Toplumsal Eşitsizlik

Hamdi Öyke
Sermaye ve servetin üretim araçlarının sahiplerinin elinde birikmesi toplumda eşitsizliği artırdığı gibi ülkede her geçen gün mala (Hırsızlık, borçların ödenmemesi, geciktirilmesi) ve şahsa (Tehdit, yaralama, darp ) karşı işlenen suçlarda artışa sebebiyet vermektedir.  Polisiye tedbirler ile bunu engellemek mümkün değildir. Yapılması gereken iş eşitsizliğin giderilmesidir. Adaletin toplumun her kademesine yayılmasıdır.

Gelinen süreçte kendisini solda veya sağda tanımlayanların kendi iç sorgularını yapmaları gerekiyor.  ‘’Yeterince eşit ve hakkaniyet içerisinde davranıyor muyum ?’’ 

Günümüz dünyasında ülkelerde yaratılmaya çalışılan kargaşalar, toplumsal olaylar sağ iktidarların yükselmesine ve iktidar olmasına, suçun solculara atılması ile olmaktadır.  Aslında solun etkisizleştirmesine yönelik fiili hareketlerdir.

Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk,  her zaman bir ülkede siyasi iktidarların değişiminin demokratik yollarla, barışçı seçimlerle olmasını savunmuştur.  Bize düşen görev demokratik yollarla, birleşerek, kendi farklılıklarımızı zenginlik görerek iktidarı değiştirmektir.  Bunun ilk meyvesini de yerel seçimlerde almak zorundayız. 

Unutmayalım ki ‘’Kökler derinde olduğu zaman, rüzgardan korkmak için bir neden yoktur.’’

Hamdi Öyke

04 ARALIK 2018

BEYLİKDÜZÜ - İSTANBUL

 


12/5/2018
Okuma Sayısı : 33257


Tavsiye Ettiğimiz Kitaplar

Yazarın Diğer Yazıları