İşte GATA gerçeği

Yılmaz ÖZDİL

Sağlık bakanı Recep Akdağ ın, sağlık bakanlığını Menzil cemaatinin etkisine terk ettiği kanaati kamuoyunda yerleşmiştir. Bu bakan, şimdi aynı şeyi GATA ve 35 askeri hastanede de yapacak.

*

Sağlık bakanı “terör bölgesinde yaralananlar bakanlığa bağlı hastanelerde, üniversite hastanelerinde tedavi edilmiştir, GATA ya getirilen küçük bir kısımdır” diyor. Bu iddia doğru mudur? Ocak ayıyla Ağustos ayı arasında devlet veya üniversite hastanelerine giden yaralı sayısı 119 dur. Aynı dönemde askeri hastanelere gelen yaralı sayısı 1523 tür. Sağlık bakanı doğru söylemiyor.

*

Sağlık bakanı, askeri doktorla sivil doktor arasında fark olmadığı izlenimi veriyor. Bu doğru değildir. Askeri tıbbiyeli dört askeri kamp eğitiminden geçiyor. Havacı askeri tabipler iki ay uçuş fizyolojisi eğitimi görüyor, uçuş eğitimi görüyor. Denizci tabip subaylar sualtı dalış eğitimi alıyor. Bu askeri eğitimler, silah arkadaşlığı duygusu yaratıyor. Askerler, komutanım dediği doktora güveniyor.

*

Askeri sağlık sistemi sadece GATA değildir. GATA merkezdir. Yurdun değişik yerlerinde 35 askeri hastane ve 600 askeri sağlık merkezi var. Sırf bu sağlık merkezlerinde 1000 askeri doktor çalışıyordu. Mesela, Diyarbakır askeri hastanesindeki bir doktor, gerekirse GATA daki hocasını arar, ne yapacağını sorardı. Şimdi bu zincir koptu.

*

GATA ve askeri sağlık sistemi kötüleniyor. Karalama kampanyası yürütülüyor. Düşük kapasiteyle çalıştığı söyleniyor. Halbuki, askeri hastaneler sefer görev hastanesidir. Asla tam dolu çalışmaz. Hele Türkiye gibi, ordusu savaşan bir ülkenin askeri hastaneleri, sürekli stratejik miktarda boş yer tutar.

*

Sağlık bakanlığı bu boş tutulan yerleri dolduruyor, her hastanenin alabileceği hastaları GATA ya alıyor. Bu akıl dışı politikanın bedelini de savaşan askerlerimiz ödüyor. Mesela… GATA nın yanık tedavi bölümünü doldurdular, Suriye de IŞİD saldırısında ağır yaralanan uzman çavuş Akif Güleç nakledilemedi, Adana da, bu konuda uzmanlığı olmayan bir hastanede şehit oldu. Sağlık bakanı vicdan azabı çekmek yerine, “GATA da yanık ünitesinde nöbetçi doktor yok” diyerek halkı yanıltmaya çalışıyor. Akif in şehit olmasının hesabını Allah a sadece IŞİD teröristleri değil, sağlık bakanı da verecek.

*

Yüzbaşı Özgür Özekin, Hakkari de üç gün hastanede tutuldu, tomografisi bile çekilmeden Ankara ya getirildi. Neden üç gün bekletildi? Çünkü… Sağlık bakanlığının helikopterini kullanan pilot, gitmeye korktu. Özgür Özekin yüzbaşı, hastaneye getirildiğinde, olması gereken multicic potasyum ilacı yoktu, ailesinden temin etmesi istendi. Aile bu ilacı Eskişehir den bulabildi, saat 23.30 da GATA ya yetiştirdi ama, yüzbaşımız saat 01.30 da şehit oldu.

*

Sağlık bakanı “yüzbaşıya 40 ünite kan verildi” diyerek, kurtarılamayacak durumda olduğunu ima etti. Oysa, 100 ünite kan verilip kurtarılan gazilerimiz var. Üstelik, şu soruya hiç cevap vermedi, GATA da her zaman bulunan ilaç, nasıl oluyor da sivile devredilince bulunmuyor?

