https://jurnalist.com.tr/ Etkin Seçkin Haber Sitesi tr 6.5.2021 15:22:26 Jurnalist Jurnalist Haber Deyay - Jurnalist Haber Sitesi

OECD/PISA 2016 Raporu ve Yerlerde Sürünen “Milli” Eğitimimiz-3


      BU BAŞARISIZLIĞI NASIL BAŞARIYORUZ ?

Bu yazı serimizin bu bölümünde 13 Aralıkta MEB tarafından açıklanan yeni Öğretim Program Taslağı irdeleyecektik. Ancak konumzla yakından ilgili daha doğrusu BAŞARISIZLIK  BAŞARIMIZDA önemli rol oynayan eğitim sistemimizin 2 önemli aktörü ÖĞRETMENLER ve MİNİBUS ŞOFÖRLERİ HAKKINDA resmi yetkililerden 2 önemli açıklama yapıldı.
ORTAÖĞRETİM  BRANŞ ÖĞRETMENLERİNİN YETERLİLİĞİ
    Bunlardan biri MEP Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel müdürü Doç Dr. Semih Aktekin’in bir sempozyumda yaptığı açıklama. Bu açıklamaya göre KPSS kapsamında yapılan Öğretmenlik Alan Bilgi Testi ( ÖABT ) sınavlarında öğretmenlerin ders verdikleri branşlarda gösterdikleri  “başarı” durumu. 15 yaş öğrencilerinin PISA testlerinde göstedikleri başarısızlıktan daha vahim. En başarısız grup da lise matematik öğretmenleri, branşlarında sorulan 50 sorudan ortalama 9’nu doğru yanıtlamışlar. En başarılı öğretmenler ise 50 sorudan ortalama 32 soruyu doğru yanıtlayan türkçe öğretmenleri. Branşlara göre genel sonuçlar aşağıdaki tabloda görülüyor.      

 
Öğretmenler mevcut eğitim politika ve uygulamalarının hem öznesi hem nesnesi konumundadır. Öznesidir çünkü sistemi işleten, öğrencilere kendi alanlarında rehberlik ve öğreticilik yapan bir meslek. Yani bilgi, düşünce ve beceri dağarcıklarında ne varsa onları öğrencilere verebilirler. Aynı zamanda Öğretmen sistemin bir nesnesi, dünün öğrencisi, sistem tarafından yetiştirilen bir nesne, sistemin bir ürünüdür. Eğitim sistemi – öğretmen ilişkisi Tavuk – yumurta ilişkisi gibi şey. Tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan çıkar ikilemi gibi. Tavuk hasta ise yumurta da hastalıklı, yumurtadan çıkan civciv de hasta bir tavuk olacaktır.    

EĞİTİM SİSTEMİZDE ULAŞIM SEKTÖRÜ - MİNİBUS  ŞOFÖRLERİ

Eğitim sistemimizin önemli aktörlerinden biri de ulaşım servis sektörü, servis minibus şoförleridir. Bunu bu yazı serimizin birinci bölümünde eğitime seferber ettiğimiz kaynaklar arasında zikretmiştik. Geçtiğimiz günlerde Emniyet Genel Müdürlüğünün konuya ilişkin bir raporu ve valiliklere ve belediye başkanlıklarına yazdığ bir yazı basında yer aldı. Gazetenin haber başlığı OKUL SERVİS ARAÇLARININ KAZA BİLANÇOSU AĞIR. Rapordaki bilgilere göre il ve ilçe belediye sınırları içinde okul servis hizmeti veren araç sayısı 81.779, kırsal kesimde taşımalı eğitimde hizmet veren araç sayısı 92.492 ve toplam 174.271 eğitim sistemizdeki ulaşım sektörü toplam araç sayısı. Bu sektörün büyüklüğü birçok ülkenin toplam eğitim sistemine ayırdığı kaynakların üzerinde. Bu çapta bir sektör büyüklüğünü, bu yazı serisine başlarken ben öngörmüyordum.
  
