ÜTÇ örgütü

Yılmaz ÖZDİL


Ben bir karikatüristim.
35 yıldır karikatür çiziyorum.
Karikatürist; uzun, dolaylı anlatımlar yerine, çarpıcı ve etkili bir dille doğrudan aktarır duygu 
ve düşüncelerini…
Bugün burada haksız, mesnetsiz, kabul edilmesi mümkün olmayan ve insaf ölçülerini çok aşan suçlamaların muhatabı durumundayım.
29 yıla varan hapis cezasıyla karşı karşıyayım.
Ayrıca, bu suçlamaları yapan savcının “FETÖ üyesi 
olmak ve darbeye teşebbüs etmek” gerekçesiyle yargılandığını da biliyoruz.
Evet, “örgüt üyesi olmamak ve örgüt adına suç işlememekle birlikte, hareketleriyle örgütün çıkarlarına hizmet etmekle” suçlanıyorum!
Yanıtım çok net ve kısa olacak:
Bu suçlamayı aynen iade ediyorum!
Ne yazık ki, 15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemiz, 249 yurttaşımızın ölümüne, binlercesinin de yaralanmasına neden olan bir darbe girişimine sahne oldu. Sonrasında darbe girişiminde bulunanlarla mücadelede sergilenen hata ve zaaflar, reaksiyonumun haklılığını teyit eder mahiyettedir.
Ben bir stratejist değilim. Ama aklım ve sağduyum şunu söylüyor:
Demokrasilerde kabul edilmesi olanaksız darbe girişiminde bulunanların, yalnızlaştırılması öncelikli hedef olmalıydı. Oysa iddia makamının, uzun tarihi boyunca, her türlü terör örgütüyle; Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Muammer Aksoy, Bahriye Üçok gibi pek çok değerli evladının canı pahasına mücadele etmiş Cumhuriyet Gazetesi ni suçlamaların hedefi yapması, vahim bir hata olmuştur. Arkasından gelen, dokuz aya varan ve peşin cezaya dönüşen tutuklamalar ise kırılma 
noktası sayılmış, FETÖ yle mücadelenin inandırıcılığına ağır darbe vurmuştur.
İddia makamına sormak istiyorum: Pensilvanya da ovuşturulan ellerin sesini, ben Silivri deki hücremden duydum, siz hiç duymadınız mı?
Yıllar önce, Fethullah Gülen in devletteki örgütlenmesine dikkat çeken karikatürler çizdim. Ne yazık ki ve ne komik ki, o yıllarda Gülen in sağ kolu konumundaki insanların tanıklığıyla bugün yargılanıyorum.
Evet 23 yıldır Cumhuriyet Gazetesi nde çizmenin onurunu yaşıyorum. Önyargısız bir araştırma yapılmış olsaydı her dönem, başta FETÖ olmak üzere bütün terör örgütlerine karşı çizilmiş en sert karikatürlerin altında imzam görülecekti. Ve son altı yıldır birinci sayfada yayınlanan terör karşıtı bu karikatürler, gazetemin terör örgütleriyle yan yana gösterilmeyeceğinin bir başka kanıtı sayılmalıdır.
Esasen, bağımsız aklın, sorgulayan özgür düşüncenin kendisini ifade etmeye başladığı bir dönemin sanatıdır karikatür…
Biat kültürüne, katı, kaba hiyerarşik ilişkiler üzerinde şekillenen ve şiddeti öne çıkaran yapılarla, karikatürün ve onu üreten insanların yan yana gelmesi eşyanın tabiatına aykırıdır.
Doğru ve etkili bir karikatür; kalıpların, şablonların dışına çıkabilmiş, cesur ve özgür bakış açılarıyla oluşturulabilir. Oysa katı hiyerarşik ilişkilere dayalı örgütsel yapılanmalar, bir karikatüristin ihtiyaç duyduğu özgürlük arayışına uygun zemin yaratamazlar. Şiddete dayalı örgütlenmeler tabulara yaslanırken, mizah ve karikatür kelimenin tam anlamıyla tabu yıkıcı olarak işlev görür.
