https://jurnalist.com.tr/ Etkin Seçkin Haber Sitesi tr 30.11.2021 00:41:39 Jurnalist Jurnalist Haber Deyay - Jurnalist Haber Sitesi

TAHTEREVALLİ


Gelişmeler ve anketler, AKP iktidarının sonunun yakın olduğunu gösteriyor. Sonunun geldiğini yükselen muhalefete bakıp birkaç kez ileri sürdük. 7 Haziran 2015 seçimlerinde gerçekten de AKP çoğunluğu kaybetti. Tek başına hükümet kuramadı ve koalisyonlara da engel olarak milleti yeni bir seçime götürdü. Demek ki her şeyin bir vakti varmış. Tarih sabırlıdır.
 
AKP’nin, seçimi kaybetse de iktidarı bırakmayacağı konusunda haklı iddialar var. Savaş gibi nedenlerle seçimleri ertelemek, seçim yasalarını değiştirerek kendini çoğunluk yapacak bir sistem getirmek, kaybettiği seçimleri İstanbul Belediye seçimlerinde olduğu gibi çeşitli bahanelerle iptal etmek ve kazanmak için yeni yollar denemek, başvuracağı çareler arasındadır. Ana muhalefet liderine yapılan linç girişimleri ve şimdi Meral Akşener’e yapılmakta olan “Daha neler olacak neler” tehdidi bunun işaretleridir. Akla gelmeyenler de buna eklenebilir.
 
Çünkü AKP’nin, söylemlerine bakılırsa, iktidarın Tanrı tarafından kendine bahşedildiği gibi bir kanıda olduğu görülüyor. Fakat dünyada sonsuza kadar süren iktidar görülmemiştir. Üstelik AKP kuruluş ilkelerinden de çok uzaklaşmış, adaletsizliklere batmış, yorulmuş ve uygulamak istediği sistemin ipinin ucunu kaçırmıştır.

YERİNE GELECEKLERİN ÖZELLİĞİ
 
AKP gidicidir. Onun yerini AKP Millet İttifakı’nı parçalayamazsa bugünkü muhalefet partilerinden oluşan bir ortaklığın alacağı görülüyor. Parlamenter sisteme dönülmesiyle Türkiye, bir süre nefes alma imkânı bulacaktır. Kendileri farkında olmasa da bu değişim iktidara oy vermiş ve verecek olanların da yararınadır.
 
AKP’nin siyasette ve sosyal hayatta, hatta kendi yandaşlarını ihale ile zengin etmek, atamalarda liyakati bir yana atmak gibi uygulamalarla ahlakta yarattığı derin tahribatı onarmak zaman alacaktır. 

Bugünkü iktidarın ve onun yerini alması muhtemel olan muhalefetin sınıfsal yapısına gelince: İktidar ülkenin devlet ihaleleriyle zengin olmuş, ülkenin en varlıklı kesimlerini temsil ediyor. Muhalefet bloğuna gelince, bu da bu soygun düzeninden zarar gören merkez sağ ve merkezi temsil eden bir burjuva bloğudur.
 
Yüz yıllık tarihimizde birbirlerinin yerini alan iktidarlar hep burjuva sınıflarıdır. Biri gitmiş, diğeri gelmiş, emekçiler se bu iktidar mücadelesinin uzağında kalmıştır. Bunun nedeni, nüfusun en geniş kesimleri olan işçilerin ve devasa bir küçük burjuva kitlesinin kullanabileceği iktidar araçlarının olmayışıdır. Ellerinde bankalar, ithalat ve ihracat şirketleri, büyük çiftlikler yoktur. Örgütlenmiş küçük bir kesimi dışında iktidara gelecek cesaretleri ve bilinçleri de yoktur. Şimdiye kadar hiç devlet yönetmemişlerdir. Bir parça başlarını uzattıklarında devlet gücü kullanılarak hunharca ezilmişlerdir. Partileri kapatılmış, önderleri hapsedilmiş, hatta devlete bağlı örgütler tarafından öldürülmüşlerdir. Türkiye bu bağlamda halktan yana kaybettiği aydınların mezarlarıyla doludur.