*

Sağlık bakanının verimliliği, Özgür yüzbaşıyı, Akif çavuşu şehit etti. Van da polis memuru Muhammet Acar yaralandı, genel durumu çok iyi olmasına rağmen, özel hastanede şehit oldu, savcılık soruşturma açtı. Sağlık bakanı hâlâ askerin canını-kanını parayla hesaplayıp, verimlilik hesabı yapıyor.

*

Sağlık bakanı, askeri doktorların çatışma alanına gitmediğini, PKK yla gerçekleşen kent çatışmalarında bu görevi sağlık bakanlığının yaptığını söylüyor. Ve bu yalan, şehitlerin canı üzerinden söyleniyor.

*

Gerçek şudur… Yaralanan asker ve polisleri, sağlıkçı astsubay ve erbaşlar tahliye ediyor. Sağlık bakanlığı unsurları, çatışma bölgesine sokulmuyor. Bu çatışmalarda iki sağlıkçı astsubayımız, biri Şırnak ta, biri Hakkari Çukurca da şehit oldu. Yaralılarımız, çatışma bölgesinden çıkarıldıktan sonra, 112 ile tahliye ediliyor.

*

Sağlık bakanı “çatışma bölgesinde yoklar” diyor ama… 1984 ten bu yana 8 tabip, 2 diş tabibi, 2 veteriner, sağlık astsubayı ve 25 sıhhiyeci erbaş şehit oldu. Sağlık bakanına önerim, Allah tan korkmasıdır.

*

Sağlık bakanı açıkça yalan söylüyor, “GATA daki öğretim üyelerinin birçoğunun muayenehanesi var, bu devir sırasında muayenehaneleri tercih ettiler, GATA yı bıraktılar” diyor. Rakamlara bakalım… 15 Temmuz öncesinde, Ankara GATA ve İstanbul Haydarpaşa da çalışan 500 öğretim üyesinden sadece 27 sinin muayenehanesi vardı. Bu rakamları Hacettepe ve Ankara Tıp la karşılaştıralım… Hacettepe de 415 öğretim üyesi var, 65 i yarızamanlı çalışıyor. Ankara Tıp ta 452 öğretim üyesi var, 101 i yarızamanlı çalışıyor. Açıkça görüldüğü gibi, askeri rakamlar, sivil tıp fakültelerinin çok çok altında.

*

Sağlık bakanının kamuoyunu yanılttığı bir başka konu, harp cerrahisi… Akla ve vicdana aykırı olarak küçültüyor, GATA da harp cerrahı sayısının çok az olduğunu söylüyor, “şu anda 5 harp cerrahı, 2 askeri psikiyatrist var, ihtiyacı karşılamıyor, gazilerimizin büyük kısmı üniversite hastanelerinde tedavi edildi” diyor.

*

Kasten çarpıtıyor, karalıyor. Harp cerrahisi 2008 yılında tanımlandı, 2010 da anabilim dalı olarak kuruldu. Bu anabilim dalı, dünyada da çok yenidir. Genel cerrahi uzmanı bir hekim, beyin cerrahi, ortopedi, plastik cerrahi ve göğüs cerrahide altışar ay rotasyon yaparak harp cerrahı oluyor. Sayıları 8 dir. Görevleri, çatışma alanına en yakın bölgede ilk müdahaleyi yapıp, konunun uzmanı doktora sevketmektir. GATA da oturdukları doğru değildir. Çatışma ne zaman yoğunlaşsa, bu anılan harp cerrahları derhal bölgeye gider.

*

Cerrahlıksa, kadın doğum bölümü hariç, GATA daki tüm doktorlar cerrahtır. Bakan çarpıtıyor. Harp cerrahi anabilim daha üyesi olmak başka şeydir, harp cerrahisinde uzmanlaşmış ortopedist, göz doktoru, kulak-burun-boğaz veya plastik cerrah olmak başka şeydir. Bakan bunu bilmiyor mu? Biliyor. Çarpıtmak işine geliyor.