O nedenle, ne demokrasi karşıtları mizahçıları sever, 
ne de mizahçılar şiddete tapan yapılanmaları…
Bu gerçekliğe karşın, bir karikatüristi terör örgütlerine yardım ve yataklık yapmakla suçlamak, ağır hapis cezalarına çarptırmak, sadece karikatüriste değil, bu ülkeye de kötülüktür.
Karikatür, eleştirel düşünce demektir.
Bakın, OECD nin yaptığı eleştirel düşünme ve problem çözme araştırmasına göre, ülkemizde ileri düzeyde eleştirel düşünen, itiraz edebilen gençlerin oranı sadece yüzde 2.2 dir. 
Oysa OECD nin ortalaması yüzde 11, Güney Kore de ise bu oran yüzde 28 dir.
Karikatürü, özellikle okullarda, eleştirel düşüncenin geliştirilmesi için değerlendirebilirdik. Ama biz onu tamamen yok edecek bir yargı sürecini tercih ettik.
Bir de değerlendirmeleriyle suçlamalara dayanak oluşturan bilirkişimizden söz etmek istiyorum:
Kendisi basın suçlarında uzman bir ceza hukukçusu değil, anlambilim üzerine uzman da değil… İletişim uzmanı hiç değil… Peki ya ne? O bir bilgisayar uzmanı! Sadece hükümete yakın kuruluşlarda çalışmış.
Bilirsiniz, ergenler yeni keşfettikleri sözcükleri, yerli yersiz kullanarak akranları üzerinde etki yaratmak isterler. Bizim bilirkişinin keşfettiği büyülü sözcük ise manipülasyon… Neredeyse raporunda yer alan bütün cümleler “ben bi manipülasyon gördüm” tadında! Bilirkişinin anlattıklarından, suyun aşağı tarafında bulunan kuzuyu yemek isteyen kurdun gerekçesi anlaşılıyor: “Sen benim suyumu manipüle ediyorsun!”
Kendisinin manipülasyonu tarif ederken kullandığı tanımlardan biri “gerçeği perdelemek” idi… Esasen gazetecilerin dokuz ay Silivri de haksız, mesnetsiz bir şekilde kalın duvarların arkasında tutulmasına neden olan raporun yaptığı tam da bu: Gerçeği perdelemek, yani manipülasyon!
Bu iddianamenin bir mizahçıya ilham verecek malzemeyle yüklü olduğu daha ilk günden görüldü. Sadece muhalif olanlar değil, iktidara yakın gazeteciler de bu gülünç iddialara dikkat çektiler.
Artık herkes biliyor ki, bu iddianameyi hazırlayan savcı, hakkında iki defa müebbet istenen bir FETÖ sanığı ve darbeye teşebbüs etmekten yargılanıyor.
Bu iddianameye göre:
Gazetemize, silahlı terör örgütü FETÖ/PDY “adeta” el koymuş, gazetemiz bir terör örgütünün “adeta” savunucusu olmuş, “adeta” kollayıcısı olmuş… Ortada somut delil yok, örgüt üyeliği yok, ama “adeta” bir örgüt var ve bu örgütün işlediği “adeta” suçlar var.
Bu durumda bizler de dokuz aydır Silivri de “adeta” tutukluyuz!
Bir arkadaşımız daha ByLock un olmadığı tarihte bir ByLock kullanıcısıyla irtibat kurmuş, kurabilmiş!
Evine parke döşeten arkadaşımız ise parkecinin bir diğer müşterisi FETÖ cü olduğundan FETÖ cü sayılmış!
Ben de üç günlük Bodrum tatili için, gazetelerde tam sayfa ilanları yayınlanan, herkesin bildiği bir seyahat şirketini aramışım. Bu arama, terör örgütüyle irtibat sayılarak, önüme suç kanıtı olarak konulmuş.
