Rumların garantörlük aldatmacası


Dr. Yurdagül Atun

 

Rum lider Anastasiadis’in “dünya üzerinde Kıbrıs’tan başka hiçbir yerde bağımsız bir devletin garantörleri yok” ile “21. Yüzyılda artık garantörlük yok” cümlesinin -derinlemesine araştırma yaptıkça- yalan ve Kıbrıslı Türkler ile BM’yi aldatmaya yönelik olduğu bir bir ortaya çıkıyor. 

 

Anastasiadis’in tek bir hedefi var. Kıbrıs adasını önce Rum egemenliği altına sokmak sonra da Yunanistan ile birleştirmek olan Yunanlıların ve Rumların iki asırlık hayalleri “Megali İdea”yı, yani “Büyük Ülkü”yü gerçekleştirmek.

 

Bunun tek bir yolu var. O da önce;

a)     Türkiye’nin 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası EK I, İttifak ve Garanti Antlaşması içeriğince uluslararası hukuka göre Kıbrıs Cumhuriyeti’nin garantörlüğünün kaldırılması,

b)    EK I, Madde 4’e göre adada bulunan “Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri”nin adayı terke zorlanması,

c)     İttifak Anlaşmasına göre Türk Silahlı Kuvvetlerine ait 650 Kişilik Türk Alayı’nın adadan ayrılması,

d)    Türkiye ile Kıbrıs adası ile yasal bağının koparılması,

e)     Kıbrıs adasının yönetiminin, Rumların nüfus yapısına dayalı olarak çoğunluk iddiası ile ele geçirilmesi ve Kıbrıslı Türklerinin “Kurucu ortak” statüsünden, 1960 Anayasasında yer “Ermeni, Maronit ve Latinler” benzeri azınlık statüsüne indirgenmesi,

f)     Adadaki Türk egemenliğine, varlığına ve kurucu ortaklığına son verdikten sonra Temsilciler Meclisinde 1964 yılında mevcut Kıbrıs Cumhuriyetine el koymak amaçlı, sadece Rum Milletvekillerinin oyları ile kabul edilen “Doctrine of necessity”, yani “Gereklilik doktrini”  benzeri bir uygulama ile sadece Rum milletvekillerinin oyları ile 17 Temmuz 1974 tarihinde darbecilerin Cumhurbaşkanı Nikos Sampson’un yaptığı gibi “Kıbrıs Helen Cumhuriyeti”nin ilan edilmesi,

g)    Son aşama olarak da “Kıbrıs Helen Cumhuriyeti”nin Yunanistan ile birleştiğini ilan ederek asırlık özlem olan “Enosis”i gerçekleştirmek.  

    

Bunun için Rum lider Anastasiadis, Rumların Cumhurbaşkanı olmasının verdiği siyasi forsu kullanarak, bizleri ve Kıbrıs konusunun çözümü ile ilgili tarafları, hedefinin ilk adımı olarak “Türkiye’nin Garantörlüğü”nün kaldırılması yönünde kandırmaya ve ikna etmeye çalışmakta. Ama her ağzını açtığında da biraz daha yalancılığı ve sahtekarlığı ortaya çıkıyor.    

 

Mesela, “Dünya üzerinde başka ülkelerin garantörleri yok” diyordu ya, araştırmalarım sonucu Almanya’nın, Japonya’nın ve Suriye’nin garantörlerinin olduğunun gerçeğine ilaveten şimdi de Avusturya’nın da garantörleri olduğu çıktı ortaya.

 

1959 yılının Şubat ayında önce Zürih’te sonra da Londra’da yapılan Kıbrıs Konferansında, kurulacak olan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin garantörlerinin Türkiye, Yunanistan ve İngiltere olmasının mantığının Avusturya örneğinden alındığı gerçeğini tüm taraflar unutmuşa benziyor.

 

İlgili arkadaşlar, akademisyenler ve araştırmacılar Zürih Konferansı tutanaklarına göz atarlarsa, Zürih’te taraflarca Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasasına konması kabul edilen EK I. “Garanti ve İttifak Antlaşması”nın kökeninin Avusturya’nın kuruluş statüsü ve üzerinde mutabakata varılan garantörlük sistemi olduğunu göreceklerdir. 

