ATATÜRK’ÜN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ NİN III. DÖNEM 1927

Atatürk


ATATÜRK’ÜN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ NİN III. DÖNEM

1. Yasama Yılını Açış Konuşmaları

Millet Meclisi Tutanak Dergisi D. III, C. 1, Sa. 4

1 Kasım 1927

Büyük Millet Meclisinin Sayın Üyeleri,

Türkiye Cumhurbaşkanlığına ikinci kez seçilmekle övünüyorum. Büyük bir ulusun erdemini, yönünü ve uygun niteliklerini belirleyen Cumrhurbaşkanlığının, benden ne kadar ağır ve ciddi görevler beklediğini bütün yüreğim ve vicdanımla kavrıyor ve anlıyorum.

Büyük milletimizin, geçen yıllardaki gösterişsiz fakat ulus yararına olan çalışmalarımızı yiğit ve onurlu bir biçimde övgüye değer bulan ve cesaret verici bir anlam taşıyan bu yeni güvenini devlet ve ulusuma pek çok yararlı görevler yaparak ödemeye çalışacağım. (Alkışlar)

Her şeyden önce, büyük Türk Milletine borçlu olduğum sonsuz şükranlarımı, onun büyük meclisine hitap ederken söylediğim minnet ve şükran sözleri ile belirtmeyi ve özetlemeyi kutsal bir görev sayarım.

Sayın üyeler,

İkinci kez Cumhurbaşkanlığı dönemine erişmekten duyduğum onur, özellikle Cumhuriyetin mutluluğa ve yükselmeye aday yeni bir döneme erişmesinden kaynaklanmaktadır. Bağımsızlık, milliyetçilik ve başarı temellerinden doğan ve gelişen Cumhuriyet, dört yıl içinde kararlı reformları ve gelişmesi ile ne kadar sağlam kurallara dayandığını ve aziz Türk Milletinin nasıl candan aradığı bir devlet biçimi olduğunu ğösterdi ve kanıtladı. (Alkışlar)

Her kuralı değiştirmede kararsız zihinlende oluşabilecek kuşkular geçen yılların ürünleriyle büsbütün ortadan kalkmış ve Türk Milleti böylece içte ve dışta güçlü ve yerleşmiş bir devlete sahip olmuştur.

Cumhuriyetin yeni dönemine bu şartlar altında kavuşmuş olmamız duygularımızı ve vicdanımızı kıvanç ve güvenle doldurmaktadır.

Sevgili arkadaşlarım,

Cumhuriyetin iç ve dış politikası, gelecekte de saygınlık, kuvvet ve doğruluk ile ve Türk Milletinin bütün güçlerini onun zenginliği, mutluluğu ve gelişmesine yöneltmesi ve bu konulara yoğun ilgi göstermesi ile belirlenecektir. (Alkışlar, bravo sesleri)

Cumhuriyetin varlığına ve yönetimine ve ulusun yararına karşı olabilecek içte ve dışta herhangi bir kötü niyete karşı, her an korumaya hazır bulunmak, dışta dostluklara ve barışçı çalışmalara yardımcı ve vefakar olmak ve içte vatandaşların güvenlik içinde çalışması ve gelişmesini sağlamak yeni çalışma döneminde de gerçekleştirmeye çalışacağımız temel amaç olacaktır. (Alkışlar)

Bu amaç için, Büyük Millet Meclisinin kendisini bekleyen yeni görevleri gerçekleştirmek için ne derece geniş yetkilere sahip olduğunu da belirtmek isterim.

Sayın üyeler,

Büyük Millet Meclisi, Türk Milletinin yüzyıllar süren arayışının bir özeti ve onun kendi kendisini yönetme bilincinin canlı bir örneğidir. (Alkışlar)

Türk ulusu, yazgısını Büyük Millet Meclisinin olgun ve vatansever eline sunduğu günden başlayarak karanlıkları sıyırıp kaldırmış ve ümitleri boğan acılardan, ulusların gözlerini kamaştıran güneşler ve zaferler çıkarmıştır. (Alkışlar)

Üçüncü Dönem Büyük Millet Meclisinin birinci yasama yılının, yardım ve çabalarınızla, Türk Mlilletine yaraşan ve uygun olan çalışmaların yüksek bir aşamasını daha gerçekleştireceğine sarsılmaz güvenimiz vardır.

Geleceğe yönelik bakışlarınız güven dolu olarak, Büyük Millet Meclisinin saygıdeğer üyelerini selamlar ve naciz bir ferdi olmakla gurur duyduğum büyük Türk Milletine mutluluklar ve ona hepimiz için seçkin ve beğeni taşıyan hizmetler dilerim. (Şiddetli alkışlar)


10/4/2014
Okuma Sayısı : 1797


Tavsiye Ettiğimiz Kitaplar

Yazarın Diğer Yazıları

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNİN V. DÖNEM 1938 (7674)
ATATÜRK ÜN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNİN V. DÖNEM 1937 (1635)
ATATÜRK ÜN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNİN V. DÖNEM 1936 (1574)
ATATÜRK’ÜN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ NİN V. DÖNEM 1935 (1662)
ATATÜRK’ÜN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ NİN IV. DÖNEM 1934 (1684)
ATATÜRK’ÜN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ NİN IV. DÖNEM 1933 (1630)
ATATÜRK’ÜN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ NİN IV. DÖNEM 1932 (1685)
ATATÜRK’ÜN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ NİN IV. DÖNEM 1931 (1740)
ATATÜRK’ÜN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ NİN III. DÖNEM 1930 (1652)
ATATÜRK’ÜN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ NİN III. DÖNEM 1929 (1770)
ATATÜRK’ÜN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ NİN III. DÖNEM 1928 (1648)
ATATÜRK ÜN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNİN II. DÖNEM 1926 (1665)
ATATÜRK ÜN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNİN II. DöNEM 1925 (1596)
ATATÜRK ÜN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ NİN II. DÖNEM 1924 (1594)
ATATÜRK ÜN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’NİN II. DÖNEM 1923 (1573)
ATATÜRK ÜN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’NİN I. DÖNEM 1923 (1530)
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ I. DÖNEM 1922 (1491)
ATATÜRKÜ N TÜRKiYE BÜYÜK MiLLET MECLiSiNİN I. DÖNEM 1921 (1596)
ATATÜRK’ÜN 24 NİSAN 1920 TARİHLİ MECLİS KONUŞMALARI (1762)
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ I. DÖNEM (1160)