https://jurnalist.com.tr/ Etkin Seçkin Haber Sitesi tr 14.08.2022 16:03:10 Jurnalist Jurnalist Haber Deyay - Jurnalist Haber Sitesi

S-400’ler Çeyiz Sandığı İçin mi Alındı?!

Son iki aydır gündemde olan olası Suriye operasyonu ve Yunanistan’la yaşanan gerginlikler konusundaki gelişmeleri birlikte ele alacağız.

Erdoğan’ın Suriye operasyonu için sinyal vermesinin üzerinden tam 67 gün geçti.

O günleri hatırlayın; harekât planları, hazırlıklar, hedefler çarşaf çarşaf konuşuldu. Herakâtın tarihini en net veren isim ise, “Kurban Bayramı’na dikkat etmek gerekiyor. Kurban Bayramı’ndan sonra operasyon için artık günler değil, saatler sayılı diyebiliriz.” öngörüsüyle Abdülkadir Selvi oldu!..

Bayramın da üzerinden 16 gün, ya da Selvi’nin hesabıyla 384 saat geçti.

MGK Bildirilerindeki Fark

Erdoğan’ın sinyalinden üç gün sonra, 26 Mayıs’ta yapılan MGK toplantısında, Suriye ve Yunanistan konusunda şu mesajlar verildi:

– PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ VE DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, milli birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında Kurula bilgi sunulmuş ve ilave tedbirler görüşülmüştür.

– Güney sınırlarımızın terör tehdidinden arındırılması için halihazırda icra edilen ve edilecek olan harekâtların komşularımızın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini hiçbir surette hedef almadığı, milli güvenlik ihtiyaçlarımızın gereği olduğu belirtilmiş; bu harekâtların, komşularımızın da huzur ve güvenliğine ciddi katkı sağlayacağının altı çizilmiştir.

– Uluslararası hukuku ve taraf olduğu antlaşmaları ihlâl eden Yunanistan’ın Ege Denizi’nde tedricen artan kışkırtıcı eylemleri ve işbirliği anlayışı ile hareket edilmesi gereken ittifakları istismar etmeye yönelik gayretleri ele alınmış; milletimizin hak ve menfaatlerinin korunması hususundaki kararlı tutumumuzun tavizsiz bir şekilde sürdürüleceği vurgulanmıştır.

Harekâta ilişkin adeta davul zurnalı bu duyurulardan sonra olanları biliyorsunuz; ABD’sinden BM’sine, Rusya’sından İran’ına, Suriye’sinden Almanya’sına bilumum güçler “Olmaz” dedi, terör örgütü de ABD ve Rusya’dan “garantörlüğünün” gereğini yapmasını istedi.

Bu itirazlardan sonraki tabloya bakalım.

21 Temmuz’daki MGK toplantısında; bu defa hiç “icra edilecek operasyonlardan” söz edilmedi, 26 Mayıs toplantısının birinci maddesi aynen tekrar edildi – o kadar.

Yunanistan’la ilgili olarak ise; “ittifakları istismar etmeye yönelik gayretlere” değinilmedi; sadece, “Uluslararası hukuku hiçe sayarak iyi komşuluk ve müttefiklik ilişkilerinin hilafındaki tutumunu ısarla sürdüren Yunanistan’ın, kışkırtıcı eylemlerine ilave olarak karasuyu ve hava sahası ihlallerini arttırarak devam ettirmesinin kabul edilemez olduğu ifade edilmiştir.” denildi.

Erdoğan’daki Değişim

Erdoğan’ın açıklamalarına gelirsek;

Putin ve İranlı yetkililerin Suriye operasyonuna karşı olduklarını yüzüne söyledikleri Tahran Zirvesi’nden dönerken, “Yeni bir harekât konusu milli güvenlik endişelerimiz giderilmediği sürece gündemimizde yer almaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Üç gün önceki TRT ortak yayınında yöneltilen, “Bu bölgeye operasyon kararlılığınız canlılığını koruyor mu?” şeklindeki soruya da, “Mecburen koruyacak. Bize dokunmayana zaten biz dokunmayız.” karşılığını verdi. Yani bir anlamda olası operasyonu “meşru müdafaya” bağladı.

“Olası bir beşinci operasyon sonrasında artık Suriyeliler evlerine ne şekilde dönecek? Bu nasıl gerçekleşecek?” sorusuna cevabı daha dikkat çekiciydi; “Şimdi böyle bir operasyonun içeriği noktasında bir konuya girmeyi, yani bu akşamın konusu olarak görmek istemem.” diye konuştu.

