https://jurnalist.com.tr/ Etkin Seçkin Haber Sitesi tr 16.08.2022 23:00:41 Jurnalist Jurnalist Haber Deyay - Jurnalist Haber Sitesi

Suudi Prens Gelirken Neler Gitti?!

Sadece 15 ay önce “İnsan Hakları Eylem Planı”nı açıklarken ne de güzel konuşmuştu Erdoğan!..
Demişti ki;

“Tarih bize, ne zaman adalete sıkı sıkıya sarılmışsak o zaman yükseldiğimizi, güçlendiğimizi, huzurlu ve müreffeh bir toplum hâline geldiğimizi gösteriyor. Buna mukabil ne zaman da adalet yolundan sapmışsak, gerilediğimizi, zayıfladığımızı, iç ve dış sıkıntıların ağırlığı altında ezildiğimizi müşahede ediyoruz… İşte bunun için bizim adalet davamızın pusulası insandır, insan onurudur, insanın sahip olduğu tüm haklarıyla hayatını sürdürebilmesidir.”

Ya şu sözleri?

“Medeniyet müktesebatımız bize, adaletin yerini bulmasının çok hassas bir dengeye bağlı olduğunu anlatıyor. ‘Bir çiçeğe az su vermek onu kuruturken, fazla su vermek de soldurur’ gerçeği, adaletin kuyumcu titizliğiyle uygulanmasını gerektiriyor. Ayrıca öyle her gördüğümüz çiçeğe de su vermeyeceğiz. Susuzluktan boynu bükülmüş bir çiçeğe su vermek adaleti yerine getirmek olurken, dikene su vermek zulüm anlamına gelebiliyor. Bu hususta bir başka yaklaşımı da Malcolm X’in sözleriyle şöyle ifade edebiliriz: ‘Ben gerçeğin peşindeyim, kimin söylediği önemli değil; ben adaletin peşindeyim, kim için veya kime karşı olduğu önemli değil.’”

Erdoğan’ın verdiği bilgiye göre; “9 amaç, 50 hedef, 393 faaliyet”ten oluşan ve 2 yıl içinde uygulanacak bu planda, “hâkim ve savcılara coğrafi teminat sağlanması” da vardı.

Nebati’nin Gözleri Işıldayacak

15 ay sonra bugün; iktidarın ve piyasaların gözü nerede? Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın yarın ülkemizi şereflendirmesinde!..

Sözü edilen kişi kim, biliyorsunuz. Yine bizzat Erdoğan’ın iddiasıyla, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’un ortasında parçalara ayrılıp eritilerek yok edilmesinin sorumlusu!..

“Kaşıkçı olayı” sonrasında Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye en üst düzeyde program olacak Prensin iade-i ziyaretinin gündemi yoğunmuş. Erdoğan-Prens görüşmesinde; ikili ve bölgesel konuların yanı sıra sağlık, enerji, gıda güvenliği, tarım teknolojileri, savunma sanayi, finans, ticaret, turizm, müteahhitlik, gayrimenkul gibi kritik alanlarda anlaşmalar imzalanacakmış… Suudi Arabistan’ın, İHA ve SİHA alım isteği de masada olacakmış.

En büyük “müjde”; Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye uyguladığı seyahat kısıtlamasının Prens’in bu ziyaretiyle birlikte kalkması bekleniyormuş!..

Nisan’ın son haftasıydı; Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de, “Mayıs’ta İstanbul’da otellerde yer bulunamayacak. Araplar da gelmeye başladı. Suudiler de gelmeye başlar.” diyerek bu beklentisini dile getirmiş, ancak halden anlamaz Suudi yönetimi, Covid salgını gerekçesiyle ülkemize seyahat kısıtlaması koymuştu!..

Neyse ki; medyamızın, yakın zamana kadar hakkında “katil” manşetleri attığı Prens’i beklemesine gerek kalmadı; o gelmeden ülkemize seyahat yasağını kaldırdılar. Öyle ya, yasak kalkmasa kendisi nasıl gelecekti?!

