Ekrem İmamoğlu Ankara’ya gitti

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Ankara’ya gitti. İmamoğlu, ailesiyle birlikte Anıtkabir’i ziyaret etti.

Ankara’ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda basın açıklaması yapan Ekrem İmamoğlu, ziyaretine ilişkin bilgi verdi. İmamoğlu,  "Seçim sonrası için Ankara’ya, Anıtkabir’e bir ziyaret planlamıştım. Bu benim çocuklarımla beraber manevi planımdı. Akabinde genel merkezi, sayın genel başkanımı ziyaret edeceğim. Ardından da İYİ Parti Genel Başkanı sayın Meral Akşener’i ziyaret edeceğim" dedi. 

Miraç kandilini herkes için mübarek olması temennisinde bulunan Ekrem İmamoğlu, seçim sonrası gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.


"YÜKSEK SEÇİM KURULU ŞU ANDA BENİM GÜVENEĞİM TEK KURUM

"Yüksek Seçim Kurulu şu anda benim güvendiğim tek kurum" diyen Ekrem İmamoğlu, "Benim sayın Yıldırım’a vicdanen güvenim kalmamıştır. Hala afişler asılıyor ve hala sandıklarla ilgili beyanlarda bulunuyor ve sosyal medya duyuruları yapılıyorsa  çok yazık ve günah. Benim duyurum şudur; elimizde evraklar var. 16 milyon adına kararlıyım. Kimdir Ekrem İmamoğlu, kimdir Binali Yıldırım? Millettir önemli olan. Onlar adına kararlıyım. Sandık tutanakları sayın Yıldırım lehine sonuç verseydi, ben çıkıp ’hayırlı uğurlu olsun’ derdim. Buradan Cumhuriyet Halk Partisi örgüt üyelerine, gönüllülere çağrı yapıyorum. Gitsinler, sükunetle ilçe seçim kurulları önlerinde tedbir almaya devam etsinler. İl Başkanlığımız, MYK üyeleri, milletvekillerimiz zaten yoğun bir şekilde süreci takip ediyorlar. Tek bir oyumuza sıkıntı getirmeyeceğiz" dedi.


İBB’DEN DOSYA KAÇIRIYORLAR İDDİASI

Ekrem İmamoğlu, "Büyükşehir belediyesinden bir sürü ihbar alıyoruz. Şu iki günde dosya kaçıranlar odasını toplayanlar. Ben gelip tedbir almak istiyorum. İstanbullu’nun bir kuruşunun bile hesabını soracağım. Oradaki siyasi iradeyi, hiçbir İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin alın teri akıtan çalışanı dinlemesin" şeklinde konuştu. 


"YSK BİZİ YANILTMAYACAK"

İmamoğlu,  YSK’ye itiraz sürelerinin bugün sona ereceğine ilişkin bir soruya, "Yüksek Seçim Kurulu’na güveniyorum. Bizi yanıltmayacak. Bu ülke büyük bir ülke, bu devlet büyük bir devlet, bu millet büyük bir millet" yanıtını verdi

Konuşmasında "Anadolu Ajansı’nı artık yok sayıyorum" diyen İmamoğlu, "Benim paramı alıp cebine koymasın. 82 milyonun parasını alıp cebine koymasın. Nasıl siyasi cümleler ettiğini biliyorum.  Bir genel müdür; gitsin siyaset yapsın. Belki milletvekili olur, muhtar olur" ifadelerini kullandı.  Basın açıklamasının ardından Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu ve çocuklarıyla birlikte Ankara’ya gitti. Enver ALAS/İSTANBUL, (DHA)   

ANITKABİR’İ ZİYARET ETTİ

İstanbul’da resmi olmayan sonuçlara göre Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini önde tamamlayan Millet İttifakı’nın adayı CHP’li Ekrem İmamoğlu, ailesiyle birlikte Anıtkabir’i ziyaret etti.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde, resmi olmayan sonuçlara göre, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen CHP’li Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek ve çocukları Semih, Mehmet Selim ve Beren İmamoğlu ile birlikte Anıtkabir’e ziyarette bulundu. İmamoğlu’na, CHP milletvekilleri ile birlikte çok sayıda partili ve vatandaş da eşlik etti. Beraberindeki kalabalık ile Aslanlı Yol’dan yürüyerek Anıtkabir’e giren Ekrem İmamoğlu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra İmamoğlu, dua etti, ardından Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti. Ekrem İmamoğlu, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

"Bugün manevi huzurunda, 1919 yılında başlattığınız Kuvayı Milliye ruhunun 100’üncü yılının içerisinde, aynı ruhla, 21’inci yüzyılda fikri hür, vicdanı hür nesiller olarak, akıl ve bilimle cennet vatanımızın en güzel şehri İstanbul’a tüm tarihi birikimi, maneviyatını koruyarak, milli unsurlarından asla taviz vermeden hizmet edeceğime söz veriyorum. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu."

Ekrem İmamoğlu, Anıtkabir çıkışında kendisine sevgi gösterisinde bulunan kalabalığı, ziyarette bulunacağı CHP Genel Merkezi’ne davet ederek ayrıldı. Selen YALAZ- İbrahim KÖRDEMİRCİ- Haluk KARAASLAN/ANKARA, (DHA)


KILIÇDAROĞLU’NU ZİYARET ETTİ

İstanbul’da resmi olmayan sonuçlara göre seçimi önde tamamlayan Ekrem İmamoğlu, Anıtkabir ziyareti ardından CHP Genel Merkezi’ne geçerek, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. İmamoğlu’nun ziyaretinde, Ankara’da resmi olmayan sonuçlara göre seçimi önde tamamlayan CHP’li Mansur Yavaş da yer aldı. İmamoğlu, daha sonra genel merkez önünde seçim otobüsünün üzerine çıkarak toplanan kalabalığa hitap etti.

