CHP Bilecek Milletvekili Yaşar Tüzün bugün Meclis’te basın açıklaması yaptı ve CHP’de olağan üstü kurultay için delegelerden imza toplama sürecinin resmen başladığını duyurdu.

BBC Türkçe’ye konuşan Tüzün, bu karar alınmadan önce saha çalışması yapıldığını söyledi:

“11’de yaptığımız çağrımızdan önce, saat 8:30’dan itibaren notere imza vermeye giden delege sayısı 100’ü buldu. 24 Haziran sonrası partililerimizin ve delegelerimizin görüşlerini açıklamalarını talep ettik. 68-70’e yakın ilde delegelerimiz tarafından değişim talebi açıklamaları yapıldı.

“Bazı il başkanları mevcut yönetimlerin değişmesine karşı açıklama yaparken, altındaki kurultay delegeleri ‘Hayır, biz değişimden yanayız’ dedi. Dolayısıyla illerden toplanan bu çalışma sonrası biz de ‘Yeterli sayıda çoğunluğumuz vardır, imza sürecini başlatıyoruz’ dedik.”

24 Haziran seçimlerinde Muharrem İnce’nin CHP’nin aldığı oyun yarısından fazlasını aldığını belirten Tüzün, ‘halk değişim talebini sandıkta gösterdi’ diyor:

“24 Haziran hareketinin liderinin Muharrem İnce olduğunu tüm Türkiye kabul etti. Ancak bu artık Sayın İnce’nin sorunu olmaktan çıktı, kurultay delegelerinin sorunu oldu. Yani delegeler Sayın İnce’yi Genel Başkan olarak mı yoksa sade bir vatandaş olarak mı görmek istiyor? Bu kararı delegeler verecek.”

’Delegeler tutum değiştirdi’

Tüzün, kısa bir süre önce CHP’nin olağan kurultayında Kılıçdaroğlu’ndan yana olan delegelerin bugünkü tutumunun değiştiğini savunuyor:

"O gün konjonktürel süreci başkadır, bugününki başkadır. Kısa bir süre önce kurultay yapmış olsak bile o gün konjonktürel olarak Kemal beyi ve ekibini destekleyen delege bugün artık yeter, dokuz defa seçime girdiniz ve başarısız oldunuz diyor. Bu değişim ve dönüşümün liderinin de Muharrem İnce olması gerektiğini söylüyorlar.

Tüzün CHP genel merkezinden yapılan ‘yerel seçim öncesi olağanüstü kurultay yapılmamalıdır’ eleştirilerine ilişkin ise, bu tutumun CHP’de bir ‘gelenek’ olduğunu söylüyor:

“Her dönemde partimizin olağanüstü kurultay süreci konuşulduğunda nedense genel merkez yöneticilerimiz hep seçimleri bahane ederler ve bu görüşe ket vurmaya çalışırlar. Biz Cumhuriyet Halk Partisi’nin hafızasının geri gelmesini ve fabrika ayarlarına dönmesini talep ediyoruz.

“Yerel seçim bahanesi partiye ve Türkiye’ye yapılacak en büyük kötülüktür. Eğer değişim olacaksa, şimdi, yerel seçimden önce olmalı. ‘Yerel seçimi yapalım, hastayı (CHP) öldürelim, tabutu da siz kaldırın’ diyen anlayışı reddediyoruz.”

Tüzün, iki buçuk sene önce ön seçimden başarıyla çıkan ancak bugün milletvekili listesinde yer verilmeyen isimlerin durumunun da partide rahatsızlık yarattığını söylüyor.


Kaynak: Bbc türkçe / Tarih: 7/16/2018 / Okunma = 1219

Tavsiye Ettiğimiz Kitaplar

Diğer Haberlerimiz