Rapora göre 2016 yılı emniyet denetimlerinde 88335 servis aracı denetlenmiş, 4672 araca muhtelif cezai işlem uygulanmıştır. 2016 yılında okul servis araçları 1588 kazaya karışmış, bu kazalarda 8 kişi ölmüş, 3182 kiş yaralanmıştır.

Zaman zaman gazetelere, TV haberlerine yansıyan okul önlerinde servis araç şirketi sürücüleri arasındaki taşlı, sopalı, bıçaklı, tabancalı rekabet kavgaları da eğitim sistemimizin bir parçası haline geldi. Çocuklarımızın günün 3-4 saatini içinde geçirdikleri servis minibüsleri mafyalaşmış bir sektörün kontrolunda. Emniyet genel müdürlüğü raporunda bu araçları kontrol etmekte yetersiz kaldıklarını, okul yönetimlerinin, öğretmenlerin devreye girmesini talep ediyor. Alın size eğitim sistemimize katılan yeni bir sektör, Güvenlik Sektörü.
Kendi yarattığımız OKUMUŞ  CEHALET ÜRETİMİ CANAVARINI kontrol etmek için de ayrıca bir kaynak tahsisi gerekiyor.
    Son günlerin 2 gazete haberi daha okul servis şoförleri ile ilgili. Sakarya’da uzun süredir aranan, genç kızları kaçırıp tecavüz eden Sakarya sapığı yakalandı. Sanık bir servis şoförü.  Müjdat gezen sanat merkezini kundaklayan sapık gene bir servis şoförü.
    Çocuklarımızın eğitilip iyi bir yurttaş olmaları için okula gönderdiğmiz minibuslerin, okuldaki öğretmenlerin durumu böyle olunca, önümüzdeki yıllarda bizim daha büyük başarsızlıkları başaracağımıza kesin gözüyle bakabiliriz.
    Yazımızın bu bölümünde yeni müfredat programını irdeleyecek, başarısızlık başarımızın içerik yönünden nedenlerini sorgulayacaktık. Ancak, gündeme anayasa değişikliği referandumu düşünce kimse eğitimdeki kanamayla ilgilenmiyor. O nedenle biz de bu tartışmaya daha ilerde devam etmek üzere ara vereceğiz.
    MEB yeni müfredat programının kamuoyunca tartışılması, eleştiri ve öneriler için bir aydan daha kısa bir ASKI SÜRESİ vermişti, o da 13 şubatta bitti. Eskiden evlennme başvuruları için bile 15 günlük askı süresi verilirdi, şimdi kalktı. Köy ve kasabalardaki kadastro tesbitlerinin askı süresi bile 1 aydır. MEB ‘in ve hükümetin Türkiye’nin geleceğini, ulusal güvenliğini, bekasını ilgilendiren böyle bir konuda kamuoyunun eleştiri ve önerilerine tanıdığı süre, eleştiri ve önerilere kapıları  kapattığının bir göstergesi. Muhalefet partilerinin ve sivil toplumun eğirtimdeki kanamanın takipçisi olmaları lazım. Cumhurbaşkanının ve AKP yönetiminin saptadığı gündem içinde onlara laf yetiştirme yarışının dışında Türkiye’nin kanayan yaralarına merhem olacak çözümler üretmeli ve kamuoyuna sunmalıdır.  Biz biraz ara verip takibe devam edeceğiz. 
AHMET AKKÜÇÜK
26.02.2016       

Yazar Sayfası: Yazarın Köşesi: / Tarih: 26.2.2017 00:00:00 / Okunma = 3132

Yazarın Diğer Yazıları

Psikojenik Amnezi (Yakınsak Aklın Unuttukları)
[ Ali Kurt ]

Bir Akıllının Taşınamaz Sırları
[ Ali Kurt ]

Evlilik mi, Bir Daha Düşün?
[ Ali Kurt ]

Kemik Kıran
[ Ali Kurt ]

Solak Nene, Eski Defter
[ Ali Kurt ]

Askıda Kalan Hayatlar
[ Ali Kurt ]

Delimsek
[ Ali Kurt ]

