andı.

TAKSİM’E GELEN İLK GRUP CUMHURİYET ANITI’NA ÇELENK BIRAKTI

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde HAK-İŞ, Taksim Meydanı’nda Kazancı Yokuşu’na çelenk bıraktı. 1 Mayıs 1977’deki kutlamalarda hayatını kaybedenlerin anısına karanfil bırakan grup daha sonra Cumhuriyet Anıtı’na yürüyüşe geçti. Anıt önünde toplanan grup adına basın açıklaması okundu.

HAK-İŞ İstanbul İl Başkanı Mustafa Şişman, grup adına bir açıklama yaparak, "Bugün Taksim’den, 81 ilden, tüm Türkiye’den sesleniyoruz. Bizler haklarımız için, özgürlüklerimiz için, demokrasi için, adil bir dünya için alanlardayız. Özgürlükçü, katılımcı, sivil ve demokratik yeni Türkiye için birlikteyiz. Din, vicdan ve fikir özgürlüğünün, toplumun her kesimine hakim kılınması için alanlardayız. Bizler sosyal devlet, sosyal barış, sosyal adalet, eşitlik ve sendikal haklarımız için 1 Mayıs 2019’da Taksim başta olmak üzere tüm yurtta alanlardayız" dedi. Açıklamanın ardından grup Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı.  Gülsel KENARLI - Güven USTA/İSTANBUL, (DHA)BAKIRKÖY’DE 1 MAYIS KUTLANDI

Bakırköy’de düzenlenecek olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları için toplanan grupların alana yürüyüşü başladı. Grupların bazıları otobüslerle bazıları ise metrobüslerle Bakırköy’e geldi. Bakırköy metrobüs durağında yoğunluk oluştu. Durakta toplanan gruplar kortej halinde alana doğru yürümeye başladı. DİSK kortejine katılanlar halay çekti. Grupların alana yürüyüşü sürüyor. Cemil ÖZDEMİR-Ümit UZUN-Harun UYANIK/İSTANBUL, (DHA)

KARAMAN VE AKSARAY’DA 1 MAYIS KUTLAMALARI

Karaman ve Aksaray’da ’1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’, coşkuyla kutlandı.

Karaman’da işçi sendikaları üyeleri İstasyon Caddesi’nde bir araya geldi. İşçiler ardından Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na kadar yürüyüş yaptı. Yürüyüşe CHP’liler de eşlik etti. Yürüyüşten sonra işçiler adına konuşan Eğitim- Sen Karaman Temsilcisi Emir Koçak, ’’Biz, EYT’li, atanamayan öğretmen, atanamayan mühendis, atanamayan doktor istemiyoruz. Biz, ülkemizin stratejik işletmelerinin, fabrikalarının, arazilerinin yabancı şirketlere satılmasını istemiyoruz. İstihdamın bir parçası sözleşmeli, taşeron, ücretli istihdamı, kuralsız esnek çalışma sistemlerini istemiyoruz’’ dedi. Kutlamalar, halk oyunları ekibinin gösterisinin ardından sona erdi.

Aksaray’da da işçiler 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda toplandı. İşçiler adına konuşan Türk Metal Sendikası Aksaray Şube Başkanı Muharrem Taşdemir, kıdem tazminatının fona devrini istemediklerini belirtti. Ardından işçiler davul ve zurna eşliğinde halay çekerek bayramlarını kutladı.  Muammer ŞEN- Erkan ALTUNTAŞ/KARAMAN, AKSARAY, (DHA)TÜRK-İŞ’İN, İZMİT’TEKİ 1 MAYIS KUTLAMASINA BİNLERCE KİŞİ KATILDI

Türk-İş tarafından İzmit’te düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamasına binlerce kişi katıldı.

Türk-İş’e bağlı 34 sendikanın yer aldığı kutlamalar öncesinde 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda polis ekipleri, sabah erken saatlerde meydanın içinde ve çevresinde güvenlik önlemi aldı. Doğu Kışla Parkı’nda toplanılmasının ardından burada oluşturulan kortej ’Yaşasın 1 Mayıs’, ’Susma sustukça sıra sana gelecek’ sloganları atarak yaklaşık 1,5 kilometre uzaklıkta bulunan kutlamaların yapılacağı 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’na kadar yürüdü.