Bodrum da deniz manzaralı bir odada üç gün kalmayı umarken, Silivri de beton manzaralı hücrede dokuz ay kaldım. Yaşadıklarım bir rezervasyon hatası diye geçiştirilecek gibi değil!
Bu iddianame, objektif gerçeklikle irtibatını koparmış, insaf ölçülerine sığmayan, gayri ciddi bir iddianamedir. Yüreği ve beyni ipotekli olmayan herkesin gözünde düşmüştür… Evet düşmüştür!
Takdir edersiniz ki, bu iddianame üzerine kendi esprilerimi yapabilirdim ama yapmadım… Çünkü nezaket çerçevesinde mizah yapanlar bilirler ki, düşene vurulmaz!
İddia makamı, bizi bazı terör örgütleriyle irtibatlı gösterebilmek için dile kolay tam 5.5 ay çalıştı ve ekleriyle birlikte 30 klasörlük soruşturma dosyası hazırladı. Bu durumda birimizin çıkıp suçunu itiraf etmesi bekleniyor olabilir. Ama belki de bu işi bir karikatüristin yapması daha uygun olur!
Karikatüristten itirafçı olur mu?
Denemek istiyorum!
Evet ben karikatür hayatımda sadece bir örgüte yardım ve yataklık ettim.
Bu örgütün adı Ü.T.Ç.
Açılımı: Ülkemin Tüm Çocukları.
Üyeleri arasında 2.5 yaşındaki torunum da var.
Biliyorum ki heyetinizin de çocukları, salonda bulunan dostlarımızın da çocukları bu örgütün üyeleri arasında.
Torunuma örgütlerinin amacını sordum, anlattı: “Dede biz de batılı akranlarımız gibi yaşamak istiyoruz, özgür ve mutlu bir hayatımız olsun istiyoruz, düzgün evlerde oturmak, iyi okullarda okumak istiyoruz, kimse ölsün mölsün istemiyoruz.”
Peki, beni de örgütünüze üye yapar mısınız dedim.
“Olmaz dede, sen çocuk değilsin… Ama çok istiyorsan, bize yardım ve yataklık yapabilirsin. Bizim için çizebilirsin” dedi.
İşte, itiraf ettim.
Doğrusu bu çocukların örgütüne yardım ve yataklık benim hayatımın anlamı oldu. Ben ceza tehditlerinden ziyade, çocuklarımıza mahcup olmaktan korktum her zaman!
Biliyorsunuz, Türkiye 2016 hukukun üstünlüğü endeksinde 113 ülke arasında 99 uncu sırada bulunuyordu. 2017 de durumun daha da kötüye gittiğini hepimiz görüyoruz. Adalet üzerine yapılan tartışmalarda “ülkede adalet vardır” diyebilen kalmadı. Birlikte yaşayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz ortak paydadır, ortak hukukumuz!
Dünyanın da ilgiyle izlediği bu davanın ilk duruşması, hukuka ve adalete olan inancımızı yeşerterek, yeni bir dönemin müjdecisi olsun. Bunu sadece kendim ve arkadaşlarım için değil, ülkem için diliyorum.
Didik didik aranan evlerimizde ne para kasaları bulunabildi, ne de dolar tıkıştırılmış ayakkabı kutuları!
MASAK ile TMSF, bize ve aile üyelerimize ait banka hesaplarıyla, para hareketlerini inceledi. Ama suç kanıtı sayılabilecek bir kuruşluk usulsüzlüğe rastlanmadı.
Aylarca incelemeye tabi tutulan şahsi elektronik eşyalarımızda, ayrıca gazetemizde yer alan manşet, haber, fotoğraf, köşe yazısı ve karikatürlerde, terör örgütlerine yardım ve yataklık yaptığımızı gösteren somut bir tek kanıt dahi sergilenemedi.
Evet, bu ülkede insanların kulakları “eeeeey!” diye başlayan cümlelere aşinadır.
Ben de savunmamı “eeeey vicdan!” diyerek noktalamak istiyorum.

