Al sana Arakan

Yılmaz ÖZDİL


Aslına bakarsanız, 1961 yılına kadar, efsane büyükelçimiz Necdet Kent farkedene kadar kimsenin ruhu bile duymamıştı.

*

Coca Cola yönetim kurulu başkanı Muhtar Kent in babası olan Necdet Kent, ikinci dünya savaşı sırasında Marsilya da konsolosken, yüzlerce Yahudi ye Türk pasaportu sağlayarak soykırımdan kurtarmış, bu yüce davranışıyla insanlık tarihine geçmiş, Türk diplomasisini onurlandırmış, savaştan sonra New York ta başkonsolosluk, Bangkok, Yeni Delhi, Tahran, Stokholm ve Varşova da büyükelçilik yapmış, Türkiye Cumhuriyeti Üstün Hizmet Madalyası almıştı.

*

İşte bu saygın diplomatımız Necdet Kent, 1958-60 arasında Bangkok büyükelçimizdi. Myanmar ın o zamanki adı Burma ydı, Burma da elçiliğimiz yoktu, Bangkok büyükelçimiz oraya da vaziyet ediyordu. İlk o zaman duydu… Türkiye den tee 10 bin kilometre uzakta olan, Türkiye yle hiç alakası olmayan, diplomatik ilişkisi bile olmayan Burma da Osmanlıca mezar taşları vardı!

*

1960 ta Tayland tan Hindistan a atandı, Yeni Delhi büyükelçimiz oldu, işin peşini bırakmadı, Burma ya resmi olarak başvurdu, ziyaret izni istedi, Thayet şehrine gitti, ot bürümüş bir tarlada harabe halindeki kabirleri buldu, mezar taşları kırık döküktü, tek tek inceledi, 173 Türk ün ismini tespit etti, ölüm tarihleri 1915 le 1920 arasındaydı, detaylı bir rapor yazdı, Ankara ya gönderdi.

*

O güne kadar Türkiye de kimsenin ruhunun bile duymadığı hazin gerçek, o gün ortaya çıktı…

*

Birinci Dünya Savaşı nda Sina-Filistin cephesinde İngilizlere esir düşen 12 bin askerimiz, İngiliz sömürgesi olan Hindistan a ve Burma ya götürülmüş, demiryolu inşaatlarında, yol inşaatlarında köle gibi çalıştırılmış, ağır çalışma şartları, alışık olmadıkları tropik iklim ve esir kamplarındaki salgın hastalıklar nedeniyle, beş yıl içinde hepsi can vermişti.

*

Arap çöllerine yolladığımız evlatlarımız, haritadaki yerini bile bilmediğimiz Asya ücralarında teker teker sönüp gitmişti.

*

(Toplam kaç kişi oldukları bugün bile hâlâ net olarak bilinmiyor ama, maalesef, sırf Myanmar da beş bine yakın şehit mezarı olduğu net olarak biliniyor.)

*

Basra daki toplama kamplarından gemilerle Hindistan a getirilmişler, Kalküta daki istasyon kampında tutulmuşlar, Irrawaddy nehri üzerinde çalışan mavnalarla Burma ya aktarılmışlardı. 400 er kişilik ilkel barakalarda kalıyorlardı. Her esire haftada 40 adet sigara, ayda bir sabun veriliyordu. Aydınlatma gaz lambasıyla yapılıyordu. Kıyafetleri ve çarıkları, yılda bir defa kamp yönetimi tarafından yenileniyordu. Ahşap küçük bir barakadan cami yaptılar, aralarından biri imam oldu. “İrravadi” ve “Ne Münasebet” isimleriyle gazete bile çıkardılar, elle çoğaltıyorlardı, esprili makaleler yazıyorlar, şiirler yazıyorlar, hayatta kalmaya, morallerini ayakta tutmaya gayret ediyorlardı. Sebze yetiştirdiler, tavuk yetiştirdiler, hatta yumurtaları İngilizlere sattılar. Kampta çadır hastanesi vardı, yedi Türk esir doktor çalışıyordu, o berbat ortamda ameliyat bile yapıyorlardı. Psikoloji allak bullaktı, çok sık intihar vakası yaşanıyordu.