1 Mayıs kutlamalarına katılanlar alana üst araması yapıldıktan sonra alındı. Alanda Türk bayrakları ile Türk-İş Sendikaları flamaları dağıtıldı. Alanda ayrıca ’Kıdem tazminatıma dokunma’, ’Vergide adalet sağlansın’, ’Taşeronda ayrımcılığa son’, ’Krizin bedelini ödemem’, ’Emeklilikte yaşa takılmak istemiyorum’ yazılı pankartlar yer aldı. Kutlamalar saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Halk oyunları gösterilerinin de yer aldığı alanda ilk olarak Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal-Sen Genel Başkanı Pevrul Kavlak, ardından Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay konuşma yaptı. Ergün AYAZ- Dinçer AKBİR- Alişan KOYUNCU/İZMİT (Kocaeli), (DHA)ÇANAKKALE’DE 1 MAYIS EMEKÇİ VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLANDI

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, kutlandı.

Ayvacık İlçe Belediyesi’nde çalışan işçiler ile farklı noktalardan gelen bir grup işçi, belediye binası önünde toplandı. Ardından Atatürk Kültür Parkı’na yürüdü. Ayvacık Belediye Başkanı CHP’li Mesut Bayram’ın da katıldığı yürüyüşün sonunda işçiler, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Saygı duruşu ile İstiklal Marşı okunmasının ardından Başkan Bayram konuşma yaparak, "1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Emeğe ve emekçiye saygı çok önemli bir unsurdur. 1 Mayıs, işçinin, memurun, çiftçinin, emekçinin, alın terinin bayramıdır. Birlik, dayanışma ve mücadelenin, demokrasi, özgürlük ve barışın günüdür. Tüm emekçi kardeşlerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyorum" dedi. İpek YAVAŞ/AYVACIK (Çanakkale), (DHA) 

TRABZON’DA 1 MAYIS COŞKUSU

Trabzon’da, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü, sendika ve siyasi partilerin öncülüğünde Atatürk Alanı’nda coşkuyla kutlandı.

Kutlamalar için öğle saatlerinde Cumhuriyet Caddesi’nde toplanan yaklaşık bin kişi, Atatürk Alanı’na yürüdü. Kutlamaların yapılacağı alanda ve çevresinde polis geniş güvenlik önlemi aldı. Kutlamalara yöresel kıyafetleriyle katılan kadınlar renkli görüntüler oluşturdu. Kutlamalar, yapılan açıklamaların ardından sona erdi. Uğur AYDIN- Bilge AVCI/ TRABZON, (DHA)MALATYA’DA 1 MAYIS KUTLANDI

Malatya’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, yüzlerce kişinin katılımıyla davul zurna eşliğinde, halaylarla kutlandı. 

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle sabah erken saatlerden itibaren kent merkezinde toplanan işçiler, yürüyüş için kortej oluşturdu. Ellerinde pankartlar ve dövizler bulunan işçilere siyasi partiler ve sendika temsilcileri de katıldı. Çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu kalabalık, davul zurna eşliğinde Emeksiz Yüzüncüyıl Meydanı’na yürüdü.

Alana polisler tarafından üst aramasından geçirildikten sonra alınan yüzlerce kişi, halaylar çekip, şarkılar söyleyerek 1 Mayıs’ı kutladı. Taha AYHAN/MALATYA, (DHA)GAZİANTEP’TE 1 MAYIS KUTLANDI

Gaziantep’te 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, kutlandı.

Sabah saatlerinden itibaren polis ekipleri kutlamaların yapılacağı Kırkayak Parkı’nda önlemlerini alırken, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin grupları da öğle saatlerinden itibaren alanda toplandı. Alana gelenler, üst aramasından geçirildikten sonra içeri alındı. Şarkıların çalındığı alanda işçiler, halaylar çekip sloganlar attı.

Alana galenlere seslenen DİSK Gaziantep Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, işçilere birlik çağrısında bulunarak, "Bizler biliyoruz ki demokrasinin, özgürlüğü ve barışın olmadığı yerde işçiler haklarını savunamaz. İşçiler birlik olursa bu ülkede barış, adalet ve kardeşlik boy verir" dedi. Kadir GÜNEŞ- Mustafa KANLI/GAZİANTEP

Kaynak: dha / Tarih: 5/1/2019 / Okunma = 172

Tavsiye Ettiğimiz Kitaplar

Diğer Haberlerimiz