Şimdi medyamız, “seyahat şirketleri” adına sevinmesin de kim sevinsin?! Nureddin Nebati’nin gözleri ışıldamasın da ne olsun?!

“Diyet” Değil Jest!..

Prens’in bu alicenaplığı karşısında Ankara, ülkemizi ezdirecek değildi elbette. Küçük de olsa iki jestle karşılık verildi.

İlki; Cemal Kaşıkçı davasının Suudi Arabistan’a devredilmesine karşı çıkan hakim Nimet Demir’in, Prens’in ziyaretine 48 saat kala İstanbul’dan Kahramanmaraş’a gönderilmesi oldu!..

Hakim Demir’in, devir kararına niye karşı çıktığını bilelim ve hiç unutmayalım.

“Kovuşturması devredilen 11 sanıkla ilgili Suudi Arabistan adli makamlarının ‘mükerrer yargılama yasağı kapsamında’ davayı reddedeceği aşikârdır.” iddiasında bulunmakla kalmamış, özetle şunları vurgulamıştı:

– “Davanın devri, sanıklar açısından “kendi davalarının yargıcı olmak” sonucunu doğuracaktır.”

– “Suud yetkililerinin ülkemizde Cemal Kaşıkçı’ya karşı gerçekleştirdikleri pervasız ve hunharca cinayet, ülkemizin ‘ehil belde’ vasfına, devletimizin onur ve saygınlığına büyük saldırıdır. Bu eylem nedeniyle kamu düzeni ciddi bir şekilde zarar görmüştür. Eylemi gerçekleştiren faillerin bulunup yargılanması, eylemleriyle mütenasip müeyyide uygulanması suretiyle sarsılan kamu düzeninin tamiri elzemdir.”

– “’Ne yapalım Suud yönetimi yargılamak için sanıkları vermiyor’ acziyeti içinde davanın devri ve sanıklar hakkında kırmızı bültenin kaldırılması; toplumun adalet, eşitlik, dürüstlük gibi değer yargılarıyla bağdaşmadığı kanaatindeyim.”

– “Davalar bozulan ikili ilişkilerin düzeltilmesine diyet olarak verilmiştir.”

Bu faslı bitirmeden, Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin şu sözlerini de hatırlatalım. Demişti ki;

“Tüm oklar Veliaht Prensi işaret etmektedir. Elbette Kaşıkçı cinayetinin tüm yönleri süren soruşturma vasıtasıyla aydınlığa ve açıklığa kavuşturulacaktır… Tam tersi durum Türkiye’nin egemenlik haklarına hakaret ve hürmetsizlik sayılacaktır… Suç mahalli Türkiye’dir. Yargı sahası da Türkiye olacaktır. Suçlular mutlaka hakim karşısına çıkarılmalıdır… Çıkarlarımız ve cüzdanımız uğruna köle olmaktansa, istiklalimiz ve istikbalimiz için kara toprağın koynuna gönüllüce girmeye hazır ve kararlı büyük Türk Milletiyiz.”

Var mı, Hakim Nimet Demir’in muhalefet şerhinden farkı?.. Bahçeli’yi de sürecekler mi?!

Ve Türkiye’de Dava Düşürüldü

İkinci “jest”i; bizatihi dün iktidarın gazetesi duyurdu. Kaşıkçı dosyası resmen kapanmış!..

Nasıl mı?

Suudi Arabistan, orada yapılan yargılamalar sonucunda sanıklara verilen cezaları Türk makamlarına göndermiş. İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, verilen bu cezaların uygun olduğu kanaatine varınca dosyanın düşmesine karar vermiş. Böylece de dava kapanmış!..

Pusula Öyle Şaştı ki!..