*

Necdet Kent in dışişleri bakanlığına gönderdiği rapor, Genelkurmay arşivleriyle karşılaştırıldı, Burma dan gelen 173 kişilik isim listesi teyit edildi. Necdet Kent ten sonra Yeni Delhi büyükelçimiz olan Seyfullah Esin, şehitlerimizin izini sürmek için 1964 te Burma ya gitti, bu defa, Mekthla şehrinde 760 kabir tespit etti. Burma devletiyle yapılan işbirliği neticesinde anlaşıldı ki, Shewoba, Aungban, Kyautse şehirlerinde de vardı. İngilizler nereye esir kampı kurduysa, orada şehit kabirleri bulunuyordu. Belli ki, vefat edeni kampın kenarına bir yere gömüyorlardı. Talihsiz askerlerimiz birer birer hayatını kaybediyor, ölüm sırasını bekleyen talihsiz arkadaşları da başlarına mezar taşı dikiyordu.

*

Büyükelçimiz Seyfullah Esin in araştırmaları üzerine bir başka hazin gerçek ortaya çıktı. Esir kamplarındaki askerlerimiz, ailelerine ulaştırılmak üzere mektuplar yazmış, Kızılay a verilmek üzere Kızılhaç a teslim edilmiş, ancak, İngiltere ye giden mektupların çoğu Kızılay a verilmemiş, adreslerine ulaştırılmamıştı. Şehitlerimizin çoğu, dünyanın öbür ucunda, aileleri tarafından
nerede oldukları bilinmeden yitip gitmiş, meçhul
şekilde toprak olmuşlardı.

*

Şehitlerimizin hatırasını yaşatmak için çabalar devam etti… Thayet şehrindeki kabirler sembolik olarak restore edildi, 1996 yılında “Thayet Türk Şehitliği” açıldı. Askeri tören yapıldı, Türkiye yi Bangladeş-Dakka büyükelçimiz Kemal Özcan Davaz temsil etti.

*

Şehitliğin kitabesine “Birinci Dünya Harbi nde Irak, Filistin, Suriye, Arabistan cephelerinde, Osmanlı devletinin İngilizlerle yaptığı muharebeler sırasında İngilizlere esir düşerek Burma ya getirilen ve burada şehit düşen Türk askerlerinin aziz anısına” yazıldı.

*

Ancak… Myanmar da Türk büyükelçiliği olmadığı için, uzaktan akreditasyonla yeteri kadar sahip çıkılamadı, şehitliğin bakımı düzenli olarak yaptırılamadı.

*

2002 yılında… Türkiye nin en önemli gezginlerinden biri olan, seyahat turu lideri, endüstri yüksek mühendisi, emekli albay Faruk Budak, Myanmar a gitti, Türk Şehitliği ni fotoğrafladı. Maalesef, şehitliğin hali içler acısıydı, tuğla duvarları yıkılmıştı, ot bürümüştü, mezar taşları kırılmıştı, kitabenin yazıları silinmişti. Bu fotoğrafları internette yayınladı, Dışişlerine, Genelkurmay a, Milli Savunma Bakanlığı na bildirdi, onarılması için kampanya başlattı.

*

2004 yılında, Genelkurmay bütçesinden gerekli ödeneğin sağlandığı, ödeneğin derhal Bangkok büyükelçiliğine gönderildiği açıklandı.

*

2005 yılında, Faruk Budak tekrar Myanmar a gitti. Şehitliğin hali eskisinden kötüydü. Bildiğin tarlaya dönmüştü, yerel halk şehitliğimizin üzerinde, şehit kabirlerinin arasında fasulye yetiştiriyordu. Tekrar fotoğrafladı, tekrar internette yayınladı. Ama nafile… Sayın dindar hükümetimiz kılını bile kıpırdatmıyordu.

