ULUĞ NUTKU 4. ÖLÜM YILDÖNÜMÜ´NDE ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ´NDE ANILIYOR

Felsefi antropoloji, insan felsefesi alanında çok değerli yapıtlar bırakan ve 17 Kasım 2014´te sonsuzluğa uğurlanan Prof. Dr. Uluğ Nutku ölümünün 4. yılında Çukurova Üniversitesinde 16 Kasım Cuma günü düzenlenecek etkinlikle anılacak..
Tarih: 13.11.2018

 “TOPLUMSAL ÖZGÜRLÜK, AKADEMİK ÖZERKLİK BAĞLAMINDA FELSEFE, BİLGİ, DEĞER, İNANMA İLİŞKİLERİ" konulu panelin programı şöyle:

 Konuşmacılar

Öğr Gör. Hülya Can Nutku “Uluğ U. Nutku´nun İnanma Felsefesi”

Öğr. Gör. Celal Gürbüz ”Uluğ Nutku´da İnsan Oluşun Tarihselliği”

Doç. Dr. Mustafa Günay “Toplumsal Özgürlükler ve Akademik Özerkliğin Anlam ve Önemi”

Öğrenci Mustafa Ağaoğlu “Nutku´nun Felseylemek Anlayışı ve Üniversiteli Olmak”

Prof. Dr. Adnan Gümüş “Bilgi-Hafıza-Değer-İnanma Bağlantıları Üzerine Kısa Değini”

Öğrencilerden Uluğ Nutku Şiirleri

16 Kasım 2018 Saat 13.00-15.00

Ç.Ü.Eğitim Fakültesi Hasan Ali Yücel Salonu

ULUĞ NUTKU KİMDİR?

Ünlü filozof Prof. Dr. Takiyettin Mengüşoğlu´nun öğrencisi, asistanı, olarak tanınan ve kendi tabiriyle “gezgin” filozof Uluğ Nutku, Robert College´den mezun olduktan sonra 1957 yılında İstanbul Üniversitesi´nde başladığı felsefe uğraşını aynı yerde 1968´de asistan, 1974´te doktor, 1979´da doçent olarak sürdürdü.  1990´da “Gezgin Filozof” olmayı seçerek Çukurova, 1994´te Mersin, 2000´de Sivas Cumhuriyet Üniversiteleri´nde Felsefe Bölümleri´ni kurdu. 2002´de yaş haddinden emekli oldu. Onu hiç bırakmayan idareci ve öğrencilerin teşvikiyle sözleşmeli, serbest olarak hep çalıştı. Aralarında Assos Felsefe Günleri´nin de olduğu pek çok etkinlikte geniş kitlelere sayısız ders veren Nutku´nun, Cumhuriyet Bilim Teknoloji, Felsefe Logos gibi pek çok dergide ve bu arada Yeni Adana Gazetesinde sayısız makalesi yayınlanmıştır.

Yüzlerce öğrenci yetiştiren Nutku, aralarında “İnsan Felsefesi Çalışmaları”, “Gezgin Filozof”, “Felsefe ve Güncellik”, “Ur Uruk Urşu”,"İnamanın Felsefesi" nin de bulunduğu kitaplar yazdı. Felsefenin sevilmesi ve yaygınlaşmasını görev bilen Nutku, “İnsan felsefeleri hep olacaktır. Ama buna ulaşmak genel bir insan kavramıyla başlamayı değil, genelliği canlandıran, farklı yörelerde farklı dillerde yaşayan insanların sorunlarından geçmeyi gerektiriyor” derdi.


11/16/2018 Bu Haberin Kaynağı:Yeni Adana Gazetesi / Okuma Sayısı : 279


Almanız İçin Tavsiye Ettiğimiz Kitaplar...

Epistemolojik Yanılgının Kaynağı: Önyargı
[Müslim Akdemir]

İnsan Kaynakları Yöneticilerinin Değişen Rolleri ve Yetkinlikleri
[Nurten Polat Dede]

Küba Günlüğü
[Che Guevara]

Diğer HaberlerimizDestekcilerimiz

YAKLAŞAN ÖNEMLİ GÜNLER

DÖZİV KURU


Hava Durumu