Erdoğan aynı programda Yunanistan’la ilgili olarak ise; Başbakan Miçotakis’in Mayıs’taki ABD ziyaretinden sonra yaptığı değerlendirmeleri tekrarlayıp, “kabile devleti olmadığımızı”, “ne gerekiyorsa vakti saati geldiğinde gereğinin yapılacağını” bildirdi.

Bir Gece Ansızın mı?

Erdoğan’ın bu açıklamalarına karşın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın dünkü sözlerini de aktaralım.

Çavuşoğlu; Suriye operasyonu için şunları söyledi:

“Hem ABD hem de Rusya bize verdiği sözleri tutmadı… Daha önceki operasyonların nedeni; sınırımıza yakın noktaları terörden temizlemekti. Önümüzdeki operasyonların da sebebi budur. Her türlü hazırlığı yapıyoruz. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi bir gece ansızın gelebiliriz.”

Yunanistan’a ilişkin de şunları:

“ABD Temsilciler Meclisi’nin F-16’lar konusunda aldığı ‘Yunanistan’a karşı kullanılmama’ şartı kararı yanlış. Yunanistan en haksız durumda bile ağlayarak, mağdur olduğunu anlatıyor. Yunanistan’ın talepleri uluslararı hukuka aykırı. Yunanistan’ın insan hakları konusunda yatacak yeri yok. Burada (Batı Trakya) Lozan Anlaşması gereği seçilmiş müftülere yapmadığı işkence kalmadı. Atina teröristlere destek veriyor, ülkede DHKP-C kampları var. Yunanistan 6 millik karasuları üzerinde 10 millik hava sahası iddiasında bulunan dünyadaki tek ülke. Biz tabii yazdığımız mektuplarda bunların saçmalığını yazıyoruz. ABD, Türkiye-Yunanistan arasında yürüttüğü denge politikasını Atina lehine bozdu. Yunanistan’a ait savaş uçakları Türk ana karasını dahi zaman zaman ihlal ediyor. Karşılık verince de ağlıyorlar.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın ise Erdoğan’ın, “Yeni bir harekât her zaman olabilir” dediğini kaydedip şöyle konuştu:

“Bunun için de biz kimseden izin alacak değiliz. Kimseye bir takvim açıklamak zorunda değiliz, ama kendi güvenlik risklerimizle ilgili değerlendirmemiz bağlamında böyle bir operasyon her an yapılabilir.”

Özellikle Tahran Zirvesi’nden sonra, Suriye harekâtının yapılabileceğine hiç kimsenin ihtimal vermediğini belirtmekle yetinip Yunanistan cephesindeki duruma geçelim.

ABD’nin Zırhlı Araçları Sınırımızda

Ege’deki kışkırtıcı faaliyetlerine, ABD, NATO ve AB nezdinde Türkiye karşıtı çalışmalarına tam gaz devam eden Yunanistan, son olarak birkaç gün önce ABD’den aldığı 90 tane M1117 tipi zırlı güvenlik aracından 50’sini sınırımızdaki Meriç Nehri’ne konuşlandırdı. Bu araçların keşif ve gözetleme görevlerinde kullanılacağı öne sürülürken, ABD’nin Atina Büyükelçiliği şu paylaşımı yaptı:

“90 tane daha M1117’nin Selanik’te olmasına büyük memnuniyet duyuyoruz. Yıl sonuna kadar ABD, 1200 zırhlı araç sevk etmeyi planlamakta ve hepsi de ücretsiz. ABD ile Yunanistan arasındaki iş birliği her zamankinden de güçlü.”

Başka?

Erdoğan’ın yıllarca Cemal Kaşıkçı’nın “katili” dedikten sonra kucaklaşıp “kardeş” ilân ettiği Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Kaşıkçı cinayetinden bu yana AB ülkeleri içerisinde ilk ziyaretini dün Yunanistan’a gerçekleştirdi. Erdoğan, Suudi Arabistan’ın “iş adamlarımızın” sorunlarını giderip Türk ürünlerine uyguladığı ambargoları kaldırmasını beklerken Prens Selman, Yunanistan’la “Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Anlaşması” ve Rum kesimini de kapsayan “Doğudan Akdeniz’e Veri Koridoru” projesi başta olmak üzere çok sayıda anlaşma imzaladı. Prens, Erdoğan’ın defterden sildiği Miçotakis’e ise şöyle hitap etti:

“Yunanistan’a eli boş gelmeyeceğime dair size söz vermiştim. Elimizde hem iki ülke hem de tüm bölge için oyunun kurallarını değiştirecek çok şey var.”