*

GATA daki cerrahlar kadar yaralanma gören sivil doktor var mı? Asla temenni etmeyiz, ancak… Sağlık bakanının çocuğu silahla yaralansa, benzer yaralanmalarda 1600 defa ameliyata girmiş askeri doktorun ameliyat etmesini mi ister, yoksa sivil doktoru mu tercih eder?

*

GATA nın tasfiye edilmesiyle Güneydoğu daki askeri sağlık sistemi de çöktü. Diyarbakır askeri hastanesi kapatıldı. Selahaddin Eyyubi devlet hastanesine bağlandı. Bu hastane, en fazla PKK lı doktorun ve hemşirenin olduğu hastanedir! Sağlık bakanlığının Güneydoğu daki tüm sistemi terör örgütünün kontrolündedir. Asıl mücadele edilmesi gereken budur. Sağlık bakanı askeri tabiplerle uğraşacağına, gitsin, gazilerimizi tedavi etmemek için izin alan PKK lı doktorlarla, zehirlemek için uğraşan PKK lı hemşirelerle uğraşsın!

*

Gazilerimiz, terör bölgesinde sağlık bakanlığına bağlı devlet hastanelerine, özel hastanelere gönül rahatlığıyla emanet edilemiyor. GATA, 15 Temmuz dan bu yana Diyarbakır, Şırnak, Hakkari ve Van askeri hastanelerine 275 öğretim üyesi uzman doktor, 42 yardımcı sağlık personeli yolladı. Ayrıca, sağlık bakanlığının talebi üzerine, Nusaybin ve Yüksekova devlet hastanelerine 85 askeri personelle destek verdi.

*

Aslına bakarsanız, askeri hastaneler, Güneydoğu da sadece askerin değil, tüm devlet memurlarının emanet edildiği yerdir. Şırnak ve Cizre deki çatışmalar sırasında Şırnak devlet hastanesi askerlere ve eşlerine hizmet veremedi. Yüksekova ve Nusaybin de operasyonlar yapılırken, polis özel harekatçıların tedavi edildiği dönemde, PKK lı doktor ve hemşireler hastaneden uzaklaştırıldı, sistem ancak o şekilde işletilebildi.

*

Hakkari deki askeri hastane, tugayın içinde… Sağlık bakanlığı tugayın içindeki hastaneye el koydu. Hastanede sadece 5 doktor kaldı. Göğüs cerrahi uzmanı yüzbaşı, Yüksekova devlet hastanesine yollandı. Bilerek söylüyorum… Bölgedeki askeri hastanelerden devlet hastanelerine gönderilen askeri hekimlerin can güvenliği yoktur!

*

Uyarıyorum… Eğer devlet hastanelerine gönderilen askeri hekimlerimiz, nöbette veya cadde ortasında PKK lılar tarafından şehit edilirse, bunun sorumlusu sağlık bakanı olacaktır.

*

Rehabilitasyon merkezi Türk milletinin bağışlarıyla yapıldı. Kolunu bacağını gözünü kaybeden aslanlarımızın fiziki ve ruhi tedavileri amacıyla çalışıyordu. Sağlık bakanlığı el koydu, doldurdu. Gaziler kapıdan geri çevriliyor.

*

“GATA dan ayrılan yok, eski personelle devam ediyoruz” deniyor. Doğru değil. Sistemde büyük moral bozukluğu var. GATA mensuplarında “bir yıla kalmaz, hepimizi dağıtırlar” duygusu hakim.

*

Savaşan subayların astsubayların, sağlık bakanlığına güveni kalmadı. Ailelerine “yaralanırsam beni özel hastaneye yatırın” şeklinde, adeta vasiyette bulunuyorlar.

*

Akp hükümetinin hatasının bedelini, savaşan askerlerimiz canlarıyla ödeyecek. Sonra eski sisteme tekrar dönülecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan “bizi yanılttılar” diyecek, helallik isteyecek. Sağlık bakanı ve sağlık bilimleri enstitüsü rektörü görevden alınacak. Sonra GATA nın eski doktorlarına “geri dönün” çağrısı yapılacak. Bu arada dökülen kan, sağlık bakanı başta olmak üzere, bu sistemi savunanların elindeki kandır. O nedenle… Bu suça ortak olunmaması konusunda rica ediyor, asker hayatıyla oynanmaması gerektiğini ifade ediyorum.

