BÜYÜK PATLAMANIN İLK MADDELERİNDEN OLUŞAN BİR YILDIZ KEŞFEDİLDİ

ScienceDaily´nin haberine göre, evrenin en eskilerinden biri olarak nitelendirilebilecek, yaklaşık 13.5 milyar yaşındaki bu küçük yıldızın kütlesi ve metal içeriğinin çok düşük olduğu tespit edildi.
Tarih: 7.11.2018 23:21:22/ 113okunma / 0yorum

 Gökbilimciler, neredeyse tamamen Büyük Patlama´yla açığa çıkan maddelerden oluşan bir yıldız keşfetti.

Metal içeriği düşük diğer yıldızların aksine Samanyolu Galaksisi´nin ´ince diskinde´ bulunan yıldıza, 2MASS J18082002-5104378 B isminin verildiği belirtildi.

SPUTNİK AJANSINDA yer alan habere göre Johns Hopkins Üniversitesinden Kevin Schlaufman, "10 milyonda bir ihtimal" diye nitelendirdiği yıldızın, yıldızların ilk nesli açısından önemli olduğunu söyledi.

2MASS J18082002-5104378 B´nin ortak nokta yörüngesinde dönen iki yıldızlı sistemin parçası olduğu, çok küçük ve zor seçilen ikinci yıldızın, çok daha parlak olan ilkinden sonra keşfedildiği kaydedildi.

Keşfin ayrıntıları "The Astrophysical Journal" dergisinde yayımlandı.

Büyük Patlama´dan sonra evrendeki ilk yıldızların tamamen hidrojen, helyum ve az miktarda lityum gibi elementlerden oluştuğu, bu yıldızların daha sonra çekirdeklerinde helyumdan daha ağır elementler ürettiği ve süpernova iken patladıklarında evreni ağır elementlerle doldurduğu ifade ediliyor.

Bir sonraki yıldız neslinin, bu metalleri içeren bulutlardan oluştuğu, metal içeriğinin, yıldız doğumu ve ölümü döngüsü sürdükçe arttığı belirtiliyor.


11/9/2018 Bu Haberin Kaynağı:Sanalbasın / Yeni Adana gazetesi / Okuma Sayısı : 210


Almanız İçin Tavsiye Ettiğimiz Kitaplar...

Söğüt“ten Viyana“ya Osmanlı Sultanları
[Ahmet Efe]

Güzelliği Anda Yaşa
[Mehmet Özaytürk]

Cesaret Kulübü
[İlham Süheyl Aygül]

Diğer HaberlerimizDestekcilerimiz

YAKLAŞAN ÖNEMLİ GÜNLER

DÖZİV KURU


Hava Durumu