Güzel Günler Görecek miyiz? Güzel Günler Görecek miyiz? (41)
Ramazanı siyasete alet etmeye kalktılar, ramazanda içki satış rekoru kırdılar! Ramazanı siyasete alet etmeye kalktılar, ramazanda içki satış rekoru kırdılar! (184)
Al sana soykırım (3) Al sana soykırım (3) (253)
Al sana soykırım (2) Al sana soykırım (2) (283)
Al sana soykırım Al sana soykırım (328)
Sözde Ermeni Soykırımının Var Olmayan Toplu Mezarları Sözde Ermeni Soykırımının Var Olmayan Toplu Mezarları (407)
Bari Bir “Müzik Notası” Verseydiniz!.. Bari Bir “Müzik Notası” Verseydiniz!.. (369)
Ar damarı Ar damarı (414)
DEMOKRASİYE DARBE! DEMOKRASİYE DARBE! (598)
Darbeler bitti paranoyası  kaldı yadigar! Darbeler bitti paranoyası kaldı yadigar! (717)
Çöküş Döngüsü: Yolsuzluk, Yoksulluk, Yoksunluk Çöküş Döngüsü: Yolsuzluk, Yoksulluk, Yoksunluk (758)
Üç Kuvvet Komutanına Peşin Ceza… Bu Ne Acele?.. Bu Ne Vefasızlık?.. Üç Kuvvet Komutanına Peşin Ceza… Bu Ne Acele?.. Bu Ne Vefasızlık?.. (786)
Uzaktan çalışmanın görünmez esasları Uzaktan çalışmanın görünmez esasları (936)
Şeytan Taburu Şeytan Taburu (910)
SİYASETİN AKLI BAŞINDAN GİTMİŞ! SİYASETİN AKLI BAŞINDAN GİTMİŞ! (928)
PUDRA ŞEKERİ… PUDRA ŞEKERİ… (1137)
Üretime Katkısı Olmayan Meslekler Üretime Katkısı Olmayan Meslekler (1701)
Tekkedeki Apoletli Amiralin Hikâyesi!.. Tekkedeki Apoletli Amiralin Hikâyesi!.. (1433)
ATEİST, DEİST, SOSYALİST… ATEİST, DEİST, SOSYALİST… (1400)
Montrö Montrö (1351)
Gezi Parkı... Gezi Parkı... (1489)
NEREDEN İNCELDİYSE… NEREDEN İNCELDİYSE… (1637)
Sürü Sürü (1845)
Biden’a Bir “Ucu Yanık Mektup” Daha!.. Biden’a Bir “Ucu Yanık Mektup” Daha!.. (1781)
MEHMET’İN TARİHSEL YANILGISI MEHMET’İN TARİHSEL YANILGISI (1928)
Fosforlu Cevriye Fosforlu Cevriye (1958)
KADIN ERKEKTEN ÜSTÜNDÜR! KADIN ERKEKTEN ÜSTÜNDÜR! (2249)
Türkiye Satılığa Çıkıyor Türkiye Satılığa Çıkıyor (2661)
İdlib’de 34 Şehit… Putin… Ve “Barbarlık”… İdlib’de 34 Şehit… Putin… Ve “Barbarlık”… (3304)
Kıbrıs Sorununa Hindistan-Pakistan Çözümü Kıbrıs Sorununa Hindistan-Pakistan Çözümü (3345)
Atatürk’ün Emanetleri Arasında CHP’nin Yeri Atatürk’ün Emanetleri Arasında CHP’nin Yeri (4010)
İskilipli Atıf’a rahmet okuyanlar İskilipli Atıf’ın bildirisini de okusun! İskilipli Atıf’a rahmet okuyanlar İskilipli Atıf’ın bildirisini de okusun! (4919)
18 Yıllık İktidar İcraatı 18 Yıllık İktidar İcraatı (5557)
Muammer  Aksoy ve Tüm Devrim Şehitleri Anısına Muammer Aksoy ve Tüm Devrim Şehitleri Anısına (6770)
Ayçiçeği Ayçiçeği (6174)
Ülkenin İçi Boşaltılıyor… Ülkenin İçi Boşaltılıyor… (7282)
