Cemaat – AKP İlişkisinin Cemaziyelevveli

Ahmet Akküçük
Aşağıdaki metin 12 Ekim 1994 tarihli ZAMAN Gazetesinin AKADEMİ adlı ekinden alınmıştır.Başında " AKADEMİ Çalışma Grubu tarafından hazırlanmıştır " İbaresi vardır. FASILDAN FASILA başlığı ile yayınlanan bu sütunlardaki soruların Fethullah Gülen tarafından yanıtlandığı, O nunla yapılan söyleşiler olduğu bilinmektedir.

Fazla yoruma gerek olmadığı için yazıyı aynen aşağıya aktardım. Gassal ölü yıkayıcı demektir. Meyyit de ölü, cenaze demektir. Anadolu da cenaze namazının bir adı da meyyit namazıdır.

Yazının orijinal kopyası da yazının devamındadır.* Orijinal kopyadaki AMPUL KAFA figürleri çizildiğinde daha AKP ortada yoktu?

" Soru : GASSALIN ELİNDE MEYYİT OLMAK NE DEMEKTİR. ?

Cevap : Gassal, çok yaman yıkayan, demek. Fakat her yıkayana gassal denmez. Mesela; bir insan elini, yüzünü hatta boy abdesti alsa, bu yaptığı ameliyelerden dolayı ona gassal denmez. Bir yönüyle bu ifade ölüleri yıkayana unvan olmuştur. Zannediyorum yaptığı işin zorluğundan dolayı böyle bir mübalalağa kalıbı kullanılmıştır.Gassal ölüyü özene bezene yıkar. Ama burada esas anlatılmak istenen ölünün ona teslim oluş keyfiyetidir. Zaten gassal elinde meyyit olmak olma teslimiyette zirveyi tutmak manasına kullanılmaktadır.

Bildiğim kadarıyla bu ifadeyi ilk defa tasavvufa sokan İmam Rabbani hazretleridir. O ki, ikinci bin yılın müceddididir. Eğer büyüklük Allah ı bilme , tanıma ve onun yolunda olma diye tarif edilecekse , zannediyorum insanlar arasında sahabiden sonra en büyüklerden birisi İmam Rabbani hazretleridir. Bu sözü ilk defa işte böylesine büyük bir zatın eserlerinde görüyoruz. Bizde Necip Fazıl da bu ifadeyi çok kullaırdı.

Fakir ( Pensilvanya daki fakir- AA ) de çok kullanmıştır ki, manasını şöyle özetlemek mümkündür.

Her yolun bir erkanı vardır. O yolda bu erkanla yürünür. Rehi sevdaya ( sevda yoluna ) girmişlerin tutup gittikleri yolun da elbet kendine göre erkanı olacaktır; vardır da . Teslimiyet bunların başında gelir.

Diyelim ki siz dine hizmet için bir yola girdiniz. O yolun kendine göre prensipleri mevcud. Her karar belli bir istişareye dayandırılmakta ve böylece alınan kararlar hem topluma maledilmekte hem de yanılma oranı asgariye düşürülmektedir. Diyelim ki, alınan herhangi bir karar sizin düşündüğünüz gibi çıkmamıştır. Aklınıza, mantığınıza rağmen heyetin verdiği karara uymak zorundasınız. Çünkü alınan karar bir heyet tarafından alınmıştır. Öyle bir heyet ki, o heyet, heyeti meydana getiren ferdler adedince akılla düşünmekte, gözle bakmakta, vicdanla değerlendirme yapmaktadır. Böyle bir heyetten çıkan karar elbette tek ferdin düşüncü mahsulü kararlardan, hem daha gerçekçi, hem de daha isabetli olacaktır. Evet, zahiren isabetsiz görünse bile, yine de Cenab-ı Hakk ın rahmeti cemaatle beraberdir, denilip teslim olunmalıdır. Nitekim, böyle teslimiyetlerin bereketli neticeleri nice defalar görülmüştür. Bundan böyle de görülmeye devam edecektir. Bir arkadaşımızın şu tesbiti çok önemlidir: Bu dava akıl ve mantık dahileri ile değil, teslimiyet dahileriyle başarıya ulaşmaktadır. Meseleye bu zaviyeden bakıldığında gassalın elinde meyyit olmak, teslimiyette dehaya ulaşmanın adıdır ve bilhassa cemaat şuurunun gelişmesinde çok önemlibir yeri vardır. "