1955 yılında işgal güçleri Avusturya’dan çekilirken, Avusturya’nın tarafsız bir devlet olması ve garantörlerinin de ABD, Fransa, İngiltere ve SSCB olması kabul edilmiş yapılan uluslararası anlaşma ile. Yalancının mumu yatsıya kadar yanıyor maalesef.

 

O yüzden de Cumhurbaşkanımızın ve müzakere heyetimizin, garantörlük konusunda ortaya çıkan bu gerçekleri dikkate almaları gerekiyor.


Prof. Dr. (İnş. Müh.), Dr. (Ulus. İliş.) Ata ATUN


9/28/2018
Okuma Sayısı : 131Bacaksız Macera Peşinde
[Rıfat Ilgaz]

Homeros Destanları ve Markos İncili
[Dennis R. MacDonald]

Emil Michel Cioran: Bir Alacakaranlık Düşünürü
[Sadık Erol Er]

Yazarın Diğer Yazıları

Destekcilerimiz

TÜM YAZARLARIMIZ

SEÇTİKLERİMİZ

Akşener, ’Kahraman’a hakaret’ davasında ifade verdi
Restoranda yemek yiyen kadını yumruklayan zanlıya dava açıldı
ABD’li Brunson’un avukatı, müvekkiline verilen hapis cezasının ’usul ve yasaya aykırı olduğu’ iddiasıyla İzmir Bölge Adliye Mahkemesine başvurdu.
İddianame kabul edildi; Arda Turan 30 Ocak’ta hakim karşısına çıkacak
BİR POLİSİN İSYANI : FET֒CÜLER GİTTİ MENZİLCİLER GELDİ’
Liu Yazhou : Çin’in Büyük Türkistan Politikası (Batı Bölge Teorisi)
Ahtapot’un kolları Asya’yı hızla sarıyor!
2019 yılında sektörleri neler bekliyor?
Dükkanının camına İran, Suriye ve Afgan müşteri bu dükkana giremez astığı için esnaf gözaltına alındı
Microsoft’un kurucu ortağı Paul Allen hayatını kaybetti
Savcılık, Arda Turan hakkında ’Cinsel Taciz’, ’Ruhsatsız silah bulundurmak’, ’Genel Güvenliği Kasten Tehliye Sokmak’ ve ’Kasten Yaralama’ suçlarından 12.5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazır
259 muhtar görevden uzaklaştırıldı
Hülya Koçyiğit’in damadı da konkordato istedi!
Tayini çıkan imam cami lojmanını yıktı
Dolandırıcılık yaptığı çete üyelerini dolandırdı o parayla da klip çekti
Artık günlük değil saatlik... Kimlik bile istemiyorlar
İstanbul’da 90 cadde ve sokak ismi değişecek
Bakan Pakdemirli: Karkas et kesim fiyatlarını artırma kararı aldık
Savcılık itiraz etti; PKK’ya destek sağlandığı öne sürülen iş adamı tutuklandı
Ve Nihat Doğan da serbest!
Fetö ve PKK’ya yardım etti denilerek tutuklanan Rahip Brunson serbest!
6 kız çocuğuna cinsel istismarla suçlanan öğretmen ilk duruşmada tahliye edildi
Almanya’da da faaliyet gösteren Ziraat Bankası’nın bir grup müşterisine kara para aklama ve vergi suçu şüphesiyle soruşturma açıldı
’’Mustafa Kemal’’ Azerbaycan Türkçesi ve Rusça’da
Rockçı imam : Tarikatçı olsam ihraç edilmezdim
İşte Arda Turan’ın ’tuhaf’ ifadesi
Hristiyanlığın liderlerinden Marcos ve Lucas’ı simgeleyen mozaikler bulundu
İçişleri Bakanlığı’ndan stokçulara karşı genelge
Suriyelilerin kız çocuğuna cinsel istismar ilçeyi ayağa kaldırdı
Orta Vadeli Mali Plan (2019-2021) yürürlüğe girdi