TÜRKİYE’DE FAŞİZMİN AYAK SESLERİ TÜRKİYE’DE FAŞİZMİN AYAK SESLERİ (7652)
Beşparmak Dağları'ndaki Bayrağımız Beşparmak Dağları'ndaki Bayrağımız (7540)
PUL PUL YILDIZLI SANCAK… PUL PUL YILDIZLI SANCAK… (13026)
2021 ve Sonrasında Açlıktan Ölen Sayısı Virüsten Ölen Sayısını Geçecek 2021 ve Sonrasında Açlıktan Ölen Sayısı Virüsten Ölen Sayısını Geçecek (14655)
AÇLIĞA MAHKÛM EDEN ASGARİ ÜCRET VE EMEKÇİ CENNETİ AÇLIĞA MAHKÛM EDEN ASGARİ ÜCRET VE EMEKÇİ CENNETİ (14759)
Aşı olanı mı, olmayalım mı? Aşı olanı mı, olmayalım mı? (14779)
2020, Salgında Ruh Sağlığım Dr. Kitap’a Emanet 2020, Salgında Ruh Sağlığım Dr. Kitap’a Emanet (19758)
Redneck Redneck (13707)
TRUMP BAŞARSAYDI… TRUMP BAŞARSAYDI… (17808)
Türkiye nin Doğu Akdeniz politikası ve KKTC Türkiye nin Doğu Akdeniz politikası ve KKTC (19255)
Ülkemizin Düze Çıkması İçin 2021 Yılında Yapılması Gerekenler Ülkemizin Düze Çıkması İçin 2021 Yılında Yapılması Gerekenler (19173)
KUMSAL KATLİAMI NASIL OLDU KUMSAL KATLİAMI NASIL OLDU (22487)
ÜLKEMİZDEKİ YENİ CEPHELEŞME  ve  DEVRİMCİLERİN BARIŞ PROGRAMI ÜLKEMİZDEKİ YENİ CEPHELEŞME ve DEVRİMCİLERİN BARIŞ PROGRAMI (20075)
Yobazın tehtidi Yobazın tehtidi (20322)
YAĞMUR DUASI: CEHALET İKTİDARDA YAĞMUR DUASI: CEHALET İKTİDARDA (17098)
Neye Kriz Diyoruz, Neye Demiyoruz? Neye Kriz Diyoruz, Neye Demiyoruz? (20774)
Tank Palet... Tank Palet... (21293)
Türkiye Kornovirüs’ü ve Diğer Bulaşıcı Hastalıkları Yenebilir mi? Türkiye Kornovirüs’ü ve Diğer Bulaşıcı Hastalıkları Yenebilir mi? (19223)
TÜRK’ÜN İTİ ŞEHRE İNİNCE… TÜRK’ÜN İTİ ŞEHRE İNİNCE… (21392)
Gargara Gargara (19725)
İrini Operasyonu Sorumlularına Türkiye Tutuklama Emri Çıkartmalı İrini Operasyonu Sorumlularına Türkiye Tutuklama Emri Çıkartmalı (23144)
ZORAKİ DEMOKRAT! ZORAKİ DEMOKRAT! (15872)
AB AB (16971)
Erdoğan Reformları Yapabilir mi? Erdoğan Reformları Yapabilir mi? (17579)
Camiler Halka Devredilmeli Camiler Halka Devredilmeli (17544)
Meslek hayatımın en büyük onurunu ilk kez açıklıyorum Meslek hayatımın en büyük onurunu ilk kez açıklıyorum (19001)
İnsanlık Destani İnsanlık Destani (19496)
Ülkenin en cahili bile doların kaç TL olacağını biliyor. Ülkenin en cahili bile doların kaç TL olacağını biliyor. (18821)
CUMHURİYETİ DEMOKRASİ İLE TAÇLANDIRMAK CUMHURİYETİ DEMOKRASİ İLE TAÇLANDIRMAK (22958)
Fransa Fransa (18135)
Karen Fogg’un çocukları devrede! Karen Fogg’un çocukları devrede! (27790)
Kimsin sen... Kimsin sen... (17375)