*

2007 yılında… Myanmar dışişleri bakanlığı, bizim dışişleri bakanlığına resmi yazı gönderdi, Türk şehitliğinin restorasyonu ve bakımı için 100 bin dolar bağış istedi!
Bizim dışişleri bakanlığı ne cevap verdi biliyor musunuz… “Talep ettiğiniz miktar çok yüksek” cevabını verdi!
450 bin dolarlık kol saati takan sayın dindar hükümetimiz, Türk şehitliği için 100 bin doları çok
buldu, vermedi.

*

CHP milletvekilleri bir değil iki defa soru önergesi verdi, 2009 ve 2011 yıllarındaki soru önergelerinde “Myanmar daki Türk şehitliğine neden sahip çıkmıyorsunuz” diye soruldu. Hatta, CHP İstanbul Milletvekili Ahmet Tan ın önergesinde “Türk şehitliği ilgisizlik ve sahipsizlik yüzünden yok olmak üzere, girişim başlatmak için daha ne bekliyorsunuz” diye soruluyordu. Akp den tık çıkmadı.

*

Yeni Osmanlı olduğunu filan iddia eden sayın dindar hükümetimiz, Osmanlı-Türk Şehitliği konusunda kılını bile kıpırdatmıyordu.
Bi taraftan mitinglerde mehter marşı çalıyor, öbür taraftan Osmanlı-Türk Şehitliği nin yok olup gitmesine göz yumuyordu.

*

Gel zaman git zaman, 2012 oldu… Bölgedeki küresel dengeler değişti, Çin le bilek güreşine giren ABD yönetimi, Myanmar a el attı.
Enerji hatlarını kontrol edebilmek ve Çin e jeopolitik engel çıkarmak için, Arakan ı kaşıdı, Arakan müslümanlarını Myanmar yönetimine karşı maşa olarak, tetikçi olarak kullanmaya başladı.
Parayı Suudi kralı veriyor, taktiği CIA veriyordu.
Neticede, Myanmar yönetimi, devletine silah çeken Arakan müslümanlarına kafa göz girişti.

*

Ve, bizim bademler aniden Myanmar ı keşfetti!

*

“Amerikan çıkarlarına hizmet etmek için Myanmar a gidiyoruz” diyemeyecekleri için, “Arakan daki müslüman kardeşlerimize sahip çıkıyoruz” ayaklarına yattılar, stratejik Ahmet Kiziroğlu atladı uçağa, Myanmar a gitti. Myanmar seferini sayın ahalimize şirin göstermek için de, Myanmar a iner inmez Türk şehitliğine gitti iyi mi…
O güne kadar görmezden geliyorlardı, Amerikan çıkarları söz konusu olunca, aniden görmeye başladılar.
Ahmet Kiziroğlu Myanmar a giderken, yanında yandaş medyayı da götürmüştü, şehit kabirleri başında dua ederken pozlar verdi, üzüntülü roller yaptı, “şehitliğin derhal yaptırılacağını, ilk talimatının bu olduğunu” falan açıkladı, oradan bi tane imam ayarladılar, Türk şehitliğinin imamı dediler, Ahmet Kiziroğlu bu imama Türk Bayrağı ve Kuran ı Kerim hediye etti, duygulu anlar yaşandı filan.

*

Amerikan çıkarları söz konusu oluncaya kadar Türkiye nin Myanmar la alakası bile yoktu, dedim ya, elçiliğimiz bile yoktu, Bangkok büyükelçimiz Myanmar a akrediteydi. Amerikan çıkarları söz konusu olunca, şak… 2012 de Myanmar a büyükelçilik açtık.

*

Diplomasi dediğin karşılıklıdır, sen elçilik açıyorsan, onun da sana elçilik açması lazım… Ama öyle olmadı. Bizim oraya neden apar topar elçilik açtığımızı gayet iyi bilen Myanmar devleti, Türkiye ye elçilik açmadı, “Kahire de elçiliğimiz var, size o baksın” dedi!