*

Kime ait bu sözler?
Terör uzmanı, Gaziantep milletvekili, Profesör Ümit Özdağ a ait.

*

Nerede söyledi bunları?
TBMM deki basın toplantısında söyledi.

*

Peki sizin niye hiç haberiniz olmadı?
Çünkü, haysiyetli (!) basınımız ambargo uyguluyor, yazmıyor, göstermiyor, haberiniz olmasın, ruhunuz bile duymasın isteniyor.

*

Duyduk duymadık demeyin ey ahali…
GATA bangır bangır imha ediliyor.


10/14/2016
Okuma Sayısı : 2085


Tavsiye Ettiğimiz Kitaplar

Yazarın Diğer Yazıları

1920’de bir asır ilerdeydi 2020’de bir asır gerideler (2162)
Kadın yoktu öyle mı? (2432)
Kıdem tazminatı. (204)
Kuvayı Milliye den kozmik odaya (168)
Kardeşlerimiz gözaltına alındı (250)
Elon Musk (205)
Amiral Cihat Yaycı meselesinin perde arkasını açıklıyorum (247)
Durup dururken nerden çıktı bu darbe palavrası? (236)
A-normalleşme (122)
İşleneceğini herkesin bildiği cinayet (288)
Biz size yetmeyiz (296)
Coronavirüse karşı aşıyı bulsa bulsa Tillo evliyaları bulur (329)
Dezenfektan (260)
Hatay (267)
Şimdi bak müftü efendi, kulağını aç, iyi dinle... (239)
Gezi (326)
İş Bankası ... (279)
Bahçesaray (324)
Çin virüsüne karşı alınacak önlemleri açıklıyorum (352)
Selahattin Demirtaş ın tiyatrosu... (386)
a.a (371)
Akp milleti uyuz etti... (411)
Mustafa Şerif (390)
İyi ki Recep Tayyip Erdoğan var, yoksa Recep Tayyip Erdoğan ülkeyi mahvedecekti (388)
Yuvanın evlatlarına kendi yuvaları kâbus oldu (406)
ABD ziyaretinin Türkiye ye etkisi ne olacak... (476)
Gazi bu ülkeyi parlamenter sistemle mi yönetmişti? (454)
Ateşkes yaparak destan yazdık (468)
Mektup (372)
Şam a namaz kılmaya gidecektik şamar oğlanı olduk (328)
Neslican... (517)
90 kilometre... (464)
Filenin Sultanları (729)
30 Ağustos ta kaybetseydik… (514)
Ibretin tekerrürü (475)
Milli teyyaredan tırışkadan teyyareye (617)
Kayyum (437)
Yılmaz Ozdil den müthiş bir yazı daha (605)
Ali Babacan... (578)
Merkez Bankası (499)
Ayet-el kursi diyeti (500)
Libya da neler oluyor falan.... (470)
Mursi şehit öyle mı? (480)
Binalici Itfaiyeci Ekremcinin Evini Söndürmeyecek mı? (474)
Telgrafın telleri (782)
Atatürk "şeytan dostu" öyle mı? (734)
Achtung (664)
Iş yeni başlıyor. (586)
Hepimiz Mansur Yavaş ız (524)
Feministler ezanı ıslıkladı mı? (779)
Akp de Şakül Kayması (546)
Yılmaz Ozdil den müthiş tarihi röportaj @ (754)
Asrın liderimiz "bu kafa" sayesinde dünyanın en şanslı lideridir (659)
Seçimin hal i (596)
Ümit (790)
1881 (821)
Kanser (819)
Halk Arenası! (673)
Sinyalizasyon yok mu? (749)
Asrın liderimiz ağzından kaçırdı (783)
Af orizmalar (853)
Ismet aslında Kaliforniyalıydı (999)
Şarbon (830)
Kredi notumuzu düşürenler şerefsizdir (798)
Al sana tren! (910)
Bedelinin bedeli ağırdır (877)
