Financial Times: Erdogan ekonomiyi aile meselesi yapti
Ingiltere’de yayimlanan Financial Times (FT), Türkiye’de cumhurbaskanligi hükümet sisteminin resmen baslamasiyla Cumhurbaskani Erdogan’in elinde toplanan güçlerin yatirimcilari ürküttügünü yaziyor.

Gazetede Maliye ve Hazine Bakani olarak atanan Berat Albayrak hakkinda "Erdogan ekonomiyi aile meselesi yapti" baslikli bir analiz ve bir basyazi daha yer aliyor.

Yeni sistemle birlikte Merkez Bankasi Baskani’ni atama yetkisinin Cumhurbaskani’nin eline geçmesinin piyasalarin güvenini sarstigini belirten gazete, buna ek olarak Erdogan’in damadi Berat Albayrak’i ekonomiden sorumlu kisi yapmasinin Türkiye borsasini altüst ettigi belirtiliyor:

"Türk hisse senetleri dün yüzde 2,3, banka hisse senetleri ise yüzde 4 düstü Türk lirasi da dolar karsisinda kabinenin açiklanmasini izleyen saatlerde yüzde 3 deger kaybetti."

"Rabobank’tan gelismekte olan piyasalar para kuru stratejisti Piotr Matys ’Türkiye’nin tam anlamiyla, birkaç ay önce kilpayi kurtuldugu bir döviz krizine girmesi riski yeniden ortaya çikti. Damadi Berat Albayrak’a bu kadar hayati bir dönemde bu kadar önemli bir görevi vermesiyle Erdogan, yönetiminin alisilmadik politikalar izleyebilecegi mesajini vererek, piyasalarin endiselerini yeniden alevlendirdi.’ diyor."

"Berat Albayrak kendisini çok büyük görüyor"

Financial Times’in detayli Berat Albayrak profili, "Erdogan ekonomiyi aile meselesi yapti" basligini tasiyor.

Makalede Albayrak’in 3 yil önce siyasete girdigi andan itibaren sadece enerji konularinda söz sahibi olmayacaginin belli oldugu, Erdogan ile birlikte askeri operasyonlarla ilgili toplantilara ve yurtdisi gezilerine katildigi hatirlatiliyor.

"Ancak buna ragmen kimse Erdogan’in korumasi altindaki Albayrak’i, ekonomik gidisat hakkindaki endiselerin zirve yaptigi bir dönemde ekonomiden sorumlu tek kisi yapacak kadar cüretkar oldugunu düsünmüyordu."

"Yillardir finansçi olan usta yetkililerin güvencesini alan yabanci yatirimcilar, Erdogan ailesinden gelen ve büyük oranda bilinmezlik tasiyan bu ismin ellerinde ekonominin nereye gidecegine dair kaygi duyuyor."

Berat Albayrak 2004 yilinda Erdogan’in kizi Esra Erdogan ile evlenmisti
Gazeteye konusan Fidelity International’dan uzman Andressa Tezine, "Yabanci yatirimcilar Berat Albayrak’i iyi tanimiyor. Ekonomik modele dair önerilerini ya da bir önerisi olup olmadigini bilmiyoruz. Döviz kurlari ve faiz oranlari hakkindaki görüslerini de bilmiyoruz" diyor.

Hazine ve Maliye Bakani Berat Albayrak’i bekleyen 5 önemli sorun
Albayrak’in siyaset öncesi profesyonel hayati hakkinda da bilgi veren gazete, bu yillarinin büyük kismini Çalik Holding’de geçirdigini ve holdingin CEO’su olmasi ardindan ilk yaptigi hareketlerden birinin daha sonra hükümetin sözcüsü haline gelen bir medya grubunu satin almak oldugunu hatirlatiyor.

Makalede ismi verilmeyen bazi is insanlarinin Berat Albayrak hakkindaki görüslerine de yer veriliyor:

"Bir is adami ’Onunla is yapmak çok zor. Kendisini çok önemli görüyor. Kendisini tahtin varisi olan prens olarak sunuyor.’ diyor. Çogu kisi 64 yasindaki Erdogan’in Albayrak’i varisi olarak yetistirdigini düsünüyor. Albayrak hükümette de bazi bakanlarla yasadigi atismalarla biliniyor."