*

2015 yılında, bademler lütfettiler, Thamet Türk Şehitliği ni biraz restore ettiler, mezar taşlarını filan boyattılar. Dostlar alışverişte görsün misali, makyajdan ibaret işler yapıldı. Peki, Mekthla, Shewoba, Aungban, Kyautse şehirlerindeki şehit kabirleri için ne yapıldı? Hiç… Hiçbir şey yapılmadı. Hepsi yok oldu.
Üstelik… Bugün bile hâlâ, Myanmar da toplam kaç şehidimiz yatıyor, isimleri nedir, kimdir bu çocuklar, nerelidir, bilmiyoruz.

*

Şimdi eminim, bu yazıyı hüzünle okuyanların yüzde 99 u “niye bizim bunlardan haberimiz yok” diye merak edecektir.

*

E ben de onun için yazıyorum zaten…
Oralarda yatan binlerce meçhul vatan evladından haberi olmayan bir millet, elalemin Arakanlılarına niye ağlar arkadaş?


9/12/2017
Okuma Sayısı : 933


Tavsiye Ettiğimiz Kitaplar

Yazarın Diğer Yazıları

Gezi (40)
İş Bankası ... (86)
Bahçesaray (150)
Çin virüsüne karşı alınacak önlemleri açıklıyorum (150)
Selahattin Demirtaş ın tiyatrosu... (194)
a.a (199)
Akp milleti uyuz etti... (221)
Mustafa Şerif (243)
İyi ki Recep Tayyip Erdoğan var, yoksa Recep Tayyip Erdoğan ülkeyi mahvedecekti (226)
Yuvanın evlatlarına kendi yuvaları kâbus oldu (243)
ABD ziyaretinin Türkiye ye etkisi ne olacak... (306)
Gazi bu ülkeyi parlamenter sistemle mi yönetmişti? (276)
Ateşkes yaparak destan yazdık (298)
Mektup (190)
Şam a namaz kılmaya gidecektik şamar oğlanı olduk (156)
Neslican... (342)
90 kilometre... (294)
Filenin Sultanları (500)
30 Ağustos ta kaybetseydik… (351)
Ibretin tekerrürü (250)
Milli teyyaredan tırışkadan teyyareye (395)
Kayyum (257)
Yılmaz Ozdil den müthiş bir yazı daha (420)
Ali Babacan... (363)
Merkez Bankası (331)
Ayet-el kursi diyeti (320)
Libya da neler oluyor falan.... (289)
Mursi şehit öyle mı? (323)
Binalici Itfaiyeci Ekremcinin Evini Söndürmeyecek mı? (298)
Telgrafın telleri (616)
Atatürk "şeytan dostu" öyle mı? (562)
Achtung (535)
Iş yeni başlıyor. (415)
Hepimiz Mansur Yavaş ız (356)
Feministler ezanı ıslıkladı mı? (589)
Akp de Şakül Kayması (390)
Yılmaz Ozdil den müthiş tarihi röportaj @ (543)
Asrın liderimiz "bu kafa" sayesinde dünyanın en şanslı lideridir (494)
Seçimin hal i (411)
Ümit (600)
1881 (658)
Kanser (664)
Halk Arenası! (493)
Sinyalizasyon yok mu? (596)
Asrın liderimiz ağzından kaçırdı (599)
Af orizmalar (679)
Ismet aslında Kaliforniyalıydı (826)
Şarbon (652)
Kredi notumuzu düşürenler şerefsizdir (606)
Al sana tren! (718)
Bedelinin bedeli ağırdır (716)
Dokuz defa kaybetti koltuğu bırakmıyor… “Koltuk sevdasına tutulanların bizim partide yeri yok” diyor (849)
Seçimin sonucunu açıklıyorum… Çoktan kazandık. (589)
World cup (754)
Tek adama karşı tek kollu adam! (815)