*

Musa Kart ın savunması bu.

*

Cumhuriyet gazetesine yönelik kumpas kepazeliği, anca bu kadar yalın, bu kadar samimi, bu kadar etkileyici anlatılabilirdi.

*

Hani sık sık mesaj atıp soruyorsunuz ya, destek olmak için ne yapabiliriz diye…
Musa nın örgütsel suçuna ortak olun.
Alın bu savunmayı, her tanıdığınıza okuyun, yayın, vicdan ı çoğaltın.

*

Çocuklarımızın torunlarımızın geleceği, özgürlüğü, mutluluğu için…
ÜTÇ ye yardım ve yataklık yapın!


7/28/2017
Okuma Sayısı : 1037


Tavsiye Ettiğimiz Kitaplar

Yazarın Diğer Yazıları

Kadın yoktu öyle mı? (1792)
Kıdem tazminatı. (163)
Kuvayı Milliye den kozmik odaya (131)
Kardeşlerimiz gözaltına alındı (207)
Elon Musk (170)
Amiral Cihat Yaycı meselesinin perde arkasını açıklıyorum (204)
Durup dururken nerden çıktı bu darbe palavrası? (209)
A-normalleşme (94)
İşleneceğini herkesin bildiği cinayet (252)
Biz size yetmeyiz (254)
Coronavirüse karşı aşıyı bulsa bulsa Tillo evliyaları bulur (297)
Dezenfektan (227)
Hatay (238)
Şimdi bak müftü efendi, kulağını aç, iyi dinle... (206)
Gezi (288)
İş Bankası ... (259)
Bahçesaray (298)
Çin virüsüne karşı alınacak önlemleri açıklıyorum (320)
Selahattin Demirtaş ın tiyatrosu... (348)
a.a (338)
Akp milleti uyuz etti... (379)
Mustafa Şerif (362)
İyi ki Recep Tayyip Erdoğan var, yoksa Recep Tayyip Erdoğan ülkeyi mahvedecekti (356)
Yuvanın evlatlarına kendi yuvaları kâbus oldu (380)
ABD ziyaretinin Türkiye ye etkisi ne olacak... (444)
Gazi bu ülkeyi parlamenter sistemle mi yönetmişti? (420)
Ateşkes yaparak destan yazdık (437)
Mektup (347)
Şam a namaz kılmaya gidecektik şamar oğlanı olduk (305)
Neslican... (493)
90 kilometre... (438)
Filenin Sultanları (696)
30 Ağustos ta kaybetseydik… (492)
Ibretin tekerrürü (439)
Milli teyyaredan tırışkadan teyyareye (574)
Kayyum (409)
Yılmaz Ozdil den müthiş bir yazı daha (576)
Ali Babacan... (537)
Merkez Bankası (460)
Ayet-el kursi diyeti (466)
Libya da neler oluyor falan.... (448)
Mursi şehit öyle mı? (454)
Binalici Itfaiyeci Ekremcinin Evini Söndürmeyecek mı? (443)
Telgrafın telleri (754)
Atatürk "şeytan dostu" öyle mı? (704)
Achtung (638)
Iş yeni başlıyor. (560)
Hepimiz Mansur Yavaş ız (496)
Feministler ezanı ıslıkladı mı? (745)
Akp de Şakül Kayması (514)
Yılmaz Ozdil den müthiş tarihi röportaj @ (723)
Asrın liderimiz "bu kafa" sayesinde dünyanın en şanslı lideridir (631)
Seçimin hal i (557)
Ümit (758)
1881 (801)
Kanser (794)
Halk Arenası! (644)
Sinyalizasyon yok mu? (726)
Asrın liderimiz ağzından kaçırdı (749)
Af orizmalar (820)
Ismet aslında Kaliforniyalıydı (964)
Şarbon (799)
Kredi notumuzu düşürenler şerefsizdir (761)
Al sana tren! (876)
Bedelinin bedeli ağırdır (844)