Oysa neler neler söylemişti Erdoğan;

“Bu vahşi cinayetin tüm sorumluları ortaya çıkartılmadan ne İslâm dünyasının ne de dünya kamuoyunun tatmin olması mümkün değildir.”, “Bunlar dünyayı enayi zannediyor, insanları enayi zannediyor. Bu millet enayi değil, hesabı sormasını bilir.”, “Bizim partimizin adı adalet. İkincisi kalkınma ve bir devlet veya liderler adalet üzere ayakta dururlar. Eğer adalet yoksa çökmeye mahkûmdurlar. Türkiye her zaman olduğu gibi adaleti savunmaya devam edecek, buradan taviz veremeyiz… Gelinen noktada Cemal Kaşıkçı cinayetini örtbas etmek, yok saymak mümkün değildir.” gibi!..

O dönem Yeni Şafak Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni’yken, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Prenslerine demediğini bırakmayan İbrahim Karagül’ün kulakları çınlasın; şunları yazmıştı:

“Suud Veliahtı Muhammed Bin Selman ve BAE veliahtı Muhammed Bin Zaid, bütün coğrafyaya Türkiye düşmanlığını yayma rolünü üslenmiş bu iki kontrolsüz adam, Cemal Kaşıkçı olayının doğrudan sorumlularıdır. Emirler, talimatlar, kararlar ikisi tarafından verilmiş, kaçırma ya da cinayet onların talimatları doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Muhtemelen İsrail ve Mısır istihbaratına da bu iş için yüklü para ödenmiştir… ABD ve İsrail’le anlaşıp Kudüs’ü, Filistinlileri satan, Mekke ve Medine için gizli anlaşmalar yapan, bölgesel savaş için her türlü provokasyonu üstlenen, Türkiye ve Erdoğan düşmanlığı hastalık haline gelen bu iki isim, terör destekçiliğinden, örtülü operasyonlardan, cinayetten, adam kaçırmadan, savaş suçu işlemekten suçlanmalı, yargılanmalıdır… Coğrafyamız bu iki kişiyi durdurmalıdır. Çünkü onları durdurmak ABD ve İsrail’i durdurmaktır… Selman ve Zaid’in şımarıklığı, gözü dönmüşlüğü, ‘para ile her şeyi yaparız’ aptallığı aslında kendilerini vuracak. Bence sonları hiç iyi olmayacak… ‘Erdoğan’ı devirme ihalesi’ onlara çok pahalıya patlayacak…”

Evet, Prens geliyor… Dikene su verilmiş, adalet pusulası zıvanadan çıkarılmış ve millet “enayi” yerine konmuş; ne gam!..

Konumuzla ilgisi yok; ama dış politikadaki anlam ve önemi itibarıyla, TBMM Başkanı Prof. Mustafa Şentop’un ağzından çıkan bazı benzetmeleri de kayda geçirelim. Yunanistan’a tepki gösterirken şu ifadeleri kullandı:

“El eşeğine binen erken iner… Başka ülkelerin kucağına oturarak Türkiye’ye karşı operasyon çekmekten vazgeçilmesini tavsiye ediyorum.”

Müyesser YILDIZ
21 Haziran 2022

Yazar Sayfası: Yazarın Köşesi: / Tarih: 21.06.2022 13:44:18 / Okunma = 963

Psikojenik Amnezi (Yakınsak Aklın Unuttukları)
[ Ali Kurt ]

Bir Akıllının Taşınamaz Sırları
[ Ali Kurt ]

Evlilik mi, Bir Daha Düşün?
[ Ali Kurt ]

Kemik Kıran
[ Ali Kurt ]

Solak Nene, Eski Defter
[ Ali Kurt ]

Askıda Kalan Hayatlar
[ Ali Kurt ]

Delimsek
[ Ali Kurt ]

Arınma Seremonileri
[ Ali Kurt ]