Tamam (896)
Kurnaz zannettiğin aslında salağın önde gidenidir (940)
Cumhurbaşkanı adayımı açıklıyorum (809)
Atı alıp Üsküdar’ı geçtikten sonra işte bunlar oldu… (1304)
Deizm (915)
Üniversitede katliam (652)
Aydın Doğan (801)
Çiftlikbank (940)
Ittifak (843)
Şeytan üçgeni (1141)
Sefer görev emri (1129)
Şerefiz robot (1025)
Kaybedenler klübü (775)
Türk Tabipler Birliği (860)
Ümit (866)
Bir Dilek tut (807)
Evine tekrar hosgeldin usta (870)
Bi-linç (982)
Talih Kuşu haram öyle mi? (866)
Tbmm başkanı (942)
Görürseniz şaşmayın , kapak da takar bunlar. .. (916)
Yerli otomobil (996)
Iyi (982)
Teflon millet (852)
Re vize (903)
Dünya lideri (875)
Kol saati (904)
Yalaka şeytan (999)
Büyükerşen... (1081)
ÜTÇ örgütü (921)
Adalet mitingine kaç kişi katıldı? (1027)
Anadolu bozkırinda kendi başına açıp solan çiçekler. .. (955)
Bayram (957)
Yol arkadaşı (1030)
Adalet (1129)
Katar (1218)
Zebra (1176)
Kırık kalpler durağı (1037)
The film (1031)
Aynı tespihin peş peşe dizilen taneleri (1171)
Dümbeleği “çala çala” yoruldu bileklerim… (1155)
Sevr, nur, hira (1103)
Yeliz... (1342)
Kanı bozuklar öyle mi? (1201)
Mustafa Kemal’e hakaret ederken, Akp hükümetine Yunan diyen Akp’li! (1726)
Cımbız (1301)
Evetçi rektörler... Bilim insanı mi, saray imamı mı? (1963)
Referandumun kaderi ne olur? (1472)
Hiç adam rejimi (1337)
Reina (1421)
Bağışıklık -İmmün (1357)
Asansör Pasası (1383)
Çoban (1373)
Anıtkabir (1335)
Cumhuriyet, mucizedir (1502)
Edepli üniversite (1367)
İşte GATA gerçeği (1896)
İnönü’yle öbürü (1616)
Anıtkabir’e okey salonu da açın gençler de gelsin (1536)
Akp genel merkezine Atatürk posteri… (1576)
Domatesin çekirdeği (1442)
Darbenin elebaşı (1514)
Davos Fatihi (1496)
İftar top 10 (1555)
Kuzu Pirzola (1475)
Gençlik ve skor bayramı -14 Ocak 2012 (1565)
Laiklik kadındır (1693)
23 Nisan törenleri “şehitler var” diye iptal öyle mi? (1635)
Kızılay (1652)
Zagros (1936)
Mustafa Koç (1760)
Hasan Tahsin… Hasan Karakaya (1877)
2015 (1706)
M’usul usul (1936)
Oleg ve Nail (1943)
Guguk kuşu (1996)
Rus uçağını vururuz filan… (1957)
Kurban (1930)
Uyuyan bombalar uyusun da büyüsün diye, millete ninni söyleyenler kimdi? (2040)
Şerefsiz meselesi (2003)
Git dolaş gel açılırsın biraz (2038)
Canlı bomba (1967)
Kaybetme sanatı (2060)
The film… (1888)
Fetih (2061)
Minareler süngü kubbeler miğfer mercedesler zırhlı (2067)
19 mayıs (2078)
Şeref listesi (2049)
100 sene önce 100 sene sonra (2159)
Ko’medya (2218)
İki kadın milletvekili kendi kendini darp etti (2060)
Dans edeceğine bi fatiha oku… (2017)
Dolar’sa akp sayesinde boşalırsa başkaları yüzünden (2129)
Alo babacığım (2330)
Lale devri (2164)
Yiyin efendiler (2201)