Son olarak Yunanistan’ın, Ankara’nın uyarılarını nasıl değerlendirdiğine bakalım. Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye’nin söylemlerini 2023 seçimlerinin şekillendirdiğini öne sürüp seçimlerin ardından ilişkilerde iyileşme beklediğini bildirdi. Yani bir anlamda Türkiye’nin tepkilerini ciddiye almadıklarını ima etti.

Sadede gelirsek; Erdoğan, Pazartesi günü TRT’deki programda, Rusya ve Putin’le ilişkisini anlatırken şuna dikkat çekti:

“Savaşın yarattığı menfi koşullar ve aramızda bazı konularda anlaşmazlıklar elbette var. Ancak, biz malum S-400 konusunda vesaire dünyanın bakışını paylaşmadık. Tam aksine biz inandığımız neyse bunu yaptık.”

Biz de şunu soralım:

Gerek Suriye gerekse Yunanistan’daki tablonun boyutu ortadayken; evvel emirde S-400’lerin bu tehditlerden birisine yönelik olarak aktive edilip muhataplarımıza bir mesaj verilmesi gerekmez mi?Bunlar çeyiz sandığında saklanmak üzere mi alındı?!

Yazar Sayfası: Yazarın Köşesi: / Tarih: 28.07.2022 15:14:37 / Okunma = 338

Psikojenik Amnezi (Yakınsak Aklın Unuttukları)
[ Ali Kurt ]

Bir Akıllının Taşınamaz Sırları
[ Ali Kurt ]

Evlilik mi, Bir Daha Düşün?
[ Ali Kurt ]

Kemik Kıran
[ Ali Kurt ]

Solak Nene, Eski Defter
[ Ali Kurt ]

Askıda Kalan Hayatlar
[ Ali Kurt ]

Delimsek
[ Ali Kurt ]

Arınma Seremonileri
[ Ali Kurt ]