Dokuz defa kaybetti koltuğu bırakmıyor… “Koltuk sevdasına tutulanların bizim partide yeri yok” diyor (974)
Seçimin sonucunu açıklıyorum… Çoktan kazandık. (738)
World cup (891)
Tek adama karşı tek kollu adam! (917)
Tamam (1032)
Kurnaz zannettiğin aslında salağın önde gidenidir (1083)
Cumhurbaşkanı adayımı açıklıyorum (956)
Atı alıp Üsküdar’ı geçtikten sonra işte bunlar oldu… (1538)
Deizm (1047)
Üniversitede katliam (805)
Aydın Doğan (948)
Çiftlikbank (1050)
Ittifak (965)
Şeytan üçgeni (1274)
Sefer görev emri (1269)
Şerefiz robot (1158)
Kaybedenler klübü (930)
Türk Tabipler Birliği (1025)
Ümit (978)
Bir Dilek tut (942)
Evine tekrar hosgeldin usta (973)
Bi-linç (1128)
Talih Kuşu haram öyle mi? (958)
Tbmm başkanı (1064)
Görürseniz şaşmayın , kapak da takar bunlar. .. (1012)
Yerli otomobil (1100)
Iyi (1087)
Teflon millet (957)
Re vize (1024)
Dünya lideri (994)
Al sana Arakan (1046)
Kol saati (1012)
Yalaka şeytan (1103)
Büyükerşen... (1204)
Adalet mitingine kaç kişi katıldı? (1128)
Anadolu bozkırinda kendi başına açıp solan çiçekler. .. (1049)
Bayram (1083)
Yol arkadaşı (1183)
Adalet (1267)
Katar (1387)
Zebra (1346)
Kırık kalpler durağı (1174)
The film (1175)
Aynı tespihin peş peşe dizilen taneleri (1318)
Dümbeleği “çala çala” yoruldu bileklerim… (1297)
Sevr, nur, hira (1263)
Yeliz... (1502)
Kanı bozuklar öyle mi? (1359)
Mustafa Kemal’e hakaret ederken, Akp hükümetine Yunan diyen Akp’li! (1890)
Cımbız (1454)
Evetçi rektörler... Bilim insanı mi, saray imamı mı? (2137)
Referandumun kaderi ne olur? (1618)
Hiç adam rejimi (1517)
Reina (1566)
Bağışıklık -İmmün (1493)
Asansör Pasası (1522)
Çoban (1516)
Anıtkabir (1481)
Cumhuriyet, mucizedir (1646)
Edepli üniversite (1517)
İşte GATA gerçeği (2048)
İnönü’yle öbürü (1783)
Anıtkabir’e okey salonu da açın gençler de gelsin (1679)
Akp genel merkezine Atatürk posteri… (1723)
Domatesin çekirdeği (1588)
Darbenin elebaşı (1656)
Davos Fatihi (1635)
İftar top 10 (1722)
Kuzu Pirzola (1607)
Gençlik ve skor bayramı -14 Ocak 2012 (1712)
Laiklik kadındır (1856)
23 Nisan törenleri “şehitler var” diye iptal öyle mi? (1819)
Kızılay (1794)
Zagros (2123)
Mustafa Koç (1896)
Hasan Tahsin… Hasan Karakaya (2006)
2015 (1865)
M’usul usul (2074)
Oleg ve Nail (2107)
Guguk kuşu (2167)
Rus uçağını vururuz filan… (2097)
Kurban (2074)
Uyuyan bombalar uyusun da büyüsün diye, millete ninni söyleyenler kimdi? (2186)
Şerefsiz meselesi (2155)
Git dolaş gel açılırsın biraz (2173)
Canlı bomba (2101)
Kaybetme sanatı (2197)
The film… (2025)
Fetih (2214)
Minareler süngü kubbeler miğfer mercedesler zırhlı (2229)
19 mayıs (2231)
Şeref listesi (2209)
100 sene önce 100 sene sonra (2315)
Ko’medya (2380)
İki kadın milletvekili kendi kendini darp etti (2197)
Dans edeceğine bi fatiha oku… (2169)