Çocuk cehennemi (2040)
Al sana Osmanlı! (2064)
Med cezir (2148)
Eşek herif (2057)
Macellan müezzindi (2238)
Çuval (2097)
Dersim, Kerbela mı? (2038)
Ter­bi­ye­siz he­rif­ler (2260)
Şehit sanık (2148)
Hayvan oğlu hayvan gazi (2145)
Ermenek (1969)
Şehitler ölmez! (2072)
Validebağ (2011)
Syriana (2202)
Apo’ya villa (2043)
17/25 (2193)
23 cent (2100)
Süleyman Şah Türbesi (2143)
Alavere dalavere Türk Memet nöbete (2353)
Yılmaz Özdil’in yayınlanmayan yazısı: Başbakan kim olsun? (2596)
2010 hurmalar 2014 tırmalar (2306)
Verene vuruyor sevene sövüyor (2167)
Affedersin Ermeni (2293)
Milletin adamı (2299)
Serhat (3710)
Meğer, iki cihanda lekeli değilmişiz (2515)
Malvarlığı (2332)
Mağdur bin Ziyad (2176)
cumhurbaşbakanı (2436)
2 dakika 35 saniye 4 salise (3087)
Duy ama Işidme (2320)
Tanık (2348)
Ahududu şerbetiyle parmesanlı risotto (2501)
World Cup (2350)
Asrın lideri (2272)
Bayrak (2992)
TÜSİAD (2452)
Çatı adayını açıklıyorum (2478)
Yalova, Ağrı (2340)
Kahraman terörist! (2397)
O madende kaçak çalıştırılan taşeron işçi Ali, anlatıyor (2513)
Ocağı Yılmaz patlattı da diyebilirdi (2345)
Taşeron (2569)
Fıtrat (2400)
Çocuklarımın yüzüne bakamam (2337)
Höt zöt (2367)
Evlatlar günü (2328)
Yaşanmış kol saati hikâyesi (2355)
Kol saati (2519)
Adalet nöbeti (2407)
Sehven (2456)
Murat (2298)
Haşim Kılıç (2322)
Başbakan kim olur? (2503)
23 Nisan (2516)
Yatağan (2485)
Çankaya (2493)
Eküri (2298)
Harika çocuklardan sabıkalı çocuklara... (2263)
Haram yeme yumruk ye canın sağ olsun (2455)
Ulusal güvenlik (2507)
Kaset (2272)
İstikbilal savaşı (2474)
Twitter (2610)
Adnan Menderes (2339)
Bakara makara (2518)
Tarihçe (2387)
İstanbul’da bacıma saldırdılar İzmir’de bacı bana saldırdı (2310)
Masum suçlu suçlu masum (2556)
Firuze (2439)
Berkin (2471)
Tape kronolojisi (2329)
Asrın mağduru (2162)
Biz bu milleti Facebook’a yedirmeyiz (2531)
Asrın iftirası asrın imzası (2321)
Feridun (2293)
Eyyy Oscar (2517)
Ebru Gündeş’in kocası ekonomiden sorumlu devlet bakanı yapılsın (2441)
Ses var... Görüntü yok mu? (2693)
Beni sen mi aradın babacığım? (2390)
Çoluk çocuk (2416)
Profesör Hilmioğlu (2454)
Ukrayna (2544)
Yok böyle hükümet (2463)
İnternet (2487)
Fener alayı (2607)
Şehzade Mustafa (2420)
Er Mektubu Görülmüştür (2424)
Halk mahkemesi (2275)
Anket (2546)
Allah millete rüşvetçinin hayırlısını versin kardeşim (2421)
Yedi kamyon dolusu para (2437)
Gidişat (2457)
Hutbe (2370)
Fevzi (2310)
Dolar (2562)
Vatan yahut yoğurt (2709)
AB ye paralel (2445)
Tır’ı vırı (2475)
Büyüklere masallar (2266)
Manidar (2370)
Asimetrik paralel! (2519)
İster asarım ister keserim savcıyı da kovarım hâkimi de oyarım (2462)
Hedef 2023 (2380)