Aradığınız Uzmanı Hemen Bulun... Aradığınız İşi Hemen BulunRumların Azerbaycan korkusu Rumların Azerbaycan korkusu (40)
Türkiye’nin Mezhepçilik Çıkmazı Türkiye’nin Mezhepçilik Çıkmazı (147)
KADINLAR NEDEN DERLİ TOPLU GİYİNİR? KADINLAR NEDEN DERLİ TOPLU GİYİNİR? (122)
Todor Jivkov da gelecek mi? Todor Jivkov da gelecek mi? (313)
BM ve Kıbrıs’ta Çözüm BM ve Kıbrıs’ta Çözüm (649)
İktidar Olmak İsteyen Muhalefet Topluma Pozitif Enerji Verebilmelidir – 4 İktidar Olmak İsteyen Muhalefet Topluma Pozitif Enerji Verebilmelidir – 4 (1117)
Kimmiş Revizyonist? Kimmiş Revizyonist? (886)
Bu krizden çıkmak mümkün mü? Bu krizden çıkmak mümkün mü? (955)
Suudi Prens Gelirken Neler Gitti?! Suudi Prens Gelirken Neler Gitti?! (899)
Ben Yeni Cumhurbaşkanı Seçilsem İlk Önce Ne yapardım? Ben Yeni Cumhurbaşkanı Seçilsem İlk Önce Ne yapardım? (1159)
Sansür yasası Sansür yasası (1173)
Türkiye Saldırı Altında Türkiye Saldırı Altında (1189)
Enflasyon suçtur Enflasyon suçtur (1982)
İktidarın “Din Soslu” Yeni Sosyal Medya İşgali İktidarın “Din Soslu” Yeni Sosyal Medya İşgali (2122)
Mazot niye 25 lira? Mazot niye 25 lira? (2015)
Hadi oradan! Hadi oradan! (2095)
Batı Ne Verdiği Sözü Tutar Ne Attığı İmzaya Uyar!.. Batı Ne Verdiği Sözü Tutar Ne Attığı İmzaya Uyar!.. (2167)
Her şeyi biliyorlar ama bilmezlik yapıyorlar. Her şeyi biliyorlar ama bilmezlik yapıyorlar. (2040)
Turken Turken (2385)
Amerika Dedeağaç’a Niye Gelmiş?! Amerika Dedeağaç’a Niye Gelmiş?! (2682)
Belediye otobüsü Belediye otobüsü (2825)
EZAN SESİNDEN RAHATSIZ OLMAK! EZAN SESİNDEN RAHATSIZ OLMAK! (2976)
Sesli İstila Sesli İstila (2897)
BADE HARABEL UKRAYNA BADE HARABEL UKRAYNA (3243)
Osman Kavala Osman Kavala (3440)
İftirasıyla Böyle “Mücadele” Ediliyor… Hep Birlikte Ağlayalım!.. İftirasıyla Böyle “Mücadele” Ediliyor… Hep Birlikte Ağlayalım!.. (3468)
Ülkenin kurtuluşu Emevi Kültürü’nden vazgeçmekle başlar Ülkenin kurtuluşu Emevi Kültürü’nden vazgeçmekle başlar (3947)
23 Nisan, neşe dolmuyor insan 23 Nisan, neşe dolmuyor insan (3657)
Irak Nota Verdi… Erdoğan Teşekkür Etti… Irak Nota Verdi… Erdoğan Teşekkür Etti… (3695)
İKİNCİ YÜZYIL İÇİN TEMEL EĞİTİMDE YENİDEN BİR OKULLAŞMA MODELİ ÖNERİSİ İKİNCİ YÜZYIL İÇİN TEMEL EĞİTİMDE YENİDEN BİR OKULLAŞMA MODELİ ÖNERİSİ (4162)
Hıfzı Veldet Velidedeoğlu anısına saygılarla Hıfzı Veldet Velidedeoğlu anısına saygılarla (3966)
Bucha’da ne oldu? Bucha’da ne oldu? (4038)
İSRAİL DOĞALGAZI KKTC’DEN Mİ GEÇECEK? İSRAİL DOĞALGAZI KKTC’DEN Mİ GEÇECEK? (4278)
Bolluk bereket Bolluk bereket (4749)
Böyle Giderse, Bayrak İner, Ezanlar Susar! Böyle Giderse, Bayrak İner, Ezanlar Susar! (4200)
Rusya, Ukrayna savaşında kalbimiz Ukrayna tarafındadır. Rusya, Ukrayna savaşında kalbimiz Ukrayna tarafındadır. (4472)
Rusya Ukrayna Savaşı ve Asıl Kim Kaybetti Rusya Ukrayna Savaşı ve Asıl Kim Kaybetti (4065)
Kim Savaş İster? (Ben!) Kim Savaş İster? (Ben!) (4077)
MUAMMER AKSOY’u 1966 yılında yazdığı bir yazıyla anıyoruz MUAMMER AKSOY’u 1966 yılında yazdığı bir yazıyla anıyoruz (4604)
YERLİ VE MİLLÎ YERLİ VE MİLLÎ (4688)
Sezen Aksu Sezen Aksu (5063)
BİNDİK BİR ALAMETE… BİNDİK BİR ALAMETE… (5107)
Enes Enes (5860)
Kazakistan’da Kim İsyan Çıkardı, Kim Darbe Yaptı? Kazakistan’da Kim İsyan Çıkardı, Kim Darbe Yaptı? (5077)
Kreşte Kur’an ve İkiz Sözleşmeler Kreşte Kur’an ve İkiz Sözleşmeler (5446)
Diktatörler her zaman ülkesini ve halkını satar! Diktatörler her zaman ülkesini ve halkını satar! (5310)
Kıbrıs birleşirse Türklerin hakkı ne olacak? Kıbrıs birleşirse Türklerin hakkı ne olacak? (5654)
Yeni “Sömürge Valisi” Nasıl Karşılanacak? Yeni “Sömürge Valisi” Nasıl Karşılanacak? (5650)