Tarihimizde halk kitlelerine özgürlük tanıyan ve onların hareketlenmesine fırsat veren 61 yıl önce yaşadığımız 27 Mayıs 1960 hareketinin getirdiği 1961 Anayasası’dır. Çok geçmeden kazanılan özgürlükleri de bu anayasayı da boğmuşlardır.

DEMOKRATİK HALK İKTİDARINA HAZIRLIK
 
Yapılacak iş, bir yandan bütün gücümüzle mevcut iktidarın sonunun gelmesi için çalışırken diğer yandan uzun vadeli hedeflerimizi unutmamaktır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde oluşan cephe bize bir model de sunuyor.
 
Burada, CHP gibi bir merkez partisine de hatırlatmak istediğimiz bir konu var: CHP iktidara geldiğinde veya iktidar ortağı olduğunda kendi solunu güçlendirmeye çalışmalıdır. Bunu yapmazsa bir süre sonra iktidarı, şimdiye kadar görüldüğü gibi kendi sağına teslim etmek zorunda kalacaktır. Bu konuda işlenmiş en büyük hata, Tek Parti Dönemi CHP’sinin kendi solunu ezmesi, 1946’da çok partili hayata geçildiği zaman bile kendi solunun örgütlenmesini yasaklayarak iktidarı 1950’de kendi içinden çıkmış sağcı bir ekibe terk etmek zorunda kalmasıdır. O dönemin vahim hatalarını yeniden kaşımak istiyor değilim, bugünü CHP de 1940’ların CHP’si değildir.  Fakat siyasi tarihimizin ders çıkarılması gereken olaylarından en önemlilerinden biri budur. Yani solu ve emekçileri ezip iktidarı işbirlikçi bir burjuva partisine teslim etmesi.
 
CHP, Kürt sorununu çözümü konusunda da utangaç olmayan, açık ce cesur adımlar atmalıdır. Yoksa “yemeyenin malını yiyen” biri çıkar.  AKP’nin giriştiği ama sonunu getiremediği açılım gibi programlarla Kürt aydınları ve emekçilerinin desteğini de alarak CHP’yi bir milliyetçi Türk partisi olarak kalmaya mahkûm eder. CHP içinde “az olsun, benim olsun” anlayışıyla hareket eden bir hayli çevre vardır. Kürtleri, Türkiye’nin bütünlüğü içinde tutmanın demokratik yolu vardır ve bu yol AKP iktidarının uyguladığı politikalar değildir. İki halkın demokrasi ve barış içinde birlikte yaşamasının çaresi vardır.

Siyasi mücadelenin temel amacı, ekonomik kaynakları ele geçirmektir. Muhalefet, bu kaynakları emekçiler yararına kullanmak için esaslı bir program yapmazsa ve bunu uygulayacağı konusunda emekçilere güven veremezse iktidara gelemez, gelse de iktidarı yeni bir tahterevalli ile sonuçlanır.

Yazar Sayfası: Yazarın Köşesi: / Tarih: 28.5.2021 08:54:59 / Okunma = 4056

Yazarın Diğer Yazıları

Psikojenik Amnezi (Yakınsak Aklın Unuttukları)
[ Ali Kurt ]

Bir Akıllının Taşınamaz Sırları
[ Ali Kurt ]

Evlilik mi, Bir Daha Düşün?
[ Ali Kurt ]

Kemik Kıran
[ Ali Kurt ]

Solak Nene, Eski Defter
[ Ali Kurt ]

Askıda Kalan Hayatlar
[ Ali Kurt ]

Delimsek
[ Ali Kurt ]

Arınma Seremonileri
[ Ali Kurt ]