Dokuz defa kaybetti koltuğu bırakmıyor… “Koltuk sevdasına tutulanların bizim partide yeri yok” diyor (1002)
Seçimin sonucunu açıklıyorum… Çoktan kazandık. (770)
World cup (921)
Tek adama karşı tek kollu adam! (935)
Tamam (1062)
Kurnaz zannettiğin aslında salağın önde gidenidir (1116)
Cumhurbaşkanı adayımı açıklıyorum (989)
Atı alıp Üsküdar’ı geçtikten sonra işte bunlar oldu… (1603)
Deizm (1073)
Üniversitede katliam (838)
Aydın Doğan (981)
Çiftlikbank (1071)
Ittifak (980)
Şeytan üçgeni (1301)
Sefer görev emri (1302)
Şerefiz robot (1191)
Kaybedenler klübü (954)
Türk Tabipler Birliği (1056)
Ümit (998)
Bir Dilek tut (973)
Evine tekrar hosgeldin usta (1006)
Bi-linç (1162)
Talih Kuşu haram öyle mi? (972)
Tbmm başkanı (1087)
Görürseniz şaşmayın , kapak da takar bunlar. .. (1029)
Yerli otomobil (1120)
Iyi (1111)
Teflon millet (974)
Re vize (1043)
Dünya lideri (1009)
Al sana Arakan (1066)
Kol saati (1029)
Yalaka şeytan (1127)
Büyükerşen... (1219)
ÜTÇ örgütü (1052)
Adalet mitingine kaç kişi katıldı? (1150)
Anadolu bozkırinda kendi başına açıp solan çiçekler. .. (1073)
Bayram (1121)
Yol arkadaşı (1230)
Adalet (1290)
Katar (1419)
Zebra (1379)
Kırık kalpler durağı (1212)
The film (1212)
Aynı tespihin peş peşe dizilen taneleri (1353)
Dümbeleği “çala çala” yoruldu bileklerim… (1336)
Sevr, nur, hira (1296)
Yeliz... (1536)
Kanı bozuklar öyle mi? (1395)
Mustafa Kemal’e hakaret ederken, Akp hükümetine Yunan diyen Akp’li! (1919)
Cımbız (1483)
Evetçi rektörler... Bilim insanı mi, saray imamı mı? (2174)
Referandumun kaderi ne olur? (1646)
Hiç adam rejimi (1549)
Reina (1598)
Bağışıklık -İmmün (1521)
Asansör Pasası (1563)
Çoban (1538)
Anıtkabir (1519)
Cumhuriyet, mucizedir (1680)
Edepli üniversite (1541)
İnönü’yle öbürü (1819)
Anıtkabir’e okey salonu da açın gençler de gelsin (1708)
Akp genel merkezine Atatürk posteri… (1753)
Domatesin çekirdeği (1621)
Darbenin elebaşı (1691)
Davos Fatihi (1665)
İftar top 10 (1756)
Kuzu Pirzola (1639)
Gençlik ve skor bayramı -14 Ocak 2012 (1739)
Laiklik kadındır (1890)
23 Nisan törenleri “şehitler var” diye iptal öyle mi? (1849)
Kızılay (1825)
Zagros (2163)
Mustafa Koç (1922)
Hasan Tahsin… Hasan Karakaya (2034)
2015 (1898)
M’usul usul (2114)
Oleg ve Nail (2137)
Guguk kuşu (2203)
Rus uçağını vururuz filan… (2137)
Kurban (2102)
Uyuyan bombalar uyusun da büyüsün diye, millete ninni söyleyenler kimdi? (2216)
Şerefsiz meselesi (2184)
Git dolaş gel açılırsın biraz (2205)
Canlı bomba (2132)
Kaybetme sanatı (2231)
The film… (2051)
Fetih (2251)
Minareler süngü kubbeler miğfer mercedesler zırhlı (2255)
19 mayıs (2268)
Şeref listesi (2245)
100 sene önce 100 sene sonra (2350)
Ko’medya (2412)
İki kadın milletvekili kendi kendini darp etti (2228)
Dans edeceğine bi fatiha oku… (2204)