Aradığınız Uzmanı Hemen Bulun... Aradığınız İşi Hemen BulunRumların Azerbaycan korkusu Rumların Azerbaycan korkusu (104)
Türkiye’nin Mezhepçilik Çıkmazı Türkiye’nin Mezhepçilik Çıkmazı (216)
KADINLAR NEDEN DERLİ TOPLU GİYİNİR? KADINLAR NEDEN DERLİ TOPLU GİYİNİR? (188)
Todor Jivkov da gelecek mi? Todor Jivkov da gelecek mi? (377)
S-400’ler Çeyiz Sandığı İçin mi Alındı?! S-400’ler Çeyiz Sandığı İçin mi Alındı?! (404)
BM ve Kıbrıs’ta Çözüm BM ve Kıbrıs’ta Çözüm (726)
İktidar Olmak İsteyen Muhalefet Topluma Pozitif Enerji Verebilmelidir – 4 İktidar Olmak İsteyen Muhalefet Topluma Pozitif Enerji Verebilmelidir – 4 (1198)
Kimmiş Revizyonist? Kimmiş Revizyonist? (949)
Bu krizden çıkmak mümkün mü? Bu krizden çıkmak mümkün mü? (1020)
Ben Yeni Cumhurbaşkanı Seçilsem İlk Önce Ne yapardım? Ben Yeni Cumhurbaşkanı Seçilsem İlk Önce Ne yapardım? (1218)
Sansür yasası Sansür yasası (1231)
Türkiye Saldırı Altında Türkiye Saldırı Altında (1249)
Enflasyon suçtur Enflasyon suçtur (2041)
İktidarın “Din Soslu” Yeni Sosyal Medya İşgali İktidarın “Din Soslu” Yeni Sosyal Medya İşgali (2182)
Mazot niye 25 lira? Mazot niye 25 lira? (2073)
Hadi oradan! Hadi oradan! (2154)
Batı Ne Verdiği Sözü Tutar Ne Attığı İmzaya Uyar!.. Batı Ne Verdiği Sözü Tutar Ne Attığı İmzaya Uyar!.. (2223)
Her şeyi biliyorlar ama bilmezlik yapıyorlar. Her şeyi biliyorlar ama bilmezlik yapıyorlar. (2100)
Turken Turken (2443)
Amerika Dedeağaç’a Niye Gelmiş?! Amerika Dedeağaç’a Niye Gelmiş?! (2740)
Belediye otobüsü Belediye otobüsü (2882)
EZAN SESİNDEN RAHATSIZ OLMAK! EZAN SESİNDEN RAHATSIZ OLMAK! (3033)
Sesli İstila Sesli İstila (2955)
BADE HARABEL UKRAYNA BADE HARABEL UKRAYNA (3304)
Osman Kavala Osman Kavala (3496)
İftirasıyla Böyle “Mücadele” Ediliyor… Hep Birlikte Ağlayalım!.. İftirasıyla Böyle “Mücadele” Ediliyor… Hep Birlikte Ağlayalım!.. (3526)
Ülkenin kurtuluşu Emevi Kültürü’nden vazgeçmekle başlar Ülkenin kurtuluşu Emevi Kültürü’nden vazgeçmekle başlar (4004)
23 Nisan, neşe dolmuyor insan 23 Nisan, neşe dolmuyor insan (3714)
Irak Nota Verdi… Erdoğan Teşekkür Etti… Irak Nota Verdi… Erdoğan Teşekkür Etti… (3754)
İKİNCİ YÜZYIL İÇİN TEMEL EĞİTİMDE YENİDEN BİR OKULLAŞMA MODELİ ÖNERİSİ İKİNCİ YÜZYIL İÇİN TEMEL EĞİTİMDE YENİDEN BİR OKULLAŞMA MODELİ ÖNERİSİ (4226)
Hıfzı Veldet Velidedeoğlu anısına saygılarla Hıfzı Veldet Velidedeoğlu anısına saygılarla (4036)
Bucha’da ne oldu? Bucha’da ne oldu? (4102)