Haşhaşiler (2646)
Kurmay olacağına, bacanak ol (2285)
Bu devirde yalakalık zor iş (2602)
HSYK (2398)
Yeniden yargılama (2391)
Hangi tarafı tutmak lazım? (2563)
Benim savcım benim polisim benim ailem (2563)
Adam (2456)
Naçizane çözüm önerisi (2446)
Atahan (2875)
Paralel devlet (2612)
2013 (2285)
O ağacın altından sevgilerle (2405)
Yeni Türkiye’nin istiklal savaşı (2567)
Eyy kutu sen nelere kadirsin (2389)
Bütçe (2373)
Emniyet müdürü (2503)
A’yakkabı K’utusunda P’ara (2450)
Bakan (2304)
Hava durumu (2516)
Pardon (2404)
Yüce Atatürk (2474)
Hazreti gazeteci (2332)
Cennetten mektup var (2226)
İnsan hayatı iki simit parası (2163)
Türk var mı? (2313)
Hükümetle cemaatin maçı kaç kaç biter? (2312)
Mısır (2157)
Uganda sanayi odası başkanının eniştesi telefon etti, selamı var (2257)
Cemaat filan... (2261)
Nejat Uygur (2421)
En turistik şehrimiz! (2407)
Düet (2262)
Gavat nostaljisi (2495)
Gavat (2334)
10 Kasım (2344)
O ağacın altı (2415)
Kızlı erkekli (2441)
Bebiş (2419)
Saç (2466)
Yoğun istek üzerine...Türban Büyük Millet Meclisi (2471)
Abe (2393)
Marmaray (2308)
29 Ekim (2263)
Mıntıka themisliği (2695)
Andımız (2405)
Malezyanız hayırlı olsun (2462)
Kaç para aldın RTE’den? (2507)
Benim valim (2441)
Ne kadar türban o kadar demokrasi (2592)
Koç (2497)
Red Kit bile bu kadar çabuk yakalayamazdı (2393)
Başlarken, aşk biterken, nefret (2465)
Fikstür (2498)
Paket (2542)
Vurun kahpeye (2013 versiyonu) (2464)
Dünya lideri (2453)
Eyyy (2715)
Hükümet olimpi’yatma yeri değildir canım kardeşim... (2410)
Olimpiyat (2557)
Yaşasın... ABD Komitesi kabul etti (2215)
Berek Obeme (2497)
NATO kafa nato mermer (2617)
Yas’ıklar olsun (2675)
Değerli yalnızlık (2487)
Silivri (2572)
Kasımpaşa İnönü’dür (2615)
Başörtülü bacımızı trende linç etmeye kalktılar filan... (2443)
Mühür kimdeyse demokrasi odur (2452)
Dindar olmasınlar da bonus kafa mı olsunlar? (2410)
Halep ordaysa gerisi burda (2382)
Ayva yaprağı (2448)
Faili meşhur... (2435)
Dear büyükelçiler... (2648)
Vaaz’iyet (2342)
B’rezilya (2541)
Öyle ecdat tanımıyoruz filan deniyordu... Çapulcuları ikna etsin diye Kanuni’den ricacı oldular (2535)
İki ayyaş (2417)
Nazmiyanım (2471)
Ana’fikir (2283)
İçki (2505)
Baro’metre (2392)
Aman ha... Kaçmasın (2317)
maa$allah (2497)
19 Mayıs (2486)
Not’umuz yükseldi (2391)
Bir ilk (2498)
Teheyersen (2490)
Şam’ar oğlanı (2359)
üç nokta ... (2469)
Ayran gibi petrol bulundu içilecek kalitede (2412)
Dünya bize h’ayran (2638)
İnsanın Aklına Muz Cumhuriyeti Geliyor (2529)
Yazdıkları yazacaklarının teminatı... (2442)
23 Nisan (2452)
Karşılaşma (2547)
Bölgelerimize göre akil raporu (2504)
Fazıl Say say bitmez (2394)
Cüzdan (2693)
Emek (2590)