Albayrak’in seçim kampanyasi döneminde Türk lirasinin yasadigi deger kaybindan "dis güçleri" sorumlu tuttugunu hatirlatan Financial Times, "Bu gibi açiklamalar, Merkez Bankasi’nin 24 Temmuz’daki toplantisinda faiz artirimi karari almasi gerektigini yüksek sesle dile getiren yatirimcilara güven vermiyor" yaziyor.


Albayrak hakkinda olumlu görüsler de var

Analizde Albayrak hakkindaki olumlu görüslere de yer verilmis.

Buna göre Albayrak’in olumlu yanlarindan bahsedenler, kendisinin Ingilizcesinin iyi oldugunu, ABD’deki bir üniversitede isletme alaninda yüksek lisans derecesi yapmis oldugunu ve is dünyasi deneyiminin bulundugunu söylüyor.

Analizde Simsek’le ilgili bir karsilastirma da yapilmis: "Açiga alinan eski ekonomi sefi Mehmet Simsek yabanci yatirimcilar tarafindan saygi görüyordu ancak Albayrak’tan farkli olarak Cumhurbaskani üzerinde çok az bir etkiye sahipti."

Raiffeisen Centrobank’tan Özgür Yasar Güyüldar "Erdogan ona yüzde yüz güveniyor. Bu yüzden Albayrak’in masaya koyacagi uluslararasi geri bildirimlerin Erdogan tarafindan dikkat alinmasi çok olasi" diyor.

Makalede birçok kisiye göre ise Erdogan’in bu adiminin Mayis ayinda Londra’da yatirimcilarla yaptigi toplantida ekonomide daha fazla söz sahibi olacagina dair sözlerinin bir isareti oldugu belirtiliyor.

Berat Albayrak profili, GlobalSource Partners danismanlik sirketinden Atilla Yesilada’nin su sözleriyle sona eriyor:

"Erdogan’in piyasalara müdahale etmenin maliyetini ögrenmis oldugunu tahmin ederdim. Görünen o ki, elindeki yeni güçlerle birlikte piyasayi düzeltebilecegini düsünüyor. Hepimize iyi sanslar."

"Erdogan karsisinda uluslararasi finans piyasalarini bulabilir "

Financial Times’ta yer alan bas yazida da Erdogan’in Albayrak seçimi sert bir dille elestiriliyor.

"Erdogan’in tek adam yönetimi proesi tamamlandi" cümlesiyle baslayan yazi "Erdogan, ülkenin büyüyen ekonomik sorunlarini çözebilecek uzmanlari görevlendirerek, bu gücünü akillica kullanabilirdi. Ama bunun yerine ilk kararnameleriyle gösterdi ki gücünü kendisinin ve yakin arkadaslarinin yerini saglamlastirmak, kendine has ve çogu zaman yanlis olan ekonomik yaklasimini uygulamak için kullanacak" diye sürüyor.

Albayrak’in Hazine ve Maliye Bakani olarak atanmasinin "piyasalarin tam da korktugu sey" oldugu belirtiliyor ve Türk lirasindaki dalgalanma ile hisse senetlerindeki düsüsün Erdogan için bir uyari oldugu ifade ediliyor.

"Geçmiste görev verilen teknokratlar, tam da Türkiye’nin asiri isinmis ekonomisini ve makroekonomik dengesizlikleri dizginlemesi gerektigi bir dönemde, artik yoklar. Bu dönemde Erdogan’in sevdigi büyümenin aksine ekonominin biraz sogumasina izin verilmesi mantikli bir strateji olur."

Yazi Erdogan’in geleneksel olmayan ekonomi politikalari izlemesi halinde karsisinda en güçlü baski mekanizmasi olarak uluslararasi finans piyasalarini bulabilecegi yorumuyla sonlaniyor

11/7/2018 Bu Haberin Kaynağı:Bbc türkçe / Okuma Sayısı : 1180


Almanız İçin Tavsiye Ettiğimiz Kitaplar...

Hayat Her Renktir
[Gamze Öztürk]

Totem - Türk Halkbilimi İnanç Araştırmaları 2
[Yaşar Kalafat]

Reşad Ekrem Koçu Hayatı ve Eserleri
[Erdem Yücel]

Diğer HaberlerimizDestekcilerimiz

YAKLAŞAN ÖNEMLİ GÜNLER

DÖZİV KURU


Hava Durumu