İSRAİL DOĞALGAZI KKTC’DEN Mİ GEÇECEK? İSRAİL DOĞALGAZI KKTC’DEN Mİ GEÇECEK? (4344)
Bolluk bereket Bolluk bereket (4811)
Böyle Giderse, Bayrak İner, Ezanlar Susar! Böyle Giderse, Bayrak İner, Ezanlar Susar! (4267)
Rusya, Ukrayna savaşında kalbimiz Ukrayna tarafındadır. Rusya, Ukrayna savaşında kalbimiz Ukrayna tarafındadır. (4537)
Rusya Ukrayna Savaşı ve Asıl Kim Kaybetti Rusya Ukrayna Savaşı ve Asıl Kim Kaybetti (4131)
Kim Savaş İster? (Ben!) Kim Savaş İster? (Ben!) (4145)
MUAMMER AKSOY’u 1966 yılında yazdığı bir yazıyla anıyoruz MUAMMER AKSOY’u 1966 yılında yazdığı bir yazıyla anıyoruz (4670)
YERLİ VE MİLLÎ YERLİ VE MİLLÎ (4742)
Sezen Aksu Sezen Aksu (5117)
BİNDİK BİR ALAMETE… BİNDİK BİR ALAMETE… (5182)
Enes Enes (5936)
Kazakistan’da Kim İsyan Çıkardı, Kim Darbe Yaptı? Kazakistan’da Kim İsyan Çıkardı, Kim Darbe Yaptı? (5141)
Kreşte Kur’an ve İkiz Sözleşmeler Kreşte Kur’an ve İkiz Sözleşmeler (5520)
Diktatörler her zaman ülkesini ve halkını satar! Diktatörler her zaman ülkesini ve halkını satar! (5377)
Kıbrıs birleşirse Türklerin hakkı ne olacak? Kıbrıs birleşirse Türklerin hakkı ne olacak? (5733)
Yeni “Sömürge Valisi” Nasıl Karşılanacak? Yeni “Sömürge Valisi” Nasıl Karşılanacak? (5698)
Cumhuriyet Gazetesi’ni ancak ben kurtarırım! Cumhuriyet Gazetesi’ni ancak ben kurtarırım! (5422)
Tsunami Tsunami (6856)
Nas Değil BOP Nas Değil BOP (5766)
Kıbrıs’ın Kaderinin Değiştiği Gün Kıbrıs’ın Kaderinin Değiştiği Gün (6148)
Faiz Faydalıdır! Faiz Faydalıdır! (5637)
Cassandra Cassandra (6643)
Rumlar Yeni Yaptırımlar Peşinde Rumlar Yeni Yaptırımlar Peşinde (5986)
ÖĞRETMENLİĞİN KİMLİK BUHRANI ÖĞRETMENLİĞİN KİMLİK BUHRANI (6410)
Stokçuluk Faydalıdır! Stokçuluk Faydalıdır! (6194)
Köle pazarı Köle pazarı (6998)
Vatikan’ın Gözü Kıbrıs’ta Vatikan’ın Gözü Kıbrıs’ta (6206)
Rum Yönetiminin Yeni Hayali Projesi Rum Yönetiminin Yeni Hayali Projesi (6536)
Ankara’nın Kerkük Sessizliği!.. Ankara’nın Kerkük Sessizliği!.. (6537)
Hangi Faiz Haram? Hangi Faiz Haram? (7233)
Kendi adına konuş Kemal Bey! Kendi adına konuş Kemal Bey! (6727)
NAZİLLİ CUMHURİYETİ NAZİLLİ CUMHURİYETİ (6792)
Aleykümselam Aleykümselam (7259)
Asgari Ücret Vergi Dışı Kalsın Söylemi Muhalefetin İyi Niyetli ama Büyük Yanlışıdır Asgari Ücret Vergi Dışı Kalsın Söylemi Muhalefetin İyi Niyetli ama Büyük Yanlışıdır (7658)
Lozan Çatır Çatır Çiğnenirken!.. Lozan Çatır Çatır Çiğnenirken!.. (7148)
20 yıl önce yazılan 20 yılı anlatan yazı 20 yıl önce yazılan 20 yılı anlatan yazı (7949)