Yukarıda anlatılan niteliklere erişmiş TESLİMİYETTE DEHAYA ULAŞMIŞ, TESLİYETTE ZİRVEYİ TUTMUŞ, TESLİMİYET DAHİSİ OLMUŞ, CEMAAT ŞUURUNA ERMİŞ muhterem kadroların memleketin birinde devlet reisi, bakan , vekil, bürokrat, hakim, savcı, özel yetkili savcı, HSYK üyesi, polis, istihbaratçı, subay, akademisyen, gazeteci, televizyoncu, RTÜK üyesi, YSK üyesi olmaları ile kurulacak "ileri demokrasi" herhalde bugünkü yaşadığımız rejim olması gerekiyor.

Geçmiş yıllarda eski Mili Güvenlik Kurulu Genel sekreterlerinden, geçtiğimiz aylarda ölen, Em. Org. Kemal Yavuz bir TV programında ordu içindeki bir soruşturmada cemaat mensubu olduğunu kabul eden bir assubayın sorgusunu anlatmıştı. Astsubaya " Cemaat imamının verdiği emir ile komutanının verdiği emir arasında bir çelişki olursa hangisine uyarsın ...? " diye soruluyor. Astsubay İmam ın verdiği emre itaat edeceğini söylüyor. Doğal olarak, Kemal Yavuz bir ordu içinde böyle bir tutumun kabul edilemez olduğunu söylüyor, bu tür kadroların ordudan çıkarılmasını savunuyordu. Bugün cemamata esip gürleyen iktidar sahipleri ve onların ajitasyon propaganda personeli o zaman Kemal Yavuz la dalga geçiyorlar, paranoyaklıkla suçluyoırlardı.

GASSAL – MEYYİT ilişkilerini biz geçmişten, İslam Tarihinden de hatırlıyoruz. Meşhur Gassal Hasan Sabbah ve O nun meyyitlerinin Ortadoğuda döktükleri Türk - İslam kanlarını, Haçlılara kiralik terör taşeronluğu yaptıklarını tarihsel kayıtlardan biliyoruz. İktidar partisisinin ve O nun ajitasyon propaganda makinesi operatörlerinin meyyit uykusundan çeyrek asır sonra da olsa uyanmaları, hiç uyanmamalarından iyi bir gelişmedir. Milli şairimiz Mehmet Akif in dediği gibi "Tarih tekerrürdür derler, hiç ibret alınsaydı tekerrür edermiydi " Günümüzde Gassal a gönüllü meyyit olma heveslileri varsa, Tarih Öğretmen in dersini iyi çalışmalıdırlar.