Dolar’sa akp sayesinde boşalırsa başkaları yüzünden (2277)
Alo babacığım (2489)
Lale devri (2291)
Yiyin efendiler (2342)
Çocuk cehennemi (2167)
Al sana Osmanlı! (2222)
Med cezir (2313)
Eşek herif (2212)
Macellan müezzindi (2386)
Çuval (2257)
Dersim, Kerbela mı? (2178)
Ter­bi­ye­siz he­rif­ler (2437)
Şehit sanık (2287)
Hayvan oğlu hayvan gazi (2268)
Ermenek (2128)
Şehitler ölmez! (2219)
Validebağ (2151)
Syriana (2363)
Apo’ya villa (2188)
17/25 (2343)
23 cent (2254)
Süleyman Şah Türbesi (2277)
Alavere dalavere Türk Memet nöbete (2510)
Yılmaz Özdil’in yayınlanmayan yazısı: Başbakan kim olsun? (2752)
2010 hurmalar 2014 tırmalar (2459)
Verene vuruyor sevene sövüyor (2324)
Affedersin Ermeni (2418)
Milletin adamı (2420)
Serhat (3886)
Meğer, iki cihanda lekeli değilmişiz (2673)
Malvarlığı (2462)
Mağdur bin Ziyad (2334)
cumhurbaşbakanı (2573)
2 dakika 35 saniye 4 salise (3222)
Duy ama Işidme (2467)
Tanık (2492)
Ahududu şerbetiyle parmesanlı risotto (2653)
World Cup (2510)
Asrın lideri (2408)
Bayrak (3149)
TÜSİAD (2612)
Çatı adayını açıklıyorum (2643)
Yalova, Ağrı (2474)
Kahraman terörist! (2556)
O madende kaçak çalıştırılan taşeron işçi Ali, anlatıyor (2645)
Ocağı Yılmaz patlattı da diyebilirdi (2487)
Taşeron (2713)
Fıtrat (2548)
Çocuklarımın yüzüne bakamam (2499)
Höt zöt (2503)
Evlatlar günü (2463)
Yaşanmış kol saati hikâyesi (2509)
Kol saati (2656)
Adalet nöbeti (2547)
Sehven (2616)
Murat (2446)
Haşim Kılıç (2485)
Başbakan kim olur? (2660)
23 Nisan (2675)
Yatağan (2655)
Çankaya (2635)
Eküri (2451)
Harika çocuklardan sabıkalı çocuklara... (2407)
Haram yeme yumruk ye canın sağ olsun (2601)
Ulusal güvenlik (2648)
Kaset (2425)
İstikbilal savaşı (2627)
Twitter (2782)
Adnan Menderes (2481)
Bakara makara (2643)
Tarihçe (2529)
İstanbul’da bacıma saldırdılar İzmir’de bacı bana saldırdı (2446)
Masum suçlu suçlu masum (2725)
Firuze (2580)
Berkin (2633)
Tape kronolojisi (2476)
Asrın mağduru (2304)
Biz bu milleti Facebook’a yedirmeyiz (2698)
Asrın iftirası asrın imzası (2471)
Feridun (2423)
Eyyy Oscar (2655)
Ebru Gündeş’in kocası ekonomiden sorumlu devlet bakanı yapılsın (2585)
Ses var... Görüntü yok mu? (2851)
Beni sen mi aradın babacığım? (2553)
Çoluk çocuk (2574)
Profesör Hilmioğlu (2598)
Ukrayna (2710)
Yok böyle hükümet (2609)
İnternet (2634)
Fener alayı (2771)
Şehzade Mustafa (2577)
Er Mektubu Görülmüştür (2560)
Halk mahkemesi (2423)
Anket (2695)
Allah millete rüşvetçinin hayırlısını versin kardeşim (2539)
Yedi kamyon dolusu para (2582)
Gidişat (2593)
Hutbe (2549)
Fevzi (2462)
Dolar (2720)
Vatan yahut yoğurt (2870)
AB ye paralel (2595)
Tır’ı vırı (2617)
Büyüklere masallar (2404)
Manidar (2519)
Asimetrik paralel! (2625)