Güvenlik Kuvvetlerimize Verilen Arazi Güvenlik Kuvvetlerimize Verilen Arazi (7509)
AKP Oyu neden sıfırlanmıyor? AKP Oyu neden sıfırlanmıyor? (8234)
Görünmez goril! Görünmez goril! (7924)
Bu Ekonomik Bataklıktan Çıkmak Mümkün mü? Bu Ekonomik Bataklıktan Çıkmak Mümkün mü? (7685)
Bugün rengarenk bir gün Bugün rengarenk bir gün (7642)
Erdoğan Rusya’nın Bu Planlarından Haberdar Mı? Erdoğan Rusya’nın Bu Planlarından Haberdar Mı? (7212)
AKP’yi iktidarda tutmak için devlet kurumlarının “boş” gayretleri. AKP’yi iktidarda tutmak için devlet kurumlarının “boş” gayretleri. (7966)
İngilizlerin Kıbrıs Tuzağı İngilizlerin Kıbrıs Tuzağı (7964)
SAKARYA CEPHESİ’NDE BULUŞAN BABA-OĞUL SAKARYA CEPHESİ’NDE BULUŞAN BABA-OĞUL (7882)
İHA’lara Kara Propaganda Başladı İHA’lara Kara Propaganda Başladı (7369)
Diy@net Diy@net (8548)
Gerçekten Pes Doğrusu!.. Gerçekten Pes Doğrusu!.. (7735)
Rumlar Köşeye Sıkıştı Rumlar Köşeye Sıkıştı (8189)
Büyük Orta Doğu Projesinin Perde Arkası Büyük Orta Doğu Projesinin Perde Arkası (8031)
Sağlık Sektörü Neden Çökme Noktasına Geldi? Sağlık Sektörü Neden Çökme Noktasına Geldi? (8367)
Taliban’ı İlk Hangi Ülke Tanır? Taliban’ı İlk Hangi Ülke Tanır? (7973)
Mehmetçik’siz bir Kıbrıs olamaz! Mehmetçik’siz bir Kıbrıs olamaz! (8049)
EL ATINA BİNEN EL ATINA BİNEN (8207)
Afganistan’ı Bırak Suriye’ye Bak… Aynen Irak’ta Olan Oluyor!.. Afganistan’ı Bırak Suriye’ye Bak… Aynen Irak’ta Olan Oluyor!.. (8127)
ZİNDANA SIZAN IŞIK ZİNDANA SIZAN IŞIK (7845)
KKTC’deki Rum Okulu Kapatılmalı KKTC’deki Rum Okulu Kapatılmalı (7911)
Muhaliflerin Muhalefetten Nefreti ?! Muhaliflerin Muhalefetten Nefreti ?! (9962)
Turk'ün ateşle imtihanı Turk'ün ateşle imtihanı (8882)
Yerli ve milli ejército Yerli ve milli ejército (8620)
Yunanistan’ın Hayal Dünyasına Geri Dönüşü Yunanistan’ın Hayal Dünyasına Geri Dönüşü (8482)
YANGINDA ÇAY DAĞITARAK TESELLİ VERMEK! YANGINDA ÇAY DAĞITARAK TESELLİ VERMEK! (8400)
Saman bulamayan uçak bulabilir mı? Saman bulamayan uçak bulabilir mı? (8995)
Kıbrıs’lı Türklere Pasaport Tehdidi Kıbrıs’lı Türklere Pasaport Tehdidi (8533)
Küçük Kaymaklı ve Maraş Küçük Kaymaklı ve Maraş (8262)
Sedat Peker Tuzağı Sedat Peker Tuzağı (9469)
28 Şubat Davasında Verilen Karar Sürpriz Mi?! 28 Şubat Davasında Verilen Karar Sürpriz Mi?! (8859)
Kutsallığını Kaybeden Devlet Parçalanmaya Mahkûmdur Kutsallığını Kaybeden Devlet Parçalanmaya Mahkûmdur (9207)