Cumhuriyet Gazetesi’ni ancak ben kurtarırım! Cumhuriyet Gazetesi’ni ancak ben kurtarırım! (5354)
Tsunami Tsunami (6775)
Nas Değil BOP Nas Değil BOP (5701)
Kıbrıs’ın Kaderinin Değiştiği Gün Kıbrıs’ın Kaderinin Değiştiği Gün (6075)
Faiz Faydalıdır! Faiz Faydalıdır! (5573)
Cassandra Cassandra (6564)
Rumlar Yeni Yaptırımlar Peşinde Rumlar Yeni Yaptırımlar Peşinde (5911)
ÖĞRETMENLİĞİN KİMLİK BUHRANI ÖĞRETMENLİĞİN KİMLİK BUHRANI (6346)
Stokçuluk Faydalıdır! Stokçuluk Faydalıdır! (6115)
Köle pazarı Köle pazarı (6920)
Vatikan’ın Gözü Kıbrıs’ta Vatikan’ın Gözü Kıbrıs’ta (6147)
Rum Yönetiminin Yeni Hayali Projesi Rum Yönetiminin Yeni Hayali Projesi (6474)
Ankara’nın Kerkük Sessizliği!.. Ankara’nın Kerkük Sessizliği!.. (6451)
Hangi Faiz Haram? Hangi Faiz Haram? (7128)
Kendi adına konuş Kemal Bey! Kendi adına konuş Kemal Bey! (6655)
NAZİLLİ CUMHURİYETİ NAZİLLİ CUMHURİYETİ (6732)
Aleykümselam Aleykümselam (7196)
Asgari Ücret Vergi Dışı Kalsın Söylemi Muhalefetin İyi Niyetli ama Büyük Yanlışıdır Asgari Ücret Vergi Dışı Kalsın Söylemi Muhalefetin İyi Niyetli ama Büyük Yanlışıdır (7594)
Lozan Çatır Çatır Çiğnenirken!.. Lozan Çatır Çatır Çiğnenirken!.. (7079)
20 yıl önce yazılan 20 yılı anlatan yazı 20 yıl önce yazılan 20 yılı anlatan yazı (7862)
Güvenlik Kuvvetlerimize Verilen Arazi Güvenlik Kuvvetlerimize Verilen Arazi (7434)
AKP Oyu neden sıfırlanmıyor? AKP Oyu neden sıfırlanmıyor? (8164)
Görünmez goril! Görünmez goril! (7856)
Bu Ekonomik Bataklıktan Çıkmak Mümkün mü? Bu Ekonomik Bataklıktan Çıkmak Mümkün mü? (7618)
Bugün rengarenk bir gün Bugün rengarenk bir gün (7580)
Erdoğan Rusya’nın Bu Planlarından Haberdar Mı? Erdoğan Rusya’nın Bu Planlarından Haberdar Mı? (7087)
AKP’yi iktidarda tutmak için devlet kurumlarının “boş” gayretleri. AKP’yi iktidarda tutmak için devlet kurumlarının “boş” gayretleri. (7913)
İngilizlerin Kıbrıs Tuzağı İngilizlerin Kıbrıs Tuzağı (7904)
SAKARYA CEPHESİ’NDE BULUŞAN BABA-OĞUL SAKARYA CEPHESİ’NDE BULUŞAN BABA-OĞUL (7815)
İHA’lara Kara Propaganda Başladı İHA’lara Kara Propaganda Başladı (7302)
Diy@net Diy@net (8476)
Gerçekten Pes Doğrusu!.. Gerçekten Pes Doğrusu!.. (7671)
Rumlar Köşeye Sıkıştı Rumlar Köşeye Sıkıştı (8112)
Büyük Orta Doğu Projesinin Perde Arkası Büyük Orta Doğu Projesinin Perde Arkası (7953)
Sağlık Sektörü Neden Çökme Noktasına Geldi? Sağlık Sektörü Neden Çökme Noktasına Geldi? (8302)
Taliban’ı İlk Hangi Ülke Tanır? Taliban’ı İlk Hangi Ülke Tanır? (7923)
Mehmetçik’siz bir Kıbrıs olamaz! Mehmetçik’siz bir Kıbrıs olamaz! (7975)
EL ATINA BİNEN EL ATINA BİNEN (8130)
Afganistan’ı Bırak Suriye’ye Bak… Aynen Irak’ta Olan Oluyor!.. Afganistan’ı Bırak Suriye’ye Bak… Aynen Irak’ta Olan Oluyor!.. (8064)
ZİNDANA SIZAN IŞIK ZİNDANA SIZAN IŞIK (7774)
KKTC’deki Rum Okulu Kapatılmalı KKTC’deki Rum Okulu Kapatılmalı (7842)
Muhaliflerin Muhalefetten Nefreti ?! Muhaliflerin Muhalefetten Nefreti ?! (9810)
Turk'ün ateşle imtihanı Turk'ün ateşle imtihanı (8808)
Yerli ve milli ejército Yerli ve milli ejército (8558)
Yunanistan’ın Hayal Dünyasına Geri Dönüşü Yunanistan’ın Hayal Dünyasına Geri Dönüşü (8407)
YANGINDA ÇAY DAĞITARAK TESELLİ VERMEK! YANGINDA ÇAY DAĞITARAK TESELLİ VERMEK! (8325)
Saman bulamayan uçak bulabilir mı? Saman bulamayan uçak bulabilir mı? (8928)
Kıbrıs’lı Türklere Pasaport Tehdidi Kıbrıs’lı Türklere Pasaport Tehdidi (8466)
Küçük Kaymaklı ve Maraş Küçük Kaymaklı ve Maraş (8192)
Sedat Peker Tuzağı Sedat Peker Tuzağı (9348)
28 Şubat Davasında Verilen Karar Sürpriz Mi?! 28 Şubat Davasında Verilen Karar Sürpriz Mi?! (8778)
Kutsallığını Kaybeden Devlet Parçalanmaya Mahkûmdur Kutsallığını Kaybeden Devlet Parçalanmaya Mahkûmdur (9202)