İstihdam daralması !


A.Baha Tuğsuz

Bu sabah , Ulusal Kanalda Çetin Ünsalan ın Ekopolitik programına misafir olan Sayın İsmail Bayer i izledim, yine kötümser düşünce dehlizlerinde, bunalımlı, hüzünlü, hiddetli, küfürlü bir duygu girdabında, dolaşıp durdum !

Sayın İsmail Bayer i bilen bilir ama eski Çalışma Genel Müdürü olarak, donanımının, becerisinin,kültür ve sanat imbiğinden geçmiş sağduyusunun ürünü olan söyleşilerini dinlerseniz , her birinin yönetim bilimi ve siyaset okulları için vazgeçilemez dersler olduğunu görürsünüz. (Bkz “youtube” ekopolitik videoları) Bu günün konusu “İstihdamda daralma” ve ben bir iktisatçı yakaşımı ile dinlerken yine çözümsüzlüğe doğru artan bir ivme ile gittiğimizi görüp, kahroldum...

İktisatla ilgilenenler, herhangi bir alanda, şirket, şehir, bölge veya ülke ekonomisinin tasarlanması, kurgulanması, yönetilmesi için doğru bir siyasi iradenin varolması gereğini, aksine siyasi otoritenin yanlı, yanlış, cahilce, beceriksizce ve hatta kötü niyetli olması halinde başarının mümkün olmadığını bilirler.

Bu işlerde şansa yer yoktur, tanrılar da karışmazlar, temel etmen insan kaynaklarını doğru bilgilendirip, eğitip, beceri kazandırarak, yasalar çerçevesinde davranış bütünlüğü sağlanmasıdır.

Sevgili Bayer “işe Fransız kalmak “ deyimi le ilgili öyle bir örnek verdi ki, şu anda sorumlu mevkide olanlar manayı anlasalar, armut gibi, sırt üstü yere düşerler! Yıllardır yapılan yanlışları anlatıyor, belgeliyor ve uyarıyor ama nafile !

 Kusura bakmayın ama “yuh yani” !

Cumhuriyeti kuranlar, 21nci yüzyılda, bizi kimlerin, nasıl yöneteceğini öngörebilseler, kendi emekleri için sigorta satın alırlardı !

Bu kadar çapsız, ilkesiz, bilgisiz ve vizyonsuz kadrolar nasıl oluştu ve neden? Dünyada kendi kendini yok etmek için, aldatılmış yığınların oyu ile iktidar olup, böylesi bir zarar süreci yaratmak sadece bize mahsus ! Programı izleyenler, nasıl bir cehenneme doğru yaklaştığımızı görüp, kıvranmışlardır! Dehşete düşmemek elde değil !

 Bu köşe daha çok, ekonomi ile ilgili bilgi aktarmak ve çözüm arayışlarına bir nebze ışık tutabilmek amacı ile oluşturuldu ama güncel sorunların yarattığı bunalımdan kurtulup, uzun vadeli ve daha geniş açıdan bakan analiz ve sentezler yapmak olası değil !

Yine de iktisadi olayların neden ve sonuçları tartışılırken değişmez bazı koşular önümüze gelip, bizi zorunlu olarak önlem almaklığımız konusunda uyarır ! Yani sadece işaret edilen konular, hızlı radikal kararlarla, uzmanının dediği gibi bağıtlansa daha iyi bir sonuç alınması mümkündür.

Günün konusu “istihdam daralması” konuşulurken, dış faktörler yanında toplumumuzun onulmaz kusurlarını da tartışmak ve acil önlemler almak gereği ortaya çıkar:

Genel kültür noksanlığı, eğitimsizlik, genetik faktörler, üretmeden ve paylaşmadan , tamamen ilkel, bireysel içgüdülerle hareket eden insan yığınlarının sonunda kaos yaratacağı apaçık görünür !

