? TÜRKİYE AYDINLANMANIN NERESİNDE? (20222)
Anayasa var mı ki, mahkemesi olsun? Anayasa var mı ki, mahkemesi olsun? (17931)
Maraş’ta tabular yıkılıyor Maraş’ta tabular yıkılıyor (20171)
Entarili hekim Entarili hekim (16187)
Mary Mary (15458)
Yazı bilmem... Yazı bilmem... (44713)
Basit Usulde Ekonomik Kriz Hesabı Basit Usulde Ekonomik Kriz Hesabı (20855)
Fransa, Türkiye’yi Afrika’daki Sömürgeleri ile Karıştırdı Fransa, Türkiye’yi Afrika’daki Sömürgeleri ile Karıştırdı (18486)
MUSTAFA KEMAL PAŞA MI?  ATATÜRK MÜ? MUSTAFA KEMAL PAŞA MI? ATATÜRK MÜ? (24052)
Eyyy Moody’s, ezanı susturamayacaksınız Eyyy Moody’s, ezanı susturamayacaksınız (20813)
Orta Doğu’da Değişen Dengeler Orta Doğu’da Değişen Dengeler (17978)
ABD Rumlara arka mı çıkıyor? ABD Rumlara arka mı çıkıyor? (15449)
30 Ağustos ve Doğu Akdeniz 30 Ağustos ve Doğu Akdeniz (18860)
Diktayla Yönetilen Ülkelerde Halk ya Dönek ya da Denek Olur! Diktayla Yönetilen Ülkelerde Halk ya Dönek ya da Denek Olur! (24923)
BÜYÜK ZAFER’İN ŞİFRELERİ BÜYÜK ZAFER’İN ŞİFRELERİ (19895)
CHP’nin planları tamamen altüst olacak. CHP’nin planları tamamen altüst olacak. (16028)
Türkiye nin ve KKTC nin  Kaderi Değişecek Türkiye nin ve KKTC nin Kaderi Değişecek (16539)
Koca Atatürk’ün partisi CHP’yi Kılıçtaroğlu cebine sığdırdı. Koca Atatürk’ün partisi CHP’yi Kılıçtaroğlu cebine sığdırdı. (15497)
SENİ KARDEŞLİKTEN REDDEDİYORUM! SENİ KARDEŞLİKTEN REDDEDİYORUM! (16215)
Muharrem İnce parti kurmakta haklıdır Muharrem İnce parti kurmakta haklıdır (15965)
Seçimle başkan olan Kılıçtaroğlu seçimle gitmeyecek Seçimle başkan olan Kılıçtaroğlu seçimle gitmeyecek (15208)
KILIÇTAROĞLU’NUN KERİM DEVLETİ KILIÇTAROĞLU’NUN KERİM DEVLETİ (15241)
Yeni Sosyal Medya Yasası’nın Amacı Nedir? Yeni Sosyal Medya Yasası’nın Amacı Nedir? (16149)
1920’de bir asır ilerdeydi 2020’de bir asır gerideler 1920’de bir asır ilerdeydi 2020’de bir asır gerideler (23157)
Son Mutlu Seçim Son Mutlu Seçim (15123)
CHP’deki Uyuşukluk Hastalığı CHP’deki Uyuşukluk Hastalığı (19293)
Kadın yoktu öyle mı? Kadın yoktu öyle mı? (16931)
YAŞAYAN FETİH RUHU ve MUSTAFA KEMAL PAŞA YAŞAYAN FETİH RUHU ve MUSTAFA KEMAL PAŞA (18006)
Kıdem tazminatı. Kıdem tazminatı. (13265)
Evrensel Temel Gelir (ETG) Eleştirileri üzerine Düşünceler   Evrensel Temel Gelir (ETG) Eleştirileri üzerine Düşünceler (60820)
Kuvayı Milliye den kozmik odaya Kuvayı Milliye den kozmik odaya (11427)