Dolar’sa akp sayesinde boşalırsa başkaları yüzünden (2305)
Alo babacığım (2516)
Lale devri (2324)
Yiyin efendiler (2370)
Çocuk cehennemi (2206)
Al sana Osmanlı! (2250)
Med cezir (2352)
Eşek herif (2243)
Macellan müezzindi (2418)
Çuval (2284)
Dersim, Kerbela mı? (2213)
Ter­bi­ye­siz he­rif­ler (2471)
Şehit sanık (2322)
Hayvan oğlu hayvan gazi (2301)
Ermenek (2159)
Şehitler ölmez! (2243)
Validebağ (2185)
Syriana (2393)
Apo’ya villa (2221)
17/25 (2379)
23 cent (2284)
Süleyman Şah Türbesi (2307)
Alavere dalavere Türk Memet nöbete (2542)
Yılmaz Özdil’in yayınlanmayan yazısı: Başbakan kim olsun? (2778)
2010 hurmalar 2014 tırmalar (2491)
Verene vuruyor sevene sövüyor (2356)
Affedersin Ermeni (2442)
Milletin adamı (2461)
Serhat (3918)
Meğer, iki cihanda lekeli değilmişiz (2707)
Malvarlığı (2493)
Mağdur bin Ziyad (2371)
cumhurbaşbakanı (2605)
2 dakika 35 saniye 4 salise (3254)
Duy ama Işidme (2494)
Tanık (2518)
Ahududu şerbetiyle parmesanlı risotto (2686)
World Cup (2542)
Asrın lideri (2436)
Bayrak (3175)
TÜSİAD (2650)
Çatı adayını açıklıyorum (2683)
Yalova, Ağrı (2501)
Kahraman terörist! (2585)
O madende kaçak çalıştırılan taşeron işçi Ali, anlatıyor (2677)
Ocağı Yılmaz patlattı da diyebilirdi (2518)
Taşeron (2746)
Fıtrat (2582)
Çocuklarımın yüzüne bakamam (2533)
Höt zöt (2534)
Evlatlar günü (2489)
Yaşanmış kol saati hikâyesi (2536)
Kol saati (2691)
Adalet nöbeti (2574)
Sehven (2646)
Murat (2478)
Haşim Kılıç (2519)
Başbakan kim olur? (2703)
23 Nisan (2701)
Yatağan (2685)
Çankaya (2667)
Eküri (2474)
Harika çocuklardan sabıkalı çocuklara... (2441)
Haram yeme yumruk ye canın sağ olsun (2636)
Ulusal güvenlik (2675)
Kaset (2449)
İstikbilal savaşı (2660)
Twitter (2825)
Adnan Menderes (2520)
Bakara makara (2672)
Tarihçe (2554)
İstanbul’da bacıma saldırdılar İzmir’de bacı bana saldırdı (2469)
Masum suçlu suçlu masum (2759)
Firuze (2620)
Berkin (2664)
Tape kronolojisi (2501)
Asrın mağduru (2339)
Biz bu milleti Facebook’a yedirmeyiz (2731)
Asrın iftirası asrın imzası (2499)
Feridun (2458)
Eyyy Oscar (2689)
Ebru Gündeş’in kocası ekonomiden sorumlu devlet bakanı yapılsın (2622)
Ses var... Görüntü yok mu? (2882)
Beni sen mi aradın babacığım? (2579)
Çoluk çocuk (2603)
Profesör Hilmioğlu (2632)
Ukrayna (2743)
Yok böyle hükümet (2641)
İnternet (2660)
Fener alayı (2805)
Şehzade Mustafa (2607)
Er Mektubu Görülmüştür (2585)
Halk mahkemesi (2457)
Anket (2721)
Allah millete rüşvetçinin hayırlısını versin kardeşim (2569)
Yedi kamyon dolusu para (2615)
Gidişat (2621)
Hutbe (2583)
Fevzi (2499)
Dolar (2755)
Vatan yahut yoğurt (2905)
AB ye paralel (2624)
Tır’ı vırı (2650)
Büyüklere masallar (2436)
Manidar (2549)
Asimetrik paralel! (2642)