E-Taşeronluk Sistemi ve CHP Zihniyetinin Mücadele Çabaları E-Taşeronluk Sistemi ve CHP Zihniyetinin Mücadele Çabaları (19933)
TÜRKİYE AYDINLANMANIN NERESİNDE? TÜRKİYE AYDINLANMANIN NERESİNDE? (20221)
Anayasa var mı ki, mahkemesi olsun? Anayasa var mı ki, mahkemesi olsun? (17930)
Maraş’ta tabular yıkılıyor Maraş’ta tabular yıkılıyor (20170)
Entarili hekim Entarili hekim (16186)
Mary Mary (15456)
Yazı bilmem... Yazı bilmem... (44711)
Basit Usulde Ekonomik Kriz Hesabı Basit Usulde Ekonomik Kriz Hesabı (20852)
Fransa, Türkiye’yi Afrika’daki Sömürgeleri ile Karıştırdı Fransa, Türkiye’yi Afrika’daki Sömürgeleri ile Karıştırdı (18483)
MUSTAFA KEMAL PAŞA MI?  ATATÜRK MÜ? MUSTAFA KEMAL PAŞA MI? ATATÜRK MÜ? (24051)
Eyyy Moody’s, ezanı susturamayacaksınız Eyyy Moody’s, ezanı susturamayacaksınız (20809)
Orta Doğu’da Değişen Dengeler Orta Doğu’da Değişen Dengeler (17976)
ABD Rumlara arka mı çıkıyor? ABD Rumlara arka mı çıkıyor? (15449)
30 Ağustos ve Doğu Akdeniz 30 Ağustos ve Doğu Akdeniz (18859)
Diktayla Yönetilen Ülkelerde Halk ya Dönek ya da Denek Olur! Diktayla Yönetilen Ülkelerde Halk ya Dönek ya da Denek Olur! (24921)
BÜYÜK ZAFER’İN ŞİFRELERİ BÜYÜK ZAFER’İN ŞİFRELERİ (19892)
CHP’nin planları tamamen altüst olacak. CHP’nin planları tamamen altüst olacak. (16027)
Türkiye nin ve KKTC nin  Kaderi Değişecek Türkiye nin ve KKTC nin Kaderi Değişecek (16537)
Koca Atatürk’ün partisi CHP’yi Kılıçtaroğlu cebine sığdırdı. Koca Atatürk’ün partisi CHP’yi Kılıçtaroğlu cebine sığdırdı. (15493)
SENİ KARDEŞLİKTEN REDDEDİYORUM! SENİ KARDEŞLİKTEN REDDEDİYORUM! (16213)
Muharrem İnce parti kurmakta haklıdır Muharrem İnce parti kurmakta haklıdır (15964)
Seçimle başkan olan Kılıçtaroğlu seçimle gitmeyecek Seçimle başkan olan Kılıçtaroğlu seçimle gitmeyecek (15206)
KILIÇTAROĞLU’NUN KERİM DEVLETİ KILIÇTAROĞLU’NUN KERİM DEVLETİ (15240)
Yeni Sosyal Medya Yasası’nın Amacı Nedir? Yeni Sosyal Medya Yasası’nın Amacı Nedir? (16148)
1920’de bir asır ilerdeydi 2020’de bir asır gerideler 1920’de bir asır ilerdeydi 2020’de bir asır gerideler (23156)
Son Mutlu Seçim Son Mutlu Seçim (15122)
CHP’deki Uyuşukluk Hastalığı CHP’deki Uyuşukluk Hastalığı (19292)
Kadın yoktu öyle mı? Kadın yoktu öyle mı? (16928)
YAŞAYAN FETİH RUHU ve MUSTAFA KEMAL PAŞA YAŞAYAN FETİH RUHU ve MUSTAFA KEMAL PAŞA (18005)
Kıdem tazminatı. Kıdem tazminatı. (13264)
Evrensel Temel Gelir (ETG) Eleştirileri üzerine Düşünceler   Evrensel Temel Gelir (ETG) Eleştirileri üzerine Düşünceler (60819)
Kuvayı Milliye den kozmik odaya Kuvayı Milliye den kozmik odaya (11426)