CUMHURİYET’İN GELDİĞİ NOKTA VE SORUMLUSU KİM?

 

3 Kasım 2003 tarihinde seçimler yapıldı. Recep Tayyip Erdoğan’ın genel başkanı olduğu, seçimlerde 14 ay önce kurulmuş olan AKP, toplam 550 milletvekilinin 363’nü kazandı. Tek başına iktidara geldi.

 

AKP Genel Başkanı Erdoğan, siyasi yasaklı olduğu için milletvekili adayı olamadı. Milletvekilli seçilemedi.

 

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, seçimlerde 3 gün sonra 6 Kasım’da AKP Genel Merkezine gitti. Başarısından dolayı Erdoğan’ı kutladı. AKP Genel Merkezinden ayrılırken yaptığı açıklamada “Biz ülkeye demokrasiyi getiren partiyiz. Partisi iktidar olan genel başkanın milletvekili olmaması demokratik değildir. Anayasayı değiştirip, Erdoğan’ın siyasi yasağını kaldıracağız. Milletvekili ve başbakan olmasına sağlayacağız dedi. (Kaynak: 7 Kasım 2002 tarihli gazeteler) Baykal’ın talimatı ile CHP yöneticileri AKP yöneticileri ile görüştüler. CHP’nin katkı ve desteği ile Erdoğan’ın siyasi yasağını kaldıracak, milletvekili olmasını sağlayacak anayasa değişiklik taslağı hazırlandı. Değişiklik taslağı Mecliste görüşüldü. CHP milletvekillerinin oyları kabul edildi.

 

Baykal’ın (CHP) önerisi ile Yüksek Seçim Kurulu Siirt seçim sonuçlarını iptal etti.. Siirt seçimleri yenilendi. Recep Tayyip Erdoğan Siirt’te milletvekili adayı oldu. Milletvekili seçildi. Başbakan oldu. Baykal’ın (CHP) altın tepsi içinde sunduğu başbakanlık koltuğuna oturdu.   

 

12 Eylül 2010 tarihinde anayasa referandumu yapıldı. Anayasada önemli değişiklikler yapıldı. Cumhurbaşkanın halk tarafından seçilmesi kuralı getirildi.  

 

10 Ağustos 2014 tarihinde Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tek başına aldığı kararla:

Babası, hilafetin ve saltanatın kaldırılmasına, halk egemenliğine dayanan Cumhuriyet yönetimine geçilmesine, devrimlere, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasına karşı çıkarak Mısır’a göç eden,

Kendisi mısırda doğan,

Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi’nden mezun olan,

Akademik çalışmasını şeriat eğitimi vermekte bilinen Mısır El-Ezer Üniversitesi’nde yapan,

24 yıl boyunca İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin genel direktörlüğünü yapan,

2005 yılında Erdoğan’ın önerisi Suudi Arabistan’ın desteği ile İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri seçilen,

2005-2013 yılları arasında İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreterliği yapan,

Ekmelettin İhsanoğlu’nu Cumhurbaşkanı adayı yaptı. 

3.5 milyon CHP seçmeni, Kılıçdaroğlu’nun tek başına aldığı kararla Ekmelettin İhsanoğlu’nun cumhurbaşkanı adayı yapmasına karşı çıktı. Sandığa gitmedi.  

 

Türkiye Cumhuriyeti’ni din kurallarına göre yeniden yapılandıracağını söyleyerek siyaset yapan Milli Görüş öğretisi ile yetişen, Atatürk’e, Cumhuriyetin kuruluş ilkelerine, devrimlere, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasına karşı olan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve başbakanlığı dönemlerinde bu doğrultuda uygulamalar yapan Recep Tayyip Erdoğan, seçimlerde yüzde 51.79 oy aldı. Cumhurbaşkanı seçildi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun, altın tepsi içinde sunduğu Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturdu.   

 

16 Nisan 2017 tarihinde rejimi değiştirmeyi, partili cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilmesini sağlayan Anayasa Referandumu yapıldı. Anayasa değişikliği yüzde 51.51 oyla kabul edildi. Partili cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçildi. Rejim değiştirildi. 

 

24 Haziran 2018 tarihinde cumhurbaşkanlığı milletvekili seçimi birlikte yapıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tek başına aldığı kararla:

2002-2018 arasında CHP’de Yalova milletvekili olarak görev yapan,

Bu süreçte CHP’nin seçimlerde başarılı olması ve iktidara gelmesi için bir çalışması ve projesi olmayan,

5 Eylül 2014 tarihinde yapılan 18. CHP Olağanüstü Kurultayı’nda yeni bir şey söylemeden CHP’yi büyütecek ve iktidar yapacak bir proje ortaya koymadan genel başkan adayı olan ve kaybeden,  

3 şubat 2018 tarihinde yapılan 36. CHP Kurultayında, kurultaya 10 gün kala, yeni bir şey söylemeden CHP’yi büyütecek ve iktidar yapacak bir proje ortaya koymadan genel başkan adaylığını açıklayan ve kaybeden, Muharrem İnce’yi cumhurbaşkanı adayı yaptı.