Nüfus kontrol edilemez, okullaşma ve ortak yaşam koşulları gözardı edilip, ahlaki değerler yozlaşır, yasa ve müeyyideler uygulanamaz olur ve çözülme kaçınılmazdır !

 Özellikle , siyasi arenada rol almış bir çok hazret ( buna muhalefettekiler de dahil ) bu konularda işin uzmanına danışıp, ehline vermek yerine hamasi nutuk atarak , sorumluluktan sıyrıldığını zanneder ! Eh adaleti olmayan toplumlar da hesap sormayı, hak edene gerekli cezayı veya ödülü vermeyi bilmezler, beceremezler.

İşin acı tarafı, faturayı en az günahı olanlar öder , ülkenin katlandığı ve katlanacağı maliyet artar, anlamsız bir zarar doğar ! Sonuç : “adem”dir !

Kötümser olduğumu düşünmeyin, uzun vadede zaten herkes ölecek !

Gününüzü iyi geçirmeye bakın.

 Saygılarımla,

 Ayhan Baha Tuğsuz


3/21/2016
Okuma Sayısı : 1861İbn Ata Tefsiri
[Betül Gürer]

Doğu Öyküleri
[Ferit Edgü]

Geçmişe Yolculuk
[Stefan Zweig]

Destekcilerimiz

TÜM YAZARLARIMIZ

SEÇTİKLERİMİZ

Pompeo: Çin ABD ulusal güvenliğine tehdit oluşturuyor
CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu hakkında iddianame düzenlendi
PKK’lı terörist: Çatışmalarda ön saflara kadın ve çocuklar sürülüyor
Oltu’da 1,5 metrelik Hopa engereği görüldü
İrem Yaman: Tarihe geçtim
ABD’den ithal edilen bazı mallarda ek mali yükümlülük yüzde 50 indirildi
Adli Tıp Kurumu 2’nci raporu: Şule Çet’in intihar ettiğini gösteren kanıt yok
Ali Koç: Kabus gibi sezon bitiyor
Fatih Terim, Ümit Davala ve Orhan Ak, PFDK’ya sevk edildi
Kadınlar ’’uyuşturucu satılıyor’’ diyerek yol kapattı
Sultangazi’de çöp kutusunda yüzlerce ölü civciv bulundu
Google, Huawei ile işbirliğini kesti
Galatasaray, 22’nci lig şampiyonluğunu elde etti.
100’üncü yıl coşkusu! On binlerce kişi akın etti
Lisede beden eğitimi, resim ve müzik zorunlu ders olmaktan çıkıyor
Yurtta 19 Mayıs coşkusu
Çiftlik Bank’ın ’Tosun’undan eşine romantik klip
Koruma kararı aldırdığı eski sevgilisi kapıya gelince bıçaklayarak öldürdü
Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, ifade verdi
PFDK ceza yağdırdı
Bilirkişi: Şule Çet’in ayakkabısının önce düşmesi, intihar örüntüsüne aykırı
Ankara’da milli bayramlarda da toplu taşıma ücretsiz
Bakan Gül, Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesini değerlendirdi: Kısıtlama kararları kaldırıldı
Bursalı iş insanı Selim Sayılgan, ’manipülasyon’ (hileli yönlendirme) suçundan yargılandığı davada 2 yıl 7 ay 7 gün hapis cezası aldı
Kırmızılı Kadın’ın Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuru sonuçlandı
Şule Çet’in babasına sanıktan ağır söz: Kızına sahip çıksaydın
Enis Berberoğlu ve Erdem Gül’ün ’örgüte yardım’ davasında karar verildi
Bakan Selçuk açıkladı! Okullara yeni tatil düzeni
Karamollaoğlu, ’23 Haziran seçimlerine SP olarak Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Sayın Necdet Gökçınar ile devam etmeye karar vermiş bulunmaktayız
İYİ Parti’den Mustafakemalpaşa için yeni itiraz