Berna Laçin’e 1 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

Çocuklara yönelik cinsel istismar ve öldürme eylemlerine ilişkin tartışma sırasında sosyal medya hesabında paylaşımda bulunan Berna Laçin Eşiz hakkında, "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İddianamede, Soruşturmaya konu paylaşımda adı geçen Medine şehrinde İslam peygamberinin kabrinin bulunduğu hatırlatılarak, "Hac ibadeti kapsamında ziyaret edilen ve tüm dünya Müslümanlarınca kutsal kabul edilen bir şehir olduğu, dolayısıyla Müslümanlar için kutsal değeri bulunan bu şehrin tecavüz rekoruna sahip olduğuna dair şüpheli tarafından dile getirilen iddianın nesnel bir veriye dayanmadığı" kaydedildi.


Çocuklara yönelik cinsel istismar ve öldürme eylemlerine ilişkin tartışma sırasında sosyal medya hesabında idam cezasına yönelik paylaşımda bulunan oyuncu Berna Laçin Eşiz hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.  İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Berna Laçin Eşiz hakkında, "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.


Çocuklara yönelik cinsel istismar ve öldürme eylemlerinin tartışıldığı dönemde şüpheli Berna Laçin’in sosyal medya hesabında 3 Temmuz 2018’de idam cezasına ilişkin paylaşımda bulunduğu hatırlatılan iddianamede, paylaşımın muhtelif sosyal medya hesaplarında yoğun tepkiler oluşturduğu, bunun üzerine şüpheli hakkında soruşturma başlatıldığı kaydedildi.


İFADESİNDE İDAMA KARŞI OLDUĞUNU SÖYLEDİ


Şüphelinin soruşturmaya konu paylaşımı kendisinin yaptığını kabul ettiği belirtilen iddianamede, şüphelinin ifadesine de yer verildi. Şüphelinin, sosyal medyada Suudi Arabistan’daki düzen içerisinde taciz ve tecavüzün olmadığına ilişkin paylaşımlarda bulunulması üzerine suça konu paylaşımı yaptığını, dini değerleri aşağılama gibi bir kastının olmadığını söylediği belirtildi. İddianamede, şüphelinin suça konu paylaşımının ilişkin olduğunu, idama karşı olduğunu, çocuk kadınlara tecavüz, kadına şiddet suçları ile benzeri suçlarda idamın çözüm olmadığını anlatmak istediğini beyan ettiği ifade edildi.


Soruşturmaya konu paylaşımda adı geçen Medine şehrinde İslam peygamberinin kabrinin bulunduğu hatırlatılan iddianamede, "Hac ibadeti kapsamında ziyaret edilen ve tüm dünya Müslümanlarınca kutsal kabul edilen bir şehir olduğu, açık internet kaynaklarından yapılan araştırmaya göre tecavüz suçlarının bu şehirde dünyadaki diğer şehir veya ülkelere nazaran ’tecavüz rekoru kıran şehir’ şeklinde lanse edilmesini gerektirecek ölçüde çok yaşandığına dair hiçbir resmi ya da gayri resmi istatistiki veri bulunmadığı, dolayısıyla Müslümanlar için kutsal değeri bulunan bu şehrin tecavüz rekoruna sahip olduğuna dair şüpheli tarafından dile getirilen iddianın nesnel bir veriye dayanmadığı" kaydedildi.


İDDİANAMEDE AİHM KARARINA ATIF YAPILDI


İddianamede,  "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Otto-Preminger, İ.A.-Yasak Tümceler kararlarında da vurgulandığı üzere şiddet çağrısı bulundurmasa bile dini değerlere yönelik ’Ucuz’ saldırıların ifade özgürlüğü kapsamında korunmayacağı" kaydedildi. İddianamede  "Düşünce açıklanırken dini değerlere yönelik saygısız tutumlardan kaçınılması gerektiği, şüphelinin kamuoyuna yansıyan idam tartışmalarına hiçbir katkısı olmayan, nesnel bir veriye dayanmayan ve dosyada mevcut verilere göre büyük tepki alan ifadelerinin de halkın dini değerlerini aşağılayıcı ve kamu barışını bozmaya elverişli nitelik taşıdığı, bu nedenle şüphelinin üzerine atılı suçu işlediği" belirtildi.


İddianamede şüphelinin "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi.


İDDİANAME KABUL EDİLDİ


İddianamenin gönderildiği İstanbul Anadolu 59. Asliye Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul ederek duruşma günü verdi.

7/25/2018 Bu Haberin Kaynağı:dha / Okuma Sayısı : 511


Almanız İçin Tavsiye Ettiğimiz Kitaplar...

Yıkarak Yapmak
[Uğur Tanyeli]

Karabala - CİLTLİ, Parçalanmış Yurtlar ve Delicesine Takip
[Hikmet Yamansavaşçılar]

Ledün’ün Günlüğü
[Sabri Öz]

Diğer HaberlerimizDestekcilerimiz

YAKLAŞAN ÖNEMLİ GÜNLER

DÖZİV KURU


Hava Durumu