 

AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüzde 52.59 oy aldı. Partili hükümet sistemi Cumhurbaşkanı seçildi. Kemal Kılıçdaroğlu, altın tepsi içinde sunduğu partili cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi koltuğuna oturdu.  Devlet başkanı oldu.  

 

Erdoğan’ın isteği ile Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi kurulmasına karar verildi. 19.8.2016 tarihinde Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketinin kurulması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi mecliste kabul edildi. 26 Ağustos 2016 tarihinde Resmî Gazete de yayınlandı ve yürürlüğe girdi.  Devletin varlığını oluşturan Ziraat Bankası, Halk Bankası, BOTAŞ, Türkiye Petrolleri, PTT, Denizcilik, Devlet Demiryolları, Borsa İstanbul, Telekomünikasyon, Eti Maden, Çaykur, Türk Hava Yolları. Aydın, Antalya, İstanbul, Isparta, İzmir, Kayseri ve Muğla’daki hazine arazileri Varlık Fonu Anonim Şirketi kapsamına alındı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile 13 Eylül 2018 tarihinde Resmi Gazete yayınlanan kararname ile Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi’nin yönetimi yeniden oluşturuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Damadı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Başkan Vekili oldu.

 

Devletin varlıkları Erdoğan’a teslim edildi. Türkiye Cumhuriyeti, adı söylenmeden Erdoğan Cumhuriyeti oldu.   

 

Kılıçdaroğlu 14 Eylül 2018 tarihinde toplanan Parti Meclisi toplantısını açarken yaptığı konuşmada Erdoğan’ı eleştirdi. “Erdoğan Türkiye Varlık Fonu Anonim Şirketinin Başkanı oldu bir kararnameyle. Kendi kararnamesiyle kendisini Türkiye Varlık Fonunun Başkanı tayin etti. Damadını Başkanvekili yaptı.

 

Erdoğan 5 Ekim 2015’te Balıkesir’de yaptığı konuşmada, şöyle diyor, “Benim derdim ne biliyor musunuz, bir anonim şirket nasıl yönetiliyorsa Türkiye’de öyle yönetilmelidir demişti. 2015’deki o hedefini dün gerçekleştirdi. Hangi şirketler var burada? Ziraat Bankası, Halk Bankası, BOTAŞ, Türkiye Petrolleri, PTT, Denizcilik, Devlet Demiryolları, Borsa İstanbul, Telekomünikasyon, Eti Maden, Çaykur, Türk Hava Yolları. Aydın, Antalya, İstanbul, Isparta, İzmir, Kayseri ve Muğla’daki hazine arazileri. Hepsinin sahibi şu anda Erdoğan, yanında da damadı hanedanı yönetiyorlar. Hiçbir çadır devletinde böyle bir tablo yoktur. Hiçbir dikta yönetiminde de böyle bir tablo olmamıştır. Ne Hitler döneminde ne Pinochet döneminde. İlk kez Türkiye bu kadar acı bir tabloyla karşı karşıyadır” dedi.

 

Sayın Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın bu güce kavuşmasının, Türkiye Cumhuriyeti’nin bu noktaya gelmesinin sorumlusu:

Deniz Baykal ve sizsiniz.

Deniz Baykal’ın ve sizin, söylediklerinizin ve yaptıklarınızın, doğruluğunu ve yanlışlığını sorgulamadan onaylayan üye ve örgütleridir.

2002-2018 arasında parti meclisi üyesi olanlardır.   

2002-2018 arasında CHP’de milletvekili olanlardır.      

 

Daha açık söylemek gerekirse Türkiye Cumhuriyeti’nin geldiği noktanın sorumlusu CHP’dir.

 

CHP, kendisiyle yüzleşmediği, başarısızlığını ve nedenlerini sorgulamadığı, başarısızlığına kaynaklık eden yapısal sorununa çözüm üretmediği sürece, halktan karşılık bulamaz. TÜRKİKE CUMHURİYETİ, Atatürk, Cumhuriyet, devrim ve laiklik karşıtlarına mahküm kalmaya devam eder.

 

Celal Topkan

20. Dönem CHP Adıyaman Milletvekili

Sosyal Demokrasi Derneği eski Genel Sekreteri (2001-2010 arası), Genel Başkan Yardımcısı (2011-2013)

15 Eylül 2011-15 Nisan 2012 arası CHP Ankara İl Sekreteri

“Atatürk Sonrası CHP’nin Başarısızlığı Nedenleri ve Sonuçları” kitabının yazarı


9/23/2018 Bu Haberin Kaynağı:Celal Topkan / Okuma Sayısı : 205


Almanız İçin Tavsiye Ettiğimiz Kitaplar...

Türk“ün Aklı Nasıl Çalışır?
[İdil Sevil]

Yüreğime Bak
[Ayşe Keleş]

Şifacı
[Hatice Dırmıkcı]

Diğer HaberlerimizDestekcilerimiz

YAKLAŞAN ÖNEMLİ GÜNLER

DÖZİV KURU


Hava Durumu