Aradığınız Uzmanı Hemen Bulun... Aradığınız İşi Hemen BulunRum Yönetiminin Yeni Hayali Projesi Rum Yönetiminin Yeni Hayali Projesi (4)
Ankara’nın Kerkük Sessizliği!.. Ankara’nın Kerkük Sessizliği!.. (10)
Hangi Faiz Haram? Hangi Faiz Haram? (110)
Kendi adına konuş Kemal Bey! Kendi adına konuş Kemal Bey! (156)
NAZİLLİ CUMHURİYETİ NAZİLLİ CUMHURİYETİ (142)
Aleykümselam Aleykümselam (177)
Asgari Ücret Vergi Dışı Kalsın Söylemi Muhalefetin İyi Niyetli ama Büyük Yanlışıdır Asgari Ücret Vergi Dışı Kalsın Söylemi Muhalefetin İyi Niyetli ama Büyük Yanlışıdır (463)
Lozan Çatır Çatır Çiğnenirken!.. Lozan Çatır Çatır Çiğnenirken!.. (382)
20 yıl önce yazılan 20 yılı anlatan yazı 20 yıl önce yazılan 20 yılı anlatan yazı (538)
Güvenlik Kuvvetlerimize Verilen Arazi Güvenlik Kuvvetlerimize Verilen Arazi (598)
AKP Oyu neden sıfırlanmıyor? AKP Oyu neden sıfırlanmıyor? (837)
Görünmez goril! Görünmez goril! (685)
Bu Ekonomik Bataklıktan Çıkmak Mümkün mü? Bu Ekonomik Bataklıktan Çıkmak Mümkün mü? (989)
Bugün rengarenk bir gün Bugün rengarenk bir gün (814)
Erdoğan Rusya’nın Bu Planlarından Haberdar Mı? Erdoğan Rusya’nın Bu Planlarından Haberdar Mı? (876)
AKP’yi iktidarda tutmak için devlet kurumlarının “boş” gayretleri. AKP’yi iktidarda tutmak için devlet kurumlarının “boş” gayretleri. (1136)
İngilizlerin Kıbrıs Tuzağı İngilizlerin Kıbrıs Tuzağı (1036)
SAKARYA CEPHESİ’NDE BULUŞAN BABA-OĞUL SAKARYA CEPHESİ’NDE BULUŞAN BABA-OĞUL (1126)
İHA’lara Kara Propaganda Başladı İHA’lara Kara Propaganda Başladı (1045)
Diy@net Diy@net (1248)
Gerçekten Pes Doğrusu!.. Gerçekten Pes Doğrusu!.. (1316)
Rumlar Köşeye Sıkıştı Rumlar Köşeye Sıkıştı (1362)
Büyük Orta Doğu Projesinin Perde Arkası Büyük Orta Doğu Projesinin Perde Arkası (1462)
Sağlık Sektörü Neden Çökme Noktasına Geldi? Sağlık Sektörü Neden Çökme Noktasına Geldi? (1699)
Taliban’ı İlk Hangi Ülke Tanır? Taliban’ı İlk Hangi Ülke Tanır? (1718)
Mehmetçik’siz bir Kıbrıs olamaz! Mehmetçik’siz bir Kıbrıs olamaz! (1798)
EL ATINA BİNEN EL ATINA BİNEN (1847)
Afganistan’ı Bırak Suriye’ye Bak… Aynen Irak’ta Olan Oluyor!.. Afganistan’ı Bırak Suriye’ye Bak… Aynen Irak’ta Olan Oluyor!.. (1794)
ZİNDANA SIZAN IŞIK ZİNDANA SIZAN IŞIK (1850)
KKTC’deki Rum Okulu Kapatılmalı KKTC’deki Rum Okulu Kapatılmalı (1899)
Muhaliflerin Muhalefetten Nefreti ?! Muhaliflerin Muhalefetten Nefreti ?! (2503)
Turk'ün ateşle imtihanı Turk'ün ateşle imtihanı (2180)