3/31/2016
Okuma Sayısı : 2249


Tavsiye Ettiğimiz Kitaplar

Yazarın Diğer Yazıları

Evrensel Temel Gelir (ETG) Eleştirileri üzerine Düşünceler (5193)
Thomas Moore’un ÜTOPYA Adası’nda Yaşam, inşaat, sağlık... (448)
Evrensel Temel Gelir (ETG) Üzerine Düşünceler (445)
Kanal İstanbul’un Ekonomi-politiği-2 (1124)
Kanal İstanbul’un Ekonomi-politiği (1056)
2019 Yılında Okuduğum Kitaplar (701)
Yeni Dünya Düzeninde Sosyo-Ekonomik Kümeler Ve Siyaset (860)
Kitap: CAHİT KAYRA Anılarında 1970 ler CHP si (1023)
Kemalizm, Mazlum Milletlerin Devrimci Antiemperyalist Sosyal Demokrat Hareketi (733)
Mudanya Mütarekesi Aynasında; UlusalKurtuluş Savaşında Kimlerle savaştık? (670)
2018’de OKUDUĞUM KİTAPLAR (1741)
Beka Sorunu mu, Beka Krizi mi? (802)
Dünya kadınları gözünden Atatürk ve Cumhuriyet Devrimimiz (1089)
Kaşıkçı Olayı 53 Yıl Önceki Bin Barka Cinayetini Hatırlatıyor (2572)
Bir kitap: ULUSLARIN DÜŞÜŞÜ, Güç, zenginlik ve yoksulluğun kökenleri (1472)
MUAMMER AKSOY, Avrupa doğumlu Sosyal Demokrasi yi dünyalılaştırmada öncü (1633)
Seçileceklere öneriler -2 Eğitimde atılacak öncelikli adımlar (1596)
Seçileceklere öneriler-1, İş Sağlığı ve Güvenliği yasası hakkıyla uygulansın (1051)
İKTİDAR OLMAK İSTEYEN MUHALEFET TOPLUMA POZİTİF ENERJİ VEREBİLMELİDİR -3 (4345)
İktidar Olmak İsteyen Muhalefet Topluma Pozitif Enerji Verebilmelidir-2 (1918)
İktidar Olmak İsteyen Muhalefet Topluma Pozitif Enerji Verebilmelidir-1 (1971)
Bir Kitap: KOZMOS / CARL SAGAN; bir populer bilim ve bilim tarihi şaheseri (2418)
YSK’nın 16 Nisan Gafları Masum Hukuki Cehaletler mi, Yoksa Bir Operasyonun İşaret Fişekleri miydi? (1653)
TBMM, Milli Hakimiyetin Tecelligahı Olmaktan Çıkarılacak Mı ? (1659)
Boş Teneke Dolusundan Daha Çok Ses Çıkarır (1579)
Referanduma Doğru- 3, Kamu Yönetiminde Tarafsızlık Ve Kuvvetler Ayrılığı (1652)
Referanduma Doğru- 2, Kamu Yönetiminde Tarafsızlık Ve Hizmet Ahlakı (1641)
Madde madde Anayasa değişiklikleri irdelemesi (1981)
Propaganda, Psikolojik savaş, Örtülü operasyonlar, Algı Yönetimi … (2244)
OECD/PISA 2016 Raporu ve Yerlerde Sürünen “Milli” Eğitimimiz-3 (1960)
OECD/PISA 2016 Raporu ve Yerlerde Sürünen “Milli” Eğitimimiz-2 (2188)
OECD/PISA 2016 Raporu ve Yerlerde Sürünen “Milli” Eğitimimiz-1 (1992)
Yılın ilk ayı bir HÜSNÜ MAHALLİ kitabı MANİKİ DÜNYA (2562)
Alim de Söylese Zalim de Söylese; DOĞRU DOĞRUDUR YANLIŞ YANLIŞTIR (2138)
Atatürk, Dogmalar ve Dogmatizm (2739)
Beklenen İstanbul Depremi ve Çılgın Projeler (2310)
2014 Atamızı Anma 9 kasım etkinliği (2296)
DÜNYADA VE TÜRKİYEDE İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ (1872)
Bir kitap bir savaş kadar önemli bir olay olabilir - Disraeli (2323)
Devrimci Kriz – Gerici Kriz kavramları bağlamında (2219)
CHP’DEKİ KRONİK HASTALIKLAR , TEŞHİS VE TEDAVİLER (2434)
TERÖR ÖRGÜTÜ PKK’YA KARŞI DEVLET OPERASYONLARI HAKKINDA (2311)
GÜVENLİK – ÖZGÜRLÜK İKİLEMİ BAĞLAMINDA 1 KASIM 2015 SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ (2261)
CHP Sol Kanat Paneli Üzerine Bir Gözlem ve Değerlendirme (3131)