May: Eski ajan ve kızına saldıranlar Rus istihbat elemanı

İngiltere Başbakanı Theresa May, eski çifte ajan Sergei Skripal ve kızının maruz kaldığı kimyasal saldırıyı gerçekleştiren iki şüphelinin Rus  askeri istihbarat elemaları olduğunu ileri sürdü.

İngiliz İstihbarat servisi, eski çifte ajan 66 yaşındaki Sergei Skripal ve 33 yaşındaki kızı  Yulia’ya suikast girişimini gerçekleştiren şüphelilerin  Rus askeri istihbarat elemanları  Alexander Petrov and Ruslan Boshirov olduğunu söyledi. İngiliz İstihbarat servisi Scotland Yard yetkilileri iki şüphelinin suçlanması için ellerinde yeterince delil olduğunu duyurdu.

Çifte ajan Sergey Skripal ve kızı Yulia Mart ayında kimyasal saldrıyı maruz kalmışlardı. Sinir sistemi üzerinde etkili ve askeri nitelikte Rus yapımı "Novichok" bir kimyasal madde ile zehirlendiği iddiası, İngiltere ile Rusya arasındaki ilişkileri koparma noktasına getirmişti.

İngiltere Başbakanı Theresa May parlamentoda yaptığı konuşmada eski çifte ajan Sergei Skripal ve kızının maruz kaldığı kimyasal saldırıyı gerçekleştiren iki şüphelinin Rus  askeri istihbarat elemaları olduğunun tespit edildiğini söyledi. 

May olayın, basit bir zehirleme değil, Rus devletinin üst düzey seviyesinde gerçekleştirilmiş  ve "neredeyse kesinlikle" Rus hükümeti tarafından onaylanmış olduğunu ekledi.

9/5/2018 Bu Haberin Kaynağı:dha / Okuma Sayısı : 194


Almanız İçin Tavsiye Ettiğimiz Kitaplar...

Anadolu’da Zaman Yolculuğu
[Tamer KONCA]

Muhasebe Hocası
[Musa Tekşan]

Gece Gülüşü
[Semra Topal]

Diğer HaberlerimizDestekcilerimiz

YAKLAŞAN ÖNEMLİ GÜNLER

DÖZİV KURU


Hava Durumu