Sözcü gazetesinin Anadolu Ajansı aboneliği tek taraflı olarak sonlandırılarak, habere erişim özgürlüğü elinden aldı. Aboneliğin tüm mali yükümlülüklerini eksiksiz olarak yerine getirdiğini belirtti. 

’’SÖZCܒNÜN HABER ALMA HAKKI ENGELLENEMEZ’’

İstanbul Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Mert, AA’nın Sözcü’nün aboneliğini iptal etmesine ilişkin şunları söyledi: “İnanamıyorum. Atatürk’ün talimatı ile kurulan bir ajans bu. Kamuoyunu bilgilendirme görevi olan ajansın böyle bir karar alması ilginç. Basının Türkiye’de geldiği nokta üzücü. Geri adım atılmalı. Sözcü’nün haber alma hakkı engellenemez. Hiçbir kurumun bu hakkı engellenemez.”

’’AA’NIN BÖYLE TARAFLI HABER YAPTIĞI BİR DÖNEM OLMADI’’

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, “Anadolu Ajansı Cumhuriyetçi bir ajans iken bugün hiçbir güvenilirliği kalmadı. Muhalif diye bilinen gazetelere servis yapmaması yanlış ancak onlardan beklenen bir tavır. Basın üzerindeki baskılardan biri de bu. Menderes döneminde dahi Anadolu Ajansı’nın bu kadar taraflı haber yaptığı bir dönem olmamıştır” ifadelerini kullandı.

’’AA, TARAFSIZ HİZMET VERMEKLE YÜKÜMLܒ’

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, “AA’nın Sözcü Gazetesi’nin üyeliğini tek taraflı ve hukuksuz şekilde fesh etmesi kabul edilemez. Bu uygulamanın çok sorunlu olduğunu görüyoruz. Atatürk’ün önderliğinde halkın ve dünyanın haberden haberdar olabilmeleri için çalışan AA, tarafsız ve hukuki çerçevede hizmet vermekle yükümlüdür. Sözcü hakkında kesinleşmiş bir mahkeme kararı yokken AA, yaptığı yayınında tarafsızlığını yitirmiştir” dedi

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr / Tarih: 1/5/2020 / Okunma = 70

Tavsiye Ettiğimiz Kitaplar

Diğer Haberlerimiz