Yerli ve milli ejército Yerli ve milli ejército (1979)
Yunanistan’ın Hayal Dünyasına Geri Dönüşü Yunanistan’ın Hayal Dünyasına Geri Dönüşü (2015)
YANGINDA ÇAY DAĞITARAK TESELLİ VERMEK! YANGINDA ÇAY DAĞITARAK TESELLİ VERMEK! (2340)
Saman bulamayan uçak bulabilir mı? Saman bulamayan uçak bulabilir mı? (2099)
Kıbrıs’lı Türklere Pasaport Tehdidi Kıbrıs’lı Türklere Pasaport Tehdidi (2575)
Küçük Kaymaklı ve Maraş Küçük Kaymaklı ve Maraş (2663)
Sedat Peker Tuzağı Sedat Peker Tuzağı (2730)
28 Şubat Davasında Verilen Karar Sürpriz Mi?! 28 Şubat Davasında Verilen Karar Sürpriz Mi?! (2692)
Kutsallığını Kaybeden Devlet Parçalanmaya Mahkûmdur Kutsallığını Kaybeden Devlet Parçalanmaya Mahkûmdur (2922)
Kuraklık Kuraklık (2896)
MKE MKE (2767)
1922’DE ANKARA’NIN ELÇİLİK KURULU AFGANİSTAN’DA  NASIL KARŞILANDI? 1922’DE ANKARA’NIN ELÇİLİK KURULU AFGANİSTAN’DA NASIL KARŞILANDI? (2976)
AFGANİSTAN’DA EMPERYALİZMİN BEKÇİLİĞİ AFGANİSTAN’DA EMPERYALİZMİN BEKÇİLİĞİ (3046)
Hep yazmak olmaz, bazen okumak lazım Hep yazmak olmaz, bazen okumak lazım (3015)
Saadet Partisi Seçime Gireceğini Sanıyor… Saadet Partisi Seçime Gireceğini Sanıyor… (3699)
Bir kadirşinaslık örneği ! Bir kadirşinaslık örneği ! (4180)
Siyaset salyası Siyaset salyası (3443)
Denenmiş denenmez Denenmiş denenmez (3602)
EŞKİYA EŞKİYA (3724)
Sedat Peker Neden Yakalanamaz, Nerede Olabilir? Sedat Peker Neden Yakalanamaz, Nerede Olabilir? (4551)
Sedat Peker niye bu kadar çok izleniyor? Sedat Peker niye bu kadar çok izleniyor? (4170)
MİLLETLER TESLİM OLMAZ MİLLETLER TESLİM OLMAZ (4201)
Pandeminin Kutusu Pandeminin Kutusu (4249)
Cübbeli Amirali Kim Koruyor? Cübbeli Amirali Kim Koruyor? (4473)
Arife Arife (3822)
Güzel Günler Görecek miyiz? Güzel Günler Görecek miyiz? (4690)
Ramazanı siyasete alet etmeye kalktılar, ramazanda içki satış rekoru kırdılar! Ramazanı siyasete alet etmeye kalktılar, ramazanda içki satış rekoru kırdılar! (4591)
Al sana soykırım (3) Al sana soykırım (3) (4447)
Al sana soykırım (2) Al sana soykırım (2) (4631)
Al sana soykırım Al sana soykırım (4729)
Sözde Ermeni Soykırımının Var Olmayan Toplu Mezarları Sözde Ermeni Soykırımının Var Olmayan Toplu Mezarları (5260)
Bari Bir “Müzik Notası” Verseydiniz!.. Bari Bir “Müzik Notası” Verseydiniz!.. (4704)
Ar damarı Ar damarı (4783)
DEMOKRASİYE DARBE! DEMOKRASİYE DARBE! (5006)
Darbeler bitti paranoyası  kaldı yadigar! Darbeler bitti paranoyası kaldı yadigar! (5475)