İster asarım ister keserim savcıyı da kovarım hâkimi de oyarım (2591)
Hedef 2023 (2491)
Haşhaşiler (2769)
Kurmay olacağına, bacanak ol (2403)
Bu devirde yalakalık zor iş (2733)
HSYK (2512)
Yeniden yargılama (2503)
Hangi tarafı tutmak lazım? (2676)
Benim savcım benim polisim benim ailem (2675)
Adam (2569)
Naçizane çözüm önerisi (2582)
Atahan (3008)
Paralel devlet (2759)
2013 (2410)
O ağacın altından sevgilerle (2518)
Yeni Türkiye’nin istiklal savaşı (2683)
Eyy kutu sen nelere kadirsin (2501)
Bütçe (2490)
Emniyet müdürü (2622)
A’yakkabı K’utusunda P’ara (2561)
Bakan (2438)
Hava durumu (2630)
Pardon (2502)
Yüce Atatürk (2579)
Hazreti gazeteci (2469)
Cennetten mektup var (2333)
İnsan hayatı iki simit parası (2267)
Türk var mı? (2423)
Hükümetle cemaatin maçı kaç kaç biter? (2438)
Mısır (2293)
Uganda sanayi odası başkanının eniştesi telefon etti, selamı var (2372)
Cemaat filan... (2383)
Nejat Uygur (2528)
En turistik şehrimiz! (2513)
Düet (2366)
Gavat nostaljisi (2625)
Gavat (2435)
10 Kasım (2454)
O ağacın altı (2521)
Kızlı erkekli (2579)
Bebiş (2546)
Saç (2575)
Yoğun istek üzerine...Türban Büyük Millet Meclisi (2573)
Abe (2537)
Marmaray (2425)
29 Ekim (2391)
Mıntıka themisliği (2853)
Andımız (2524)
Malezyanız hayırlı olsun (2583)
Kaç para aldın RTE’den? (2611)
Benim valim (2561)
Ne kadar türban o kadar demokrasi (2719)
Koç (2609)
Red Kit bile bu kadar çabuk yakalayamazdı (2517)
Başlarken, aşk biterken, nefret (2568)
Fikstür (2617)
Paket (2669)
Vurun kahpeye (2013 versiyonu) (2578)
Dünya lideri (2570)
Eyyy (2838)
Hükümet olimpi’yatma yeri değildir canım kardeşim... (2522)
Olimpiyat (2691)
Yaşasın... ABD Komitesi kabul etti (2312)
Berek Obeme (2622)
NATO kafa nato mermer (2751)
Yas’ıklar olsun (2792)
Değerli yalnızlık (2617)
Silivri (2715)
Kasımpaşa İnönü’dür (2715)
Başörtülü bacımızı trende linç etmeye kalktılar filan... (2540)
Mühür kimdeyse demokrasi odur (2571)
Dindar olmasınlar da bonus kafa mı olsunlar? (2516)
Halep ordaysa gerisi burda (2504)
Ayva yaprağı (2567)
Faili meşhur... (2542)
Dear büyükelçiler... (2762)
Vaaz’iyet (2443)
B’rezilya (2658)
Öyle ecdat tanımıyoruz filan deniyordu... Çapulcuları ikna etsin diye Kanuni’den ricacı oldular (2650)
İki ayyaş (2527)
Nazmiyanım (2580)
Ana’fikir (2402)
İçki (2613)
Baro’metre (2515)
Aman ha... Kaçmasın (2423)
maa$allah (2618)
19 Mayıs (2603)
Not’umuz yükseldi (2510)
Bir ilk (2620)
Teheyersen (2635)
Şam’ar oğlanı (2466)
üç nokta ... (2561)
Ayran gibi petrol bulundu içilecek kalitede (2526)
Dünya bize h’ayran (2763)
İnsanın Aklına Muz Cumhuriyeti Geliyor (2641)
Yazdıkları yazacaklarının teminatı... (2545)
23 Nisan (2559)
Karşılaşma (2663)
Bölgelerimize göre akil raporu (2633)
Fazıl Say say bitmez (2508)
Cüzdan (2843)
Emek (2692)