Pentagon, Türk askerinin Menbiç’te göreve başlamasıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada ’Her iki taraf ayrı bir şekilde devriye geziyor’ denildi.
Gerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerek Başbakan Binali Yıldırım gerekse TSK yapılan açıklamalarda Türk askerlerinin Menbiç’e girdiği belirtildi. Alınan bilgilere göre Türk konvoyuna ABD helikopterlerinin eşlik ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Samsun mitinginle konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Şu anda Münbiç’te, şu anda ’devriye gezme olayı’ dedik, o da başladı. Niye? Kardeşim iş bilenin kılıç kuşananın" derken, Başbakan Yıldırım ise Bahçeşehir Kültür ve Sanat Merkezi’nde açıklama yaparak, "Bugün itibarıyle askerimiz Menbiç’te göreve başladı. Oradan da bu terör unsarlarını temizlemek için gereken çalışmaları Amerikayla birlikte yapıyorlar" dedi.

 

TSK’dan yapılan açıklamada da "Daha önce mutabık kalınmış Menbiç Yol Haritası ve Güvenlik Prensipleri doğrultusunda, Fırat Kalkanı Harekât alanı ile Menbiç arasında kalan hatta TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından 18 Haziran 2018 tarihinden itibaren bağımsız devriye faaliyetlerine başlanmıştır" ifadelerine yer verildi.

PENTAGON’DAN İLK AÇIKLAMA

ABD’nin askeri merkezi olan Pentagon’dan Türk askerinin Menbiç’e girmesiyle ilgili ilk açıklama geldi. Pentagon, "Her iki taraf ayrı bir şekilde devriye geziyor" denildi.

6/19/2018 Bu Haberin Kaynağı:dha / Okuma Sayısı : 853


Almanız İçin Tavsiye Ettiğimiz Kitaplar...

Krokodali
[Lucy Volpin]

Dede Korkut Kitabı
[Prof.Dr. Muharrem Ergin]

Karanlığın Yüreği (Fotoğraflı Klasikler)
[Joseph Conrad]

Diğer HaberlerimizDestekcilerimiz

YAKLAŞAN ÖNEMLİ GÜNLER

DÖZİV KURU


Hava Durumu