HAARP Nedir, Ne İşe Yarar ? & HAARP Depremi Gerçek mi ?
Bugüne dek pek çok felakete neden olduğu iddia edilen HAARP Programı nedir ve neyi amaçlıyor? Bu yazımızda HAARP Projesi’ne dair bütün detayları açıklıyoruz.

HAARP Programı-Projesi (High Frequency Active Auroral Research Program), Türkçe karşılığıyla Yüksek Frekanslı Etkin Güneşsel Araştırma Programı, pek çok alanda tartışma yaratan, çok az bilinen ancak oldukça önemli bir Amerikan askeri savunma programıdır.

Proje Amerika’nın Alaska eyaletindedir ve halen daha HAARP Alaska kapsamında yürütülmektedir.

HAARP deneyi yahut deneyleri, bu bağlamda gizli tutulmaktadır.

Her ne kadar HAARP yetkilileri bunu reddetmiş olsa da, bazı araştırmacılar bu programın gizli elektromanyetik savaş yeteneklerinin ABD ordusu lehinde kullanıldığını iddia ediyor

Bazı araştırmacılar ise HAARP’ın hava değişiklikleri, deprem ve tsunami yaratmakgibi yeteneklere sahip olduğunu ve bunların küresel iletişim sistemlerini bozmak adına daha önce yapıldığını öne sürüyor.

Elbette söz konusu programı önemli tarafları ulusal güvenlik gerekçeleri ile gizli tutuluyor.

Ancak bununla birlikte program kapsamında savaşta kullanılabilecek silahların var olduğunda dair bir şüphe yok.

HAARP projesi nedir?

ABD ordusu ve Alaska Üniversitesi iş birliğinde geliştirilen bir iyonosfer araştırma programı olarak nitelendirilen HAARP projesi kapsamında çalışacak olan ilk istasyon 1993 yılında inşa edildi ve şu anda kullanılan mevcut cihazın tamamlanması 2007 yılını buldu.

Şu anda cihazın değeri yaklaşık olarak 250 milyon dolar seviyesine kadar ulaşmış durumda.

2013 yılında geçici olarak kapatılan istasyon bir ay sonra tekrar faaliyete geçmiş olsa da 2014 yılında istasyonun sürekli olarak kapatılacağına dair bir açıklama yapılmıştı.

Ancak bugün istasyon hala aktif durumdadır ve çalışamlarına devam etmektedir.

HAARP programı neyi amaçlıyor?

HAARP’ın resmi internet sitesinde yazanlara bakacak olursak program iyonesferin özellik ve davranışlarını incelemeyi hedefleyen bilimsel bir çaba niteliğinden daha öteye gitmiyor ve HAARP nedir kısaca bu şekilde açıklanıyor.

Aynı zamanda programın hedefleri arasında sivil savunma amaçlı gözetim ve iletişim sistemlerini geliştirmek de yer alıyor.

Ancak pek çok araştırmacı bu açıklamaların doğru olmadığını düşünüyor.

HAARP’ın bir kitle imha silahı olma potansiyeli oldukça yüksek ve araştırmacıları da bu düşünceye yönlendiren şey şüphesiz ki söz konusu potansiyel.

Hatta program hakkında bugüne dek pek çok komplo teorisi de üretilmiş durumda.

HAARP, Dünya’da herhangi bir noktaya radyo dalgası göndererek büyük depremler ve diğer doğa felaketlerine neden olabilir.

Bin kilometrekarelik bir alanda sıcaklığı 50 bin derecenin üzerine çıkarabilen bu program bu sayede 30 mil çapındaki bir alanda iyonosferi de kaldırabilir.

Bir alanda yaşanan hava değişikliği bu alana yakın diğer alanlarda da kendini gösterebileceği için durum oldukça tehlikelidir.

Bu konuda daha önce HAARP ve Amerikan ordusu işbirliğinde hava değişikliği yapıldığına dair pek çok komplo teorisi mevcut.

Bu komplo teorileri arasında Körfez Savaşı Sendromu, Kronik Yorgunluk Sendromu, TWA Flight 800 kazası ve 2003 yılında Kolombiya’da bir uzay mekiğinin yıkımı gibi olaylar yer alıyor.

HAARP Sırbistan’ı etkiledi mi?

HAARP komplo teorileri arasında bir de Sırbistan’da yaşanan sel olayı yer alıyor.

İddialara göre Sırbistan’da bulunan HAARP antenleri 2014 yılında yaşanan sellerin gerçek nedeniydi.

Söz konusu su taşkınları yalnızca Sırbistan’da değil aynı zamanda Bosna’da da büyük tahribat yaratmıştı.

Ancak Sırbistan’da HAARP antenleri olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunamadı ve iddialar da asılsız kalmış oldu.

Son olarak HAARP’ın ülkemizde 17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan Kocaeli / Gölcük depremine de neden olduğuna dair komplo teorileri bulunuyor ancak bu konuda da herhangi bir kanıt olmadığı için iddialar şu an için kanıtlanmış durumda değil.

HAARP depremi olarak lanse edilse de herhangi bir somut kanıt söz konusu değil.

Her ne kadar HAARP araştırmacıları bu iddiaları reddediyor olsa da dünyanın büyük bir kısmı Amerika’nın HAARP’ı gizli bir silah olarak kullandığına inanıyor.

Bir dönemler “HAARP genimisi İstanbul’da” şeklinki başlıklar, gündemde sıkça yer almıştı.

HAARP projesi Türkiye ile de çeşitli dönemlerde aynı başlıkta kullanılmaya devam ediyor.

Bundan sonrasında da aynı şekilde dünyanın pek çok noktasında HAARP’ın kullanılacağı düşünülüyor.

Nicola Tesla HAARP projesi ile ilgili de çeşitli dönemlerde iddialar ortaya atılıyor.

Tesla’nın da bu konuda çalışmaları olduğu ve güncel araştırmaların Nicola Tesla’nın belgelerinden devam ettiği de ifade ediliyor.

Bu konuda çok farklı spekülasyon ve teori olması, aynı zamanda belgelerin de çok olmasını sağlamadığı için bir iddiadan öteye geçebilmiş değil.

Her ne kadar çeşitli rastlantılar üzerinden çıkarımlar yapılıyor olsa da hem projenin gizli tutulması hem de belge eksiklikleri, olayların sadece teori olarak kalmasına vesile oluyor.

Bu makalemizde “HAARP ne demek?” ve “HAARP silahı gerçek mi?” şeklindeki sorulara detayları ile birlikte yanıt vermiş olduk.

İlerleyen dönemlerde yaşanacak olan yeni gelişmeleri de aktarmaya devam ediyor olacağız.


6/9/2018 Bu Haberin Kaynağı:habertekno.com / Okuma Sayısı : 1847


Almanız İçin Tavsiye Ettiğimiz Kitaplar...

Başarı Yolu
[Mehmet Zoroğlu]

Kuroko’nun Basketbolu 4
[Tadatoşi Fujimaki]

Açlık Ateşi - Karga Kız 2
[Erik Axl Sund]

Diğer HaberlerimizDestekcilerimiz

YAKLAŞAN ÖNEMLİ GÜNLER

DÖZİV KURU


Hava Durumu