DENİZ KUVVETLERİ’NDE ’FETÖ METRE’ RADARI
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı ‘FETÖ Metre’ adı verilen bir uygulama geliştirdi.

Bu uygulama ile 810 bin muvazzaf ve emekli denizcinin yanı sıra birinci derece yakınlarının geçmişleri belirlenen 70 ana kriter esas alınarak tarandı. “Radar”a 4.500 denizci asker ile 600 sivilin takıldığı belirtildi.

Tümamiral Cihat Yaycı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanı olduktan sonra örgütlerle mücadele için bir ekip oluşturdu.

Bu kapsamda mücadelenin hukuki zeminde merkezi olarak yürütülmesini sağlamak amacıyla Personel Başkanlığı bünyesinde Adli Takip İnceleme ve İdari İşlem Şubesi (ATİİİŞ) kuruldu.

MAĞDUR ASKERLER “TAKIM”A ALINDI

Bu birimde görev yapacak ekip Balyoz ve İzmir Casusluk davalarından yargılanan askerler ile daha önce Yaycı’nın yakından tanıdığı her sınıftan subay ve astsubaylardan oluşturuldu.

’FETÖ Metre’ analizi yapılacak kişi için komutanlıktan elde edilen veriler ile 16 bakanlık ve 25 kamu kurumundan gelen bilgiler yazılımı Türk mühendislerce yapılan "karar destek programına" yüklendi ve ortaya çıkan sonuçlar uzmanlarca analiz edilmeye başlandı.

ANA KRİTER SAYISI 29’DAN 70’E ÇIKARILDI

Uygulama için ilk önce 29 ana kriter belirlendi ve sistem darbe girişiminde yer aldığı somut delilerle tespit edilen isimler için kullanıldı.

Daha sonra ’FETÖ Metre’ için ana kriter sayısı 70’e alt kriter sayısı da 249’a çıkarıldı.

’FETÖ Metre’yi analiz eden kişiler ana kriterlerden "Bank Asya" için 21 ‘FET֒ mensubu olduğu belirlenen üst düzey subayların sicil amirliğini yaptığı askerler için 7 ’FET֒ye ait kurumlarda yakınları çalışan askerler için 8 askeri lise için 12 okulu bitirme derecesi için ise 5 alt kriter oluşturdu.

DEĞERLENDİRME AŞAMASI

Somut bilgiye dayalı bu kriterler daha sonra puana dönüştürüldü. Sistemde 0-1 arası puan için işleme değer değil 1-2 puan arası incelemeye değer 2-3 puan arası geçici görevden uzaklaştırılmalı ve tahkikat yapılmalı 3-4 puan arası kamu haklarından mahrumiyet için değerlendirilmeli ve hakkında suç duyurusu yapılmalı gibi kıstaslar kullanıldı.

Darbe girişiminden sonra Deniz Kuvvetleri’nde muvazzaf ve emekli denizci askerler ile bunların birinci derece yakını toplam 810 bin kişi ’FETÖ metre’ testine alındı.

Bu çalışma sonucunda 4 bin 500 ‘FET֒ mensubu denizci asker ile onlardan sorumlu olduğu saptanan 600 sivil "mahrem imam"ın deşifre edildiği iddia edildi.

1 MİLYON GSM NUMARASI SORGULANDI

Deniz Personel Yönetim Bilgi Sistemi’ne (DPYBS) kayıtlı yaklaşık 1 milyon GSM numarasının ByLock sorgusu yapıldı ve bunlardan bin 500’ünün söz konusu programın kullanıcısı olduğu belirlendi.

’FETÖ Metre’ uzmanlarının Bank Asya’ya ilişkin TMSF’den temin edilen 19 milyon satır veriyi incelediği de belirtildi.

Yaklaşık 10 bin personelin banka bilgilerini araştıran uzmanların bu işlem sonucunda ayrıca ‘FET֒ye ait yayın organlarına abonelikleri dernek ve vakıflara yapılan bağışlarla ’FET֒ye ait okul ile dershane kayıt bilgilerini de ortaya çıkardığı öne sürüldü.

TSK’nın da artık FET֒cü personeli belirlemek için Tümamiral Cihat Yaycı’nın kurduğu ’FETÖ Metre’yi kullanmaya başladığı öğrenildi.


9/22/2018 Bu Haberin Kaynağı:http://www.turksail.com / Okuma Sayısı : 366


Almanız İçin Tavsiye Ettiğimiz Kitaplar...

Penguenler Adası
[Anatole France]

Ölmek İçin İyi Bir Gün Değil
[Selma Aksoy Türköz]

Mutlu Son
[Anton Pavloviç Çehov]

Diğer HaberlerimizDestekcilerimiz

YAKLAŞAN ÖNEMLİ GÜNLER

DÖZİV KURU


Hava Durumu