İster asarım ister keserim savcıyı da kovarım hâkimi de oyarım (2616)
Hedef 2023 (2519)
Haşhaşiler (2788)
Kurmay olacağına, bacanak ol (2427)
Bu devirde yalakalık zor iş (2754)
HSYK (2538)
Yeniden yargılama (2527)
Hangi tarafı tutmak lazım? (2698)
Benim savcım benim polisim benim ailem (2692)
Adam (2592)
Naçizane çözüm önerisi (2598)
Atahan (3040)
Paralel devlet (2798)
2013 (2430)
O ağacın altından sevgilerle (2538)
Yeni Türkiye’nin istiklal savaşı (2710)
Eyy kutu sen nelere kadirsin (2521)
Bütçe (2516)
Emniyet müdürü (2643)
A’yakkabı K’utusunda P’ara (2584)
Bakan (2458)
Hava durumu (2658)
Pardon (2516)
Yüce Atatürk (2600)
Hazreti gazeteci (2490)
Cennetten mektup var (2351)
İnsan hayatı iki simit parası (2288)
Türk var mı? (2439)
Hükümetle cemaatin maçı kaç kaç biter? (2467)
Mısır (2310)
Uganda sanayi odası başkanının eniştesi telefon etti, selamı var (2392)
Cemaat filan... (2411)
Nejat Uygur (2559)
En turistik şehrimiz! (2530)
Düet (2384)
Gavat nostaljisi (2652)
Gavat (2459)
10 Kasım (2476)
O ağacın altı (2548)
Kızlı erkekli (2605)
Bebiş (2575)
Saç (2603)
Yoğun istek üzerine...Türban Büyük Millet Meclisi (2603)
Abe (2569)
Marmaray (2453)
29 Ekim (2411)
Mıntıka themisliği (2882)
Andımız (2554)
Malezyanız hayırlı olsun (2609)
Kaç para aldın RTE’den? (2628)
Benim valim (2581)
Ne kadar türban o kadar demokrasi (2742)
Koç (2629)
Red Kit bile bu kadar çabuk yakalayamazdı (2539)
Başlarken, aşk biterken, nefret (2595)
Fikstür (2639)
Paket (2695)
Vurun kahpeye (2013 versiyonu) (2601)
Dünya lideri (2588)
Eyyy (2859)
Hükümet olimpi’yatma yeri değildir canım kardeşim... (2543)
Olimpiyat (2712)
Yaşasın... ABD Komitesi kabul etti (2325)
Berek Obeme (2646)
NATO kafa nato mermer (2770)
Yas’ıklar olsun (2816)
Değerli yalnızlık (2647)
Silivri (2742)
Kasımpaşa İnönü’dür (2745)
Başörtülü bacımızı trende linç etmeye kalktılar filan... (2568)
Mühür kimdeyse demokrasi odur (2589)
Dindar olmasınlar da bonus kafa mı olsunlar? (2533)
Halep ordaysa gerisi burda (2522)
Ayva yaprağı (2589)
Faili meşhur... (2562)
Dear büyükelçiler... (2783)
Vaaz’iyet (2464)
B’rezilya (2688)
Öyle ecdat tanımıyoruz filan deniyordu... Çapulcuları ikna etsin diye Kanuni’den ricacı oldular (2671)
İki ayyaş (2550)
Nazmiyanım (2601)
Ana’fikir (2422)
İçki (2636)
Baro’metre (2542)
Aman ha... Kaçmasın (2448)
maa$allah (2637)
19 Mayıs (2629)
Not’umuz yükseldi (2539)
Bir ilk (2639)
Teheyersen (2664)
Şam’ar oğlanı (2493)
üç nokta ... (2586)
Ayran gibi petrol bulundu içilecek kalitede (2550)
Dünya bize h’ayran (2785)
İnsanın Aklına Muz Cumhuriyeti Geliyor (2668)
Yazdıkları yazacaklarının teminatı... (2575)
23 Nisan (2581)
Karşılaşma (2680)
Bölgelerimize göre akil raporu (2656)
Fazıl Say say bitmez (2526)
Cüzdan (2881)
Emek (2724)