’BU TÜRKİYE’NİN HAYRINA BİR SANDIK’

İmamoğlu, aday olduğunda önce Anıtkabir’i ziyaret ettiğini hatırlatarak, "Çünkü şu anda tümüyle ideallerimizin yol yürüyüşümüzde bize ışık olacağını biliyoruz. Bunların temel dayanağının Cumhuriyet ilkeleri olduğunu biliyoruz. En büyük motivasyonumuz, bu ülkenin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk olduğunu biliyoruz. Bu sandık Türkiye’nin hayrına bir sandıktır. Bu sandığın kaybedeni yoktur ne Ankara ne de İstanbul’da" dedi.

’BARIŞMA SEÇİMİ’

31 Mart’’ın bir uzlaşma seçimi olduğunu vurgulayan İmamoğlu, "Bu aynı zamanda barışma seçimidir. Barışmanın ötesinde sevgi ve saygıyla dayanışmanın seçimidir. Bugün itibarıyla partilerinden, yaşam biçimlerinden, verdikleri oydan dolayı birbirlerine selam vermeyen insanların artık selam verme seçimidir. Hem Mansur Yavaş hem ben bütün toplumu barıştırma konusunda tecrübelerimizi paylaşacağız. Ve yerel yönetimde Türkiye’de çok büyük örneklere imza atacağız. Bu bir başlangıç anıdır. Coşkusunu yaşıyoruz; ama şunu belirtmek istiyorum. İş birliğine ihtiyacımız var. Kimsenin kalbini kırmadan, kimseyi incitmeden, kimseye nispet yapmadan kol kola omuz omuza bir millet olmayı güzel bir neslin yetişmesi konusunda iş birliği yapmanızı yürekten istiyorum. Her birinizin yol arkadaşlığına talibiz. İyi ki varsınız, hepinize teşekkür ediyorum" diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU: BÜTÜN KENTİ KUCAKLAYACAKLAR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Ekrem İmamoğlu’nun seçime girmeden önce ve kazandıktan sonra önce Anıtkabir’i ziyaret ettiğine vurgu yaparak, "Seçim sonrası iki başkanla birlikteyiz. Ekrem Başkanı biraz sonra İstanbul’a yolcu edeceğiz. Ne yaparlarsa yapsınlar bütün sandıkların başında milletvekili ve ilçe başkanlarımız bütün gün 24 saat boyunca görev başındalar. Sizin duyarlılıklarınızı, bizim duyarlılıklarımızı biliyorlar" dedi.

Ayrımcılıktan yana olmadıkların ifade eden Kılıçdaroğlu, "İstanbullulara, Ankaralılara, Adanalılara, Mersinlilere seslenmek isterim. Bizim belediye başkanlarımız asla ve asla ayrımcılık yapmayacak, bütün kenti kucaklayacaklar. Şehirlerimizi, kazanılan illeri insan sevgisiyle yöneteceğiz. O kentlerde Allah’ın izni ve onların çalışmalarıyla hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Göreceksiniz her evde huzur olacak. Her evde bereket olacak. O güveni yaydığımız zaman şu gerçek ortaya çıkacak; bir yerde yerel yönetimde CHP’li belediye başkanı varsa bilin ki orada güzellik, kardeşlik, bayrak, vatan, insan sevgisi var."

Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş ve seçimi kazanan diğer ilçe belediye başkanlarıyla birlikte kalabalığı selamladı.

İYİ PARTİ’YE ZİYARET

İstanbul’da resmi olmayan sonuçlara göre seçimi önde tamamlayan Ekrem İmamoğlu, ailesiyle birlikte İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i, Genel Merkez binasında ziyaret etti. Görüşmenin ardından Meral Akşener ve Ekrem İmamoğlu, kameraların karşısına birlikte geçti. İmamoğlu’na "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız" diye hitap eden Akşener, "Eşi, oğulları ve el koyduğum kızıyla bizi ziyaret ettiler, partimizi ziyaret ettiler. Ben kendilerine teşekkür ediyorum. Çok zorlu heyecanlı bir kampanyayı son derece sağduyulu, sakin, güler bir yüzle yönetti. Kendisine teşekkür ediyorum. Allah gayretlerini ibadet saysın. İnşallah başarılarının devamını diliyorum. Çok başarılı bir belediye başkanlığını Allah nasip etsin kendisine. Bu yorgun argın günün sonunda ziyaretiniz için çok teşekkür ediyorum başkanım" dedi.

Akşener, İstanbul’daki seçim sonuçlarına yapılan itirazlar ile ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine, "İtirazlar olabilir. Ama bizim il başkanımızla beraber takip ettiğimiz gibi 31 bin 186 sandığın 2’si hariç bütün sandıkların ıslak imzalı tutanakları elinde ve elimizde. Dolayısıyla bu halde gitmesi sadece yorar, herkesi yorar. Ben Sayın Cumhurbaşkanından Sayın İmamoğlu’nu tebrik etmesini ve tansiyonu düşürmesini bekliyorum" diye konuştu. İmamoğlu, açıklama yapmadan ailesiyle genel merkezden ayrıldı.

2/4/2019 Bu Haberin Kaynağı:dha / Okuma Sayısı : 211


Almanız İçin Tavsiye Ettiğimiz Kitaplar...

Karayiplerde Bir Avuç Korsan - Macera Peşinde
[Terry Blackwood]

Sağkalım Analizi
[Kollektif]

Çöldeki Büyücü
[Nihat Gökmen]

Diğer HaberlerimizDestekcilerimiz

YAKLAŞAN ÖNEMLİ GÜNLER

DÖZİV KURU


Hava Durumu