Çöküş Döngüsü: Yolsuzluk, Yoksulluk, Yoksunluk Çöküş Döngüsü: Yolsuzluk, Yoksulluk, Yoksunluk (5499)
Üç Kuvvet Komutanına Peşin Ceza… Bu Ne Acele?.. Bu Ne Vefasızlık?.. Üç Kuvvet Komutanına Peşin Ceza… Bu Ne Acele?.. Bu Ne Vefasızlık?.. (4968)
Uzaktan çalışmanın görünmez esasları Uzaktan çalışmanın görünmez esasları (4986)
Şeytan Taburu Şeytan Taburu (4882)
SİYASETİN AKLI BAŞINDAN GİTMİŞ! SİYASETİN AKLI BAŞINDAN GİTMİŞ! (5007)
PUDRA ŞEKERİ… PUDRA ŞEKERİ… (5541)
Üretime Katkısı Olmayan Meslekler Üretime Katkısı Olmayan Meslekler (8071)
Tekkedeki Apoletli Amiralin Hikâyesi!.. Tekkedeki Apoletli Amiralin Hikâyesi!.. (5560)
ATEİST, DEİST, SOSYALİST… ATEİST, DEİST, SOSYALİST… (5448)
Montrö Montrö (5207)
Gezi Parkı... Gezi Parkı... (5746)
NEREDEN İNCELDİYSE… NEREDEN İNCELDİYSE… (5899)
Sürü Sürü (6046)
Biden’a Bir “Ucu Yanık Mektup” Daha!.. Biden’a Bir “Ucu Yanık Mektup” Daha!.. (6101)
MEHMET’İN TARİHSEL YANILGISI MEHMET’İN TARİHSEL YANILGISI (6163)
Fosforlu Cevriye Fosforlu Cevriye (5966)
KADIN ERKEKTEN ÜSTÜNDÜR! KADIN ERKEKTEN ÜSTÜNDÜR! (6779)
Türkiye Satılığa Çıkıyor Türkiye Satılığa Çıkıyor (7438)
İdlib’de 34 Şehit… Putin… Ve “Barbarlık”… İdlib’de 34 Şehit… Putin… Ve “Barbarlık”… (9069)
Kıbrıs Sorununa Hindistan-Pakistan Çözümü Kıbrıs Sorununa Hindistan-Pakistan Çözümü (8629)
Atatürk’ün Emanetleri Arasında CHP’nin Yeri Atatürk’ün Emanetleri Arasında CHP’nin Yeri (10052)
İskilipli Atıf’a rahmet okuyanlar İskilipli Atıf’ın bildirisini de okusun! İskilipli Atıf’a rahmet okuyanlar İskilipli Atıf’ın bildirisini de okusun! (11983)
18 Yıllık İktidar İcraatı 18 Yıllık İktidar İcraatı (11472)
Muammer  Aksoy ve Tüm Devrim Şehitleri Anısına Muammer Aksoy ve Tüm Devrim Şehitleri Anısına (13352)
Ayçiçeği Ayçiçeği (11778)
Ülkenin İçi Boşaltılıyor… Ülkenin İçi Boşaltılıyor… (13649)
TÜRKİYE’DE FAŞİZMİN AYAK SESLERİ TÜRKİYE’DE FAŞİZMİN AYAK SESLERİ (14201)
Beşparmak Dağları'ndaki Bayrağımız Beşparmak Dağları'ndaki Bayrağımız (14113)
PUL PUL YILDIZLI SANCAK… PUL PUL YILDIZLI SANCAK… (18305)
2021 ve Sonrasında Açlıktan Ölen Sayısı Virüsten Ölen Sayısını Geçecek 2021 ve Sonrasında Açlıktan Ölen Sayısı Virüsten Ölen Sayısını Geçecek (20750)
AÇLIĞA MAHKÛM EDEN ASGARİ ÜCRET VE EMEKÇİ CENNETİ AÇLIĞA MAHKÛM EDEN ASGARİ ÜCRET VE EMEKÇİ CENNETİ (20144)
Aşı olanı mı, olmayalım mı? Aşı olanı mı, olmayalım mı? (19619)
2020, Salgında Ruh Sağlığım Dr. Kitap’a Emanet 2020, Salgında Ruh Sağlığım Dr. Kitap’a Emanet (26894)