“TÜRKİYE YA BATI´YI YA RUSYA´YI SEÇMELİ”
ABD Senatosu´ndaki Silahlı Kuvvetler Komitesi´nin yeni başkanı James Inhofe, Türkiye´nin Rusya ile Batı arasında bir tercih yapması gerektiğini söyledi.
Tarih: 2.12.2018

Inhofe´a göre Türkiye ABD ile F-35 programında kalmak istiyorsa S-400 füze savunma  vazgeçmeli.

Bloomberg´e açıklama yapan Inhofe, "F-35 programında kalmak istiyorsa Türkiye Rus S-400 sistemini satın alma konusunda daha ileriye gitmemeli" dedi. Inhofe, S-400´den vazgeçmezse Türkiye´nin sekiz partner ülkeden biri olması konusunun yeniden değerlendirileceği konusunda uyardı.

 Sputnik´te yer alan habere göre Inhofe, "Türkiye önemli bir NATO müttefiki, ancak bu şekilde davranmamalı. Hava savunması konusunda ihtiyaçları da var ancak önemli olan şu: Türkiye Rusya ile Batı arasında bir tercih yapmalı. Rusya´dan S-400 almaya devam ederse bunun sonuçları olacaktır" ifadelerini kullandı.

ABD merkezli bir savunma şirketinde çalışan füze uzmanı Steve Zaloga ise NATO´nun Rusya´dan uzmanların Türkiye´ye S-400 eğitimi için gitmesinden endişe duyduğunu söyledi. Zaloga´ya göre NATO, Türkiye´nin Rus uzmanların S-400 radarlarını F-35´lere karşı test etmesine izin vermesinden korkuyor.

Kaynak: Yeni Adana Gazetesi / Tarih: 12/2/2018 / Okunma = 309

Tavsiye Ettiğimiz Kitaplar

Diğer Haberlerimiz